Για μπασκετικούς

Άντε γειά, φιλαράκο! Άντε γειά!

Συντονιστής: Chris

Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Για μπασκετικούς

Δημοσίευση από spartiatisgx »

ρε παιδες,μου φαινεται οτι ειναι λιγο νωρις για οριστικα συμπερασματα ομως νομιζω
οτι η ομαδα μπασκετ του ολυμπικακου ειναι τα τελευταια 2 χρονια ολο και χειροτερη....
απο τοτε που ηρθε ο Γιαννακης μπορει να βελτιωθηκαμε στην αμυνα μπορει να παιζουμε ορθολογιστικα αλλα τιποτα αλλο.κανενα συστημα κανενα screen,τιποτα.....εχουμε δυο καλους σουτερ τον Γκριρ και τον Χαλπεριν και ουτε ενα συστημα....Ομοιως για τον Μπουρουση...Εχετε δει οτι η ΤΣΣΚΑ που εχει για παραδειγμα αντι του Μπουρουση τον Σμοντις οτι εχει πολλα συστηματα και ενα απο αυτα ειναι για να σουταρει συνηθως απο την κορυφη ο Σμοντις ελευθερος συνηθως τριποντα...Εμεισ τιποτα...Για τον Παπαλουκα εχω να πω οτι παντα ακομη και στη Ρωσσια τα πρωτα μισα της σεζον ηταν ντεφορμε...Μακαρι να κανει το συνηθισμενο του come back στο δευτερο μισο εκει που ειναι τα σημαντικα παιχνιδια.....Αλλα πολυ αμφιβαλλω..Αυτος οπως και ο Βουισιτς ξερουν τονους μπασκετ αλλα τα ποδαρια τους δεν τους βαστανε..Κριμα γιατι σε αυτους στηριζεται η ολικη επαναφορα στα πρωτεια μιας και ειναι σε κομβικες θεσεις και η εμπειρια και η κλαση τους ασυναγωνιστη.Ο μονος που μπορει να κανει την διαφορα εως τωρα ειναι ο Βιg Sofo...Επισης δεν γινεται οταν ο Ολυμπιακος δειχνει να κολλαει στην επιθεση να μην μπορει καποιος παιχτης να παρει πρωτοβουλιες...Για οσους ειδαν χτεσ το παιχνιδι δεν εχω δει ποιο φοβισμενο Γκριρ απο οτι χτες....Βεβαια ο Γκριρ ειναι παιχτης ρυθμου και χρειαζεται την μπαλα στα χερια του...Με την Λε Μαν το εκανε αλλα ειχε την μπαλα στα χερια του..Χτες βλεπαμε να κατεβαζει ο Λουκυ Λουκ κατα κοσμον Παπαλουκας εχοντας φαει ενα σωρο δευτερολεπτα και καναμε επιθεσεις σκοτωμενες.......Δυστυχως με τον ερχομο του Παπαλουκα εχει χασει και την αυτοπεποιθηση του και ο Τεοντοσιτς...Οσο για τον Τσιλντρες εχω να πω οτι στον Παναθηναικο θα εβαζε 40 ποντους εαν επαιζε..Γιατι τα guard του Παναθηναικου κανουν μπασιματα ανοιγοντας χωρους πολλους.1Ο καρφωματα το παιχνιδι θα εκανε....δεν νομιζω να εχει δει κανα συστημα του Ολυμπιακου κανεις που να δημιουργει miss match στην αντιπαλη αμυνα..Ασε που πλεον αυτο με που γινεται κατα κορον με τον Γιαννακη προπονητη να σουταρουν οι αλλοι ελευθερα τριποντα εχει καταντησει αηδια........ΕΝΑ SCREEN κανουν και ειναι ολοι οι σουτερ τους ελευθεροι..Καμια βοηθεια τιποτα...Αραγε ποσο καλη οντως ειναι η αμυνα του Ολυμπιακου χωρις βοηθειες και αλληλοκαλυψεις..Ο μονος που δινει βοηθειες ειναι ο Σοφοκλης για οσους εχουν παρατηρησει..Και εννοειται ο Βασιλοπουλος........Παντως τελειωνοντας θελω να πω οτι σε ολα τα δυσκολα παιχνιδια φετος εκτος εδρας ημασταν τραγικοι..και με Πρτιζαν και με Παναθηναικο και χτες......Οσο για την Λε Μαν τι να πω..Στην παραταση και με τα χιλια ζορια.......Ξερω οτι οι ηττες τωρα δεν ειναι καταστροφικες..Αλλα σιγουρα διαμορφωνουν την ψυχολογια της ομαδας....
Και Γιαννακη...βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια...τις ιδιες δηλωσεις....ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ..Εγω ξερω οτι ο εξυπμος ανθρωπος μαθαινει απο τα λαθη του.ΟΣΟΦΟΣ ΟΜΩς ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ......Ο νοων νοειτο...Θελω και τις δικες σας αποψεις......Και ιδιαιτερα του ΝΙΟ


Topic moved by O kanenas
Άβαταρ μέλους
ran-tan-plan
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 7:38 pm
Real Name: fr
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Patras/Athens

Για μπασκετικους

Δημοσίευση από ran-tan-plan »

spartiatisgx έγραψε:ρε παιδες,μου φαινεται οτι ειναι λιγο νωρις για οριστικα συμπερασματα ομως νομιζω
οτι η ομαδα μπασκετ του ολυμπικακου ειναι τα τελευταια 2 χρονια ολο και χειροτερη....
Topic moved by O kanenas
Αν εννοεις απο τοτε που ηρθε ο Γιαννακης,να σημειωσω οτι δεν εχει κλεισει χρονος.Για πιο πριν ισως εχεις καποιο δικιο.Εκ των αποτελεσματων και μονο,επι Γιαννακη,η ομαδα ειναι πολυ καλυτερη,ειναι πολυ πιο ισορροπημενη και εχει συγκεκριμενο πλανο.
spartiatisgx έγραψε:απο τοτε που ηρθε ο Γιαννακης μπορει να βελτιωθηκαμε στην αμυνα μπορει να παιζουμε ορθολογιστικα αλλα τιποτα αλλο.κανενα συστημα κανενα screen,τιποτα.....εχουμε δυο καλους σουτερ τον Γκριρ και τον Χαλπεριν και ουτε ενα συστημα....Ομοιως για τον Μπουρουση...
Εκτος της προφανης απαντησης,οτι ενας επαγγελματιας προπονητης ανωτατου επιπεδου κατι παραπανω θα ξερει απο σενα,για να καταλαγιασω την ανησυχια σου θα σου πω το εξης:οπως εχουν δηλωσει πολλες φορες,τοσο ο Γιαννακης οσο και ο προεδρος και καποιοι παικτες,η ομαδα προοριζεται να ειναι σε top φορμα και αποδοση μετα το Φλεβαρη.Γιατι τοτε(αρχες ανοιξης)ειναι τα σημαντικοτερα ματς,τα οποια μπορω να σου ονοματισω:α)play off για το final four β)τελικος κυπελλου γ)και φυσικα το ιδιο το final four.
spartiatisgx έγραψε:Για τον Παπαλουκα εχω να πω οτι παντα ακομη και στη Ρωσσια τα πρωτα μισα της σεζον ηταν ντεφορμε...Μακαρι να κανει το συνηθισμενο του come back στο δευτερο μισο εκει που ειναι τα σημαντικα παιχνιδια.....
Καταληγεις και συ στο ιδιο συμπερασμα
spartiatisgx έγραψε:Για οσους ειδαν χτεσ το παιχνιδι δεν εχω δει ποιο φοβισμενο Γκριρ απο οτι χτες....
Ο Γκριρ στα περισοοτερα ματς με τον Παναθηναικο που χουμε παιξει,ετσι παιζει.Θυμησου μονο σε ποσα ντερμπι εμεινε αποντος(ακομα και στον περσινο τελικο κυπελλου,στο πρωτο ημιχρονο δεν ειχε ποντο,με πολυ λιγες προσπαθειες).Δυστυχως,αν και ειναι ενα πολυ καλο κομπογκαρντ σε πολλα ματς κρυβεται...
spartiatisgx έγραψε:Δυστυχως με τον ερχομο του Παπαλουκα εχει χασει και την αυτοπεποιθηση του και ο Τεοντοσιτς...
Αυτο απο που το συμπεραινεις???Ισα ισα που ο Τεοντοσιτς εχει ενα πολυ μεγαλο παικτη διπλα του και θα μπορεσει να ενσωματωσει κ αλλα στοιχεια στο παιχνιδι του,ν αποκτησει κ αυτος ψυχολογια νικητη και μεταλλο πρωταθλητη και τελικως να εξελιχθει σε μεγαλο παικτη.Ας μην ξεχναμε οτι η περσινη χρονια ηταν η πρωτη του Τεοντοσιτς στο υψηλοτερο επιπεδο του ευρωπαικου μπασκετ...
