Κβαντομηχανική ΙΙ

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chelsea13
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 5:14 pm
Real Name: Alex
Τοποθεσία: Southampton

Κβαντομηχανική ΙΙ

Δημοσίευση από chelsea13 »

kserei kaneis pou na htan shmera sthn kvantomhxaniki an programmatistike telika mathima gia to savvato h kapoia allh mera?
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Φαίνεται ότι η πρωινή διάλέξη Κβαντομηχανικής 2 της Παρασκευής (08:45 - 10:30 στο Αμφ. Φυσικής) έχει ολισθήσει (sic) στο επόμενο ακαδημαϊκό δίωρο (10:45 - 12:30) στον ίδιο χώρο. Την πρώτη ώρα διδάσκει Φυσική Συμπυκνωμένης Ύλης ο κ. Παρασκευαΐδης στο Αμφ. Φυσικής.
                 
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Τη Δευτέρα 30/4 δε θα πραγματοποιηθεί το μάθημα γιατί θα γίνει μάθημα Φυσικής Συμπυκνωμένης Ύλης 3 ώρες.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
manager
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 9:12 pm

Δημοσίευση από manager »

Ειναι στην υλη η συνθεση στροφορμων; Παιζει να πεσει τετοιο θεμα;
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jheremias »

Είναι αδιανόητο το πόση τριβή χρειάζεται αυτό το μάθημα για να μπορέσεις να περάσεις αξιοπρεπώς. Δεν ξέρω...και ο άνθρωπος βοηθάει βάζοντας 135 μονάδες ενώ περνάς με 50/100 . . . .

Πάντως σήμερα εγώ τα πήγα επιεικώς....ΣΚΑΤΑ.-
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
black_storm
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 5:05 pm

Δημοσίευση από black_storm »

η αλήθεια είναι οτι ο κατα τα άλλα συμπαθης κ.Φαρακος σημερα μας δυσκολεψε λιγο παραπανω απο αλλες φορες.δε νομιζω να περναω κι ας μην ειχα χασει μαθημα! ελπιζω το σεπτεμβρη τα πραγματα να ειναι λιγακι πιο ευκολα.
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

black_storm έγραψε:η αλήθεια είναι οτι ο κατα τα άλλα συμπαθης κ.Φαρακος σημερα μας δυσκολεψε λιγο παραπανω απο αλλες φορες.δε νομιζω να περναω κι ας μην ειχα χασει μαθημα! ελπιζω το σεπτεμβρη τα πραγματα να ειναι λιγακι πιο ευκολα.

Προσωπικά είχα προετοιμαστεί πολύ καλά για το μάθημα το οποίο και διάβασα στις καταλήψεις.Κρίμα που ο κύριος Φαράκος στο γενικότερο πλαίσιο της εκδίκησης των μελών ΔΕΠ για όσα ωραία έκαναν τα ΕΑΑΚ-ΠΚΣ-ΔΑΠ έφερε θέματα πολύ πιο δύσκολα από παλιά....
manager
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 9:12 pm

Δημοσίευση από manager »

ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΚΔΙΚΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ;;; Φαρακο δεν το περιμενα και απο σενα....
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jheremias »

The Godfather έγραψε:
black_storm έγραψε:η αλήθεια είναι οτι ο κατα τα άλλα συμπαθης κ.Φαρακος σημερα μας δυσκολεψε λιγο παραπανω απο αλλες φορες.δε νομιζω να περναω κι ας μην ειχα χασει μαθημα! ελπιζω το σεπτεμβρη τα πραγματα να ειναι λιγακι πιο ευκολα.

