[Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από apolski »

semf3itis έγραψε:1.Για ηλεκτρομαγνητισμό εννοείται Griffiths(κατα κοινή ομολογία από τα καλύτερα βιβλία της σχολής)
Πραγματι ειναι απο τα καλυτερα βιβλια με παρα πολλες ασκησεις και παραδειγματα και βοηθαει να περασεις τον ΗΜ ΙΙ. Ομως παιδια, παρτε τα βιβλια του Feynman χωρις δευτερη σκεψη, ειναι πραγματικα θησαυρος (εκτος του οτι ειναι πανακριβα, και τα τρια γυρω στα 300 ευρω..)!!! Τον πρωτο τομο του Griffiths μπορειτε να τον αγορασετε, δεν ειναι και τοσο ακριβως (25 Ε, οσο και ενας Γκαρουτσος...) ή να τον κατεβασετε (αγγλικη εκδοση). Ο δευτερο τομος του Griffiths δεν χρειαζεται καθολου για το μαθημα του ΗΜ ΙΙ και θα τον παρετε ετσι κι αλλιως στο 9ο εξαμηνο στο μαθημα ΗΜ πεδια. Επισης υπαρχει και η λυση της βιβλιοθηκης...
Drjekil
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 4:26 pm
Real Name: Hyde

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Drjekil »

Μιας και ανοιξε το συστημα του ευδοξου θελω μια βοηθεια απο τους μεγαλυτερους για καποια βιβλια του 5ου εξαμηνου: Κβαντομηχανικη 2 προτεινονται δυο βιβλια: ο 2ος τραχανας και του gasiorowicz απο τη μια σκεφτομαι τον τραχανα επειδη στο προηγουμενο εξαμηνο πηρα τον πρωτο τομο αλλα εχω ακουσει οτι και του gasiorowicz ειναι πολυ καλο βιβλιο. Για ηλεκτρομαγνητισμο 2 εχω το βιβλιο του griffiths αρα μαλλον δεν εχει πολυ σημασια ποιο θα επιλεξω ετσι? Να παρω τα θεμελια της ηλεκτρομαγνητικης θεωριας των Reitz, Milford η τις διαλεξεις φυσικης του feynman Β τομος (δεν εχω τον πρωτο)? Οπτικη νομιζω ο καθηγητης ειχε προτεινει του Ασημελη αλλα απο τις 3 επιλογες μου φαινεται η χειροτερη :e_sad:( "Εφαρμοσμένη οπτική με θέματα οπτικοηλεκτρονικής και Laser"Σύγγραμμα, Ζευγώλης Δημήτριος/ "ΟΠΤΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΙΖΕΡ"Σύγγραμμα, M. Young, 2008, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις ΕΜΠ/ "Μαθήματα Οπτικής"Σύγγραμμα, Γιώργος Ασημέλλης, 2008, Σύγχρονη Γνώση) Τελος για στατιστικη φυσικη δεν εχω ιδεα απο τα βιβλια οποτε καθε παρατηρηση θα βοηθουσε :e_biggrin: "Στατιστική φυσική"Σύγγραμμα, Ευαγγέλου Σ., 2012, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΖΗΣΗ/ "ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ"Σύγγραμμα, F.MANDL, 2013, Α.Γ.ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ/ "Στατιστική φυσική"Σύγγραμμα, Βέργαδος Ι.,Τριανταφυλλόπουλος Η., 1991, Συμεών /"ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ"Σύγγραμμα, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Ε.Ν., 2002, ΙΤΕ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗΣ
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Τα 0.02$ μου:

Για Στατιστική Φυσική¨
Μαθηματικό ήμουν αλλα θυμάμαι παλιά εδώ στο forum να λένε ότι του Βεργάδου είναι χάλια βιβλίο.
Aggelos
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:50 am
Real Name: Άγγελος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Aggelos »

Για κβάντο ΙΙ θα σου πρότεινα τραχανά. Αν και δεν έχει τη δομή που ακολουθεί ο κουτσούμπας, θα σε βοηθήσει αρκετά να κατανοήσεις ορισμένα θέμα πιο διαισθητικά.

Για Ήλεκτρο ΙΙ νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι του Feynman. Προφανώς δεν έχει σημασία που δεν έχεις το 1ο... και μέσα έχει πάαρα πολύ υλικό. Εκτός των άλλων είναι και πανάκριβο!

Οπτικής είναι πολύ καλό του young αλλά τώρα με Λιαροκάπη δε ξέρω αν είναι στο στιλ του.
Άβαταρ μέλους
pasquale
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Δευ Σεπ 29, 2008 6:44 pm
Real Name: Λάμπρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από pasquale »

Για τη Στατιστική Φυσική θα πρότεινα του Mandl
Άβαταρ μέλους
φιάλη klein
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2014 7:36 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: Nikos Gx
Τοποθεσία: Ανταρκτική

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από φιάλη klein »

Ο λιαροκάπης πρότεινε Ασημέλλη καθώς συμβαδίζει σε μεγάλο βαθμό με αυτά που κάνει στο μάθημα.Εγω προσωπικά,με την εμπειρία που είχα με Young σε φυσική 1&2 που πήρα τα βιβλία του δεν θα τα συνιστούσα σε κανέναν γιατί δεν μου φάνηκαν καθόλου χρήσιμα,πιο πολύ με εγκυκλοπαίδειες μοιάζουν παρά με επιστημονικά βιβλία.

Και εγώ Feynmann πήρα μέσω εύδοξου και παρήγγειλα τον Griffiths στα 28 ευρώ μιας και ξέρω ότι και τα δύο βιβλία είναι εξαιρετικά.Αυτό που πρέπει να ξέρεις για τον Feynmann είναι ότι έχει ΚΑΘΑΡΑ θεωρία στο βιβλίο του αλλά την παρουσιάζει τόσο ωραία και εμπεριστατωμένα ώστε να αξίζει με το παραπάνω(αν σκεφτεί κανείς και τη τιμή του).

Πολύ καλός ο τραχανάς 1,πάμε για τραχανά 2.

Για στατιστική και εγώ Mandl επέλεξα γιατί με μία βόλτα στη βιβλιοθήκη είδα ότι τα περισσότερα από τα άλλα είναι επιεικώς άθλια(μείνε μακριά από τριανταφυλλόπουλο).Επίσης,δεν έχει και πολύ σημασία τι θα πάρεις αφού δεν υπάρχει επιλογή "Στατιστική και πολλά άλλα by Βαρελογιάννης" ή Τannoudji.Οι σημειώσεις εδώ είναι απαραίτητες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”