Ένα μικρό δίλημμα

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Feldom
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 10:16 pm

Ένα μικρό δίλημμα

Δημοσίευση από Feldom »

Παιδια θα παω μαθηματικο στο 5ο ετος και βρισκομαι στο εξης διλημμα:
Θα παρω ροες πληροφορικης και στατιστικης και απο τα μαθηματα επιλογης
θα παρω διακριτα οπωσδηποτε οποτε μου μενουν δυο κενες θεσεις.
Αναγκαστικα πρεπει να μεινει εξω ενα απο τα εξης μαθηματα:
Αλγεβρα,Θεωρια Συνολων, ΕΙσαγωγη στη Διεθνη Οικονομια
Τι θεωρητε οτι πρεπει να διαλεξω δεδομενου οτι με ενδιαφερει η θεωρητικη
πληροφορικη και η οικονομια?
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pao132003 »

άλγεβρα και θεωρία συνόλων είναι εκ των ουκ άνευ, αν σε ενδιαφέρει η θεωρητική πληροφορική.
θα έλεγα να κόψεις τα διακριτά...
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Floyd
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2007 9:19 pm

Δημοσίευση από Floyd »

Εχε υπ'οψη σου οτι μπορεις να τα παρεις και ολα, και αν δεν θελεις να επιβαρύνεις αυτό το εξαμηνο, που δεν ειναι και απο τα πιο ευκολα, παρε καποιο απο αυτα τα μαθηματα του χρονου. Δικη μου προταση ειναι να παρεις τα συνολα (για μενα το καλυτερο μαθημα στη σχολη) οταν θα εισαι στο 7ο για να εχεις και μια εμπειρια παραπανω και να εχεις και αμεσως μετα τη λογικη του 8ου
Άβαταρ μέλους
Feldom
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 10:16 pm

Δημοσίευση από Feldom »

pao ειχα την εντυπωση οτι τα διακριτα εχουν  να κανουν με αμεσα θεωρητικη πληροφορικη.
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pao132003 »

Feldom, έχοντας πάρει όλα τα προαναφερθέντα μαθήματα, δεν αισθάνθηκα ότι μου έδωσαν κάτι τα διακριτά.

Γεγονός είναι πάντως ότι μπορείς να τα πάρεις όλα όσα θες και i)είτε να πάρεις λιγότερα σε ένα άλλο εξάμηνο ii)είτε να πάρεις τελικά πάνω από 59 μαθήματα και να μετρήσουν στο μέσο όρο του πτυχίου τα 59 καλύτερα* iii)είτε να μη δώσεις ποτέ κάποιο μάθημα που τελικά δε σου άρεσε, ενώ το είχες επιλέξει (εφ'όσον συμπληρώσεις τα 59)

Θα σου έλεγα να κάνεις το δεύτερο


*για περισσότερες λεπτομέρειες για τον υπολογισμό του μ.ό. μπορείς να κοιτάξεις τα σχετικά topics ή τον οδηγό σπουδών μας
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
Feldom
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 10:16 pm

Δημοσίευση από Feldom »

Απο τι λεει ο οδηγος σπουδων πρεπει να εχω τελιωσει 59 μαθηματα
σε αυτα πρεπει να εχω περασει τα μαθηματα κατευθυνσης και των
ροων.Δεν αναφερει τιποτα για κορμο!Μπορω να αποφυγω δλδ
τα μαθηματα των μηχανικων?Μπορει να γινει το ονειρο  πραγματικοτητα?
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

@Feldom: Ρίξε μια ματιά εδώ:
Οδ. Σπουδών έγραψε:Όλοι οι φοιτητές έχουν υποχρεώση μέχρι το 4ο εξάμηνο να περάσουν 29 μαθήματα. Ένα μάθημα επιλογής του 2ου εξαμήνου και ένα του 4ου εξαμήνου, τα οποία έχετε υποχρέωση, δεν μπορούν να αντικατασταθούν με άλλα μαθήματα επιλογής μεγαλύτερων εξαμήνων.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Feldom
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 10:16 pm

Δημοσίευση από Feldom »

Ειπα και γω!
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Δημοσίευση από theos »

Η άποψή μου: Παίρνεις άλγεβρα και θεωρία συνόλων και διακριτά και διεθνλη οικονομία. Τα διακριτά και η διεθνής οικονομία και η θεωρία συνόλων δεν θέλουν παρακολούθηση για να τα περάσεις. Στα διακριτά είτε θα τα περάσεις με 5 ή 6 χωρίς να έχεις ιδέα λόγω χαλαρότατης επιτήρησης είτε 7-10 με λίγο διάβασμα και αν σου κόβει. Στην διεθνή οικονομία βάζει πάντα τα ίδια, οπότε διαθέτεις 2 ώρες να τα βρεις που είναι μέσα στο βιβλίο και 5-6 ώρες για να τα μάθεις (για το πρώτο θέμα ρωτάς και κανέναν παλιό)

Η θεωρία συνόλων τώρα, είναι δυσκολούτσικο μάθημα αλλά στην παράδοση κάνει ακριβώς αυτά που λένε οι σημειώσεις του στο internet. Πάντως από πλευράς γνώσεων είναι πολύ σημαντικό μάθημα και αν θες να έχεις καλή γνώση μαθηματικών όταν τελειώσεις πρέπει να το έχεις περάσει αυτό το μάθημα.

Για την άλγεβρα ισχύουν τα ίδια με τη θεωρία συνόλων.

Αν εξαιρέσεις την πραγματική ανάλυση είναι ένα σχετικά εύκολο εξάμηνο με τις ροές που έχεις πάρει. Εγώ σου προτείνω να τα πάρεις και τα 4 και μετά έχεις την επιλογή να πάρεις ένα λιγότερο μάθημα από τα επόμενα εξάμηνα

pao132003: Είσαι άθλιος που λες τέτοια πράγματα για τα διακριτά... Αν δεν ακουμπήσεις καν ένα μάθημα, τι περιμένεις να σου προσφέρει?
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pao132003 »

Είμαι ο μόνος δηλαδή; Δε νομίζω ότι προσέφερε σε κανέναν κάτι αυτό το μάθημα.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”