Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

... Γιατί το άραγμα έχει όνομα.

Συντονιστής: snodrion

papagalakos

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από papagalakos »

Το φλάιτ σου φτάνει. Α, και ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου. 8)
Άβαταρ μέλους
meleneemil
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 5:23 pm
Real Name: Aimilios K
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από meleneemil »

και για κλομπ...πάρε την κίτρινη , χαλασμένη , μονίμως εκεί ρακέτα...:P
κανείς δεν θα την διεκδικήσει..//..σίγουρα
+το αυθόρμητο των τοίχων μου αρέσει και μένα :)
Logical? maybe. ميلين اميل
Άβαταρ μέλους
moutsos
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 4:22 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Starship Enterprise III...

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από moutsos »

Συμφωνώ απολύτως με την διαχείριση του κλειδώματος από τους φύλακες εκτός αν παίζει party ή κάτι άλλο οπότε και θα μένει ανοιχτό. Επίσης προσωπικά το βάψιμο με αρέσει και το βρίσκω quite impressive. Αυτό το κάτι άλλο λοιπόν που του λείπει είναι οι προβολές ταινιών που είναι αρκετά καλή αφορμή για να μαζεύεται κόσμος, να ζωντανεύει το μέρος και να γίνεται τζέρτζελος όπως γίνεται σε άλλες σχολές στο ΕΚΠΑ(Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών). Το θέμα είναι ότι πρέπει να παίξει projectορας και από το ΕΜΠ δεν παίζει να μας το δανείσουν...λογικό!!! Οπότε κάποιος-προσπαθώ να πείσω ένα φίλο να μου δανείσει τον δικό του-πρέπει να τον φέρει και με laptop-ηχεία να γίνει η μόντα...για ψαχτείτε κι εσείς!
Civil disobedience 101...
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από noir »

Ιδεες υπαρχουν πολλες, οταν δε λογαριαζεις το "ξενοδοχο".

Οποιος ανατρεξει σε προηγουμενα ποστ για να δει την εξελιξη των εργασιων που εχουν γινει με τη συνεισφορα της Κυριακη κατοπιν των αιτηματων μας, θα παρατηρησει πως η μεγαλη αλλαγη ειναι τα τασακια στο στεκι...

Η επισκευη του κλιματιστικου ακομα εκκρεμει, για μπριζες ουτε λογος, ενω στο ενδεχομενο να μπει πορτα ειναι εντελως αρνητικη και υπεκφευγει με διαφορους τροπους.

Προτεινω να συναντηθουμε αν ειναι να ασχοληθουμε με τα παραπανω ζητηματα, μηπως καταφερουμε να συνδιαμορφωσουμε καποιο ψηφισμα με συγκεκριμενα αιτηματα πανω σε εργασιες που μπορουν να γινους απο την τεχνικη υπηρεσια του ΕΜΠ. Αν και παλι, δε γινει τιποτα αμεσα, ας παρουμε τη κατασταση στα χερια μας, κανοντας ενα προχειρο προυπολογισμο και μαζευοντας 5 φραγκα για τις απαραιητες εργασιες, σε καποια γενικη συνελευση.

Η ιδεα για προβολη ειναι καλη. Υπαρχουν ιδεες και για ταινιες και για θεματικες προβολες (πχ animation fest ή μικρου μηκους ή ανεξαρτητες παραγωγες κλπ). Μπορω να βαλω και προτζεκτορα και να μη χρειαστει να συνδιαλαγουμε αλλο με τη διοικηση της σχολης που μας τρεχει εδω και ενα χρονο, σε μια φαρσα υποσχεσεων, δικαιολογιων και ατελειωτης αναμονης...
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από lunatic »

Ολη μερα One Piece.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Chris »

Οι μπρίζες δεν έχουνε ρεύμα... :(
Πλέον δεν μπορείς να κάτσεις με λάπτοπ στο στέκι. Αυτό είναι το τελευταίο μήνυμα πριν μου τελείωσει η μπαταρία...............................................
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Wizard »

Chris έγραψε:Οι μπρίζες δεν έχουνε ρεύμα... :(
Πλέον δεν μπορείς να κάτσεις με λάπτοπ στο στέκι. Αυτό είναι το τελευταίο μήνυμα πριν μου τελείωσει η μπαταρία...............................................
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Αυτό το μήνυμα ήταν πολύ παραπονιάρικο και πολύ σε στυλ "Εδώ πολυτεχνείο, εδώ πολυτεχνείο..."