spartiatisgx έγραψε:Οσο για τον Τσιλντρες εχω να πω οτι στον Παναθηναικο θα εβαζε 40 ποντους εαν επαιζε..Γιατι τα guard του Παναθηναικου κανουν μπασιματα ανοιγοντας χωρους πολλους.1Ο καρφωματα το παιχνιδι θα εκανε....δεν νομιζω να εχει δει κανα συστημα του Ολυμπιακου κανεις που να δημιουργει miss match στην αντιπαλη αμυνα..
Δεν εχεις δικιο γιατι το ποσο παιρνει προσπαθειες ο Τσιλντρες εξαρταται συχνα απ τον ιδιο.Εξαρταται απ το ποσο ζηταει μπαλα.Συχνα ο Παπαλουκας προσπαθει να του δωσει εντυπωσικα follows για ν ανανεβει ψυχολογικα.Ειναι πολυ νωρις να
κρινει κανεις τον τροπο παιχνιδιου του και ποσο αξιοποιειται,γιατι ειναι νωρις.Μην ξεχνας τον Εντι Τζονσον το 97,οταν τον εκραζαν οταν ειχε πρωτορθει και στους τελικους και στο final four κοιταγαν με το στομα ανοικτο!!!
spartiatisgx έγραψε:Ασε που πλεον αυτο με που γινεται κατα κορον με τον Γιαννακη προπονητη να σουταρουν οι αλλοι ελευθερα τριποντα εχει καταντησει αηδια........ΕΝΑ SCREEN κανουν και ειναι ολοι οι σουτερ τους ελευθεροι..
Σ αυτο θα συμφωνησω,γιατι ειναι γεγονος.Δεν ξερω τι παιζει...Αλλα μπορω να πω γιατι εχει συμβει σε δυο-τρια ματς.π.χ. περσι στη βαρια ηττα απ τον Παναθηναικο στο ΣΕΦ,οπου ο Ουινστον ξεσκιστηκε(7/8 τριποντα),ο Γιαννακης ειχε τη λογικη οτι και λογω εδρας και λογω προσεκτικης προσεγγισης του αγωνα απ τον Παο δεν θα επιχειρουσε τοσα τριποντα.Κατι που επιβεβαιωθηκε στους τελικους,οπου ο ΠΑΟ ειχε τραγικα ποσοστα και ο Σπανουλης στο πιο κρισιμο τριποντο στον 4ο τελικο,το πεταξε ερμπολ!(για την ηττα στο ΣΕΦ ισως εφταιγε ο βαρυς χιονιας).Οσο αφορα το ματς το φετινο με τον ΠΑΟ,ο Γιαννακης περιμενε τον Ομπραντοβιτς να πηγαινει σε αργες επιθεσεις,γιατι αυτο συμφερει τον Παναθηναικο.Δηλαδη δεν θα αφηνε τους παικτες να σουταρουν στα πρωτα 10 sec(θυμηθειτε πως κατσαιαδαζε για τον ιδιο λογο τον Περπερογλου στους περσινους τελικους).Η εξελιξη του αγωνα δεν τον δικαιωσε.
spartiatisgx έγραψε:Παντως τελειωνοντας θελω να πω οτι σε ολα τα δυσκολα παιχνιδια φετος εκτος εδρας ημασταν τραγικοι..και με Πρτιζαν και με Παναθηναικο και χτες
Τσιμπονα,οχι Παρτιζαν...Θα διαφωνισω εκ νεου,γιατι απεναντι στη Μαλαγα και στη ΛεΜαν,εδειξε να τις "εχει".Απλα ειχε ενα νεκρο διαστημα και εχασε τη νικη(στη Λεμαν την πηρε στην παραταση)
spartiatisgx έγραψε:Αλλα σιγουρα διαμορφωνουν την ψυχολογια της ομαδας....
Εκτος αυτης με τον ΠΑΟ(οχι για κανενα σημαντικο λογο,αλλα απλα γιατι θα τον ξανα-αντιμετωοισει)δε νομιζω οτι θα παει playoff και θα ειναι επηρρεασμενη η ομαδα απ την ηττα απ την Τσιμπονα,την οποια μαλλον θα παρει στο Σεφ την επομενη αγωνιστικη...Κ ουτε το Σαββατο με τον Πανιωνιο θα επηρρεασει κανενα η ηττα απ τη Μαλαγα(εκτος αν ειχε ερθει με 20αρα,κατι που εγινε με τον ΠΑΟ οταν εχασε απ την Μπαρτσα και τον επηρρεασε στα αποδυτηρια)

