[Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

electroluv
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 06, 2008 12:19 pm
Real Name: ftsssssss
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από electroluv »

Ωραίος Semfe4Ever.....
Άβαταρ μέλους
moutsos
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 4:22 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Starship Enterprise III...

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από moutsos »

fcuk ΣΗΜΜΥ
Civil disobedience 101...
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από lunatic »

Κατα τυχη κάτι έψαχνα κ έπεσα σε αυτή τη σελίδα.
http://www.upatras.gr/index/page/id/13

Κ παραθέτω το ενδιαφέρον κομμάτι...
Εργαστήρια

* Εκπαιδευτικά εργαστήρια Φυσικής
* Αστρoνoμίας
* Ηλεκτρoνικής
* Laser
* Ανανεώσιμων πηγών ενέργειας
* Φυσικής Υγρών και Μεσοφάσεων
* Πολυμερών και Σύνθετων Υλικών
* Φυσικής της Ατμόσφαιρας
* Φυσικής της Συμπυκνωμένης Ύλης
Κοιτάξτε ειδικά τα bold..... Θέλουμε κ ΤΕΕ... Α ρε εχουμε μείνει πίσω...... Που ειναι οι ΣΩΤΗΡΕΣ μας απ την ΠΚΣ/ΔΑΠ/ΠΑΣΠ κλπ κλπ να μας πάνε μπροστά?

ΞΥΠΝΑΤΕ ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...... Τα άλλα φυσικα κανουν ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κ μεις κανουμε θεωρητική φυσική κ θελουμε να μπουμε κ στο ΤΕΕ...... :whatever: :whatever:

ΥΓ: Ξεκαυαλίστε το καλάμι του "ΕΜΠ" και καντε κατι να αλλαξει η κατάσταση επιτέλους... Μην επαναπαυόσαστε στο οτι ειμαστε ΕΜΠ....
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από snodrion »

gt na mn kanoume theoritikh fisikh?etsi kai allios i sxolh mas dn einai klasikh sxolh gia tee.gt na ri3oume to theoritiko komati gia na mpoume sto tee alla antitheta na mn anavathmistei to tee me nees eidikotites kai tomeis tis texnologias opos einai ta efarmosmena mathimatika kai i fishkh.kai genika dn maresei i nootropia na kinigame emeis to tee vazontas asxeta mathimata me to antikimeno mas opos einai to texnikes sxediashs sto proto etos kai na mn allazei to tee nootropia.ena allo einai ta simferonta pou dn afinoun na mpoume sto tee otan gia na mpoume prepei na perasoume apo epitroph pou apotelite apo atoma pou hdh exoun to dikaioma.afto pou mporoume na kanoume pistevo amesa einai poreies kai diamartiries...mazi me tous kathigites!emesa mporoume na ftia3oume ena kalitero programa spoudon me stoxo ta efarmosmena mathimatika kai fisikh me thetikes epiroes apo tis antistixes sxoles tou e3oterikou
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
MagGod
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2008 9:35 pm
Real Name: <MIT|s|Mag>
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από MagGod »

δηλαδή δεν μπαίνουμε στο ΤΕΕ επείδη δεν έχουμε εργαστήριο ανανεώσιμων πηγών ενέργειας :lol: έλα χριστε και μπούκωνε
άλλωστε το τμήμα της πάτρας έχει ερευνητική δραστηρίοτητα στις ανανεώσιμες πηγές εμείς ως τι θα αποκτήσουμε τέτοια εργαστήρια; :roll: :? επίσης αν βγάλουμε την θεωρητική τι θα απογίνει ο τρίτος όροφος? :cry: :lol: άλλωστε αν είναι να φύγει μια ροή ας φύγει η μηχανική που δεν την έχουν και στην πάτραΕικόνα :lol: :lol: :lol:
και εμείς δεν έχουμε εργαστήρια ηλεκτρονικής ή κάνω λάθος :roll: και μάλιστα 2 :wink:
από όλα αυτά τα εργαστήρια της πάτρας δεν μπορώ να πιάσω το υγρών και μεσοφάσεων τι είναι αυτο? :roll:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από apolski »

Αν ειναι ετσι τοτε να καταργησουμε και την κατευθυνση του μαθηματικου εφαρμογων γιατι αυτοι δεν κανουν εργαστηρια ηλεκτρονικης που εχουμε εμεις οι φυσικοι...
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από lunatic »

Παιδια εχετε παρανοήσει κάτι. Καθε φορά που μιλάω με θεωρητικούς παρεξηγιούνται... Ξεκολλήστε λίγο. Εσεις ειστε θεωρητικοί. Δεν έχετε καμία δουλειά στο ΤΕΕ... Κάποιοι όπως για παράδειγμα Υλικά+Laser θα πρεπε να είναι οι πρώτοι που θα μπουν...

