Υπολογιστική Φυσική Ι

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από HeartDoc »

Ο κ. Αναγνωστόπουλος έστειλε με e-mail σε όσους παρακολουθούν το μάθημα της Υ.Φ.Ι το εξής:
Κ.Αναγνωστόπουλος έγραψε:Πρόγραμμα Υπολογιστικής Φυσικής μέχρι 1/12 - αναβολή μαθημάτων

19+20/11: Απεργία - όχι ΥΦ ΙΙ
21/11 : ΥΦ Ι κανονικά, 8:30 το πρωΐ
25/11 : Απεργία - όχι ΥΦ Ι
26/11 : Απεργία - όχι ΥΦ ΙΙ
27/11 : Άδεια (συνέδριο) - όχι ΥΦ ΙΙ
28/11 : Άδεια (συνέδριο) - όχι ΥΦ Ι

Από 2/12 τα μαθήματα κανονικά. Θα βρεθεί φόρμουλα αναπλήρωσης μαθημάτων. Παρακαλώ ειδοποιήστε τους συναδέλφους σας.

Κ.

:)
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
vampinthe
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 9:31 pm
Real Name: hypnos
Gender: Male

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από vampinthe »

Γειά χαρά..
Ζητάω τη βοήθεια κάποιου που κατέχει το μάθημα... Κατέβασα και εγκατέστησα στο pc μου το cygwin, κ τρέχω τα unix μέσα απ'τα windows. Δεν ξέρω όμως πως να ανοίξω τον Emacs για να γράψω κώδικα. Αυτό το πραγμα που κατεβασα έχει μέσα τη fortran77, έτσι δεν είναι? Ή μήπως χρειάζεται να τη βρω και αυτή? Ενηγουέη.. με τι εντολή ανοίγει ο emacs??
Ευχαριστώ.
n0tH1ng to proove.. just a heLLisH RocK N' RoLL fReaK :.::
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από HeartDoc »

Ρε γαμώτο έχει κανείς ιδέα πως βγαίνει "το τρίτο θέμα" με τον αναρμονικό;
Παράδειγμα: Φεβρουάριος 2008

Υποθέτω ότι αλλάζεις το anharmonic.f ώστε να μην χρειάζεται αρχικά και τελικά lambda couplings αλλά μόνο ένα (αφού συνήθως το θέμα είναι για ένα λ). Τέλος προσθέτεις ένα κομμάτι για print output σε ένα εξωτερικό dat αρχείο (για να μπορέσεις να κάνεις τη γραφική παράσταση) στο οποίο όμως πρέπει να γράφει τι (υποθέτω τα eigenvalues για διάφορα Ν) όπως επίσης και να τρέχει τον πρόγραμμα για διαφορετικά DIM του Hilbert space... ??

Το 'χω χάσει κάπου ρε γμτο...
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από Wizard »

vampinthe έγραψε:Γειά χαρά..
Ζητάω τη βοήθεια κάποιου που κατέχει το μάθημα... Κατέβασα και εγκατέστησα στο pc μου το cygwin, κ τρέχω τα unix μέσα απ'τα windows. Δεν ξέρω όμως πως να ανοίξω τον Emacs για να γράψω κώδικα. Αυτό το πραγμα που κατεβασα έχει μέσα τη fortran77, έτσι δεν είναι? Ή μήπως χρειάζεται να τη βρω και αυτή? Ενηγουέη.. με τι εντολή ανοίγει ο emacs??
Ευχαριστώ.
Το cygwin δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά. Νομίζω όμως ότι ο diablo το είχε παλέψει μια περίοδο και το παράτησε τελικά...
Μάλλον είναι προτιμότερο να κατεβάσεις καμιά έκδοση linux και να την εγκαταστήσεις είτε μέσω vmware, είτε μέσα από windows είτε κανονικά στον υπολογιστή σου. Νομίζω ότι πλέον στο εργαστήριο έχει ubuntu και αυτή θα σου πρότεινα κι εγώ.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
barbara
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 7:15 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Paris

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από barbara »

καλημέρα κ απο μενα! Κατεβασα το ubuntu 8.1 desktop και το ubuntu 7.1 VMware...
Με το VMware δεν θα εχω κανενα προβλημα με το μαθημα ετσι?Δεν εχω ασχοληθει παλι με την υπολογιστικη.
Γενικα υπαρχουν τιπς για το μαθημα? Μου φτανουν 4 μερες διαβασματος και εξασκησης?
Φχαριστω εκ των προτερων! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από Wizard »

ubuntu 7.1 VMware
Τι είναι αυτό;

Το vmware είανι ένα πρόγραμμα το οποίο δημιουργεί Virtual Machine. Έναν εικονικό υπολογιστή δηλαδή. Όταν το ανοίγετε και είναι σα να τρέχετε έναν άλλον υπολογιστή στον οποίο μπορείτε να εγκαταστήσετε όποιο λειτουργικό σύστημα θέλετε και να τρέχει κανονικά.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
barbara
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 7:15 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Paris

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από barbara »