Προσωπικά είχα προετοιμαστεί πολύ καλά για το μάθημα το οποίο και διάβασα στις καταλήψεις.Κρίμα που ο κύριος Φαράκος στο γενικότερο πλαίσιο της εκδίκησης των μελών ΔΕΠ για όσα ωραία έκαναν τα ΕΑΑΚ-ΠΚΣ-ΔΑΠ έφερε θέματα πολύ πιο δύσκολα από παλιά....
Δεν ήταν και ΤΟΣΟ δύσκολα. Απλά ήθελαν καλή κατανόηση της ύλης. Εγώ με μια βδομάδα που είχα ασχοληθεί σοβαρά, απλά ένιωσα τα πάντα να γίνονται κουβάρι στο φτωχό μου εγκέφαλο...με αποτέλεσμα να μην γράψω. Αν είχες όμως εξοικοιωθεί καλά με την ύλη και την μεθοδολογία, έγραφες άνετα 11 όχι 10.

Σεπτέμβρη σου ερχόμαστε!

--Ν.
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Θα συμφωνήσω με τον Jheremias... τα θέματα δεν ήταν τραγικά (ειδικά με άριστα το 135) απλά ήθελαν καλή κατανόηση της μεθοδολογίας και της θεωρίας. Πιστεύω ότι είχα τη θεωρία από παλιότερες προσπάθειες διαβάσματος για το μάθημα, οπότε αυτή τη φορά ασχολήθηκα μόνο με λυμένα θέματα, και με αυτά όχι σε βάθος. Εν τέλει πιστεύω πως πέρασα. Ίσα ίσα δε νομίζω ότι ο κ. Φαράκος είχε καμιά πρεμούρα να "εκδικηθεί" κανέναν... ειδικά σε ένα μάθημα που από τη φύση του το χρωστάνε πολλοί.
                 
Valiana
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2007 12:22 am
Real Name: Valiana
Τοποθεσία: Καλαμάκι

Δημοσίευση από Valiana »

Αν είχες όμως εξοικοιωθεί καλά με την ύλη και την μεθοδολογία, έγραφες άνετα 11 όχι 10.
Αν είχες στη διάθεσή σου 3,5 ώρες & όχι 2,5 έγραφες 11... Αλλιώς με το ζόρι ένα 6-7...


Τα θέματα ήταν πιο δύσκολα από τις προηγούμενες φορές, γιατί τα 4/5 δεν τα είχε ξαναβάλει... & το 1 από τα 5 που είχε ξαναβάλει το είδα λυμένο & το κατάλαβα 3 λεπτά πριν αρχίσουμε (dr & neo ευχαριστώ πολύ)...


Δε θα σχολιάσει κανείς τον πανικό που έγινε με την κατανομή;;;;
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Έλα ντε, τι κουλό κι αυτό με την κατανομή... πρώτη φορά στο ΕΜΠ μου συμβαίνει να μου ζητάνε ταυτότητα για να βεβαιώσουν ότι είμαι στο σωστό αμφιθέατρο και να μου δώσουν θέματα. Άβυσσος...
                 
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Δημοσίευση από Qbric »

I katanomi den einai (apo oti mporo na gnorizo ) "nomimi" , den yparxei kapoios esoterikos kanonismos pou na leei gia tis katanomes ktl
den mporei na min se afisei na doseis kapoios epeidh eisai se allo amfitheatro apo auto pou apofasistike (teleutaia stigmi) .
Sto elliniki panepistimio pou o "thesmos" ton eksetaseon exei ekfilistei , logiko einai na epikratei xamos. Kalo tha itan na katalavoume oti den mporoun na mas simperiferontai san zoa , to kopadi A-K edo to kopadi L-M ekei ...
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Δημοσίευση από Qbric »

http://www.physics.ntua.gr/pdf_doc_file ... 4_2007.pdf

δειτε στα θεματα της Πεμτης το δευτερο χιχιχι
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Βγήκαν τα αποτελέσματα της Κβαντομηχανικής ΙΙ με απογοητευτικά ποσοστά επιτυχίας (29/111 νομίζω). Την ερχόμενη Πέμπτη, 28/6, και ώρα 17.15-19.00 θα γίνει έκτακτο μάθημα Κβαντομηχανικής ΙΙ στην αίθουσα ΙΙΙ των νέων κτηρίων, στο οποίο ο κ. Φαράκος θα λύσει τα θέματα και θα γίνουν ασκήσεις.
                 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”