Βάσεις Δεδομένων

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

livs
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 4:21 pm
Real Name: livs
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από livs »

Ναι, είμαστε μερικοί που έχουμε πάρει το μάθημα!

Ξέρει κανείς τι έγινε στη συνέλευση των ηλεκτρολόγων..? (θα γίνει την πέμπτη το μάθημα..??)
Oι άνθρωποι με θεωρούν παράξενο. Αλλά δεν είναι έτσι. Έχω την καρδιά ενός μικρού παιδιού. Είναι σ’ ένα βάζο, πάνω στο γραφείο μου.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Καλησπέρα! Έστειλα mail στον κο Βασιλείου και μού απάντησε πως ΔΕ γίνει μάθημα την ερχόμενη Πέμπτη
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από semfitopoulo »

έχει βγει και ανακοίνωση για κλειστή σχολή -λόγω απεργίας- στο site των Ηλεκτρολόγων.
Drth Vader
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2011 12:29 am
Real Name: Ra
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από Drth Vader »

Αν δεν το εχετε παρει ειδηση:

Μπορείτε να βρείτε την Άσκηση 1 στη σελίδα "Εργασίες" στο site του μαθήματος στο mycourses.

Η υποβολή των ασκήσεων θα γίνει ηλεκτρονικά στο mycourses.

Ημερομηνία παράδοσης: 26/11/2012

Θεοδώρα
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Καλησπέρα! Υπάρχει σεμφιτάκι/σεμφιτάκια για συνεργασία στην Άσκηση ??
livs
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 4:21 pm
Real Name: livs
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από livs »

Sorry για την καθυστέρηση, τώρα το είδα! Η άσκηση μπορεί να παραδοθεί και ατομικά! Το ίδιο, νομίζω, ισχύει και για το πρότζεκτ!
Για την άσκηση, λέγαμε να την παραδόσει ο καθένας μόνος του. Με όσους μίλησα τουλάχιστον.. Λογικα, όμως, όλο και κάποια μέρα θα συναντηθούμε για να μιλήσουμε γι' αυτήν! :)
Oι άνθρωποι με θεωρούν παράξενο. Αλλά δεν είναι έτσι. Έχω την καρδιά ενός μικρού παιδιού. Είναι σ’ ένα βάζο, πάνω στο γραφείο μου.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Πολύ καλή σκέψη! Το να αναλάβει Άσκηση/Project κάποιος σε ατομικό επίπεδο σίγουρα θα τον βοηθήσει να εξελιχθεί στο μεγαλύτερο βαθμό και η ομαδική συζήτηση επ' αυτών μπορεί να είναι πολύ εποικοδομητική.
Οπότε, επικοινωνούμε εκ νέου μέσω του forum!
livs
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 4:21 pm
Real Name: livs
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από livs »

Καλησπέρα!
Για το διάγραμμα E-R στο visio.Όχι για την αναπαράσταση με τα κυκλάκια, για την άλλη με τους πίνακες! Μήπως ξέρει κανείς:

1.Πώς χαρακτηρίζουμε μια ιδιότητα ως σύνθετη (Για να εμφανίζεται πιο μέσα στο πινακάκι της οντότητας)?

2.Πώς βάζουμε το σημαδάκι του ρόμβου για τις σχέσεις?
Oι άνθρωποι με θεωρούν παράξενο. Αλλά δεν είναι έτσι. Έχω την καρδιά ενός μικρού παιδιού. Είναι σ’ ένα βάζο, πάνω στο γραφείο μου.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Προσωπικώς, ελλείψει χρόνου δεν πρόλαβα να κάνω την Άσκηση οπότε κωλύομαι να απαντήσω!
Ωστόσο, να ρωτήσω : το θεωρητικό υπόβαθρο για να απαντηθεί η Άσκηση (κ γενικώς να καλυφθούν οι απαιτήσεις του μαθήματος) προκύπτει από τις αναρτημένες διαφάνειες του mycourses ??
Αξίζει κάποιο από τα ακόλουθα βιβλία (απ'το Εύδοξος) :

1) ''Συστήματα Βάσεων Δεδομένων'' 6η Έκδοση, Abraham Silberschatz,Henry F. Korth,S. Sudarshan
2) ''Θεμελιώδεις αρχές συστημάτων βάσεων δεδομένων'' , Elmasri Ramez,Navathe Shamkant B

??
Άβαταρ μέλους
Glaurung
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 9:15 pm
Real Name: ....
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από Glaurung »

Το θεωρητικό υπόβαθρο καλύπτεται από τις διαφάνειες αλλά προκύπτουν κατά τη γνώμη μου σημεία που δημιουργούν σύγχυση ή μικροπροβλήματα και καλό θα ήταν να υπάρχει μεγαλύτερη εξοικείωση με το μάθημα από την μια φορά ανάγνωση των διαφανειών. Τώρα πως θα είναι η συνέχεια δεν ξέρω, έχω ακούσει πως το Project είναι αρκετά δύσκολο και θέλει πολύ δουλειά.