:arrow: Και επειδη το topic λεει "για μπασκετικους" και οχι "μπασκετ Ολυμπιακου" να κανω ενα γενικοτερο σχολιο.
Ας μεγαλωσουν επιτελους το τριποντο να δουμε πραγματικο μπασκετ...
nicolas
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Για μπασκετικους

Δημοσίευση από spartiatisgx »

εαν φιλε μου απεναντι στην ΛεΜαν εδειξε να την εχει τοτε τι να πω.Να σου θυμησω οτι
ημασταν πισω στα 33-34 λεπτα του αγωνα με διαφοτες σταθερα στους δεκα ποντους;Αυτο δεν λεγεται οτι τους εχω.Αραγε η Μαλαγα γιατι τους εριξε 20 ποντους στο κεφαλι;Επισης για τον Γκριρ εχεις απολυτο λαθος.Μονο σε ενα παιχνιδι με τον Παναθηναικο στο Σεφ στην πρωτη του Γιαννακη ηταν ΑΠΟΝΤΟΣ ΚΥΤΙΟΛΕΚΤΙΚΑ Ο ΠΟΝΤΟΥΣ....Θελεις να σου θυμησω το πρωτο ματς Παναθηναικου-Ολυμπιακου που χασαμε 4 η 5 ποντους οτι εβαλε 25+;Μηπως στον τελικο κυπελου δεν εβαλε γυρω στους 30;Θελεις να σου πω τα στατιστικα του στους τελικους με τον Παναθηναικο;Μηπως θελεις να σου πω το παιχνιδι που εκανε μεσα στην ΤΣΣΚΑ;Για τον Τεοντοσιτς θυμησου με.Με Παπαλουκα να παιζει τοσο πολυ(γυρω στα 20 λεπτα) δεν προκειται να φανει....Μπορει να φαινεται οτι δεν εχει λογικη αυτο που λεω αλλα αλλα εχω αυτο το προαισθημα......Για να κερδισεις τις μςγαλες ομαδες οπως ΤΣΣΚΑ και Παναθηναικο δεν φτανει ο ορθολογισμος μονο.θΕΛΕΙ και αυτοσχεδιασμο θελει και αλλαγες μαρκαρισματων και αλληλοκαλυψεις θελει να απειλεις και μεσα στην ρακετα και εκτος αυτης κτλ κτλ.Αυτο που παιζει η ΤΣΣΚΑ ειναι το απολυτο μπασκετ...Το ορθολογιστικο δεν φτανει πλεον.Δες εθνικη ομαδα μπασκετ και συγκρινε την με την Ισπανια......Ακομη και χωρις Γκασολ μας ειχαν μια απο χορτα......Οσο για την Μαλαγα δεν νομιζω αν εξαιρεσεις το πρωτο ημιχρονο οτι δειξαμε τιποτα.Εν γενει τραγικοι ημασταν...Βγαζαμε αιφνιδιασμους 3 φορες με παικτη παραπανω και τελικα τον χαναμε.........
Άβαταρ μέλους
ran-tan-plan
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 7:38 pm
Real Name: fr
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Patras/Athens

Για μπασκετικους

Δημοσίευση από ran-tan-plan »

Οταν αναφερθηκα στον αγωνα με τη Λεμαν και ειπα οτι την ειχε,εννοουσα οτι σε πολλες περιπτωσεις φαινοταν οτι ο ΟΣΦΠ ηταν ανωτερη ομαδα.Εκτος της διακυμανυσης του σκορ,σ εναν αγωνα παζει ρολο και η αισθηση υπεροχης που βγαζει μια ομαδα.Και εμενα μου φανηκε αυτο απ τον Ολυμπιακο.Μια προσωπικη εκτιμηση ειναι....

Οσο για τον Γκριρ,οκ,ημουν υπερβολικος.Αυτο ομως δεν αλλαζει την εντυπωση που εχω γι αυτον.Ειναι πολυ καλος παικτης,αλλα η αποδοση του εχει πολλα μυστηρια.Ειδικα για τον Γκριρ,μπορω να αναλυω επι πολλη ωρα,γιατι δεν παρουσιαζει ομοιοτητες απο παιχνιδι σε παιχνιδι.Παντως ενα συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι το εξης:μερικα απ τα καλυτερα του παιχνιδια τα χει κανει οταν δεν πρεπει αυτος να βγαζει τα καστανα απ τη φωτια...Με την εννοια οτι δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ηγηθει ή μπορει να αποδωσει σουπερ οταν εχει αλλους για ηγετες διπλα του.

