Μποράτ

Μικρή και μεγάλη οθόνη! Τώρα η 7η Τέχνη και σε έκδοση με λεπτότερα φτερά.

Συντονιστής: snodrion

papagalakos

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από papagalakos »

Κι άλλο οξύμωρο. Αν θαυμάζεις τόσο το μεγαλείο της αρχαίας ελληνικής θα έπρεπε να κάνεις ένα βήμα προς τα κει και απ' τη νεοελληνική να περάσεις στην αρχαίζουσα. Αντ' αυτού πας ένα βήμα πιο μακριά. Τα greeklish θεωρούνται το κατώτερο επίπεδο γραπτού λόγου που κατάφερε να φτάσει η ελληνική.
Μια γλώσσα είναι ζωντανή κι εξελίσεται ανάλογα με τις ανάγκες της κοινωνίας. Μια γλώσσα που δεν το κάνει αυτό πεθαίνει. Όπως έγινε με τα λατινικά. Δεν θα μπορούσαν λοιπόν τα ελληνικά να παραμείνουν ως είχαν. Αργά, σκεπτικιστηκά κ.λπ. Είναι όσο τα χρειαζόμαστε. Δεν το καταλαβαίνεις γιατί είσαι Έλληνας κι είσαι εξοικειωμένος με αυτά. Στους ξένους το ίδιο δύσκολα φαίνονται, και είναι δηλαδή. Επίσης ακόμα και στον αρχαίο κόσμο, στην καθημερινότητα δεν χρεισημοποιούταν τα ίδια με τα επίσημα. Όπως και σήμερα δηλαδή. Τη διαφορά που έχει σήμερα ένα επίσημο γραπτό με ένα φιλικό γράμμα την είχαν τότε τα κείμενα των θεάτρων και των ποιημάτων με τη καθημερινή διάλεκτο.
Άσε δε που και σήμερα ακόμα, στη καθημερινότητά μας χρησιμοποιούμε αρχαίες λέξεις ή φράσεις. Χρησιμοποιούμε, περιορισμένα βέβαια, ακόμα και πελασγιακές λέξεις, (Πελαζγοί ήταν οι άνθρωποι που κατοικούσε στον ελλαδικό χώρο πρίν έρθουν και αφομοιωθούν με αυτούς οι Έλληνες). Π.χ. ο "άνθρωπος" είναι πελασγιακή λέξη. Και γενικά όσες περιέχουν μέσα φθόγγους όπως "νθρ" 'η καταλήξεις σε "τος" (π.χ. Λυκαβητός, Υμηττός). Χόρια το πόσες λέξεις περιέχουν ως συνθετικά άλλες, αρχαίες ελληνικές. Μόνο για τους νύες (καράβια) μου έρχονται τόσες κατά νου, (παρεπιπτόντως, ούτε ο "νούς" είναι σύγχρονη λέξη).
Δεν νομίζω ότι υπάρχει ανωτερώτητα πολιτισμού όπως τέθηκε. Ο κάθε πολιτισμός έχει τις ιδιεταιρώτητές του. Και θα έλεγα ότι ο ρωμαικός κι ο ελληνικός πολύ λίγο διαφέρουν.Γι αυτό άλλωστε και σήμερα η ελληνική κουλτούρα και η ιταλική λίγο διαφέρουν. Αρχιτεκτονικά επιτεύγματα, φιλοσοφία, επιστήμες, είχαν και οι δύο λαοί. Μπορεί πολλά από αυτά να ξεκίνησαν απ την Ελλάδα, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει παρθενογέννεση. Κι εμείς από αλλού τα πείραμε και τα αφομοιώσαμε. Το ίδιο και οι Λατίνοι. Κι απ' τους Λατίνους άλλοι κ.λπ.
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

afou me ta oksymwra exete tosh efesh sto na ta anagnwrizete, anagnwrise to oksymwro tou oti mia glwssa ekselysetai kai dexetai epirroes apo allou. me ayto to logirdio sou mou dikaiologises to grapsimo twn greeklish para mou to kathgorhses. oxi file mou. allo ekseluksh allo eksafanhsh glwssas. h glwssa twn arxaiwn ellhnwn eksafanhsthke giati oi rwmaioi katekthsan thn ellada kai symfwna me ton rwmaiko protypo osoi laoi htan meros ths rwmaikhs aytokratorias eprepe na skeptontai na ntynontai kai na fairontai san rwmaioi, alliws akolouthouse genoktonia. aytos htan loipon o logos gia ton opoio h glwssa parhkmase. mia glwssa oso ekselysetai ginetai pio periplokh oxi pio aplh. h glwssa pou xrhsimopoioume den einai ekselhgmenh alla antekseligmenh.
Άβαταρ μέλους
kamari
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 12:29 am
Real Name: Μαριάννα
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από kamari »

