Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

... Γιατί το άραγμα έχει όνομα.

Συντονιστής: snodrion

Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από Chris »

papagalakos έγραψε:
Chris έγραψε:Μετά απο πολλή σκέψη κατέληξα στα εξής: Πιστεύω ότι πρέπει να μαζευτούμε να κάνουμε μια βαρβάτη συνέλευση στην οποία να συζητήσουμε επί παντώς επιστητού και να είμαστε ΟΛΟΙ εκεί. Και να έχουμε πολύ χρόνο για να συζητήσουμε. Να οργανωθούμε μπας και γίνει τίποτα. Πάντως είμαι κάπως προβληματισμένος με το γεγονός ότι υπάρχει μια γενική αδιαφορία για το θέμα απο τους άλλους φοιτητές. Δεν επιτρέπεται κάθε φορά να είμαστε εκεί 5-6 άτομα.. Ας φτιάξουμε κάτι δικό μας που να είναι ανεξάρτητο κομματικών παρατάξεων..

ωπα. μιλας για γενικη συνελευση σχολης? και κυριως, οταν λες κατι δικο μας εννοεις σχημα? ποιοι ειμαστε εμεις?
Όχι τη γενική συνέλευση...και όταν λέω "δικό μας" εννοώ κάτι όλων των φοιτητών. Τι το πέρασες εδώ? Μασονία? :P
papagalakos

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από papagalakos »

Chris έγραψε:
papagalakos έγραψε:ωπα. μιλας για γενικη συνελευση σχολης? και κυριως, οταν λες κατι δικο μας εννοεις σχημα? ποιοι ειμαστε εμεις?


Όχι τη γενική συνέλευση...και όταν λέω "δικό μας" εννοώ κάτι όλων των φοιτητών. Τι το πέρασες εδώ? Μασονία? :P
χαχα. καλα. αλλα νομιζεις οτι ολοι οι φοιτητες μπορουν να συνεννοηθουν ετσι ευκολα?
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από Chris »

papagalakos έγραψε:
Chris έγραψε:
papagalakos έγραψε:ωπα. μιλας για γενικη συνελευση σχολης? και κυριως, οταν λες κατι δικο μας εννοεις σχημα? ποιοι ειμαστε εμεις?


Όχι τη γενική συνέλευση...και όταν λέω "δικό μας" εννοώ κάτι όλων των φοιτητών. Τι το πέρασες εδώ? Μασονία? :P
χαχα. καλα. αλλα νομιζεις οτι ολοι οι φοιτητες μπορουν να συνεννοηθουν ετσι ευκολα?
Όχι. Δε βλέπεις ότι εδώ 5-6 άτομα δυσκολευόμαστε να συννενοηθούμε για την ώρα? Σε τέτοιες περιπτώσεις ορίζεται [eironiko mode on]με απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες[/eironiko mode off] από μερικά πρόσωπα, ώρα και μέρα τακτικής εβδομαδιαίας συνέλευσης. Και να πάνε όλοι στο διάτανο :mrgreen: .

EDIT: Πλάκα πλάκα λέω όλοι να προτείνουμε όλες τις μέρες και ώρες που μπορούμε (και πιστεύουμε ότι μπορεί και ένας οποιοδήποτε άλλος σεμφίτης, όχι δηλαδή μεσάνυχτα δευτέρας ας πούμε :? ) εμείς. Μετα θα βρούμε την τομή των συνόλων (πςςςςςς :e_ugeek: ) και θα οριστεί τότε η επόμενη διαχειριστική συνέλευση.

Αρχινάω:
Δευτέρα: Off the table for me.
Τρίτη: Όλος δικός σας από τις 10:30.
Τετάρτη: Ελεύθερος από τις 14:30 (με εξαίρεση την Τετάρτη 29/4 στην οποία δεν θα είμαι διαθέσιμος).
Πέμπτη: Κατελειμμένος στις ώρες 12:45-14:30. Απο κει και πέρα, ο,τι ώρα θέλετε.
Παρασκευή: Ελεύθερος εκτός από τις ώρες 12:45-13:30. (Μερικές φορές όμως ο Γαζής μας τραβάει και ως τις 15:00 αν γίνεται αναπλήρωση. Πάντα γίνεται μία αναπλήρωση κατά μέσο όρο μία φορά το μήνα. Αυτή την Παρασκευή βέβαια είναι εργατική πρωτομαγιά... :P )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chris την Δευ Απρ 27, 2009 9:49 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
papagalakos

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από papagalakos »

Chris έγραψε:
papagalakos έγραψε:
Chris έγραψε:
Όχι τη γενική συνέλευση...και όταν λέω "δικό μας" εννοώ κάτι όλων των φοιτητών. Τι το πέρασες εδώ? Μασονία? :P
χαχα. καλα. αλλα νομιζεις οτι ολοι οι φοιτητες μπορουν να συνεννοηθουν ετσι ευκολα?
Όχι. Δε βλέπεις ότι εδώ 5-6 άτομα δυσκολευόμαστε να συννενοηθούμε για την ώρα? Σε τέτοιες περιπτώσεις ορίζεται [eironiko mode on]με απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες[/eironiko mode off] από μερικά πρόσωπα, ώρα και μέρα τακτικής εβδομαδιαίας συνέλευσης. Και να πάνε όλοι στο διάτανο :mrgreen: .
αν ο διατανος δεν μας θελει?
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από O kanenas »

Chris έγραψε:EDIT: Πλάκα πλάκα λέω όλοι να προτείνουμε όλες τις μέρες και ώρες που μπορούμε (και πιστεύουμε ότι μπορεί και ένας οποιοδήποτε άλλος σεμφίτης, όχι δηλαδή μεσάνυχτα δευτέρας ας πούμε :? ) εμείς. Μετα θα βρούμε την τομή των συνόλων (πςςςςςς :e_ugeek: ) και θα οριστεί τότε η επόμενη διαχειριστική συνέλευση.
Υπάρχει και το doodle να μας κάνει αυτή τη δουλειά.
Έφτιαξα ένα πρόγραμμα, όποιος ψήνεται να συμμετέχει στη διαχειριστική συνέλευση του Στεκιού, ας δηλώσει ποιές ώρες/μέρες μπορεί.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από Chris »

O kanenas έγραψε:
Chris έγραψε:EDIT: Πλάκα πλάκα λέω όλοι να προτείνουμε όλες τις μέρες και ώρες που μπορούμε (και πιστεύουμε ότι μπορεί και ένας οποιοδήποτε άλλος σεμφίτης, όχι δηλαδή μεσάνυχτα δευτέρας ας πούμε :? ) εμείς. Μετα θα βρούμε την τομή των συνόλων (πςςςςςς :e_ugeek: ) και θα οριστεί τότε η επόμενη διαχειριστική συνέλευση.
Υπάρχει και το doodle να μας κάνει αυτή τη δουλειά.
Έφτιαξα ένα πρόγραμμα, όποιος ψήνεται να συμμετέχει στη διαχειριστική συνέλευση του Στεκιού, ας δηλώσει ποιές ώρες/μέρες μπορεί.
Ωραίο...! Έριξα τον οβολό μου. Η Τρίτη φαίνεται να "προηγείται" μέχρι στιγμής...
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από O kanenas »

Ωραία, οπότε πάμε για Τρίτη 12:30-15:00?
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από Chris »

Θα πρότεινα να το αφήναμε για λίγο ακόμα, πριν το κλείσουμε οριστικά για Τλίτη. Μπορεί να υπάρξουν αντιρρήσεις. (Αν και μου φαίνεται ότι μάλλον Τρίτη ή 12:30-15:00 ή 15:00-17:00 θα πάει)
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από Chris »

Τελικά το κλείσαμε για 12:30-15:00 Τρίτη?
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από O kanenas »

Εγώ είμαι μέσα.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από Chris »

Υποθέτω ότι δεν φέρνει κάποιος αντίρρηση με αυτήν την ώρα και μέρα λοιπόν...Οκ. Μαζευόμαστε αύριο, Τρίτη 5/5 κατά τις 12:30 και βλέπουμε. Να είστε εκεί ρεμάλια...! :P
jdimakos
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 3:36 pm

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από jdimakos »

