Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xaplas
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 1:06 pm
Real Name: Real Name
Gender: Male
Τοποθεσία: Κάτω από την Ακρόπολη

Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από xaplas »

Σήμερα έγινε η ενημέρωση για το μάθημα, στο αμφ. Φυσικής.

Οι ασκήσεις χωρίζονται σε 3 ενότητες:

Α. Ταλαντώσεις: 19, 23, 40, 36
Β. Κύματα: 24/37, 22, 33, 20
Γ. Σύγχρονη Φυσική: 26, 25, 16, 21

Συνολικά ο κάθε φοιτητής θα εκτελέσει 7-8 εργ. ασκήσεις.

Πριν από την έναρξη κάθε ενότητας θα γίνεται ενημέρωση για αυτή με απαραίτητη την παρουσία, με την πρώτη να είναι την Δευτέρα 20-11-2006 ώρα 3-5 μμ.. Ο καθέ φοιτητής έχει δικαίωμα συνολικά για 2 το πολύ απουσίες από θεωρία/εργαστήρια. Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνουν αναπληρώσεις (θα εξαρτηθεί από την πορεία του εξαμήνου).

Τέλος, σήμερα γινόταν και η εγγραφή στα εργαστήρια με δύο τμήματα διαθέσιμα:
Τρίτη: 12.30-14.30
Τετάρτη: 3-5 μμ.
Άβαταρ μέλους
rosepunk
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 9:12 pm
Real Name: Νάντια
Τοποθεσία: Ανάκασα, Αθήνα

Δημοσίευση από rosepunk »

Οι ασκήσεις, με δύο (02) εξαιρέσεις γίνονται με βάση τις σημειώσεις απο τον 2ο τόμο Εργαστηριακών Ασκήσων Φυσικής. Οι ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ειναι οι ασκήσεις 20 και 36 οι οποίες γίνονται με βάση φυλλάδια που μοιράστηκαν στο πρώτο - θεωρητικό - μάθημα από τον κ. Πέογλο.
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tsakalos »

Oι ασκησεις 20 και 36 βρισκονται και στο δευτερο τομο της εργαστηριακης φυσικης. Τις γραφει διαφορετικα στο φυλλαδιο που εδωσε ο κ Πεογλος? (δεν εχω ακομα το φυλλαδιο και αυριο εχω την 36.....)
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rosepunk
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 9:12 pm
Real Name: Νάντια
Τοποθεσία: Ανάκασα, Αθήνα

Δημοσίευση από rosepunk »

Tsakalos έγραψε:Oι ασκησεις 20 και 36 βρισκονται και στο δευτερο τομο της εργαστηριακης φυσικης. Τις γραφει διαφορετικα στο φυλλαδιο που εδωσε ο κ Πεογλος? (δεν εχω ακομα το φυλλαδιο και αυριο εχω την 36.....)
Δεν το έχω κοιτάξει... Το φυλλάδιο έχει πιο πολύ θεωρία - και κάπως πιο ευνόητη νομίζω - και ειναι 18 σελίδες. Θες να σου το σκανάρω μια και το έχεις αύριο;
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tsakalos »

Oχι δε χρειαζεται, θα κοιταξω την ασκηση απο το δευτερο τομο της εργαστηριακης. Ευχαριστω πολυ παντως!!    :D
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Skliraios
Δημοσιεύσεις: 743
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:00 pm
Real Name: Ιουλιος Μπιτζιμπιτζιδης
Gender: Male
Τοποθεσία: τριτο συννεφο στο βαθος

Δημοσίευση από Skliraios »

ρε σεις ,αυτο το εξυπνο που ακουστηκε οταν μαζευτηκαμε για το εργαστηριο,οτι δηλαδη το εργαστηριο μπορουμε να το παρουμε μονο 2 φορες,αν κοπομε και τις 2...... μετα παιρνουμε  @@@@ ,δεν μπορουμε να παρουμε πτυχειο,ισχυει κατι τετοιο ή τα αυτακια μου κανανε πουλακια??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
http://www.freewebs.com/hellian00/300%204.gif

ο πληθωρισμός του φαίνεσθαι έχει ρίζες στη έλλειψη του είναι.



Occasio aegre offertur, facile amittitur - Opportunity is offered with difficulty, lost with ease. (Publius Syrus)

http://www.neobux.com/?r=SKLIRAIOS
Άβαταρ μέλους
rosepunk
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 9:12 pm
Real Name: Νάντια
Τοποθεσία: Ανάκασα, Αθήνα

Δημοσίευση από rosepunk »

Skliraios έγραψε:ρε σεις ,αυτο το εξυπνο που ακουστηκε οταν μαζευτηκαμε για το εργαστηριο,οτι δηλαδη το εργαστηριο μπορουμε να το παρουμε μονο 2 φορες,αν κοπομε και τις 2...... μετα παιρνουμε  @@@@ ,δεν μπορουμε να παρουμε πτυχειο,ισχυει κατι τετοιο ή τα αυτακια μου κανανε πουλακια??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Kala pou to aneferes. Megaleiwdes etsi? Ki egw etsi akousa sto eisagwgiko mathima. Isxyei afou to eipan, pws oxi??
Your god is dead and I don't care
If there is a hell I'll see you there
Άβαταρ μέλους
Skliraios
Δημοσιεύσεις: 743
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:00 pm
Real Name: Ιουλιος Μπιτζιμπιτζιδης
Gender: Male
Τοποθεσία: τριτο συννεφο στο βαθος

Δημοσίευση από Skliraios »

αμα τους μαμησω θα το ξαναπουν????ακους εκει,τι το καναμε ιδιωτικο?
ειναι δυνατον να μας λενε: δεν χωρατε και η λυση ειναι να σας κοβουμε!!!!!!!!!!!!!
http://www.freewebs.com/hellian00/300%204.gif

ο πληθωρισμός του φαίνεσθαι έχει ρίζες στη έλλειψη του είναι.