..εμένα μου φαίνεται ότι έχετε βγει off-topic..(α ρε Artemoila με τις αναζωπυρώσεις σου! :P ) και δεν ειπώθηκε από κανέναν αν είδε το "Borat"/"Bruno" ! :P (μπορούμε να ανοίξουμε και άλλο topic για τα greeklish,την αρχαία ελληνική,κ.λπ.)
"eadem mutata resurgo"~"αν κι αλλαγμένη,θα ξαναπροβάλλω η ίδια" Jacob I Bernoulli
Άβαταρ μέλους
CreamMcCracker
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 12:15 pm
Real Name: Κώτσος, Κωστής, Στασκώ, Ζοργκ
Facebook ID: 0

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από CreamMcCracker »

Όντως. Μετράει πολύ και το Ali G Show. Υπάρχουν δύο σαιζόν του αμερικάνικου και μία του αγγλικού (που δεν έχω βρει πουθενά :( )
vidi, vici, veni
Άβαταρ μέλους
kamari
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 12:29 am
Real Name: Μαριάννα
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από kamari »

Το "Borat" το είχα δει σε dvd..Νομίζω (γιατί έχει περάσει και πολύς καιρός) ότι σε 2-3 φάσεις είχα γελάσει,αν και από ένα σημείο και μετά μου φάνηκε υπερβολικό μέχρι αηδίας..Το "Bruno" θα πήγαινα να το δω στο σινεμά μέχρις ώτου έμαθα ότι είναι από τον ίδιο που έκανε και το "Borat"! :P Οπότε,όταν βγει σε dvd θα πάρω να το δω από περιέργεια και μόνο..
"eadem mutata resurgo"~"αν κι αλλαγμένη,θα ξαναπροβάλλω η ίδια" Jacob I Bernoulli
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

e nai re mariana vghkame off topic giati kapoioi epimenoun sto na koitan to dentro kai na xanoun to dasos, oti eipa den sygkinhse kanena, alla tous sygkinisan to graeeklish, an den einai ayto apelpistiko ti einai? mias kai rwthses to eida mexri enws shmeiou, ahdiasa kai stamathsa. ergo gia polu xamhles nohmosynes h gia polu eleythero xrono h kai gia ta dyo.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από LocknLoad »

Οσα εχουν ειπωθει για το Borat μεχρι τωρα δειχνουν οτι
1)Δεν καταλαβαν τι γινοτανε
2)Δεν διαβασαν ουτε μια συνεντευξη
Καταλαβαινω ομως να το βρουνε αηδιαστικο
prospathoun na dwsoun san texnh ena sokaristiko realismo kai oi perissoteroi nomizete oti einai kati poli mprosta
???? Παλι καλα που απευθυνεσαι σε μας! Σε παρακαλω ανοιξε μας τα ματια!
vghkame off topic giati kapoioi epimenoun sto na koitan to dentro kai na xanoun to dasos, oti eipa den sygkinhse kanena, alla tous sygkinisan to graeeklish, an den einai ayto apelpistiko ti einai?
Τι ειναι αυτα που λες? Συνεχιζεις να προσβαλεις? Τωρα "δηθεν" μιλωντας σε αλλον? Εσυ εισαι απελπιστικος. Αν δεν σαρεσουν αυτα που λενε και σε ενοχλουνε τοσο, μη τα διαβαζεις. Τοσο απλα.

Τωρα αν δεν εχεις καταλαβει τι σου λενε για τα greeklish αστο! Μη κουραζεσαι
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

σοβαρα?? τοτε να συνεχισω να γραφω στα greeklish giati opoios den thelei as mhn ta diavazei! τρομερη λογικη. οχι φιλε μου. εγω σεβομαι την γνωμη σου και συ την δικια μου και να δεχομαι την κριτικη εκει που κανω λαθος και να διορθωνομαι. οταν μου ζητησες εμεσως να γραφω στα ελληνικα για την ευκολια των αλλων βλεπεισ πως το επραξα. εκει που θα κανω λαθος και θα μου το αποδειξεις θα κανω πισω. αλλα πραγματικο αντιλογο για την αξια του μπορατ δε μου εφερε κανεις. σε προκαλω να το κανεις
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από LocknLoad »

Βαριεμαι. Αν θες αντιλογο ψαξε καμμια συνεντευξη του Σασα για το Borat. Μετα αν θες το συζηταμε. Και σου ειπα οτι ειναι προτιμοτερο να γραφεις στα ελληνικα. Αν προσεξες ειπα οτι μονο στο forum και στις εργασιες γραφω στα ελληνικα (στις εργασιες βαζω και τονους). Εγω τα διαβαζω το ιδιο ανετα και τα 2. Περα απο αυτο μπορεις να γραφεις οπως θες.

