Αυστηρά για.. φιλόζωους

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
*Ch3rry*
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2009 9:28 pm
Real Name: helena
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από *Ch3rry* »

Καλησπέρα σε όλους ,

Θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή σε ένα θέμα που μάλλον δεν έχει θιχτεί στο παρελθόν και θα χαιρόμουν να το κάνω εγω :P .Εχει να κάνει με τους άστεγους τετραποδους φίλους μας και συγκενριμένα για το άσυλο που φιλοξενει 45 (αριθμός που δυστυχώς αυξάνεται συνεχώς) αδέσποτα σκυλια στη Νεα Φιλαδέλφεια (και πρόσφατα 4 μικρα γατάκια )

Για να μη μακρηγορώ το άσυλο αυτό βρίσκεται στη θέση του παλιού ζωολογικού κήπου στο πάρκο της Νέας Φιλαδέλφειας (κοντα στο παλιο γηπεδο της ΑΕΚ :mrgreen: ) Λειτουργεί μονάχα με εθελοντές οι οποιοι ειναι εκει επι κεθημερινής βάσεως δείχνοντας πολυ αγάπη και αφοσίωση .Κάποιοι εθελοντές ειναι μονιμοι και σε αυτούς ουσιαστικά στηρίζεται όλο το εργο αλλα και αυτοι που επισκεπτονται κατα διαστηματα βοηθουν πολυ βγάζοντας τα σκυλια βολτα στο παρκο . Κατα διαστηματα διοργανώνουν bazars προκειμένου να συγκεντρώσουν επιπλέον χρήματα γιατι όπως καταλαβαινετε τα έξοδα ειναι παρα πολλα ,φραμακα ,εμβόλια,τροφη κτλ !-Σκεφτείτε μονο οτι τις προάλλες μάζεψαν ενα σκυλι το οποιο ειχε υποστει σοβαρο έγκαυμα στη ράχη απο καποιον που του ειχε ρίξει οξυ! -
Αυτο που θέλω κυρίως ειναι να επισημάνω στους συναδέλφους μου, ελπίζοντας οτι αυτο το μήνυμα θα διαδοθει και παραπέρα,ειναι οτι : όσοι απο εσάς ενδιαφέρεστε να πάρετε σκυλακι ή γατακι σκεφτείτε το σοβαρα να υιοθετησετε ένα αδεσποτο ( χωρίς κανενα εξοδο ,ειναι ολα εμβολιασμενα κ στειρωμενα) παρα να αγορασετε απο ένα petshop πληρώνοντας πολλα λεφτα κι ενισχύοντας το εμπόριο ζωων και τις αθλιες συνθήκες διαβίωσης τους σε κλουβια με μονο σκοπο ζωής τους την αναπαραγωγή.

Οποιος ενδιαφέρεται για υιοθεσία ή για να επισκεπτει το άσυλο μπορει να κανει ένα κλικ σ ' αυτh τη διευθυνση :)
% Αυτην την περίοδο φιλοξενουνται 6 μικρα κουταβακια !

http://www.friendsofanimals-nf.com]
adoption@friendsofanimals-nf.com <--- mail

*Για όποια απορια kαντε ένα post*

Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος *Ch3rry* την Παρ Ιουν 12, 2009 2:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
..just visit my Bl0G & see for urself

Εικόνα
papagalakos

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από papagalakos »

Εν πάση περιπτώση, Ch3rry, εσύ έχεις πάρει κανένα ζωάκι από εκεί;
Άβαταρ μέλους
*Ch3rry*
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2009 9:28 pm
Real Name: helena
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από *Ch3rry* »

@papagalakos : δεν εχω πάρει σκυλο γιατι εχω ηδη ενα που μαζεψα απο το δρομο και προς το παρον δεν εχω τη δυνατοτητα για 2ο εκει που μενω, μονο οικονομικα οσο μπορω συνεισφερω στο ιδιο το ασυλο ,και στο να βγαζω καποια σκυλια βολτα,οπως δηλαδη και πολλοι αλλοι εθελοντες που κανουν το ιδιο .Αν μενεις κοντα η επισκεπτασαι τη Ν.Φιλαδελφεια μπορεις να ερθεις να δεις κ μονος σου, πιστευω οτι ειναι μια ωραια απασχοληση. :)







off topic ok εκανα λαθη απο τη βιασυνη μου, που για μενα τουλαχιστον ειναι προφανες, μιας και το εγραψα πανω στον ενθουσιασμο μου και δεν το διαβασα καν 2η φορα,αλλα δεν περιμενα οτι θα γινοταν η αφορμη για τετοια σχολια :roll:
..just visit my Bl0G & see for urself

Εικόνα
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από Neo »

Off Topic
Όταν τα σκυλιά χέζουν (αναγκαστικά θα το κάνουν στη διάρκεια της βόλτας) τα μαζεύει κανείς τα "παραγόμενα"; Γιατί τις περισσότερες φορές όλο και κάπως γίνεται και βρωμάνε όλα τα πεζοδρόμια...
Άβαταρ μέλους
*Ch3rry*
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2009 9:28 pm
Real Name: helena
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από *Ch3rry* »

Η βολτα γινεται μεσα στα ορια της περιοχης του πάρκου που εχει παραχωρηθει ως ασυλο για τα αδεσποτα,οχι εξω στο δρομο . Ναι φυσικα καθαριζεται συνεχως η περιοχη! Μην ξεχνας οτι ο πραγματικα φιλοζωος οφειλει να ειναι και φιλανθρωπος
..just visit my Bl0G & see for urself

Εικόνα
papagalakos

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από papagalakos »

Ωραία είναι τα σκυλάκια. Κάποτε είχα ένα τσοπανόσκυλο, ένα λυκόσκυλο κι ένα κρητικό κυνηγό. Μαζεμένα απ το δρόμο και πολύ όμορφα. Αλλά σε χωράφι χωρίς περίφραξη τότε... Το ένα έφαγε φόλα, το άλλο το χτύπησε αμάξι και το τρίτο χάθηκε...
Δεν λέω, ωραίο είναι να βοηθάς τα ζωάκια. Κι εμένα μου αρέσουν πολύ.
Αλλά νομίζεις οτι σήμερα κάποιος έχει χρόνο και χρήμα για να ασχοληθεί; Τα ίδια χρήματα δεν είναι καλύτερα να τα δώσεις σε έναν άστεγο; Δεν λέω, ο άστεγος δεν είναι τόσο γλυκούλης... Αλλά είναι άνθρωπος...
Άβαταρ μέλους
τελειωμένος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 14, 2009 9:27 pm
Real Name: Κώστας
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: ονειρεμένη φρουτοπία

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από τελειωμένος »

Συμφωνώ και επαυξάνω σύντροφε παπαγαλάκο... και θα προσθέσω (κάτι που διαφαίνεται στε λεγόμενά σου) πως το να έχεις ένα σκυλί-γατί κλπ κλεισμένο μέσα σε ένα διαμέρισμα είναι ευνουχισμός τις φύσης και ικανοποιήση εγωισμού. Τα ζώα έχουν ανάγκη τη φύση (όπως και ο άνθρωπος). Κι εγώ στο πατρικό μου είχα αρκετά ζώα αλλά είχαμε και χώρο γι'αυτά. Το να βγαίνεις στο πεζοδρόμιο με ένα ποιμενικό(πχ) και να περιμένεις να κάνει τα κακάκια του για να τα μαζέψεις στο σακουλάκι (η καλή εκδοχή) είναι προσβολή του ζώου και του ιδιοκτήτη. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σεβαστούμε τα ζώα όλα τα άλλα μου ακούγονται λίγο "δήθεν". Όσον αφορά τα χρήματα, αυτά που χρειάζεται ένα ζώο ελάχιστα ο σκύλος και σχεδόν τίποτα η γάτα, νομίζω πως δεν αξίζει να τα συζητάμε. Μόνο εμβόλια και χάπια για παρασιτώσεις χρειάζονται που δεν ξεπερνάνε τα 15-20 ευρόπουλα το χρόνο... Νομίζω είναι τόσα που άντα τα δίνεις και άλλα τόσα και στον άστεγο(αν και προτιμώ να του πάρω απευθείας κάτι να φάει ή κάτι που θα χρειάζεται-αν τους ρωτήσεις σου λένε- γιατί τα χρήματα δεν ξέρεις άν θα του τα κλέψουν ή θα πάει να πάρει αλκαλοειδή ή οτιδήποτε άλλο)
Off Topic
Το διαμέρισμα και για τον άνθρωπο είναι ευνουχισμός ας μη γελιόμαστε
surf_tha_curl έγραψε:Η λυση βρισκεται στην αποκεντρωση
ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ
βέβαια ο άνθρωπος για άλλο λόγο το έγραψε, αλλά σαφώς κολλάει και εδώ.

