Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
barbara
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 7:15 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Paris

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από barbara »

Tsakalos έγραψε:Επισης απο οτι βλεπω η ρευστομηχανικη απο μαθημα επιλογης του 9ου εξ εγινε υποχρεωτικο στο 6ο εξ. για εμας τους παλιους που ακολουθουμε κ καλα το παλιο προγραμμα δε γινεται υποχρεωτικη η ρευστομηχανικη ετσι?
Χρώσταγα "ρεύστο" και υπολογιστική φυσική Ι. Τα είχα υποχρεωτικά στην ροή υπολογιστικής κ θεωρητικής. Χρειάστηκε να περάσω μόνο το δεύτερο και το άλλο μου χαρίστηκε εφόσον συμπλήρωνα τα 59 μαθήματα. Οπότε ακόμα και λόγω ροής να την έχεις μην την υπολογίζεις και πολύ (δώρο από τον θεό).
Entreri
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2007 7:20 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από Entreri »

BILLYDELUXE έγραψε:Aposo ksero oi "palioi" exoun upoxreosi na sumplirosoun 5 mathimata stis roes tous ,kai mporoun na kanoun "MIX" kai apo ta palia kai apo ta kainourgia...opia theloun diladi....

Nomizo mono to OPTOHLEKTRONIKH einai upoxreotiko stin roh LAZER......kai ELPIZO oti to DIHLEKTRIKES den einai upoxreotiko stin roh FUSIKI TON YLIKON....

"Παλιός" και εγώ με τις ίδιες ροές (laser και Φ.Υ).

Μια γρήγορη διευκρινιστική ερώτηση. Στην κατεύθυνση Φυσική Υλικών υπάρχει κάποιο υποχρεωτικό μάθημα (αντίστοιχο της Οπτοηλεκτρονικής) ή απλά 5 για να συμπληρώσεις; Έχω φάει τρελό σκάλωμα με το αν θα πρέπει να περάσω τα Πολυμερή και Σύνθετα ή όχι... :oops: :oops:

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
BILLYDELUXE
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2007 9:49 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από BILLYDELUXE »

Entreri έγραψε:
BILLYDELUXE έγραψε:Aposo ksero oi "palioi" exoun upoxreosi na sumplirosoun 5 mathimata stis roes tous ,kai mporoun na kanoun "MIX" kai apo ta palia kai apo ta kainourgia...opia theloun diladi....

Nomizo mono to OPTOHLEKTRONIKH einai upoxreotiko stin roh LAZER......kai ELPIZO oti to DIHLEKTRIKES den einai upoxreotiko stin roh FUSIKI TON YLIKON....

"Παλιός" και εγώ με τις ίδιες ροές (laser και Φ.Υ).

Μια γρήγορη διευκρινιστική ερώτηση. Στην κατεύθυνση Φυσική Υλικών υπάρχει κάποιο υποχρεωτικό μάθημα (αντίστοιχο της Οπτοηλεκτρονικής) ή απλά 5 για να συμπληρώσεις; Έχω φάει τρελό σκάλωμα με το αν θα πρέπει να περάσω τα Πολυμερή και Σύνθετα ή όχι... :oops: :oops:

Ευχαριστώ.

Aposo ksero ego oxi den uparxei..den eimai omos 100% sigouros.. tha sou protina na rotiseis ton Rapti h' tin grammateia kai na mas enimeroseis giati ego fobamai tis Diilektrikes. . .
Entreri
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2007 7:20 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από Entreri »

BILLYDELUXE έγραψε:
Entreri έγραψε:
BILLYDELUXE έγραψε:Aposo ksero oi "palioi" exoun upoxreosi na sumplirosoun 5 mathimata stis roes tous ,kai mporoun na kanoun "MIX" kai apo ta palia kai apo ta kainourgia...opia theloun diladi....

Nomizo mono to OPTOHLEKTRONIKH einai upoxreotiko stin roh LAZER......kai ELPIZO oti to DIHLEKTRIKES den einai upoxreotiko stin roh FUSIKI TON YLIKON....

"Παλιός" και εγώ με τις ίδιες ροές (laser και Φ.Υ).

