Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Συζητήσεις για μαθήματα του 5ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από The Godfather »

el_greco έγραψε:The Godfather, μην ξεχνάς όμως ότι τα μικροκύματα ήταν μάθημα εν πολλοίς επιλογής, αφού δεν είχαν όλοι αυτή τη ροή... και φυσικά ας σημειώσουμε ότι διδάσκεται από τη σχολή των ηλεκτρολόγων. Δεν υπάρχει δηλαδή καλά καλά κάποιος στη ΣΕΜΦΕ να διδάξει ολόκληρο το Griffiths...

Όσο για την Κλασική Μηχανική, επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα τώρα που βρίσκομαι κι εγώ στο εξωτερικό, νομίζω θα συμφωνήσεις ότι η Φυσική Ι και η Αναλυτική Δυναμική του Τομέα Μηχανικής για (κάποιους) της κατεύθυνσης του Φυσικού δε φτάνουν επ'ουδενί για να θεωρηθεί ότι κάποιος πτυχιούχος φυσικής έχει κάνει σωστή κλασική μηχανική.

Πέραν τούτου, δεν έχω να διαφωνήσω κάπου όσον αφορά την πυκνότητα του δικού μας προγράμματος σπουδών. Υπάρχει όμως και αρκετή τσαπατσουλιά και αλληλοεπικαλύψεις...
Ναι συμφωνώ ότι η αναλυτική μηχανική που διδάσκεται από τον τομέα μηχανικής δεν είναι αρκετή και χρειάζεται ένα μάθημα που να διδάσκεται από τον τομέα Φυσικής. Όσο για τα μικροκύματα το είπα ότι οι διδάσκοντες δεν καίγονταν να σε μάθουν και ότι έμαθα το έμαθα μόνος μου περισσότερο, κάτι που αποδείχτηκε πολύτιμο μεταγενέστερα όταν έδινα GRE. Πάντως ένα μάθημα Αναλυτικής μηχανικής και ένα μάθημα Ηλεκτροδυναμικής θα επιφέρουν απλά την τελοιοποίηση του προγράμματος σπουδών που ήδη είναι πολύ καλό. Μην ξεχνάς ότι διδασκόμαστε Πυρινική Φυσική, Στοιχειώδη Σωματίδια, Φυσική Στερεάς Κατάστασης, Σήματα, Διαφορικές Εξισώσεις κτλ που στο εξωτερικό τα βλέπουν στο Graduate School και αν. Να μην σου πω ότι και για τα ελληνικά δεδομένα η ΣΕΜΦΕ είναι πολύ πιο μπροστά από τους βαρβάρους 8) (ΕΚΠΑ, ΑΠΘ κτλ). Εννοείτε ότι οποιαδήποτε τελοιοποίηση είναι ευπρόσδεκτη. Προσωπικά είμαι ευγνώμων ακόμα και για τα μαθήματα του τομέα Μηχανικής, που μπορεί μεν για ένα φυσικό να μην είναι χρήσιμα, αλλά τουλάχιστον με το τόσο ευρύ φάσμα μαθημάτων στη ΣΕΜΦΕ μαθαίνεις να στροφάρεις το μυαλουδάκι.. Χαιρετώ!!
"Keep your friends close and your enemies closer"

                                  Don Vito Corleone
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από apolski »

Στο Φυσικο ΕΚΠΑ παντως διδασκεται η ηλεκτροδυναμικη (δευτερος τομος του Griffiths) στο μαθημα ΗΜ ΙΙ (στο 3ο ετος αν δεν κανω λαθος). Σε μας ο ΗΜ ΙΙ ειναι στην ουσια ο ΗΜ Ι, πιο μαθηματικοποιημενος και με καποια επιπλεον θεματα ηλεκτροστατικης... Οποτε ηταν αναγκαιο να μπει η ηλεκτροδυναμικη οπως επισης και η Ειδικη Σχετικοτητα. Ειναι απο τα πιο σημαντικα μαθηματα και υπαρχουν σε ολα τα προγραμματα σχολων Φυσικης.

Οσο για τις μηχανικες, εχουμε υπεραρκετες...
Άβαταρ μέλους
MagGod
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2008 9:35 pm
Real Name: <MIT|s|Mag>
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από MagGod »

apolski έγραψε:Η Ειδικη Σχετικοτητα. Ειναι απο τα πιο σημαντικα μαθηματα και υπαρχουν σε ολα τα προγραμματα σχολων Φυσικης.
πρεπει να κάνεις πλάκα αν αυτή η γελοιότητα που διδάσκετε στο 2ο εξάμηνο θεωρείται ειδική σχετικότητα, μαλλον έχουμε χάσει το νόημα της. Κατά την ταπεινή (ναι εγώ το είπα σκάστε ;P) μου γνώμη είναι αδιανόητο να κάνει ειδική σχετικότητα ενας καθηγητής ο οποίος ασχολείται με υλικά,δηλαδή οι θεωρητικοί μας τι θα κάνουν επιστήμη υλικών? :roll: :lol:
apolski έγραψε:Οσο για τις μηχανικες, εχουμε υπεραρκετες...
ακριβώςΕικόνα μας τα εχουν κανει τσουρεκια με τις μηχανικέςΕικόνα

+ κάτι on topic φέτος ο καθηγητής είπε πως αν προλάβει θα κάνει και σχετικότητα στο τέλος :wink: αλλά όσον αφορά τους νυν 4ο ετης οι οποίοι δεν έχουμε διδαχθεί Η-Μ πεδία στην ύλη προφανώς και του χρόνου θα αναγκαστεί να τα κάνει από την αρχή (και όχι μονο μια υπενθύμιση) οπότε ουτε για αστείο δεν θα φτάσει στην σχετικότητα :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από apolski »

MagGod έγραψε:πρεπει να κάνεις πλάκα αν αυτή η γελοιότητα που διδάσκετε στο 2ο εξάμηνο θεωρείται ειδική σχετικότητα, μαλλον έχουμε χάσει το νόημα της. Κατά την ταπεινή (ναι εγώ το είπα σκάστε ;P) μου γνώμη είναι αδιανόητο να κάνει ειδική σχετικότητα ενας καθηγητής ο οποίος ασχολείται με υλικά,δηλαδή οι θεωρητικοί μας τι θα κάνουν επιστήμη υλικών? :roll: :lol:
Ναι εχεις δικιο αλλα ειναι καλυτερα ετσι απο το να μην διδασκεται καθολου οπως ηταν καποτε.Στο μελλον ο καθηγητης μπορει να αλλαξει...
Παντως το επιπεδο ειναι αρκετα χαμηλο, ακομα και στα Στοιχειωδη Ι η λιγη σχετικοτητα που καναμε στα πρωτα μαθηματα ηταν της πλακας (δεν μας ειπε ας πουμε για τα συναλλοιωτα και τα ανταλλοιωτα τετραδυανυσματα, μετρικη Minkowski κτλ.).

Το πιο σωστο θα ηταν να μπει η Σχετικοτητα του 2ου εξαμηνο στο 5ο της κατευθυνσης φυσικου και να γινει πιο σοβαρο μαθημα που να διδασκεται απο θεωρητικο...
Άβαταρ μέλους
corfu
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 2:38 pm
Real Name: corfu
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από corfu »

Μηπως καποιος που έδωσε στο χειμερινο κρατησε τα παλια θεματα καταλάθος?
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Άλμπερτ Αϊνστάιν.
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από HeartDoc »

Μερικά σχόλια γιατί καβαλάμε καλάμι..