Συγχαρητηρια συνάδελφοι για την προσπάθεια που κάνετε.
είμαι απο τους πρώτους αποφοίτους της σέμφε (1999-2004)
και τότε είχαμε δώσει μάχη και τελικά καταφέραμε να ανοίξουμε τον χώρο αυτό.
τον είχαμε βάψει (μαυρο -κόκκινο) τον είχαμε καθαρίσει είχαμε κάνει και παρτάκια και πραγματικά είχε λειτουργήσει ως στέκι.
Χρειάζεται όμως "προστασία" ο χώρος γιατί ουκ ολίγες φορές μας είχαν κλέψει (τάβλι τράπουλες ραδιο cd k.o.k)
καλή δύναμη και πάλι μπράβο.
pan8hroula
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 3:11 pm
Real Name: christina
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: NEA SMYRNI

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από pan8hroula »

γεια σασ,ειμαι καινουργια στο forum κ πρωτη φορα γραφω.Ειμαι 2 ετος αλλα επειδη περυσι δεν πατησα το ποδι μ στν σχολη θα παρακολουθω το 1!!εχω φοβερη ορεξη για αυτο το ξεκινημα κ θελω να ασχοληθω με θεματα οπωσ το στεκι!!τλκ τι εγινε μ αυτο το θεμα??εγω παντωσ θελω να συμβαλω οσο μπορω στν δημιουργια τ!!!επισησ λειτουργει καποιοσ ραδιοφωνικοσ σταθμοσ στν σχολη??
"ΜΕ ΛΕΝ' ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΚΙ ΕΙΜ' ΑΠΟ ΤΡΕΛΗ ΓΕΝΙΑ,ΜΙΣΩ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΝΙΑ,ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΑΤΙΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΕΤΡΑΝΕ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΤΑ ΚΕΡΙΑ"
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από timos_m »

Όσον αφορά τον ραδιοφωνικό σταθμό, αυτό που υπάρχει είναι ο διαδικτυακός σταθμός του semfe.gr.
Δεν υπάρχει σταθερό πρόγραμμα πλέον, όποιος θέλει μπαίνει και κάνει εκπομπή. Τελευταία, αυτό γίνεται σπάνια, αλλά, όταν γίνεται, συνήθως ο "παραγωγός" ενημερώνει σε αυτό εδώ το topic: http://semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=43&t=726
Αν ενδιαφέρεσαι να κάνεις κι εσύ εκπομπές, στείλε μου ένα pm.
Off Topic
Το τελικό σίγμα είναι στο w :)
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αξιοποίηση του χώρου - Απαραίτητες αρχικές εργασίες

Δημοσίευση από Chris »

pan8hroula έγραψε:γεια σασ,ειμαι καινουργια στο forum κ πρωτη φορα γραφω.Ειμαι 2 ετος αλλα επειδη περυσι δεν πατησα το ποδι μ στν σχολη θα παρακολουθω το 1!!εχω φοβερη ορεξη για αυτο το ξεκινημα κ θελω να ασχοληθω με θεματα οπωσ το στεκι!!τλκ τι εγινε μ αυτο το θεμα??εγω παντωσ θελω να συμβαλω οσο μπορω στν δημιουργια τ!!!επισησ λειτουργει καποιοσ ραδιοφωνικοσ σταθμοσ στν σχολη??
Καλώς ήρθες. Κατ'αρχάς θα κάνω την αδιάκριτη ερώτηση: Γιατί δεν πάταγες πέρσι στη σχολή; Ξαναέδωσες Πανελλήνιες; Γιατί αν δεν πέρασες αλλού φέτος, θα δεις ότι σε καλό σου βγήκε τελικά. Είμαστε πολύ φοβεροί εμείς οι ΣΕΜΦίτες. :mrgreen:

