Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Γιατί Επιστήμη δεν είναι μόνο τα Μαθηματικά, η Φυσική και η Μηχανική ... είναι και μια θειά μου!

Συντονιστές: kostas213, markelos

Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από Artemoila »

O,τι και να κανω την βλεπω παντα clockwise! grrr. Πως γινεται να την βλεπεις να αλλαζει; Εκεινη τη στιγμη δλδ το αριστερο ημισφαιριο/δεξι αρχιζει να κοιμαται κ το αλλο παιρνει μπρος; Ή μηπως ειναι βλακειες αυτα με τα ημισφαιρια;
Άβαταρ μέλους
congi
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 6:29 pm
Real Name: CG
Gender: Male

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από congi »

Το δοκίμασα και με άλλον έναν... δεν πέτυχε.. Όταν την έβλεπα να αλλάζει φορά (για μικρό χρονικό διάστημα) ο άλλος μου έλεγε πως απλά σταματάει στιγμιαία και συνεχίζει με την ίδια φορά..

Επίσης βρήκα αυτό το Πηγή: άρθρο του Levitt. (Έχει γράψει το βιβλίο freakonomics.)
Irna
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2009 12:05 pm
Real Name: Efi
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από Irna »

congi έγραψε:Το δοκίμασα και με άλλον έναν... δεν πέτυχε.. Όταν την έβλεπα να αλλάζει φορά (για μικρό χρονικό διάστημα) ο άλλος μου έλεγε πως απλά σταματάει στιγμιαία και συνεχίζει με την ίδια φορά..

Επίσης βρήκα αυτό το Πηγή: άρθρο του Levitt. (Έχει γράψει το βιβλίο freakonomics.)
den nomizw oti allazei ontws fora apla einai pws tha to deis, egw to evlepa parea me allon kai tin idia stigmh egw to evlepa clockwise kai o allos anticlockwise.Ehei na kanei me to gegonos oti den ehei skies,oute perigramma.alla pragmatika diskoleftika na to dw kai egw anticlockwise.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από msl »

Ένα σύνολο απο παρατεταγμένες εικόνες είναι μιας μαύρης φιγούρας .. τις οποίες του καθενός ο εγκέφαλος τις "διαβάζει" με ένα διαφορετικό τροπό, λόγω του ότι είναι δύο διαστάσεων (δεν έχει κάτι που να προσδιορίζει το βάθος) στον τρισδιάρτατο τρόπο που αντίλαμβανόμαστε τα πράγματα. Ίσως απλά έτυχε να παρατηρήσετε ταυτόχρονα κάποια αλλαγή φοράς. :)
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από sos »

Είμαι βαθύτατα συγκινημένος.... Μόλις κατάφερα να την βλέπω πότε από τη μία και πότε από την άλλη να γυρίζει... Μάλιστα είμαι με την αδερφή μου και μερικές στιγμές συμφωνούσαμε και άλλες όχι. :supz:
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
prochatz
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 11:30 am
Real Name: Πρόδρομος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Anywhere besides SEMFE

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από prochatz »

Λοιπόν παίδες... Εγώ βλέπω και δεξιόστροφη και αριστερόστροφη κίνηση. Για όσους δε βλέπουν την αντίθετη κίνηση για δοκιμάστε να κλείσετε το ένα μάτι. Απ΄ότι κατάλαβα είναι ανάλογα από τη στιγμή που θα πετύχεις την κοπέλα να γυρίζει. Αν κοιτάξεις σε λίγο διαφορετική στιγμή τότε θα δεις και την ανάποδη φορά. Κλείστε λοιπόν το ένα μάτι, και ανοιγοκλείστε σε τυχαίες χρονικές στιγμές το δεύτερο μάτι. Ε, δε μπορεί... κάπου θα το πετύχετε!
Την ουρά τη φάγαμε. Το γαϊδούρι έμεινε...
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από Hengeo »

Μιας και άρχισαν να ξεθάβονται θέματα, ας ξεθάψω και αυτό, βάζοντας αυτό το σχετικό test που βρήκα.