Α)
MagGod έγραψε:πρεπει να κάνεις πλάκα αν αυτή η γελοιότητα που διδάσκετε στο 2ο εξάμηνο θεωρείται ειδική σχετικότητα
Με τις γνώσεις μαθηματικών και την φυσική διαίσθηση που έχεις στο 2ο εξάμηνο, Lorentzian formulation και πολύ είναι. Πάρε από εκεί τις βάσεις σου, ψάξου σε Hamiltonian/Lagrangian formulation και CFT και μάθε όση θέλεις.

Α2)
MagGod έγραψε:Κατά την ταπεινή (ναι εγώ το είπα σκάστε ;P) μου γνώμη είναι αδιανόητο να κάνει ειδική σχετικότητα ενας καθηγητής ο οποίος ασχολείται με υλικά.
Avatar = Lev Davidovich Landau - Nobel Prize 1962 "for his pioneering theories for condensed matter, especially liquid helium" ;;

B)
apolski έγραψε: Σε μας ο ΗΜ ΙΙ ειναι στην ουσια ο ΗΜ Ι, πιο μαθηματικοποιημενος
Άνοιξε το Classical Electrodynamics του Jackson και δες τα 10 πρώτα του κεφάλαια (στα περισσότερα graduate courses τα 6 πρώτα είναι υποχρεωτικά). Θα καταλάβεις ότι τη φυσική που χρειάζεται να ξέρεις την έμαθες στον ΗΜ Ι και βλέπεις ακριβώς τα ίδια φαινόμενα με διαφορετικό φορμαλισμό.

Το πιο εύκολο πράγμα για έναν καθηγητή είναι να ανεβάσει το επίπεδο ενός μαθήματος. Αλλά είναι ηλίθιο να ζητάμε να ανέβει απλά για να ακούσουμε μεγάλες και δύσκολες λέξεις και μετά να κλαιγόμαστε στις εξετάσεις για τη δυσκολία των θεμάτων.
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από otinanai »

Παίζουν παλιά θέματα;
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Αποτελέσματα στα σταθερά στοιχεία
Joxn
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 4:43 pm
Real Name: Joxn
Facebook ID: 0

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από Joxn »

Ξέρει κανείς πόσο διαρκεί η εξέταση? (2μιση ώρες τελικά προς όποιον μπορεί να ενδιαφερθεί στο μέλλον.)
cenobite
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2011 12:13 am
Real Name: elias
Facebook ID: 0

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από cenobite »

poio syggrama proteine o kathigitis?
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από LocknLoad »

griffiths
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από snodrion »

Τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία μπήκαν την πρώτη βδομάδα της εξεταστικής που και καλά θα έμπεναν μόνο εαρινά. Εμένα με το πρόγραμμα που έχω κάνει με βολεύει απλά το αναφέρω μήπως κάποιος άλλος θέλει να αλλάξει.
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
hello kitty
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 13, 2011 12:42 pm
Real Name: Μαρία
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από hello kitty »

Τις Παρασκευές το μάθημα θα γινεται στην αίθουσα της Τρίτης στα νεα κτήρια
Final Justice
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 2:33 am
Real Name: Αλέξανδρος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Miskatonic

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από Final Justice »

Αποτελέσματα στο mycourses
For it is of old rumour that the soul of the devil-bought hastes not from his charnel clay, but fats and instructs the very worm that gnaws; till out of corruption horrid life springs, and the dull scavengers of earth wax crafty to vex it and swell monstrous to plague it.
Άβαταρ μέλους
Malefino
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2009 6:50 pm
Real Name: Thomas
Gender: Male
Facebook ID: 2147483647

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία

Δημοσίευση από Malefino »

Παίζει κάποιος να ξέρει την φετινή διδαχθείσαι ύλη?
Αν αγαπάς θα φας πακέτο
κι αν μ'αγαπάς θα φας μπουκέτο.

VoxPopuli: producer, beatmaker and dj
https://soundcloud.com/voxpopuli2
https://voxpopuli2.bandcamp.com

Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
https://rocinante.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”