Μια βοηθεια: Μου φαινεται οτι κατι τυπους σαν εσενα κοροϊδευει ως Borat. Θα δειξει...
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

τελευταια φορα που μπηκα στο φορουμ περισι ηταν ενασ χωρος που ο καθενας μπορουσε να πει οτι ηθελε ελευθερα και να ανοιξει οτι θεμα ηθελε, εσυ στο θεμα με τα greeklish μας απειλεις οτι θα μας παρει και θα μασ σηκωσει αν ανοιξουμε καποιο θεμα με το ποιοι ειναι ελληνικοι χαρακτηρες. αυτο το βρησκω απαραδεκτο για οποιοιν δηποτε του φορουμ αυτου. και αυτη η συμπεριφορα συνεχιζει με την απαξιωση σου να μου απαντησεις τωρα. αν εχεις να πεις κατι να το πεις, οχι να με παραπεμπεις αλλου να βρω τισ απαντησεις και μετα να το συζητησουμε οπωσ λες. εδω ειναι μια συζητηση οχι μια παραπομπη σε αναφορες. και ζηταω την γνωμη σου, αν εχεισ προσωπικοτητα θα εχεις και γνωμη, δεν σου ζηταω τις γνωμες αυτων που γυρισαν και προηγαγαν αυτη την ταινια, προφανωσ και αυτοι θα την βρησκουν αριστουργημα.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από LocknLoad »

εσυ στο θεμα με τα greeklish μας απειλεις οτι θα μας παρει και θα μασ σηκωσει αν ανοιξουμε καποιο θεμα με το ποιοι ειναι ελληνικοι χαρακτηρες.
Ο κοσμος τα αποκαλει "αστεια". Μια φραση που ακουγεται συχνα ειναι το "Ελα ρε φιλε! Αστειευομαι!". Περα απο αυτο, ο papagalakos εχει την ταση να ανοιγει το ενα θεμα μετα το αλλο. Πιστευω οτι το επιασε το αστειο (μαζι με οσους μπαινουν τελευταια στο forum). Θα μας πει οταν μπει
αν εχεις να πεις κατι να το πεις, οχι να με παραπεμπεις αλλου να βρω τισ απαντησεις και μετα να το συζητησουμε οπωσ λες.
Ακου πως εχει το θεμα. Μερικοι πανε να δωσουν java 2 χωρις να ξερουν τπτ απο την υλη τις java 1. Εγω δεν μπορω να τους τα μαθω (οταν μου το ζητανε) να τους τα μαθω μεσα σε λιγες ωρες. Ετσι και τωρα εγω βαριεμαι να κατσω να σου πω ποσα πραγματα που καλυπτονται (τα περισσοτερα) απο τις συνεντευξης του.

Οπως και να'χει, θα σου κανω λιγο την χαρη.

Καποιος πιο πριν ειπε οτι δεν ηταν καν ταινια. Πιστευω οτι εχει δικιο. Ουσιαστικα ο τυπος εχει φτιαξει κατι σαν ντοκυμαντερ. Αυτος, με τον φιλο του και εναν οπερατερ γυρισανε ενα κομματι της Αμερικης κανοντας οτι κανανε. Αυτο που κανανε ηταν να κοροιδεψουν τους αμερικανους με τροπο που δεν τον περιμενανε και δεν τους αρεσε. Πηγε σε "target groups" τα οποια διακρινονται για την σοβαροφανεια (πχ θρησκολυπτους) τους και τους ξεφτιλησε με τις μπουρδες του. Το ολο "project" εγινε με την εικονα οτι γυριζουν ντοκ. για την χωρα τους (δεν θυμαμαι ποια ελεγε οτι ειναι) και τους εδινε να υπογραφουν συμβολαια που λεγανε οτι καταλαβαινουν οτι θα παιξουν σε ταινια που θα προβληθει στις ΗΠΑ και αλλου κτλ και οι καραγκιοζηδες δεν το διαβαζανε καν (για αυτο και κατα κυριο λογο την γλιτωσε δικαστικα). Ο "Borat", επειδη δεν μπορει (οπως κανενας δεν μπορει) να πεισει τους ηλιθιους οτι ειναι λαθος αυτα που πιστευουν (πχ μπαινει σε ενα μαγαζι με οπλα και ζηταει ενα για να σκοτωνει εβραιους και πολυ σοβαρα ο πωλητης του δειχνει 2-3. Ας μην μιλησουμε για την "αδερφοτητα"), προσπαθει να τους ενοχλησει με το να κανει τον πιο ηλιθιο. (Αν πετυχεις τον Σασα σε σοβαρη στιγμη θα δεις οτι ειναι μια χαρα ο τυπος)

