Πρόβλημα με Laptop

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Απάντηση
danai
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Απρ 25, 2007 10:46 pm
Real Name: *
Facebook ID: 0

Πρόβλημα με Laptop

Δημοσίευση από danai »

Έχω ένα Laptop με windows XP εδώ και τρία χρόνια (και κάτι). Έχω κάνει 6-8 format (ούτε η ίδια δε θυμάμαι πόσα). Τρέχει γενικά βαριά προγράμματα (επεξεργασία εικόνας, βίντεο κλπ). Πριν από μερικές μέρες το άνοιξα και αντί να περιμένω πήγα να κάνω κάτι άλλο. Όταν γύρισα έκανε check στο δίσκο (χωρίς λόγο αφού είχε κλείσει κανονικά την προηγούμενη φορά). Τελείωσε με το check και πήγε να μπει στα windows. Εμφάνισε το λογότυπο με φόντο μια ριγέ μπλε οθόνη, και μετά όλα μαύρισαν. Περίμενα ένα πεντάλεπτο και έπειτα το έκλεισα από το κουμπί. Το άνοιξα μετά απο λίγο και πάλι τα ίδια. Έβγαλα τη μπαταρία, το άφησα να ξεκουραστεί, και μετά από δύο ώρες πάλι τα ίδια.

Πήρα ένα cd που είχα φτιάξει όταν το πήρα, και μέσα σε μισή ώρα είχε κάνει format και επανεγκατάσταση των windows. (Υποτίθεται ότι αυτό το cd θα το επανέφερε στην κατάσταση που το αγόρασα. Αλλά έχω μία απορία σε αυτό: Αφού του είχα σβήσει το κρυφό σε κάποιο από τα format πώς θα κατάφερνε να το επαναφέρει?) Έκανε την εγκατάσταση, έκανε restart και πάλι τα ίδια.

Πατώντας το πλήκτρο για να μπω στις ρυθμίσεις για boot κλπ βγάζει μια ροζ-μωβ στιγματική οθόνη ως φόντο και πάνω σε αυτήν τις κανονικές επιλογές.

Σήμερα το πρωί έκανα format και πάλι τα ίδια.

Ακούω ιδέες!

ΥΓ: Αν συνδέσω άλλη οθόνη μέσω VGA θα λειτουργήσει αυτόματα ή χρειάζομαι και πάλι τον πίνακα ελέγχου?
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Πρόβλημα με Laptop

Δημοσίευση από Wizard »

danai έγραψε: ΥΓ: Αν συνδέσω άλλη οθόνη μέσω VGA θα λειτουργήσει αυτόματα ή χρειάζομαι και πάλι τον πίνακα ελέγχου?
Αφού σου παρουσιάζει πρόβλημα και στο bios δεν είναι θέμα format οπότε μην ξανακάνεις. Κάνε αυτό που λες. Σύνδεσε μια εξωτερική οθόνη. Μου μυρίζει πρόβλημα οθόνης ή πρόβλημα κάρτας γραφικών. Βάζοντας μια εξωτερική οθόνη θα μπορέσεις (λογικά) να καταλάβεις τι από τα δύο φταίει. Και όχι, κανονικά δε χρειάζεται ούτε πίνακας ελέγχου ούτε bios.
Υπάρχει πιθανότητα βέβαια να μπλέκεται και η RAM μέσα στο όλο πρόβλημα. Να σημειώσω ότι αυτή είναι η πιο επιθυμητή εκδοχή μιας και είναι το πιο φτηνό και εύκολο να αλλαχθεί.

Όσο για τα cd που λες, νομίζω ότι αυτό που κάνει όταν δημιουργείς τα dvd είναι να αντιγράψει τα περιεχόμενα αυτού του partition. Οπότε μετά αρκούν τα dvds.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Laptop

Δημοσίευση από Jheremias »

Εικόνα

Νομίζω πως ο υπολογιστής σου τελείωσε, Δανάη.

Τα συμπτώματα που περιγράφεις μου ακούγονται για σκάσιμο της κάρτας γραφικών, ή της μητρικής πλακέτας. Μην ασχοληθείς καθόλου με επισκευή, ούτε να κάνεις άλλα format...

Περαστικά.
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Πρόβλημα με Laptop

Δημοσίευση από Wizard »

Πριν σε πάρει από κάτω από την καταστροφολογία του Jheremias κάνε τους ελέγχους που είπες. Αν έχεις εξωτερική κάρτα γραφικών, και όχι ενσωματωμένη στην μητρική δηλαδή, ίσως και να μπορείς να την αλλάξεις.
(Πάντως έχω δει παρόμοιο πρόβλημα να προκαλείται και από τη RAM)
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
danai
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Απρ 25, 2007 10:46 pm
Real Name: *
Facebook ID: 0

Re: Πρόβλημα με Laptop

Δημοσίευση από danai »

@Wiz: Έβγαλε απλά μια μαύρη οθόνη..Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι κάρτα γραφικών ή RAM?

@Jher: Άδειασμα στη στιγμή!!!Τέλεια!
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Πρόβλημα με Laptop

Δημοσίευση από Wizard »

danai έγραψε:@Wiz: Έβγαλε απλά μια μαύρη οθόνη..Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι κάρτα γραφικών ή RAM?
Δεν έβγαλε τίποτα ούτε κατά το boot;
Ήλπιζα ότι απλά θα είχε την ίδια συμπεριφορά που είχε και η οθόνη του λάπτοπ σου.
Τώρα παίζει απλά να μην αναγνώρισε την οθόνη σου...
Μάλλον θα πρέπει να το δει τεχνικός για να σου πει τι παίζει :(

Δοκίμασε να κατεβάσεις ένα live cd ubuntu ή κάποια άλλη έκδοση linux να δούμε τι γίνεται...
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”