Εγώ έχω πάρει του Silberschatz και μου φαίνεται αρκετά μπερδεμένος ο τρόπος οργάνωσης του βιβλίου. Δεν έχω καλή εικόνα του αντικειμένου για να κρίνω πιο καλά και δεν έχω ιδέα πως είναι το άλλο.
Άβαταρ μέλους
markelos
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 8:57 pm
Real Name: Ace
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Grand Line

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από markelos »

Μήπως αυτό βοηθάει;

https://www.coursera.org/course/db
livs
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 4:21 pm
Real Name: livs
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από livs »

Για τα βιβλία:
Συμφωνώ με τον Glaurung, και εγώ αυτό έχω επιλέξει. Γενικά και σε άλλους φαινεται περίεργα οργανωμένο το βιβλίο. Το μόνο που έχω να πω επιπλέον είναι ότι ο Βασιλείου μας είχε πει ότι το βιβλίο του Silberschatz "τα λέει πιο μαθηματικοποιημένα", ενώ του Navathe "τα λέει πιο περιγραφικά". Δεν ξέρω τί και πώς, το άλλο δεν το έχω δει. Ξέρω ότι υπάρχουν και τα δύο στη βιβλιοθήκη άμα θες να τα δεις πριν επιλέξεις.

Όσο για τα συμβολάκια του visio, στη σελίδα των ηλεκτρολόγων υπάρχει αυτό: http://shmmy.ntua.gr/forum/viewtopic.ph ... 06#p695706
με τη βοήθει του οποίου τελικά έκανα τα σχεδιάκια.

Markelos, ευχαριστούμε! Για να είμαι ειλικρινής ακόμα δεν το έχω δει γιατί σταμάτησα να ασχολούμαι με το που τελείωσα την εργασία, αλλά θα το κοιτάξω κάποια στιγμή και θα πω!
Oι άνθρωποι με θεωρούν παράξενο. Αλλά δεν είναι έτσι. Έχω την καρδιά ενός μικρού παιδιού. Είναι σ’ ένα βάζο, πάνω στο γραφείο μου.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από semfitopoulo »

ρε παιδιά, επειδή έχω συγχυστεί -αν κ λίγο αργά το θυμήθηκα- , καταλαβαίνει κανείς πώς υλοποιείται η διαγραφή στοιχείου σε Β+ δέντρο (Άσκηση 2, Ερώτημα 1) ????
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Καλησπέρα φορουμίτες!!
Ένεκα που ψιλοτελειώνουμε το project, να ρωτήσω :
ξέρει κανείς κανένα καλό link για υλοποίηση των ερωτημάτων 3 και 4 περί ενημερώσιμης / μη ενημερώσιμης όψης και triggers αντιστοίχως ??
Any ideas / infos ??


Eπίσης, γνωρίζει κανείς τί εννοεί η εκφώνηση του project λέγοντας ''λίστα εκτυπωτή με τα DDL'' ??
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις Δεδομένων

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Mια ενημέρωση για όσα παιδιά ψάχνονται με το μάθημα..
Επειδή έχω ακούσει πολλούς να ψάχνουν εύκολο μαθηματάκι από κατηγορία Τ, να ενημερώσω ότι το συγκεκριμένο μάθημα μόνο εύκολο δεν είναι.. Ειδικά το κομμάτι υλοποίησης του project είναι αρκετά δύσκολο κ απαιτητικό με αποτέλεσμα πολλοί Ηλεκτρολόγοι να μην παίρνουν τη ροή Λ ώστε να τό αποφύγουν.. Πιο συγκεκριμένα, η υλοποίησή του απαιτεί πολλή διαδικτυακή έρευνα/αναζήτηση..
(Για όποιον θέλει κάτι βατό (κ φυσικά ενδιαφέρον) προτείνω το μάθημα του κου Τσινιά..
Επίσης, βατό είναι κ το μάθημα "Δίκτυα Επικοινωνιών" που είχαμε κ μεις οι παλιοί..)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”