Τωρα μπορεις να μου πεις "καλα οι βλακες και σοβαροφανεις αμερικανοι... και τι φταιει η χωρα που ρεζιλευαν?"
Η χωρα που ρεζιλευε μετα την ταινια, για να δειξει οτι δεν ειναι σκατοχωρα, πηγε και αγορασε 4 ή 6 σελιδες στους ΝΥtimes στις οποιες δεν ειχε τπτ να πει και για αυτο οι 2 απο αυτες ελεγαν για το σπανιο ειδος λυκου που κατοικει εκει (ο,τιναναι)

Ελπιζω αυτοι οι λιγοι αντιλογοι να σε ικανοποιησαν. Το promotion της ταινιας ηταν σχεδον 0. Μην ξεχνας οτι ηταν μυστικο μεχρι πολυ λιγες μερες πριν την προβολη
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kamari
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 12:29 am
Real Name: Μαριάννα
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από kamari »

Ύπερ,υποθέτω ότι όποιος είδε την ταινία ή ντοκιμαντέρ ήξερε από πριν ή τά'μαθε μετά αυτά που λες..Προσωπικά,τα ήξερα από πριν,αλλά και πάλι δεν αλλάζει η γνώμη που προανέφερα..Η χώρα ήταν το Καζακστάν. Για το "Bruno" δεν ξέρω αν ισχύει κάτι αντίστοιχο.
"eadem mutata resurgo"~"αν κι αλλαγμένη,θα ξαναπροβάλλω η ίδια" Jacob I Bernoulli
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

ναι δεν υπηρξε καθολου διαφημηση.. ΠΡΙΝ. μετα ομωσ θυμαμαι παντου ακομη και στισ στασεισ λεωφοριων υπηρχαν αφησες. ενα ντοκιμαντερ απο την αλλη ειναι κατι εντελωσ διαφορετικο και εχει να κανει με ντοκουμεντα εκσου και το ονομα του και οχι καταστασεις οι οποιες δημιουργουνται απο καποιους. γιατι οι στιχομυθιες δεν ηταν τυχαιες αλλα πυροδοτουνταν και κατα ενα ποσοστο χειραγογουνταν απο τουσ παραγοντες τησ ταινιας. και ποσο μαλον που μια ταινια η ενα ντοκυμαντερ μονταρεται, και μην μου πεισ οτι δεν το μονταρανε γιατι ειναι το μονο σιγουρο, και σιγουρα επιλεκσανε να δειξουν οτι θελανε. αν εγω παω και ερεθισω ενα παπα σε ενα χωριο και το τραψηκσω και μια καμερα και το στειλω σε οποιοδηποτε φεστιβαλ στον κοσμο λεσ να μου το βραβευσουν? και το κυριοτερο που δεν μου αρεσε στην ταινια και το βρηκα εκπληκτικα ποταπο ηταν οτι μπηκε στο στοχαστρο ενας ολοκληρος λαοσ και κυριως με ενα μεσο με το οποιο δνε μπορεισ ποτε να υπερασπιστεις τον εαυτο σου σαν εθνος. θελουμε να καλουμαστε καλυτεροι απο τους αμερικανους αλλα κανουμε χειροτερη προπαγανδα απο αυτους. αν ενας αμερικανος εκανε το ιδιο για την ελλαδα τι τηα ελεγεσ? τουλαχιστον ξερουμε τι θα λεγανε πολλοι γιατι εχουμε παρελθον με τη ταινια του μεγαλου αλεξανδρου και την τροια (που δεν ηταν και προσβλητικες). προσωπικα την επιτυχεια τησ ταινιας σε ορισμενους κυκλους την αποδιδω στο μισος και το κομπλεξ κατοτεροτητας που αισθανονται για τουσ αμερικανους. ηθελαν να τουσ δουν να θυσιαζονται σαν τα ζωα στην αρενα και αυτο τουσ προσεφερε αυτη η ταινια.