Τα αναλυτικά ποσοστά που βγάζει για να είμαι ειλικρινής μου φαίνονται λίγο ότι να'ναι, αλλά στο γενικό μάλλον τα πάει καλά. Εμένα μου έβγαλε 41% left - 59% right, αναμενόμενο δεδομένου ότι είμαι αριστερόχειρ.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Ta3iapxHs
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2008 9:32 pm
Real Name: Ταξιαρχης Αλεξανδρου
Gender: Male

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από Ta3iapxHs »

52% Left -- 48% Right. παντως η αναλυση που μ εκανε μ ταιριαζει 99% :Ο
Άβαταρ μέλους
lemon-tree
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 2:59 am
Real Name: *changes.
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από lemon-tree »

1. Η κοπέλα γυρνάει (έτσι την βλέπω εγώ τουλάχιστον) σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού στην αρχή (με το αριστερό πόδι στο έδαφος), και μετά από κάποια στιγμή φανερά γυρνάει προς την αντίθετη μεριά, αλλάζοντας το πόδι που πατάει στο έδαφος.
2. Σύμφωνα με αυτά..Δεν ξέρω τι μου γίνεται. :e_biggrin: Ή που είμαι διχασμένη, ή που είμαι πολύ ισορροπημένη.
3. Είμαι αριστερόχειρας. (λογικά, λοιπόν, υποτίθεται χρησιμοποιώ περισσότερο το δεξί μέρος του εγκεφάλου μου)
4. Απ'την άλλη, τα αποτελέσματα που πήρα απ'το ^^ παραπάνω τεστ, είναι, προς μεγάλη μου δυσαρέσκεια, τα εξής: 53% αριστερό, 47% δεξί. Και η αλήθεια είναι ότι αυτή πρέπει να'ναι η πικρή αλήθεια :( :e_biggrin:




Και μιας που είμαι εδώ.. Όποιος θέλει, ρίχνει μια ματιά και σ'αυτό (είναι στα αγγλικά):
Sex ID profile - find out how your mind works!
Πρόκειται περί φύλου του μυαλού, και εξηγεί αρκετά για τα 2 ημισφαίρια του εγκεφάλου και τον τρόπο σκέψης για τον οποίο 'ευθύνεται' το καθένα. Θέλει λίγη προσοχή σχετικά, δεν είναι και το πιο γρήγορο..ζητάει και χάρακα! :roll:
Σύμφωνα με αυτό..μάλλον το μυαλό μου είναι αρσενικό.. 75% - 25% :roll: 8)



*Κάψιμο..* :e_confused: :ssss:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lemon-tree την Τετ Νοέμ 03, 2010 11:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
*Μαγειρεύω με κρασί. Μερικές φορές, βέβαια, το βάζω και στο φαγητό.
*Η πιθανότητα κάποιος να σε παρακολουθεί, είναι ευθέως ανάλογη με την ηλιθιότητα της πράξης σου.



"with the lights out, it's less dangerous"...
..but I never said I like things safe.
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από con »

h arxikh m entupwsh htan oti kineitai sumfwna me tous deiktes tou rologiou _ ara tha prepe na mai aristeroxeiras pou den eimai _ epeita sunhdhtopoihsa oti an estiaza se diaforetiko @@@@meri borousa na allaksw ton tropo me ton opoio thn evlepa na strefetai_ thumizei kapoies eikones me diples apeikoniseis (px gria_kopela ) kai pisteuw oti exei na kanei me to pou estiazeis _ to test proswpika thewrw oti einai akuro
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από NickNafplio »

Είμαι δεξιόχειρας και τη βλέπω να γυρίζει και απο τη μια και απο την άλλη. Μάλιστα κοιτόντας την αρκετή ώρα, βρήκα ότι μπορώ με λίγη προσπάθεια να της αλλάζω φορά, προσπαθόντας να πείσω τον εαυτό μου ότι πράγματι αλλάζει φορά. Το πως τη βλέπεις λοιπόν έχει να κάνει με το πως σκέφτεσαι εκείνη τη στιγμή. Επίσης προσπάθησα να μείνω 100% συγκεντρομένος αρκετή ώρα στη μια φορά, και κατάφερα να τη βλέπω για αρκετή ώρα να γυρίζει με τη φορά των δεικτών, οπότε το σενάριο να αλλάζει μόνη της η φορά απορρίπτεται.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από Hengeo »

Η πλάκα είναι ότι ξαναέκανα πριν λίγες μέρες το τεστ, και μου έβγαλε 51% Left - 49% Right! Είτε άλλαξα τόσο γρήγορα, είτε το τεστ είναι λίγο φλου!

Σε αυτό με το φύλο του μυαλού, του έδωσα και κατάλαβε στα 3D shapes, σχεδόν πάτωσα στo words, οπότε με έβγαλε αρσενικό μυαλό :P
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά”