Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από constant »

Έχουμε και του '05 και του '09, εκτός απ του 6 που σου πρόσφερε ο DeXteR, ότι προτιμάς! :D
aris
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 11:14 am

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από aris »

Αμεσότατη ανταπόκριση... ευχαριστώ πολύ!!!!
aris
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 11:14 am

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από aris »

του 09 δεν είναι ο καινούριος???

του 05 και του 06 έχουν διαφορές?? εγώ είμαι Π Α Λ Ι Ο Σ...To 2004 μπήκα ΣΕΜΦΕ..από που πρέπει να δω τι μαθήματα χρωστάω ακριβώς γιατί κάπου έχω μπερδευτεί...αν υπάρχει καμιά ιδέα για βοήθεια.... ευχαριστώ και πάλι παιδιά για την αμεσότητά σας!!!
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από constant »

Όχι, είναι του έτους 08-09, πριν την αλλαγή. Δεν έχω ιδέα για τις διαφορές, τσέκαρε αν θες 05 και 09.
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις πάντως θα ήταν να πας στη γραμματεία ώστε να σου ξεκαθαρίσουν ότι χρειάζεσαι..
aris
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 11:14 am

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από aris »

Σας ευχαριστώ... θα πάρω μια ιδέα μόνος μου το Σ/Κ και Δευτέρα γραμματεία..όπως και να χει, πολύτιμη η βοήθειά σας... ευχαριστώ και πάλι!!!!
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από DeXteR »

Ισχύει ο τελευταίος οδηγός πριν την αλλαγή του προγράμματος οπότε αν αυτός του 2009 έχει το παλιό πρόγραμμα τότε ισχύει αυτός αλλιώς πας με βάση αυτον του 2006-2007.
aris
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 11:14 am

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από aris »

άρα ισχύει το αρχείο του 2009 που μου υποδείξατε...γιατί έχει το παλιό πρόγραμμα...και μια τελευταία ερώτηση...αν ξέρετε..στο παλιό πρόγραμμα μαθηματικού είχαμε υποχρέωση 59 μαθήματα ενώ στο νέο 58...είχαν πει ότι και οι του παλιού υποχρεούνται εν τέλει σε 58 μαθήματα με αυτή την αλλαγή... ισχύει κάτι τέτοιο??? ευχαριστώ!!!!
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από DeXteR »

Συμφωνα με σχετική τότε ανακοίνωση μεταβατικών διατάξεων, όλοι οι φοιτητές ανεξάρτητα προγράμματος ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους με 58 μαθήματα στο σύνολο:)
aris
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 11:14 am

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από aris »

ανακουφιστικό!!!! παιδιά ένα ακόμα μεγάλο ευχαριστώ!!!! καλό πτυχίο σε όλους μας!!!!
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από Georgrinder »

Παιδιά καλησπέρα έχω μια SOS ερωτηση, ελπίζω κάποιος να γνωρίζει να μου απαντήσει..
Έχω περάσει 58 μαθήματα (είμαι μαθηματικό εφαρμογών) και από τη γραμματεία μου λενε οτι χρωσταω 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα ροης 9ου εξαμήνου...
Εγώ ήξερα ότι τα κατεπιλογην υποχρεωτικά των ροων τα συμπληρωνω από οποιαδήποτε εξάμηνο οποτε έχω συνολικα συμπληρωμένα τα προαπειτουμενα μαθηματα ροων συμφωνα με το προγραμμα σπουδων και τα υπολοιπα κορμου ελευθερης επιλογής κτλ.
Από 9ο εξάμηνο έχω περάσει 2 μαθήματα.
Ξέρει κανείς αν μου λέει μ@@ες η γραμματεια ή αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο?
Ευχαριστώ
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από DeXteR »

Κάποιος συνάδελφος έχει ποστάρει ότι του είπαν πάνω κάτω τα ίδια, ότι πρέπει να φαίνονται κανονκά τουλάχιστον 4 μαθήματα στο 9 εξάμηνο ή χαριστικά 3.
Οπότε δεν είσαι ο πρώτος που το λένε.
Κανονισμός που να το λέει αυτό ρητά υπήρχε μόνο στο νέο πρόγραμμα με τις πιστωτικές μονάδες και τα 54 συνολικά μαθήματα το οποίο όμως δεν εφαρμόστηκε τελικά.
Δεν έχω υπόψη μου κάποιον άλλο κανονισμό που να το επιβάλλει καθώς ο αριθμός των επιλογής που γράφει ανά εξάμηνο ο οδηγός σπουδών δείχνει να είναι πρόταση και όχι υποχρέωση.
Αν θέλεις να το παλέψεις ρώτα τους να σου απαντήσουν γραπτά ποιό εδάφιο του εν ισχύ οδηγού σπουδών αναφέρει κάτι τέτοιο.
Αλλιώς δυστυχώς στην επαναληπτική δίνεις ότι θέλουν ώστε να φεύγεις :)
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από Georgrinder »

DeXteR έγραψε:Κάποιος συνάδελφος έχει ποστάρει ότι του είπαν πάνω κάτω τα ίδια, ότι πρέπει να φαίνονται κανονκά τουλάχιστον 4 μαθήματα στο 9 εξάμηνο ή χαριστικά 3.
Οπότε δεν είσαι ο πρώτος που το λένε.
Κανονισμός που να το λέει αυτό ρητά υπήρχε μόνο στο νέο πρόγραμμα με τις πιστωτικές μονάδες και τα 54 συνολικά μαθήματα το οποίο όμως δεν εφαρμόστηκε τελικά.
Δεν έχω υπόψη μου κάποιον άλλο κανονισμό που να το επιβάλλει καθώς ο αριθμός των επιλογής που γράφει ανά εξάμηνο ο οδηγός σπουδών δείχνει να είναι πρόταση και όχι υποχρέωση.
Αν θέλεις να το παλέψεις ρώτα τους να σου απαντήσουν γραπτά ποιό εδάφιο του εν ισχύ οδηγού σπουδών αναφέρει κάτι τέτοιο.
Αλλιώς δυστυχώς στην επαναληπτική δίνεις ότι θέλουν ώστε να φεύγεις :)
Εντάξει όλα επικοινώνησα με τη γραμματεία και τα ξαναείδε και μου πε ότι δεν οφείλω κάτι! Οπότε λογικά δεν ισχύει ο συγκεκριμένος περιορισμος.
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
djibril13
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2010 3:08 pm
Real Name: gi@nnis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από djibril13 »

Με ρώταγε ένας γνωστός μου, που θα δώσει εξετάσεις φέτος, αν μπορείς να βγάλεις και τις δυο κατευθύνσης της σχολής. Ξέρει κανείς? :D
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από DeXteR »

Να εμφανίζεται ως απόφοιτος και των δύο ταυτόχρονα δεν γίνεται.
Υπάρχει μόνο το δικαίωμα αλλαγής κατεύθυνσης για μία και μόνο φορά, οπότε θεωρητικά μπορεί να εξεταστεί σε πρώτα σε αυτά πχ του φυσικού και με αλλαγή κατεύθυνσης να εξεταστεί και σε αυτά του μαθηματικού και να αποφοιτήσει ως μαθηματικός.
djibril13
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2010 3:08 pm
Real Name: gi@nnis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από djibril13 »

Ευχαριστώ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”