Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Χα! Και νόμιζες ότι ανώτατη εκπαίδευση σημαίνει καθισιό! Πάμε για δουλεια, πάμε για δουλειάααα...

Συντονιστής: antony07

Απάντηση
Vasilis
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 9:21 pm

Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από Vasilis »

Xairete tha eithela na rwtisw an kserete apo poio eksamhno kai meta mporeis na dhlwseis gia prakthkh....epishs gnwrizete an apaitei na exeis perasei kapoion arithmo mathimatwn???thx srry gia ta greeklish...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος drcypher την Τετ Φεβ 27, 2008 2:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Έχουμε ξαναπεί: "Ερώτηση", "Απορία", "Πρόβλημα", "Βοήθεια" στον τίτλο δημιουργούν σύγχυση και προβλήματα οργάνωσης των θεμάτων. Βρείτε έναν περιγραφικό τίτλο!
Άβαταρ μέλους
P4NOS
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 8:16 pm
Τοποθεσία: Εστίες

Re: Mia erwthsh...

Δημοσίευση από P4NOS »

καλοκαίρι 4ου έτους και αν περισέψουν θέσεις πέρνουν μερικούς από 3ο. Κάθε χρόνο γίνεται σχετική ενημέρωση. Για μαθήματα δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι για τις περισσότερες θέσεις δεν υπάρχουν απαιτήσεις. Φυσικά αυτές που είναι σε ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού χρειάζονται γνώση της γλώσσας. Υπεύθυνος καθηγητής πέρσυ ήταν ο Φουσκάκης. (μάλλον είναι και φέτος).
Vasilis
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 9:21 pm

Re: Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από Vasilis »

thx panos...oso gia to edit tou 1ou post mou dn tha to sxoliasw.......
Άβαταρ μέλους
maria_semfe
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 12:27 pm
Real Name: Maria
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από maria_semfe »

Θα ηθελα να επαναφερω την ερωτηση σχετικα με το εξαμηνο στο δηλωνεται η πρακτικη ασκηση.
Επισης, κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι ποιους μηνες μπορεις να πας για πρακτικη. (μονο καλοκαιρι, η και χειμωνα;) Σε περιπτωση που αποφασισεις να κανεις την πρακτικη σου το χειμωνα, τι γινεται με τα μαθηματα; Υπαρχει η δυνατοτητα να ρυθμιστει το προγραμμα σου ωστε να συνδυασεις πρακτικη και σχολη; (αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια, θα βοηθουσε!)

Επισης, αν καποιος επιθυμει να κανει την πρακτικη του εκτος αθηνων αυτο μπορει να γινει;

Τhanks!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από Nomad »

Και εκτός χώρας μπορείς. Όσο για τα υπόλοιπα ας απαντήσουν άτομα με εμπειρία. Δεν γνωρίζω ακριβώς για ημερομηνίες.
Άβαταρ μέλους
nightCrawler
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 8:51 pm
Real Name: ilias
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από nightCrawler »

Ακριβείς ημερομηνίες δε γνωρίζω αλλά απ' όσο θυμάμαι δεν ήταν απόλυτες, αρκεί να ήσουν 3ο ή 4ο έτος (μιλάω για 3-4 χρόνια πριν). Εγώ π.χ έκανα την πρακτική μου για 2 3 μήνες πριν τα Χριστούγεννα παράλληλα με τα μαθήματα αλλά η όλη διαδικασία ήταν αρκετά "ανεπίσημη". Πολλές φορές έχει να κάνει με το πότε θα συνεννοηθεί ο υπεύθυνος καθηγητής με το ίδρυμα/εταιρεία στο οποίο θα κάνεις την πρακτική.
Γενικά πάντως, βάσει της εμπειρίας μου αλλά και απ' όσο ξέρω από φίλους, η δουλειά που σου αναθέτουν πολλές φορές δεν είναι επείγουσα ή τρελής σημασίας οπότε μπορείς να κανονίσεις το ωράριο στα μέτρα σου. Η όλη εμπειρία εξαρτάται φυσικά και από σένα, αν δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι για εντατική δουλειά και χτυπάς καθημερινά 8ωρα και ο υπεύθυνός σου δε διστάσει να σου αναθέσει κάτι ενδιαφέρον, τότε αλλάζει !
Count on the unexpected.
The night shift
Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από Dave »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πόσους μήνες κρατά μια πρακτική αν μπορώ να την καθυστερήσω κι άλλο(να την έκανα π.χ. 5ο η 6ο έτος) και κατά πόσο θα πρεπε να χω αρκετά περασμένα μαθήματα από άποψη επιστημονικού υποβάθρου ώστε να τη φέρω εις πέρας.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από Nomad »

Εξαρτάται απο το θέμα και οργανισμό που διεξάγει την πρακτική άσκηση. Συνήθως είναι 2-3 μήνες, αλλα π.χ. στην ESA που ήθελα εγώ να παώ είναι 6 μήνες. Μάλιστα το "επαγγελματικό τους πακέτο" που είναι για αυτούς που κοντέυουν να τελειώσουν είναι 1 χρόνο, αλλα αξίζει υπέρμερα για όποιον ενδιαφέρεται. Και φαντάζομαι και άλλες πρακτιές στο εξωτερικό θα είναι αρκετά φορτωμένες. Τέσπα, η ουσία είναι ότι τα τοπικα γραφειοκρατικά και χρονοδιαγράμματα είναι βιτρίνα σε ότι αφορά τις πρακτικές του εξωτερικού τουλάχιστον. Επαναλαμβάνω, τουλάχιστον. (γιαυτό είπα δε ξέρω παρπαάνω) Ο οργανισμός αποφασίζει περισσότερο από ότι η σχολή.
Άβαταρ μέλους
Alexandra
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 2:50 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από Alexandra »

Καλημέρα... Να κάνω και 'γω μια ερώτηση λοιπόν! Ξέρει κανείς αν μπορεί η πρακτική άσκηση να γίνει στο 6ο έτος σπουδών? Ή πρέπει υποχρεωτικά να γίνει μέχρι 10ο εξάμηνο, αλλιώς την έχασες?
Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από Dave »

Alexandra έγραψε:Καλημέρα... Να κάνω και 'γω μια ερώτηση λοιπόν! Ξέρει κανείς αν μπορεί η πρακτική άσκηση να γίνει στο 6ο έτος σπουδών? Ή πρέπει υποχρεωτικά να γίνει μέχρι 10ο εξάμηνο, αλλιώς την έχασες?
Ναι γίνεται. Απλά υπάρχουν θέσεις που παίρνουν κατά προτεραιότητα άτομα 10ου εξαμήνου.
Άβαταρ μέλους
Alexandra
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 2:50 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Σε ποιο εξάμηνο δηλώνουμε πρακτική;

Δημοσίευση από Alexandra »

Ευχαριστώ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρακτική Άσκηση”