Οσο για τα στατιστικα,οκ χαραρωσε...και γω τα χω
spartiatisgx έγραψε:Για τον Τεοντοσιτς θυμησου με.Με Παπαλουκα να παιζει τοσο πολυ(γυρω στα 20 λεπτα) δεν προκειται να φανει....Μπορει να φαινεται οτι δεν εχει λογικη αυτο που λεω αλλα αλλα εχω αυτο το προαισθημα......
Στο μπασκετ(γενικα στον αθλητισμο)δε μπορει να κρινει ενας φιλαθλος με το...προαισθημα...Αν τον εβλεπες και στις προπονησεις και στ αποδυτηρια το δεχομαι.Αλλά..... :ssss: Ευχομαι παντως να μην δικαιωθει η εκτη αισθηση σου,γιατι ο Τεοντοσιτς μ αρεσει πολυ!
spartiatisgx έγραψε:Για να κερδισεις τις μςγαλες ομαδες οπως ΤΣΣΚΑ και Παναθηναικο δεν φτανει ο ορθολογισμος μονο.θΕΛΕΙ και αυτοσχεδιασμο θελει και αλλαγες μαρκαρισματων και αλληλοκαλυψεις θελει να απειλεις και μεσα στην ρακετα και εκτος αυτης κτλ κτλ.Αυτο που παιζει η ΤΣΣΚΑ ειναι το απολυτο μπασκετ...
Θιγεις πολλα θεματα.Λοιπον:
:arrow: το μπασκετ ειναι πολυ τακτικο αθλημα(τουλαχιστον στην Ευρωπη).Ωστοσο,οι μεγαλοι παικτες ειναι παραγματικα μεγαλοι και ξεχωριζουν επιεδη κανουν το απροβλεπτο,το ρισκο,το οποιο δεν μπορει να αντιμετωπισει με τακτικη ο αντιπαλος προπονητης.Ωστοσο,η βαση ειναι η τακτικη,η υποταγη στις οδηγιες και η τηρηση ενος συγκεκριμενου πλανου.Γ αυτο και επι Γκερσον η ομαδα μπορουσε ανετα να κερδισει ενα δυσκολο αντιπαλο και ακομα πιο ευκολα να χασει με κατεβασμενα τα χερια.Γιατι στηριζοταν περισσοτερο στο απροβλεπτο.Θεωρω(ή μαλλον θελω να θεωρω) οτι εχουμε στην ομαδα παικτες που θα κανουν την εμφανιση που δεν θα αντιμετωπιστει απ τον αντιπαλο...
:arrow: συμφωνω μαζι σου πως για να πας μπροστα πρεπει να εισαι καλος μεσα και εξω απ τη ρακετα.Με τη Μαλαγα π.χ. εκτος του μοναδικου(στα 12 νομιζω)τριποντου του Παπαλουκα,δεν βαλαμε ποντο εκτος ρακετας ή βολων....δεν αξιζεις την νικη αν εχεις τετοια ποσοστα.Τα τελευταια χρονια,η μεγαλη δυναμη του ΟΣΦΠ ειναι μεσα στη ρακετα,παρ ολο που εχουν περασει πολυ καλα guards και μεγαλοι scorers απ την ομαδα.Απ οσο βλεπω,ο Χαλπεριν και ο Τεοντοσιτς δειχνουν να ειναι παικτες με πολυ μεγαλες προοπτικες.Ειδικα ο Χαλπεριν ειναι αυθεντικο ταλεντο...Ηταν μαλλον,γιατι τωρα ειναι πραγματικος παικτης!Αλλα χρειαζονται κ αλλοι.Μια απλη συγκριση με τις 2 ομαδες που ανεφερες(ΠΑΟ κ ΤΣΣΚΑ-εγω θα προσθεσω και τη φετινη Μπαρτσελονα)δειχνει οτι εχουν περισσοτερες περιφερειακες λυσεις:
ΤΣΣΚΑ:HOLDEN,LANGDON,PLANINIC,ZΗΣΗΣ,SISKAUSKAS,KHRYAPA
ΜΠΑΡΤΣΑ:BASILE,LAKOVIC,NAVARRO,GRIMAU,ILYASOVA,BARTON και ο BARRETT που ακομα δεν εχει δειξει να προσαρμοζεται
ΠΑΟ:KECMAN,ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ,ΠΕΡΠΕΡΟΓΛΟΥ,ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ,ΧΑΤΖΗΒΡΕΤΑΣ,NICHOLAS,JASIKEVICIUS
ΟΣΦΠ:ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ,CHILDRESS,HALPERIN,GREER,TEODOSIC,ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ
spartiatisgx έγραψε:Οσο για την Μαλαγα δεν νομιζω αν εξαιρεσεις το πρωτο ημιχρονο οτι δειξαμε τιποτα.Εν γενει τραγικοι ημασταν...Βγαζαμε αιφνιδιασμους 3 φορες με παικτη παραπανω και τελικα τον χαναμε.........
Δε νομιζω οτι ενα ολοκληρο ημιχρονο ειναι μικρο χρονικο διαστημα,για να το πετας στα σκουπιδια τοσο ευκολα...Οσο για την 4η περιοδο,ανετρεψε το σκορ αλλα για 2 συνεχομενες επιθεσεις μετα την ισοφαριση με το 3ποντο του Παπαλουκα δεν εβαλε ποντο!!!Οπως επισης ηταν ανεκδιηγητη η τελευταια επιθεση(πριν γινει +4).Ουσιαστικα 3η περιοδος και τελευταια λεπτα ηταν πολυ ασχημα...
nicolas
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Για μπασκετικους