(και οσο για το θα σου κανω την χαρη, θα επρεπε να ειχεσ διδαχτει οτι μεσα απο τον διαλογο και οι δυο συνομιλητες μαθαινουν πραγματα και ακονιζεται και η σκεψη. χαρη στον εαυτο σου κανεις σε κανεναν αλλο)
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από LocknLoad »

van_der_kaafr έγραψε:ναι δεν υπηρξε καθολου διαφημηση.. ΠΡΙΝ. μετα ομωσ θυμαμαι παντου ακομη και στισ στασεισ λεωφοριων υπηρχαν αφησες.
Ειναι λιγο πολυ νομος του χολιουντ οτι δεν μπορει να σωθει ταινια κανοντας σωστη προωθηση μετα την πρεμιερα. Το Borat αποτελει εξαιρεση και "σωθηκε" για αλλους λογους.
van_der_kaafr έγραψε:ενα ντοκιμαντερ απο την αλλη ειναι κατι εντελωσ διαφορετικο και εχει να κανει με ντοκουμεντα εκσου και το ονομα του και οχι καταστασεις οι οποιες δημιουργουνται απο καποιους. γιατι οι στιχομυθιες δεν ηταν τυχαιες αλλα πυροδοτουνταν και κατα ενα ποσοστο χειραγογουνταν απο τουσ παραγοντες τησ ταινιας. και ποσο μαλον που μια ταινια η ενα ντοκυμαντερ μονταρεται, και μην μου πεισ οτι δεν το μονταρανε γιατι ειναι το μονο σιγουρο, και σιγουρα επιλεκσανε να δειξουν οτι θελανε.
Και οι ταινιες, και τα ντοκυμαντερ μονταρονται. Ισως να εχεις δει μονο μερικα στοχευμενα αλλα εχω τυχει να φαω πολλα στη μαπα (καποτε μου αρεσε ολη μερα να καθομαι και να βλεπω ντοκ.) μπορω να σου πω οτι μονταρονται και ραβονται για να πουνε αυτο που θελουν. Εδω ο Al Gore (αν τον λενε ετσι) κατηγορηθηκε οτι εβαλε παραφουσκομενους αριθμους για το ντοκ. του πανω στο φαινομενο του θερμοκηπιου κτλ. Και ναι, υπηρξαν πολλα που δεν εδειξαν οπως το οτι ο Borat εχει παει σε κατι βραβεια και αφου ειδε ενα videoclip της Madonna ειπε (ειχε ανεβει στη σκηνη) κατι σαν "χορευει πολυ καλα για την ηλικια της αυτη η τραβεστη"
van_der_kaafr έγραψε:αν εγω παω και ερεθισω ενα παπα σε ενα χωριο και το τραψηκσω και μια καμερα και το στειλω σε οποιοδηποτε φεστιβαλ στον κοσμο λεσ να μου το βραβευσουν?
Οχι, γιατι θα το κανεις λαθος
van_der_kaafr έγραψε:και το κυριοτερο που δεν μου αρεσε στην ταινια και το βρηκα εκπληκτικα ποταπο ηταν οτι μπηκε στο στοχαστρο ενας ολοκληρος λαοσ και κυριως με ενα μεσο με το οποιο δνε μπορεισ ποτε να υπερασπιστεις τον εαυτο σου σαν εθνος.
Οπως ειπα και πριν, ο ανθρωπος στοχευε στους "ηλιθιους"
van_der_kaafr έγραψε:θελουμε να καλουμαστε καλυτεροι απο τους αμερικανους αλλα κανουμε χειροτερη προπαγανδα απο αυτους. αν ενας αμερικανος εκανε το ιδιο για την ελλαδα τι τηα ελεγεσ?
Αν μου εκανες την χαρη να ψαξεις για καμμια συνεντευξη δεν θα το ελεγες αυτο γιατι σε μια που του πειρε ελληνας και τον ρωτησε για αυτη την χωρα, μια χαρα τα εχωσε για τους αρχαιους και τους μοντερνους και ολα με 2-3 προτασεις. Επισης δεν ειμαι εθνικιστης.
van_der_kaafr έγραψε:τουλαχιστον ξερουμε τι θα λεγανε πολλοι γιατι εχουμε παρελθον με τη ταινια του μεγαλου αλεξανδρου και την τροια (που δεν ηταν και προσβλητικες).
Την εχω δει και δεν μου'πε τπτ για τπτ. Την ειδα στην tv οποτε παιζει να ειδα καμμια λογοκριμμενη ή κατι τετοιο.
van_der_kaafr έγραψε:προσωπικα την επιτυχεια τησ ταινιας σε ορισμενους κυκλους την αποδιδω στο μισος και το κομπλεξ κατοτεροτητας που αισθανονται για τουσ αμερικανους. ηθελαν να τουσ δουν να θυσιαζονται σαν τα ζωα στην αρενα και αυτο τουσ προσεφερε αυτη η ταινια.
Η καλυψη απαιτουσε αυτη τη δουλεια και αυτο το target group. Δεν ξερω αν εχεις μιλησει με αμερικανο ποτε αλλα εγω εχω και μου εχουνε πει διαφορα πραγματα για την χωρα τους για τα οποια οι ιδιοι ντρεπονται ενω δεν φταιγανε σε τπτ. Περα απο αυτο, το Bruno χτυπαει γενικα (αρχικος στοχος ηταν η Ευρωπη). Τελος, η (σημερινη) Αμερικη εχει στηθει απο μια χουφτα μυαλα τα οποια αντλουνε την εξουσια τους απο ολους αυτους. Βρησκω τουλαχιστον ηλιθιο να θεωρει καποιος τον εαυτο του κατωτερο σαν λαο παρα σαν χωρα
Edit: Εννοω διαφορετικοι σαν λαος, οχι ανωτεροι/κατωτεροι
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