ναι το γνωριζω αυτο! Απλα ρωταω αν ειναι δοκιμασμενο ή για οποιαδηποτε πληροφορια.
Το ubuntu 7.1 VMware ειναι οτι ελεγε στο σαιτ για το αρχειο που κατεβασα.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από Wizard »

Ναι, είναι δοκιμασμένο. Απλά αυτό που εξηγούσα είναι ότι οποιοδήποτε λειτουργικό και να εγκαταστήσεις είναι σα να το είχες βάλει κανονικά στον υπολογιστή σου. Οπότε όχι, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα :)
Να προτείνω όμως να εγκαταστήσεις το ubuntu 8.10 μέσω windows στον υπολογιστή σου? :) Που ξέρεις, μπορεί να σου αρέσει και να το κρατήσεις τελικά...
Και αν δεν σου αρέσει απλά το αφαιρείς από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων...
Απλά γράφεις σε ένα cd το iso που κατέβασες και τι ξεκινάς μέσα από windows. https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
barbara
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 7:15 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Paris

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από barbara »

Ευχαριστω για το τιπ! Ωραιο φαινεται! Θα χρησιμοποιησω το ΒιΕμγουεαρ για την εξεταστικη και μεα θα το αλλαξω!!!Εχω ομως ενα προβληματακι ακομα! Δεν βρισκω τη Φορτραν μεσω του ουμπουντου!
Γενικα δε ξερω που να κατεβασω τη Φορτραν77 για λινουξ να ειμαι κομπλε... Ή μηπως δεν χρειαζεται και μεσω Γουιντοους ειμαι οκ?
Φχαριστω για ολα!!!!!
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από Wizard »

Μέσω windows μπορείς μια χαρά να γράψεις σε fortran. Μάλιστα έχω ανεβάσει και έναν compiler στη σελίδα του μαθήματος.
Ωστόσο αν θέλεις να ξέρεις πως γίνεται και σε linux ώστε να μπορείς να κινείσαι με ευχαίρια κατά τη διάρκεια των εξετάσεων είναι σαφώς προτιμότερη η λύση ubuntu.
Λοιπόν, ένας fortran compiler είναι ο gfortran
μπορείς να τον εγκαταστήσεις γράφοντας
sudo apt-get install gfortran
σε κονσόλα είτε κάνοντας αναζήτηση στο Synaptic
το οποίο θα βρεις System -> Administration -> Synaptic package manager.
Ωστόσο καλό θα ήταν να μου πεις ποια εντολή χρησιμοποιείτε στο εργαστήριο για να κάνετε compile ώστε να σου πω ποιος είναι ο αντίστοιχος compiler.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από Wizard »

Κοίταξα το site του διδάσκοντα και είδα ότι χρησιμοποιείτε την f77.
Άρα απλά τρέξε
sudo apt-get install fort77
από κονσόλα ή βρες το πακέτο fort77 στο synaptic.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
barbara
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 7:15 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Paris

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από barbara »

Μολις το ''μερεμέτιασα''! Ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ για τη βοηθεια! Πραγματικα θα ζοριζομουν παρα πολυ χωρις βοηθεια! Μια τελευται ερωτηση-πρηξιμο! Οπως καταλαβες ειμαι τελειως αρχαριος (δε ξερω που παν τα 4) σε περιβαλλον λινουξ! Εφοσον ειναι ολα οκ τωρα (install και ιστοριες) πως εχω προσβαση στη Φορτραν?

επισης κοιτα και το http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE% ... F%85%CE%BE
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από Wizard »

Να υποθέσω δεν έχεις παρακολουθήσει το μάθημα ε; :)
Λοιπόν, χρησιμοποιείς έναν text editor ώστε να γράψεις το πρόγραμμα που θέλεις και το αποθηκεύεις με κατάληξη .f
Μπορείς π.χ. να χρησιμοποιήσεις τον gedit (Applications -> Accessories -> text editor)

Ανοίγεις μετά κονσόλα και πας στο φάκελο που το αποθήκευσες.
Αν είναι στο home folder είσαι οκ. Αν είναι ας πούμε στην επιφάνεια εργασίας γράφεις
cd Desktop

Στη συνέχεια κάνεις compile με την εντολή:

Κώδικας: Επιλογή όλων

f77 myFile.f -o out
Αυτή η εντολή κάνει compile το αρχείο myFile.f και αν είναι όλα οκ δημιουργεί ένα αρχείο out το οποίο είναι το εκτελέσιμο (αντίστοιχο του .exe που θα είχες στα windows).
Για να τρέξεις το αρχείο αυτό απλά γράφεις
./out
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από HeartDoc »

... ή μπορείς να δεις το 1ο κεφάλαιο των σημειώσεων. ;)

Επίσης αν θες να χρησιμοποιήσεις τον text editor που χρησιμοποιούμε στο εργαστήριο:

Κώδικας: Επιλογή όλων

sudo apt-get install emacs

May the force be with you...
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Υπολογιστική Φυσική Ι

Δημοσίευση από Wizard »

Off Topic
Αυτόν τον emacs ποτέ δεν τον χώνεψα...
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”