Μια γρήγορη διευκρινιστική ερώτηση. Στην κατεύθυνση Φυσική Υλικών υπάρχει κάποιο υποχρεωτικό μάθημα (αντίστοιχο της Οπτοηλεκτρονικής) ή απλά 5 για να συμπληρώσεις; Έχω φάει τρελό σκάλωμα με το αν θα πρέπει να περάσω τα Πολυμερή και Σύνθετα ή όχι... :oops: :oops:

Ευχαριστώ.
Aposo ksero ego oxi den uparxei..den eimai omos 100% sigouros.. tha sou protina na rotiseis ton Rapti h' tin grammateia kai na mas enimeroseis giati ego fobamai tis Diilektrikes. . .
Περιμένω απάντηση από την γραμματεία για το τι ακριβώς χρειάζεται... Θα ενημερώσω μόλις έχω απάντηση.
kitsos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιουν 11, 2008 1:05 pm
Real Name: xristos moraitis
Facebook ID: 0

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από kitsos »

ρε παιδια ξέρετε πως μπορώ να κάνω ανάκτηση στο username και το password του account μου για να γραφτώ στο νέο εξάμηνο???? Το χασα..!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Γ.Σ. : Όργανο λήψης αποφάσεων; ΄Η μαζικής χειραγώγησης;

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

αρκετά σχετικο post. username: ge******** (όπου ********=αριθμός μητρώου). κωδικό (παλιά τουλάχιστον) σου δίνουν στο Κτίριο Υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από msl »

Το username για όλους είναι της μορφής ge***** και τα αστεράκια είναι τα αντίστοιχα νούμερα από τον αριθμό μητρώου σου 091*****

Όσο για τον κωδικό, θα πάς στον Κεντρικό Υπολογιστή (από εκεί που πήρες τον κωδικό την 1η φορά) και θα ζητήσεις νέο κωδικό (δε ξέρω κατά πόσο μπορούν να σου πουν ποιόν κωδικό έχεις ήδη .. το πιο εύκολο είναι απλά να στον αλλάξουν).
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
sarlot
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 2:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από sarlot »

ξέρει κανείς αν ένα μάθημα που ανήκει σε δύο ροές ,μετράται και στις δύο? Δηλαδή αφού για την καθεμία ροή χρειάζονται 5 μαθήματα , δίνεις αντί για 10 ,9(αφού το ένα είναι κοινό) μαθήματα και τελειώνεις ?
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από sos »

sarlot έγραψε:ξέρει κανείς αν ένα μάθημα που ανήκει σε δύο ροές ,μετράται και στις δύο? Δηλαδή αφού για την καθεμία ροή χρειάζονται 5 μαθήματα , δίνεις αντί για 10 ,9(αφού το ένα είναι κοινό) μαθήματα και τελειώνεις ?
Ναι, έτσι είναι.
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
sarlot
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 2:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από sarlot »

Ανακουφισήηηηη! σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!! :e_biggrin:
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από msl »

Ναι αλλά θα πρέπει να πάρεις ένα επιπλέον επιλογής. Ίσως να τελειώσεις πιο εύκολα με τις ροές, αλλά έχεις την γενικότερη υποχρέωση των 58-59 μαθημάτων για πτυχίο!
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
sarlot
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 2:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από sarlot »

καλά,αυτό εννοείται.Εχω συμπληρωμένα 59 μαθήματα!ευχαριστώ!
aris
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 11:14 am

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από aris »

Μπορεί να είμαι σε άσχετο Topic οπότε ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη...ας μεταφερθεί όπου πρέπει...θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής: υπάρχει κάπου το παλιό πρόγραμμα σπουδών; είμαι παλιός φοιτητής, είμαι στην τελική ευθεία για πτυχίο αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τα μαθήματα υποχρεωτικά και υποχρεωτικά κατεύθυνσης και ροών κλπ κλπ.. αν το έβρισκα θα ξεκαθάριζα πολλά πράγματα ώστε να μην βρεθώ προ εκπλήξεως τώρα που ασχολούμαι πάλι ενεργά και είμαι στο τελείωμα :P
ευχαριστώ εκ των προτέρων όπως και να χει!!!
aris
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 11:14 am

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από aris »

τον παλιό οδηγό σπουδών εννοούσα!!!
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από DeXteR »

https://semfe.gr/files/semfe/odhgos_spo ... ydvn06.pdf

Ο οδηγός για το 2006-2007 ,πριν το νέο πρόγραμμα :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”