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Συμψωνω για Τεοντοσιτς.Μου αρεσει πολυ αυτος ο παιχτης.Εχει τσαγανο πολυ και
οσο και εαν ειναι ιεροσυλια μου θυμιζει λιγο Τομιτς...
Ο Χαλπεριν ειναι ο αγαπημενος μου παικτης......Ειναι clutch player...Πολυ καλος....
Παντως οι frondline της ΤΣΣΚΑ και της Μπαρτσελονα δεν παιζονται......Ειμαι περιεργος παντως
να δω ποτε ο Ολυμπιακος θα μπορεσει να δινει βοηθεις και αλληλοκαλυψεις, θα εχει γρηγορες περιστροφες ωστε να αποφευγει τα ευκολα τριποντα, τα αναγκαστικα faoul και τις διεισδυσεις σε ελβετικο τυρι...Οσο για τον Γκριρ συμφωνησα και το εγραψα και στο πρωτο μου post.Ειναι περισσοτερο παικτης που θελει την μπαλα στα χερια του για να δημιουργησει αυτος παρα να γινει scorer περνωντας πασες απο αλλους οπως πχ Μασιγιαουσκας ή Φορντ....Δεν ξερω εαν ειναι προβλημα του Γιαννακη ή των συγκεκριμενων παικτων...Το screen Μπατιστ και ευστοχο τριποντο απο Ολους τους παιχτες του Παναθηναικου ειναι πλεον γραφικο......Εχω διαρκειας φετος...εσυ;Aν ναι μπορει να συναντηθουμε καμια φορα στο γηπεδο.
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Για μπασκετικους

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Μόλις σήμερα με ρώτησε ο φίλος μου ο Μάνος "πως και δεν παίρνεις θέση στα μπασκετικά;" και η απάντησή μου ήταν "βαριέμαι...μεγάλη κουβέντα" αλλά όταν είδα τον Βασιλόπουλο να καταγράφεται ως "περιφερειακή λύση" ε δεν μπόρεσα να αντισταθώ...δυστυχώς παιδιά όσο κι αν θέλει να μας πείσει ο σκουντής ο βασιλόπουλος δεν μπορεί να παίξει 3άρι το παιδί δεν ξέρει ντρίπλα για αρχή. τον έχει καταστρέψει αυτή η εναλλαγή θέσεων από το 3 στο 4 διότι τελικά εχει δουλέψει τα μισά σε κάθε θέση. να πω εδώ πως εκτιμώ αρκετά τον βασιλόπουλο λόγω της ενέργειας που βγάζει στην άμυνα και της ομαδικότητας του.