δεν μου λες για ποιους λογουσ σωθηκε? η διαφημηση εγινε αυτο ειναι γεγονος και αυτο καταριπτει τον υσχυρισμο σου οτι δεν υπηρξε διαφημηση.

2ον παραδεχεσαι μονος σου οτι μονταρανε και κοψανε σκηνες, ισως για να μην θιξουν καποιος πραγμα που μαλλον θα ζημιωνε τους ιδιους (καμια μυνηση απο την μαντονα, και ασ μην ξεχναμε το φανατικο κοινο της) οχι και πολυ αγνα λοιπον κινητρα.

3ον δηλαδη υπαρχει καποιος σωστος τροπος? ναι η σατηρα αυτος ειναι ο σωστος η τεχνη. και οχι αυτος του μπορατ που ειναι μονο για κομπεκσικους και τεμπελιδες που τα θελουν ολα ετοιμα γιατι βαριουντε να σκεφτουν.

4ον δεν ειναι δικαιολογια στοχευω σε ηλιθιους. οταν λες κανω μια ταινια που στοχευει στο να εκσεφτελισει τουσ ηλιθιουσ εισαι ο ιδιοσ ηλιθιος. αν τον πειραζαν αυτεσ οι νοοτροπιεσ και ηταν πραγματικα μαγκας ας εκανε μια ταινια που θα διδασκε στους ηλιθιους τι ειναι σωστο. με το να προσβαλεισ καποιον ανθρωπο μονο μισος μπορεις να παρεις.

5ον καλα θα εκανες να σεβεσαι την τιμη που σου εχει γινει να εισαι αντμιν και να μην χρησιμοποιεισ τετοιεσ λεξεισ στο φορουμ. και γω δεν ειναι εθνικιστης, σου ανεφερα το περιστατικο για να σου αναδεικσω το γεγονοσ οτι και εδω στην ελλαδα μασ πειραζουν οι κριτικες ματιες των ξενων και μαλιστα αναιτια τις περισσοτερες φορες.

αν ειναι λοιπον αυτοι οι λιγοι που φταιν για την καταντια της αμερικης γιατι δεν εμφανιστηκε σε αυτους? οχι λοιπον αυτη δεν ηταν η δηλωση που απεδωσε η ταινια. ουτε απεδωσε την αγανακτηση των αμερικανων, περισσοτερο απεδωσε το μισος (που πιθανωσ δικαιολογιμενα) τρεφει ο λαος του μπορατ για τουσ αμερικανους. και οποιαδηποτε ταινια αποτυπωνει μισος προς ενα λαο ειναι προπαγανδιστικη επικυνδυνη και θυμιζει αλλες εποχες, ακομη και αν ειναι μεσα σε ενα ωραιο πακετο που μοιαζει με χιουμορ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος & Τηλεόραση”