Πολύ απλά πηγαίνετε στο παντοδύναμο (πολυδύναμο) και ζητήστε από τον ηλεκτρολόγο να το φτιάξει. :)
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από snodrion »

Χαιρετώ!Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που αράζουν στο στέκι και καίγονται στο πινκ-πονκ!!Από καιρό σκεφτόμουν να βρω άτομα να κάνουμε μια διαμόρφωση του χώρου.
Λέγοντας διαμόρφωση δεν εννοώ μόνο υλική αλλά και πευματική-πολιτική-κοινωνική. Ξεκινώντας στην αρχή μια ανοικτή συνέλευση θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε ανοικτές ομάδες εργασίας που οι κάθεμια θα αναλάμβανε ένα στόχο που θα έθετε η συνέλευση. Η τελική εικόνα που έχω στο μυαλό μου είναι ένας ελεύθερος κοινωνικός χώρος στον οποίο θα λαμβάνουν μέρος κοινωνικοπολιτικές συζητήσεις, προβολες, μουσικά live, τουρνουά πινκ-πονκ!! και ότι άλλο τραβάει η ψυχή μας.
Σχετικά με την συνέλευση ο χαρακτήρας της θα είναι παρεΐστικος και οι αποφάσεις θα είναι πολλαπλές.Τι εννοώ με αυτό; Αν τυχόν υπάρξει διαφονία μεταξύ κάποιων ατόμων και δεν μπορεί να λυθεί μέσα από το διάλογο θα μπορεί ο καθένας ανεξάρτητα να ακολουθήσει την επιλογή του. Γνωρίζω βέβεα ότι κάτι τέτοιο δεν είναι πάντα υλοποιήσιμο σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει ένας από τους 2 να υποχωρήσει.
Αύτο που θέλω να πω με όλες αυτές τισ λεπτομέριες είναι ότι η ανοικτή συνέλευση δεν θέλω να είναι μια απομίμηση της γενικής συνέλευσης με πλαίσια και μ@λ@κίες, θέλω να περιέχει την άμεση άποψη του καθενός. Αν σας αρέσει η ιδέα μην χάνουμε χρόνο μετά την εξεταστική να τα ξεκινήσουμε!
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από msl »

Συγνώμη .. θες να ξεκινήσουμε μέσα στο καλοκαίρι (που για να ανέβεις ΕΜΠ κάνεις μπάνιο στη διαδρομή) ή μετά και την Επαναληπτική, οπότε μιλάμε για τουλάχιστον 3 μήνες μετά; :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από timos_m »

Έχουν βάλει πισίνες στα ΜΜΜ;; Καλή φάση!
papagalakos

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από papagalakos »

snodrion έγραψε:Χαιρετώ!
Γειάααα...
snodrion έγραψε:Χαιρετώ!Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που αράζουν στο στέκι και καίγονται στο πινκ-πονκ!!
Από τους ηχορυπαντές τους γνωστού πλέον κινήματος "τάκα τάκα";
snodrion έγραψε:Από καιρό σκεφτόμουν να βρω άτομα να κάνουμε μια διαμόρφωση του χώρου.
Καλώς ήρθες.
snodrion έγραψε: Λέγοντας διαμόρφωση δεν εννοώ μόνο υλική αλλά και πευματική-πολιτική-κοινωνική.
+1
snodrion έγραψε:Ξεκινώντας στην αρχή μια ανοικτή συνέλευση θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε ανοικτές ομάδες εργασίας που οι κάθεμια θα αναλάμβανε ένα στόχο που θα έθετε η συνέλευση. Η τελική εικόνα που έχω στο μυαλό μου είναι ένας ελεύθερος κοινωνικός χώρος στον οποίο θα λαμβάνουν μέρος κοινωνικοπολιτικές συζητήσεις, προβολες, μουσικά live, τουρνουά πινκ-πονκ!! και ότι άλλο τραβάει η ψυχή μας.
Ξέρεις πόσο τρέξιμο θέλει αυτό;... Οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται το στέκι ΣΕΜΦΕ ως ένα χώρο που απλά θα αράξουνε για λίγο... Δεν ενδιαφέρονται λοιπόν να τα φροντήσουν λίγο παραπάνω. Και αναφέρομαι και σε κόσμο που θα ήθελε γενικά κάτι τέτοιο...

Τώρα που το σκέφτομαι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να δουλέψει αν η συνέλευση ήταν μαζική και έτρεχε πολύς κόσμος, οπότε δεν θα έπεφταν πολλά καθήκοντα στον καθένα. Τότε θα ήταν κάτι παραπάνω για τη σχολή απ' ό,τι απλά ένα στέκι. Ως λέσχη όμως λίγων που ενδιαφέρονται να το τρέξουν δεν νομίζω ότι θα τραβήξει. Δουλειά μας είναι λοιπόν να δούμε πόσος κόσμος ενδιαφέρεται, ίσως ανοίγοντας και μια ψηφοφορία εδώ μέσα.
snodrion έγραψε: Σχετικά με την συνέλευση ο χαρακτήρας της θα είναι παρεΐστικος και οι αποφάσεις θα είναι πολλαπλές.Τι εννοώ με αυτό; Αν τυχόν υπάρξει διαφονία μεταξύ κάποιων ατόμων και δεν μπορεί να λυθεί μέσα από το διάλογο θα μπορεί ο καθένας ανεξάρτητα να ακολουθήσει την επιλογή του. Γνωρίζω βέβεα ότι κάτι τέτοιο δεν είναι πάντα υλοποιήσιμο σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει ένας από τους 2 να υποχωρήσει.
Αύτο που θέλω να πω με όλες αυτές τισ λεπτομέριες είναι ότι η ανοικτή συνέλευση δεν θέλω να είναι μια απομίμηση της γενικής συνέλευσης με πλαίσια και μ@λ@κίες, θέλω να περιέχει την άμεση άποψη του καθενός. Αν σας αρέσει η ιδέα μην χάνουμε χρόνο μετά την εξεταστική να τα ξεκινήσουμε!
Καλά, αυτά τα βρίσκουμε, δεν είναι θέμα. Και νομίζω δεν θα τεθεί καν θέμα διαδικασίας. Κάπως έτσι πρέπει να το έχουν όλοι στο μυαλό τους.
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από snodrion »