κάτι άλλο που με τρώει και θέλω να φωνάξω σε όλο τον κόσμο είναι ότι ο Γιαννάκης ειναι γτπ. Σκεφτείτε λίγο...ο άνθρωπος ανέλαβε μια ομάδα με διαμαντίδη, παπαλουκά, σπανούλη, τσαρτσαρή στην καλύτερη περίοδο της καριερας του...πήρε ενα eurobasket στο οποίο δεύτερη ήταν η γερμανία...σε μια περίοδο που γιούγκοι...πεθαίνουν, ιταλοί..πεθαίνουν και γενικώς ρώσσοι και λιθουανοί ήταν μισεροί. (μην μου φέρετε ως παράδειγμα το παιχνίδι με τις ΗΠΑ παρακαλώ...). κοιμάται όρθιος στον πάγκο (προσφατα παραδειγματα το ματς με αργεντίνους και φυσικα το παιχνιδι με παναθηναικο) , θέλει οπωσδήποτε παίκτες με φιλοτιμο (για να τουσ παει το παιχνίδι στο φιλοτιμο τουσ :P) και οι μοναδικές του οδηγίες ειναι "ψυχραιμα", "ήρεμα", "έχουμε χρόνο" κλπ

δεν είναι κακός (αν και γνωρίζω πως είπα οτι είναι γτπ :P )...απλώς δεν κάνει γι'άυτό το επίπεδο. για μικρομεσαίες ομάδες...κυριλέ.
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Re: Για μπασκετικους

Δημοσίευση από theos »

κάτι άλλο που με τρώει και θέλω να φωνάξω σε όλο τον κόσμο είναι ότι ο Γιαννάκης ειναι γτπ. Σκεφτείτε λίγο...ο άνθρωπος ανέλαβε μια ομάδα με διαμαντίδη, παπαλουκά, σπανούλη, τσαρτσαρή στην καλύτερη περίοδο της καριερας του...πήρε ενα eurobasket στο οποίο δεύτερη ήταν η γερμανία...σε μια περίοδο που γιούγκοι...πεθαίνουν, ιταλοί..πεθαίνουν και γενικώς ρώσσοι και λιθουανοί ήταν μισεροί. (μην μου φέρετε ως παράδειγμα το παιχνίδι με τις ΗΠΑ παρακαλώ...). κοιμάται όρθιος στον πάγκο (προσφατα παραδειγματα το ματς με αργεντίνους και φυσικα το παιχνιδι με παναθηναικο) , θέλει οπωσδήποτε παίκτες με φιλοτιμο (για να τουσ παει το παιχνίδι στο φιλοτιμο τουσ :P) και οι μοναδικές του οδηγίες ειναι "ψυχραιμα", "ήρεμα", "έχουμε χρόνο" κλπ

δεν είναι κακός (αν και γνωρίζω πως είπα οτι είναι γτπ :P )...απλώς δεν κάνει γι'άυτό το επίπεδο. για μικρομεσαίες ομάδες...κυριλέ.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο... Στο Ευρωμπάσκετ που πήραμε, έβλεπα πάρα πολλά λάθη του Γιαννάκη που δυσκόλευαν κάποιους αγώνες και με νευρίαζαν. Βέβαια, το ότι το πήραμε, το ότι όλοι θεοποιούσαν το Γιαννάκη και το ότι δεν είμαι μέσα σε προπονήσεις και αγώνες μπάσκετ ως παίχτης, με είχαν κάνει να πιστεύω ότι απλώς μάλλον είχα άδικο...
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Για μπασκετικούς

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Eπιτελους ενας πολυ μεγαλος ΝΙΚΗΤΗΣ ηρθε στον ΘΡΥΛΟ μας.Ταιριαζει και στην ιδιοσυγκρασια μας.Αργησε 5 χρονια αλλα παλι καλα...Παμε για ενα καλο τεσσαρι και οπωσδηποτε ενα 5.Επισης εναν σουτερ ολκης και ειμαστε σε καλο δρομο....
Άβαταρ μέλους
moutsos
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 4:22 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Starship Enterprise III...

Re: Για μπασκετικούς

Δημοσίευση από moutsos »

Σπανούλη μπάσταρδε και πουτ**ας γιε...
Civil disobedience 101...
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Για μπασκετικούς

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Μεσα στο θεμα οπως παντα....Ατομα που lay-up κανουν airball γραφουν οτι να'ναι..
Άβαταρ μέλους
vbalos
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 1:41 am
Real Name: Vasilis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Brussels