Έτσι και τολμήσει κανείς να παρερμηνεύσει αυτά που έγραψα (κάτι που όλοι κάνουν στη βιασύνη τους να το παίξουν επαναστάτες) και αρχίσει να βγάζει παρανοϊκά συμπεράσματα οτί είμαι καπιταλιστής και καταπιεστής της εργατικής τάξης, κτηνοβάτης εθνικιστής λαοπλάνος παιδεραστής κλπ, να του καεί το βίντεο :twisted:
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι παντρεμένος.
Άβαταρ μέλους
*Ch3rry*
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2009 9:28 pm
Real Name: helena
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από *Ch3rry* »

Λυπάμαι πραγματικα που ανοιξα αυτο το θεμα και εδωσα την αφορμη για να συζητηθει οτιδηποτε αλλο, οπως τα γραμματικα λαθη , τις διαφωνιες για την ετυμολογια των λεξεων , το προβλημα της αποκεντρωσης ( για το θεο σου πια..) και την κριτικη απο καποιον .. "τελειωμενο", εκτος απο αυτο που πραγματικα ειπα απο την αρχη :

ΑΝ καποιος ενδιαφερεται για καποιο ζωο, οπουδηποτε κι αν θελει να το παει ,(ποιος μιλησε για διαμερισμα ρε φιλε?) εχει την επιλογη να υιοθετησει ενα , ΜΟΝΟ αυτο ειπα και τιποτα αλλο

15-20 ευρω το χρονο...για ενα ζωο.. και τι θα τρωει? :e_confused:
Αστεγους: γιατι το διαχωριζεις? αν δινεις για τα ζωα σημαινει οτι δε δινεις για τους αστεγους ? τι ασχετο..ωραια δωσε σ οποιον θες αλλα μην κρινεις καποιον εαν απλα κανει και τα δυο ή και τιποτα

τα ζωα στο ασυλο ζουν σε κλουβια..αν αυτο το θεωρεις μη ευνουχισμο τοτε εισαι λαθος . αν θεωρεις οτι οι ανθρωποι που πηγαινουν εκει για να τα βγαζουν μια ωρα εξω να παιρνουν ανασα ειναι "δηθεν" τοτε επισης εισαι λαθος

παρολα αυτα μην κανεις τον κοπο να απαντησεις γιατι κερδισατε ετσι κι αλλιως..Αποχωρω με πολυ μεγαλη απογοητευση ..σβηστε και το θεμα ολοκληρο , δε με νοιαζει πια απλουστατα γιατι..

--> ΓΙΑΤΙ ψαχνετε την ευκαιρια να ειρωνευτειτε και να τσακωθειτε σε καθε θεμα του φορουμ και σε καθε απαντηση που δινετε ?Γιατι προσβαλλετε με τοση ευκολια τον αλλον και απαξιωνετε το συναδελφο σας με ελαφρα τη καρδία λες και τον ξερετε κ απο χθες ? Ειναι πολυ λυπηρο και για να πω την αληθεια και επειδη δεν ειμαι απο αυτους που τσακωνονται ξεκολλατε ενας ενας και αν δεν καταλαβαινετε τι θελω να πω απλα μην απαντατε.Καταλαβαινω οτι ολοι ειμαστε διαφορετικοι αλλα εγω δεν εκρινα κανεναν για αυτο, σεβομαι τις απαντησεις σας αλλα δεν τις ενστερνιζομαι ,απλουστατα γιατι ειναι αβασιμες απο τη στιγμη που δεν ξερετε ακομα γιατι πραγμα σας μιλαω, η τουλαχιστον για τι προσπαθησα να σας μιλησω και επιμενετε να ειστε εκτος θεματος απλα και μονο για να πειτε το δικο σας .
..just visit my Bl0G & see for urself

Εικόνα
papagalakos

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από papagalakos »

Προσωπικά σου ζητώ συγγνώμη Ch3rry αν θεωρείς οτι σε προσέβαλα. Είμαι αρκετά ενθουσιώδης με διάφορες κινήσεις όπως αυτή που ανέφερες. Απλά τελευταία υπάρχει ένα κύμα δηθενισμού. Αυτό που αποκελείται πιο επίσημα εναλακτισμός. Δηλαδή οτι πάμε για δεντροφύτευση με τον ΣΚΑΙ, πάμε βόλτα ένα ζωάκι και τελείωσε. Αυτά δεν είναι πράγματα που δεν πρέπει να γίνονται. Απλά λέω οτι πρέπει να πάει και παρακάτω η δράση του καθενός.
Άβαταρ μέλους
*Ch3rry*
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2009 9:28 pm
Real Name: helena
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από *Ch3rry* »

papagalakos έγραψε:Απλά λέω οτι πρέπει να πάει και παρακάτω η δράση του καθενός.
Ο αγώνας είναι ένα διαρκές κυνήγι του ονείρου.
Η αναζωπύρωση μιας σπίθας,
η υπεράσπιση μιας ιδέας.
Μεχρι την έφοδο στον ουρανό και της ζωή στο όνειρο.