Ας αρχίσω λοιπόν την γκρίνια τώρα. Δυστυχώς δεν είμαστε πολλά τα άτομα που θέλουν να ασχοληθούν με το στέκι πραγματικά. Θα βοηθούσε αν υπήρχε πιο πολύς ενθουσιασμός και προθυμία. Η ειρωνεία είναι ότι έχουμε έναν τέλειο και μεγάλο χώρο, ο οποίος μπορεί να αξιοποιηθεί και να βγουν πολύ ωραία πράγματα. Σε άλλες σχολές, το στέκι εκεί είναι κυριολεκτικά μια τρύπα, ένα δωματιάκι 2x3, αλλά υπάρχει πιο πολλή προθυμία από τους φοιτητές για να ασχοληθούν. Επίσης, σε αρκετές σχολές τα στέκια είναι κατελειμμένοι χώροι, ενώ το στέκι ΣΕΜΦΕ είναι ένας χώρος παραχωρυμένος κανονικά στους φοιτητές. Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε επίσημα να ζητήσουμε βοήθεια από την προεδρεία της σχολής για εργασίες μέσα στο στέκι. Αυτό θα βοηθούσε σε μια πιο γρήγορη και καλή βελτίωση του χώρου. Έλα όμως που δεν έχει συμβεί ούτε αυτό. Σε μιά συνέλευση του ΦΣ κατεβάσαμε και ψήφισμα το οποίο υπερψηφίσθηκε σχετικά με την αξιοποίηση του στεκιού (Καλά, σιγά να μην γινόταν και αλλιώς. Δεν νομίζω να είναι κανένας φοιτητής αντίθετος με την βελτίωση του χώρου) και ύστερα με αυτό απευθυνθήκαμε σε προέδρους σχολής, Πολυδύναμη μονάδα ΕΜΠ κλπ. κλπ. Δεν μπορώ να πω ότι οι "από πάνω" πήραν το θέμα ζεστά. Ακούσαμε διάφορες δικαιολογίες. Προσωπικά ελπίζω (και θέλω να ελπίζω) ότι τελικά το θέμα είναι να μπουν όλα σε μια σειρά και το ψιλο-γράψιμο που φάγαμε να ήταν μόνο προϊόν κακών συγκυριών της εποχής. Γιατί πλέον είναι και αίτημα του ΦΣ να γίνει κάτι. Τέλος πάντων, όλα αυτά που έγιναν πέρσι ήταν ένα βήμα.

Τώρα ας πούμε, "κυνηγούσαμε" τη γραμματέα της σχολής για να βάλει μια τζίφρα ώστε να πάρουμε με την ησυχία μας ένα παλιό τραπέζι πινγκ-πονγκ (που δεν χρησιμοποιείται) από το γυμναστήριο του ΕΜΠ. Δεν ξέρω καν τι έχει γίνει με το θέμα αυτό. Ελπίζω να μην πετάχτηκε το τραπέζι από τον υπεύθυνο γιατί θα είναι πολύ κρίμα. :? Ο ran-tan-plan ίσως να μπορέσει να μας διαφωτίσει.

Επίσης κατά το τέλος του εξαμήνου, μερικοί από μας φιλοτεχνήσαμε αυτό το έργο τέχνης πάνω στον (μέχρι πρότινος άδειο) μεγάλο τοίχο του στεκιού. :mrgreen:

>Push The Button<

Χαίρομαι που υπάρχει κόσμος που να θέλει να βοηθήσει στο στέκι. Όσο πιο πολλοί, τόσο το καλύτερο.

Διαδικαστικά τώρα, πρέπει να περιμένουμε λίγο καιρό ακόμα ώστε να φτιάξουν τα προγράμματά τους οι φοιτητές. Πρέπει να αναθετηθούν τα εργαστήρια κλπ. κλπ. ώστε να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Μετά ίσως, όπως και πέρσι, θα οριστεί μια τακτική εβδομαδιαία συνέλευση-συνάντηση στο στέκι όπου θα συζητάμε αράζοντας( 8) ) για τον πρόοδο του χώρου. Το σημαντικό είναι να μπορεί να έρχεται όποιος θέλει άνετα και να κανονίσουμε σωστή μέρα και ώρα για αυτό το σκοπό.

Το μόνο που έχουμε να κάνουμε (και εσύ) είναι υπομονή μέχρι να αποφασίσουμε πότε θα ορίσουμε καμιά συνελευσούλα για τα επόμενά μας βήματα. Επίσης μπορείς να περάσεις και από το στέκι καμιά φορά και να πετύχεις κανέναν και να μιλήσεις. (αν και τον τελευταίο καιρό παρατηρώ μια γενική ησυχία/νέκρα εκεί...) Ο κύριος τρόπος οργάνωσης είναι μέσω του forum και συγκεκριμένα αυτού του topic. Παρακολούθα το συχνά (όχι και κάθε μία ώρα ε :P ) για νέα post. Όλα θα βρουν το δρόμο τους. :mrgreen:

Welcome back! :wink:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στέκι ΣΕΜΦΕ”