Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Petsokopse? H einai idea mou??
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Evmorphine
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2009 4:50 pm
Real Name: Evmorfini
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από Evmorphine »

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα θέματα που είχαν πέσει τον Ιανουάριο?
Her face was pale,her body smashed,her beauty is gone...
Άβαταρ μέλους
ran-tan-plan
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 7:38 pm
Real Name: fr
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Patras/Athens

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από ran-tan-plan »

Επειδη το ψάχνω να το δώσω και γω το μαθημα,θα σου πω ο,τι καταφερα να ''αλιευσω'' απο συμφοιτητες για τα θεματα του Φεβρουαριου.Ηταν 3 θεματα οπου:
->στο 1ο ζητουσε συνδυασμο παραστατικης γεωμετριας,σαν τις ασκησεις της κ. Παλλα που εχουν ανεβασει

->στο 2ο(Μαρκατης) ζητουσε ορισμο και καποια θεωρηματα σχετικα με την έλλειψη

Για το 3ο δεν εμαθα κατι,μαλλον κατι απο στερεομετρια..Βεβαια δεν θυμουνταν ποσο επιανε το καθε θεμα.Παιζει να μην ηταν και τα 3 υποχρεωτικα και να διαλεγες ενα μεταξυ 2ου-3ου.Επισης,αν ξερει κανεις να πει ποσο πιανει το εργαστηριο(δηλ γραφουμε για 10 στην εξεταση??)Αν καποιος θυμαται κατι περισσοτερο για τα θεματα ας βοηθησει..
nicolas
Άβαταρ μέλους
Knp
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 10, 2007 1:12 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: NCSR "Demokritos"

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από Knp »

Η βαθμολογία ήταν 5 μονάδες ότι είχε να κάνει με σχέδια της Πάλλα και 5 μονάδες τα θεωρήματα του Μαρκάτη. Το εργαστήριο υποτίθεται ότι ήταν 1 μονάδα bonus, όπως bonus νομίζω ήταν και οι ασκήσεις που παραδώσαμε στην Πάλλα.
Άβαταρ μέλους
Mclarenakias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2010 4:13 pm
Real Name: Petros
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από Mclarenakias »

re paidia eimai megalyteros kai to dinw ksana fetos to mathima alla den exw asxolithei katholou...tha mporouse kapoios na enhmerwsei genika gia to ti epaikse fetos sto eksamhno kai fysika gia thn ylh??? :o :o :o
Άβαταρ μέλους
adriano17
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2009 12:39 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από adriano17 »

Ρώτησα σήμερα τον Μαρκάτη και μου είπε ότι η ύλη είναι η ίδια με πέρσι και το διαγώνισμα θα έχει κατά πάσα πιθανότητα 5 μονάδες από την ύλη που έκανε αυτός πέρσι και 5 από αυτή που έκανε η Πάλλα πέρσι(παραστατική γεωμετρια).
Πάντως αν έχει κάποιος τα θέματα του 2010,είτε κανονικής είτε επαναληπτικής,ας τ' ανεβάσει έστω και σε φωτογραφία.Επίσης(απευθύνομαι σ' όσους το χουν δώσει πέρσι και σ αυτούς που παρακολούθησαν παραδόσεις φέτος) έχετε ιδέα τι είδους θέματα περίπου βάζει ο μαρκάτης στην ύλη του;Εννοώ αν βάζει αποδείξεις και από ποιο κομμάτι της ύλης βάζει κυρίως ασκήσεις(διπλό λόγο,ομολογία,κωνικές τομές κλπ)
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από constant »

Στην Παραστατική έχουμε πυραμίδα και κώνο (ορθά και πλάγια), και πρίσμα και κύλινδρο (μόνο αρθά) να ξέρουμε να τα σχεδιάζουμε στα επίπεδα π1, π2 καθώς και τις τομές τους με πρόσθιο μόνο επίπεδο να ξέρουμε να τις σχεδιάζουμε στα π1, π2.
Επίσης στο βιβλίο της παραστατικής βρίσκεται και η ομολογία μεταξύ των προβολών επιπέδων που μας είχε κάνει, στην σελίδα 31.

Στην προβολική, έχουμε από τις σημειώσεις τις δικές του ό,τι κάναμε γενικά..

Όσο για το τι βάζει περίπου, είπε στην τάξη ότι θα βάλει (πρίσμα ή κύλινδρο) και (πυραμίδα ή κώνο) για παραστατική και για προβολική έλλειψη/παραβολή/υπερβολή, διπλός λόγος, Desargues κτλ όπως επίσης και απ' το σχολικό βιβλίο από τα κεφάλαια 12,13.
manos
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 4:52 pm
Real Name: manos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από manos »

Παιδια επειδη ειμαι μεγαλυτερο εξαμηνο και δεν ειχα την δυνατοτητα να παρακολουθησω το μαθημα απο την αρχη μπορει να μου πει καποιος σχετικα με αυτο?Δηλαδη καθε ποτε ειναι το εργαστηριο και ποσες μοναδες μετραει στην τελικη βαθμολογια?Επισης το μαθημα γινεται μονο καθε τριτη 8:45-11:30 στο αμφ 1?Ευχαριστω
cane
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 12:14 am
Real Name: Thomas
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από cane »

manos έγραψε:Παιδια επειδη ειμαι μεγαλυτερο εξαμηνο και δεν ειχα την δυνατοτητα να παρακολουθησω το μαθημα απο την αρχη μπορει να μου πει καποιος σχετικα με αυτο?Δηλαδη καθε ποτε ειναι το εργαστηριο και ποσες μοναδες μετραει στην τελικη βαθμολογια?Επισης το μαθημα γινεται μονο καθε τριτη 8:45-11:30 στο αμφ 1?Ευχαριστω
Εργαστηρια ειναι νομιζω 2 φορες το εξαμηνο..Δεν πανε ολοι μαζι, πας εσυ στον καθηγητη και δηλωνεις το ονομα σου για την ημερομηνια που θελεις να παρακολουθησεις το εργαστηριο..Αν δεν κανω λαθος, μετραει 1 ή 2 μοναδες για το τελος..Και ναι, το μαθημα γινεται μονο καθε Τριτη 8.45-11.30 στο Αμφ. 1.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από constant »

Πέρυσι ήταν 1 φορά σε όλο το εξάμηνο, δεν ξέρω αν άλλαξε φέτος.. και δίνει +1 μονάδα!
manos
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 4:52 pm
Real Name: manos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από manos »

Ευχαριστω! :e_biggrin:
bakas31
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 5:06 pm
Real Name: George
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από bakas31 »

Παιδιά έχει κανείς τις σημειώσεις και τις ασκ που έδωσε ο Μαρκάτης, και αν ναι, μπορεί να τις ανεβάσει επειδή είναι λίγο δύσκολο να τις πάρουμε και οι υπόλοιποι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα?
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από constant »

Σημειώσεις εννοείς τo pdf από παραστατική ή κάτι άλλο;
bakas31
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 5:06 pm
Real Name: George
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από bakas31 »

Ούτε που ξέρω τι μοίρασε. Μας είπε ότι ήταν κάτι σημειώσεις για παραστατική και ασκήσεις πάνω σε αυτά
industrialist
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 29, 2011 10:37 am
Real Name: Vlassis Sokorelos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από industrialist »

υλη για την εξεταστικη του 2012 ? ποια κεφαλαια και ποια απο ποια βιβλια διαβαζουμε ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”