Εγώ δεν είπα ποτε να καταργηθεί η ροή θεωρητικής. Κατά την γνώμη μου δεν έχει θέση σε μια σχολή τεχνολογικού* προσανατολισμού αλλά εφόσον δεν ειμαι αναγκασμένος να παρακολουθήσω κάποιο μάθημα αυτης της ροής δεν με ενοχλεί.
ΕΣΑΣ ΤΙ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ να δημιουργηθεί απλά μια ΕΞΤΡΑ ροή? Ουτε ενα παραπανω μαθημα δεν θα εχετε. Οποιος θελει θα την παρακολουθεί όπως γινεται με ολες τις ροες.
και εμείς δεν έχουμε εργαστήρια ηλεκτρονικής ή κάνω λάθος :roll: και μάλιστα 2 :wink:
Φιλε μου τι μου λες? Τα άλλα φυσικά τμήματα εχουν ολόκληρη ΡΟΗ Ηλεκτρονικα-Τηλεπικοινωνίες... Κ συ μου λες για 2 μαθήματα...?


*Οποιος ήθελε σχολή "επιστημονικού" προσανατολισμού ας πήγαινε στα απλά φυσικά.... Αν κ όπως φαίνεται τα απλά φυσικά είναι πιο "εφαρμοσμένα" από εμάς....

ΥΓ2: Δεν καταλαβαίνω γτ κάποιοι είστε αντίθετοι στη δημιουργία μιας καινούριας ροής. Δεν θα έχει ΚΑΝΕΝΑ αντίκτυπο αυτό σε άτομα που δεν θα την επιλέξουν. Αρα τι σας νοιαζει? Αντι να είστε αντίθετοι προσπαθήστε να βοηθήσετε τους συμφοιτητές σας που θέλουν να γίνουν πιο "εφαρμοσμένοι"
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από Neo »

Θεωρητική Φυσική σε Εφαρμοσμένο Τμήμα... Να γελάν κι οι πέτρες είμαστε! Αυτά τα πράγματα δε γίνονται πουθενά!
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από apolski »

Μην κολλατε στους τιτλους, η ροη Θεωρητικης και Υπολογιστικης Φυσικης εχει καποια εφαρμοσμενα μαθηματα (υπολογιστικες φυσικες), ασε που παιρνεις αναγκαστικα και μια δευτερη ροη.

Αυτα γινονται και αλλου, πχ. στο Cambridge εχουν τμημα Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και Θεωρητικης Φυσικης...
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από o_apolytos »

apolski έγραψε:Αυτα γινονται και αλλου, πχ. στο Cambridge εχουν τμημα Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και Θεωρητικης Φυσικης...
και για του λόγου το αληθές... Ντιπάρτμεντ οβ απλάιντ μαθεμάτιξ εντ θιορίτικαλ φύζιξ
giorgws
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2007 11:05 pm

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από giorgws »

Δυο σελιδες topic για να καταληξουμε στο οτι βαζοντας κι αλλες "εφαρμοσμενες" ροες και κανοντας ηλεκτρονικα ή ανανεωσιμες πηγες(την καινουρια μοδα) μεχρι βλακειας θα μπουμε στο ΤΕΕ. Σοβαρευτειτε.
Οποιος ηθελε μηχανιλικι ας μην επελεγε τη ΣΕΜΦΕ. Το bitching δεν εχει κανενα νοημα.
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από lunatic »

apolski έγραψε:Αυτα γινονται και αλλου, πχ. στο Cambridge εχουν τμημα Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και Θεωρητικης Φυσικης...
Εκει λέει Θεωρητικής. Όχι εφαρμοσμένων φυσικών επιστημών.
Αλλά δεν έχει σημασία. Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχει η ροή θεωρητικής φυσικής. Εγώ δεν θα ήθελα να λείπει γιατί μια σχολή πρέπει να παρέχει πολλές διεξόδους (βλ Ηλεκτρολόγους που κανουν τα πάντα...).
Το πρόβλημα είναι όταν δεν υπάρχουν άλλες ροές... Ε δε γίνεται να υπάρχει ροη θεωρητικής και να μην υπάρχει ροή ηλεκτρονικών/Τηλεπικοινωνιών που έχουν όλα τα φυσικά τμήματα.... Είναι ντροπή...