Re: Για μπασκετικούς

Δημοσίευση από vbalos »

spartiatisgx έγραψε:Eπιτελους ενας πολυ μεγαλος ΝΙΚΗΤΗΣ ηρθε στον ΘΡΥΛΟ μας.Ταιριαζει και στην ιδιοσυγκρασια μας.Αργησε 5 χρονια αλλα παλι καλα...Παμε για ενα καλο τεσσαρι και οπωσδηποτε ενα 5.Επισης εναν σουτερ ολκης και ειμαστε σε καλο δρομο....
Αρχικά να σου θυμίσω ότι νικητής έγινε διότι είχε την τύχη να παίξει στη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΝΕΔΕΙΞΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ και αυτή που τον συμμάζεψε όταν πήγε άκλαφτος στο ΝΒΑ...Αλλά ας είναι ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία σας αυτό είναι αλήθεια , η αχαρηστία άλλωστε και η απληστία είναι αγαθά και ήθη που καλλιεργούνται χρόνια τώρα στο λιμάνι...Σας περιμένουμε ΚΑΙ φέτος μαζί με το Βασίλη για ακόμη μεγαλύτερες σφαλιάρες...Να σας δείξουμε ότι ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ με μισθοφόρους απλά δε γίνεσαι...
Καλορίζικος και ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟΣ...
All that is gold does not glitter not all those who wonder are lost
The old that is strong does not wither deep roots are not reached by the frost
From the ashes a fire shall be woken a light from the shadows shall spring
Renewed shall be blade that was broken the crownless again shall be king.
J.R.T
Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΡΗΓΜΕΝΗ-G.13
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Για μπασκετικούς

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Oι νικητες γεννιουνται δεν γινονται φιλε μου....Αληθεια ο Δημητρακης ο Παπανικολαου και ο Αποστολακης που ακολουθησαν την αντιστροφη διαδρομη τι δειχνουν για το ηθος το δικο σας;
Η αληθεια ειναι πανω απο ολα και απο οτι φαινεται εσυ κοιτας μονο την μια πλευρα του νομισματος...Ωριμασε και σκεψου καλυτερα....Επισης στην αρχαιοτητα το ρημα γαυρ-αω σημαινει παθος οποτε ο Σπανουλης ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΜΑΣ.
Άβαταρ μέλους
chelsea13
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 5:14 pm
Real Name: Alex
Τοποθεσία: Southampton

Re: Για μπασκετικούς

Δημοσίευση από chelsea13 »

Μια μικρή διαφορά.....ποτέ δεν αποθεώσαμε κανέναν Παπανικολαου :wink:
KAFROS
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Αύγ 22, 2008 7:05 pm
Real Name: leyteris
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για μπασκετικούς

Δημοσίευση από KAFROS »

vbalos έγραψε:
spartiatisgx έγραψε:Eπιτελους ενας πολυ μεγαλος ΝΙΚΗΤΗΣ ηρθε στον ΘΡΥΛΟ μας.Ταιριαζει και στην ιδιοσυγκρασια μας.Αργησε 5 χρονια αλλα παλι καλα...Παμε για ενα καλο τεσσαρι και οπωσδηποτε ενα 5.Επισης εναν σουτερ ολκης και ειμαστε σε καλο δρομο....
Αρχικά να σου θυμίσω ότι νικητής έγινε διότι είχε την τύχη να παίξει στη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΝΕΔΕΙΞΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ και αυτή που τον συμμάζεψε όταν πήγε άκλαφτος στο ΝΒΑ...Αλλά ας είναι ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία σας αυτό είναι αλήθεια , η αχαρηστία άλλωστε και η απληστία είναι αγαθά και ήθη που καλλιεργούνται χρόνια τώρα στο λιμάνι...Σας περιμένουμε ΚΑΙ φέτος μαζί με το Βασίλη για ακόμη μεγαλύτερες σφαλιάρες...Να σας δείξουμε ότι ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ με μισθοφόρους απλά δε γίνεσαι...
Καλορίζικος και ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟΣ...
ela pes to.ponese ligo e?
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Για μπασκετικούς

Δημοσίευση από NickNafplio »

Να παει στο καλο. Την πηρε την αποφαση να μη ξαναδει Ελληνικο πρωταθλημα. Και πραγματικα δεν πιστευω οτι αυτο πονεσε κανεναν σοβαρο Παναθηναικο, ο Παναθηναικος ειναι ο αυτοκρατορας του Ελληνικου μπασκετ εδω και 13 χρονια περιπου, και σε αυτα τα χρονια εχουν ερθει και εχουν φυγει παρα πολλοι παιχταραδες και δεν αλλαξε τιποτα, οποτε το οτι ο Παναθηναικος ειναι ο αυτοκρατορας του Ελληνικου Μπακσετ δεν προκειτε να αλλαξει επηδη εφυγε καποιος Σπανουλης
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”