το γραφεις και μονος σου .για μενα και τα δυο που ανεφερες ειναι η αρχη ,η αναζωπυρωση μιας σπιθας
..just visit my Bl0G & see for urself

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από Hengeo »

*Ch3rry* έγραψε:--> ΓΙΑΤΙ ψαχνετε την ευκαιρια να ειρωνευτειτε και να τσακωθειτε σε καθε θεμα του φορουμ και σε καθε απαντηση που δινετε ?Γιατι προσβαλλετε με τοση ευκολια τον αλλον και απαξιωνετε το συναδελφο σας με ελαφρα τη καρδία λες και τον ξερετε κ απο χθες ?
Το εθνικό σπορ των νεοελλήνων, μαζί με το τάβλι και τον φραπέ..

Ενδιαφέρουσα φαίνεται η πρωτοβουλία σας. Όποιος μπορεί/θέλει ας βοηθήσει.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
neli
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 1:57 am
Real Name: Fanny
Gender: Female
Facebook ID: 750420449
Τοποθεσία: Athens

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από neli »

@Ch3erry:Poly xarika pou eida to post sou gt ki ego ton teleftaio kairo vasanizomai apo ena provlima filozoikou xaraktira pou vriskei toixo se kati dipoda pou lanthasmena feroun ton titlo tou anthropou...Telos panton,min akous oti sou leei o kathe apovlakomenos,afti i protovoulia einai pragmatika aksia sygxaritirion.Epeidi agapao ta zoa ypervolika,mallon perissotero apo tous anthropous,se periptosi pou xreiasteis kapoia voitheia i exeis kapoia idea pou tha mporousame na ylopoiisoume eite gia na voithisoume kapoio zoaki eite gia na enimerosoume kapoious synanthropous mas gia filozoika themata,contact me.Dystyxos perimeno idi to baby lab mou opote de mporo na voithiso yiothetontas kapoio zoo alla sigoura tha mporousa na voithiso se kati allo......
Zwei Dinge sind unendlich: das Universum und die menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher - Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
*Ch3rry*
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2009 9:28 pm
Real Name: helena
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από *Ch3rry* »

α ωραια ,μολις ειδα το ποστ σου κ χαρηκα , μετα τις εξετασεις αν εχεις χρονο μπορουμε να παμε και μαζι γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα σ αρέσει :e_biggrin: επισης εχω μια απορια : τι ακριβως ειναι το baby lab ? οπως λεμε pc lab..? :P
..just visit my Bl0G & see for urself

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από timos_m »

Χαχα
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά, αλλά μάλλον εννοεί λαμπραντόρ. :P
Άβαταρ μέλους
Gus
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:49 pm
Real Name: Πολλες ερωτησεις
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αυστηρά για.. φιλόζωους

Δημοσίευση από Gus »

Κι εγω ειχα επισκεφτει αυτο τον ξενωνα για τα ζωα μεχρι να βρουν αναδοχο,πριν κατι χρονια,και μου φανηκε η ολη φαση τραγικη.Ανθρωποι που ηθελαν να βοηθησουν,με αγαπη για τα ζωα,αλλα χωρις καθολου πορους...Οτι κανανε το κανανε με προσωπικη δουλεια,και πολυ κοπο...Ελπιζω τωρα τα πραγματα να ειναι καλυτερα....Συγχαρητηρια για το εγχειρημα,ελπιζω να συνεχιστει ετσι...

ΥΓ.Κατι αρνητικο που ειχα δει,ειχαν βγαλει αγγελιες για ζωακια,και οταν αναφερονταν στο ειδος δεν ελεγαν αυτο που πραγματικα ειναι,αλλα κατι πιο "καθαροαιμο".Πιστευω οτι ειναι η μεγιστη προσβολη για το ζωο αυτο το πραγμα,να παρουσιαζεις δλδ ενα ημιαιμο σαν καθαροαιμο.Ειναι σαν να δειχνεις πως τα καθαροαιμα ειναι ανωτερα...Ελπιζω η κατασταση αυτη να μην ισχυει σημερα,καθως ητανε κατι που με ειχε ενοχλησει πολυ.
sidet buyuleyijidir sidet umutur
umut suz ve sesiz bir
sesiz bir dunada
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”