Σοβαρευτειτε.
Οποιος ηθελε μηχανιλικι ας μην επελεγε τη ΣΕΜΦΕ.
Φίλε μου αν ΔΕΝ ήθελες μηχανηλίκι να μην έμπαινες ΣΕΜΦΕ... Η ΣΕΜΦΕ είναι πολυτεχνική σχολή ξέρεις... Αν δε θες μηχανηλικι άντε στο απλό Μαθηματικό ή στο απλό Φυσικό.
Μάλλον δεν εχεις ακούσει ποτέ τους όρους "Material Science & Engineering", "Optical Engineering" κλπ...

Η ΣΕΜΦΕ είναι μια σχολή που ΠΡΕΠΕΙ να μπει στο ΤΕΕ. Δηλαδή γιατί να μπαίνει στο ΤΕΕ ο Ηλεκτρολόγος που κάνει υλικά και laser (που είναι καθαρά δικά μας κ τα έχουν κλέψει) και να μην μπαίνει ο ΣΕΜΦίτης?


Μάλλον κάποιοι παίρνουν πολύ ελαφριά το θέμα προφανώς γιατί δεν ξέρουν τίποτα. Έχω στενούς φίλους και στο Μαθηματικό και στο Φυσικό κ βλέπω τι κάνουν... Ασε τους Φυσικούς αυτοί δεν είναι τόσο χάλια...
Οι Μαθηματικοί τελειώνουν τη σχολή κ Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις έχουν μόνο στη ροή ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΝ μαθηματικών... :lol:
Θεωρητικά μαθηματικά οι ΜΔΕ... Στην αριθμητική ανάλυση δεν ανοίγουν καν υπολογιστή! Δεν ξέρουν τι σημαινει Matlab και Mathematica.
Ακόμα και μαθήματα που έχουν ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο με τα δικά μας τα κάνουν πολύ πιο θεωρητικά.

Οι Μαθηματικοί λοιπόν έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους δικούς μας Εφαρμοσμένους Μαθηματικούς.
Ε, αν σας αρέσει αυτό τι να σας πω? ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΑΣ!!!!!!!!

ΥΓ: Κ δεν εχω καποιο κερδος με το να υποστηριζω τους δικους μας μαθηματικους. Εγώ φυσικός ειμαι άλλωστε
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
MagGod
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2008 9:35 pm
Real Name: <MIT|s|Mag>
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από MagGod »

lunatic έγραψε: Εγώ φυσικός ειμαι άλλωστε
Εικόνατότε γιατί λυσσάς να μπείς στο ΤΕΕ αφού εσύ είσαι φυσικός.να λυσσάξει κάποιος της μηχανικης να το δεχτώΕικόνα

Υ.Γ. αν είναι να κάνουν κατεύθυνση μηχανικής (που μακάρι να γίνει) μπας και διώξουν τις μηχανικές από πάνω μουΕικόνα αλλά ας φροντίσουν να το κάνουν ΆΜΕΣΑΕικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από lunatic »

Γιατί ρε MagGod το έχω πει 100 φορές αλλά θα το πω άλλη μια ειδικά για σένα!
Material Engineering και Optical Engineering.

ΥΓ: Μαλλον δεν ξερεις τι σημαίνει μηχανικός.Αν ήταν μηχανικός όποιος είναι στην ροή μηχανικής....θα ήταν μηχανικοί στο Πολυτεχνείο μόνο οι Πολιτικοί Μηχανικοί...
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
giorgws
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2007 11:05 pm

Re: [Η ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ;] Σύγκλητος 12/12/2008

Δημοσίευση από giorgws »

Για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα μια και καλη.

Η ενταξη μας στο ΤΕΕ εξαρταται απο τα λομπυ και οχι απο το αν οι ροες μας ειναι αρκετα εφαρμοσμενες.

Μεχρι στιγμης οι αποφοιτοι ΔΕΝ εντασσονται στο ΤΕΕ. Αρα καλως ή κακως ΔΕΝ ειναι μηχανικοί.

Αν καποιος γνωριζοντας την κατασταση με το ΤΕΕ επελεξε να φοιτησει στη ΣΕΜΦΕ, εκανε πολυ κακη επιλογη.

Ελπιζω να γινω κατανοητος αυτη τη φορα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”