Σχετικά με την ζέστη πιστεύω αν υπάρχει κέφι όλα γίνονται...(βρίσκουμε μέρες χωρίς ζέστη ή να κάνουμε τηλε-συνελεύσεις!!!)προσωπικά αν είναι να ανεβένω να κάνω κάτι δημιουργικό με τους άλλους στα αρχίδια μου η ζέστη. Επίσης αν βρίσκουμε εμπόδια πριν καν ξεκινήσουμε δεν θα γίνει τίποτα!
Όσον αφορά την μαζικότητα έχεις ένα δίκιο, βέβαια έχω υπάρξει σε συνελεύσεις πολύ μικρές που όμως οι διαδηκασία των ομάδων εργασίας πετύχενε. Τέλος πάντων αυτα θα τα δούμε στην πορεία φυσικά, απλά θέλω πάντα να είμαι αισιόδοξος με πολλές ιδέες... :lol: Οπότε, θέλετε να κανονήσουμε μια συνάντηση με όσους ενδιαφέρονται? και να βάλουμε καποιους στόχους γιατί οι συζητήσεις στα φορουμ μερικές φορές ανακυκλώνονται...
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
meleneemil
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 5:23 pm
Real Name: Aimilios K
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από meleneemil »

Κάτι μου λέει ότι είναι λίγο αδύνατο να ργανωθούμε τόσο πολύ για τόσα πολλά για το Στέκι.Έτσι όπως το βλέπω, η κάθε πιθανή "βελτίωση" θα είναι μάλλον αυθόρμητη.Σκεφτείτε ότι όσοι συχνάζουν στο Στέκι είναι/είμαστε φλου με την καλή έννοια πάντα.
Κατά τη γνώμη μου λοιπόν νομίζω περιμένουμε πρωτοβουλίες.

+έχω ένα καναπέ σπίτι που τον έχουμε απο πριν γεννηθώ και πιο πριν.
όπως ξέρετε οι μανάδες θέλουν να πετάνε πράματα.Εγώ λατρεύω τον καναπέ.Συνεπώς η πρώτη μου συνειρμική έκλαμψη της ημέρας με το που είδα το τόπικ ήταν η προφανής.

Σίγουρα θέλουμε περισσότερα αλλά είναι μια αρχή νομίζω.
Logical? maybe. ميلين اميل
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από snodrion »

Λέγοντας συνέλευση δεν εννοώ με την μορφή της γενικής συνέλευσης αλλά με την αυθεντική της έννοια δηλαδή να συναντιθούμε σαν παρέα και να υπάρχει ένας συντονισμός. Έτσι ώστε και οι εργασίες να γίνονται πιο γρήγορα και να υπάρχει μεταξύ μας ζύμωση.
Γνωρίζω ότι η λέξη συνέλευση σήμερα έχει χάσει την αυθεντική της έννοια από τις κομματικές παρατάξεις είναι χρέος μας λοιπόν έμεις να την χρησιμοποιούμε ώστε να την αποκαταστήσουμε και επιπλέον δεν χρείαζεται να είναι μαζικό για να πετύχει απλά να υπάρχει κέφι. Επιπλέον το να έχουμε μια συνέλευση θα είναι δυνατό με την εξής έννοιa: θα μας συμπεριφέρονται με περισσότερη σοβαρότητα πχ το να πούμε στον τάδε να μας δώσει κλειδιά για το στέκι δηλαδή το να είσαι μια συνέλευση έχει περισσοτερη βαρύτητα από το να πάει καποιος μόνος του. Επιπρόσθετα θα φέρει πολύ κόσμο που θα έχει περιέργεια.
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
papagalakos

Re: Να φτιάξουμε το Στέκι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από papagalakos »

Τη μαζικότητα την ανέφερα γιατί θεωρώ ότι οι περισσότεροι δεν θα προλαβαίνουν. Δεν είμαστε και κέντρο...
Αλλά όχι ότι δεν μπορεί να πετύχει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στέκι ΣΕΜΦΕ”