Occasio aegre offertur, facile amittitur - Opportunity is offered with difficulty, lost with ease. (Publius Syrus)

http://www.neobux.com/?r=SKLIRAIOS
Άβαταρ μέλους
Skliraios
Δημοσιεύσεις: 743
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:00 pm
Real Name: Ιουλιος Μπιτζιμπιτζιδης
Gender: Male
Τοποθεσία: τριτο συννεφο στο βαθος

Δημοσίευση από Skliraios »

λοιπον εμαθα πως αυριο δευτερα στις 5 εχουμε ενημερωση για τις επομενες 3 εργασιες......θα διασταυρωθει αυριο στη σχολη,ανεβητε σχολη
http://www.freewebs.com/hellian00/300%204.gif

ο πληθωρισμός του φαίνεσθαι έχει ρίζες στη έλλειψη του είναι.



Occasio aegre offertur, facile amittitur - Opportunity is offered with difficulty, lost with ease. (Publius Syrus)

http://www.neobux.com/?r=SKLIRAIOS
Άβαταρ μέλους
chelsea13
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 5:14 pm
Real Name: Alex
Τοποθεσία: Southampton

Δημοσίευση από chelsea13 »

paidia mporei kapoios na mou pei poses apousies dikaioumaste se ayto to mathima?exasa to ektakto ths prohgoumenhs deyteras kai mallon epeidh doulkeyw tha xasw kai to shmerino.....kovomai?
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Δημοσίευση από theos »

Skliraios έγραψε:λοιπον εμαθα πως αυριο δευτερα στις 5 εχουμε ενημερωση για τις επομενες 3 εργασιες......θα διασταυρωθει αυριο στη σχολη,ανεβητε σχολη
Η ενημέρωση δεν έγινε. Μία καθηγήτρια (νομίζω η Βλαστού) την ώρα που γινόταν η ενημέρωση για την εκδρομή του τρίτου έτους, μπήκε και είπε πως δεν θα είχε κανένα νόημα το σημερινό, αφού αύριο και μεθαύριο δεν θα γίνουν μαθήματα.

Είπε ακόμα πως το σημερινό αναβάλεται για  την πρώτη Δευτέρα που θα γίνουν μαθήματα, είτε υπάρξει ανακοίνωση είτε όχι...
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
chelsea13
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 5:14 pm
Real Name: Alex
Τοποθεσία: Southampton

Δημοσίευση από chelsea13 »

theos έγραψε: Είπε ακόμα πως το σημερινό αναβάλεται για  την πρώτη Δευτέρα που θα γίνουν μαθήματα, είτε υπάρξει ανακοίνωση είτε όχι...
dhladh ....se kana mhna :lol:
Άβαταρ μέλους
Skliraios
Δημοσιεύσεις: 743
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:00 pm
Real Name: Ιουλιος Μπιτζιμπιτζιδης
Gender: Male
Τοποθεσία: τριτο συννεφο στο βαθος

Δημοσίευση από Skliraios »

το θεμα ξεφευγει......σημερα που καταφεραμε να μαθουμε για την ανακοινωση εστω και μια μερα πριν το ακυρωσαν!!!!!και να μου το θυμαστε οταν γινει η παρουσιαση δεν θα ειναι σχεδον κανενας γιατι θα το θυμιθουμε τελευταια στιγμη!τι πρεπει να κανουμε πια???
http://www.freewebs.com/hellian00/300%204.gif

ο πληθωρισμός του φαίνεσθαι έχει ρίζες στη έλλειψη του είναι.



Occasio aegre offertur, facile amittitur - Opportunity is offered with difficulty, lost with ease. (Publius Syrus)

http://www.neobux.com/?r=SKLIRAIOS
Άβαταρ μέλους
xaplas
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 1:06 pm
Real Name: Real Name
Gender: Male
Τοποθεσία: Κάτω από την Ακρόπολη

Δημοσίευση από xaplas »

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το μάθημα της Εργαστηριακής Φυσικής ΙΙΙ θα συνεχιστεί στο εαρινό εξάμηνο ως εξής:

Την Πέμπτη 07/06/2007 και ώρα 5-7μμ θα γίνει το ενημερωτικό μάθημα για την τρίτη ενότητα (Σύγχρονη Φυσική) στην αίθουσα. 203Β.

Παρακαλούνται οι φοιτητές να ενημερωθούν από τις καταστάσεις για την κατανομή των δύο ασκήσεων από την 3η ενότητα στις οποίες θα ασκηθούν.

Υπενθυμίζεται ότι η παρουσία των φοιτητών είναι υποχρεωτική & ότι συνολικά επιτρέπονται δύο απουσίες (στα μαθήματα & τα εργαστήρια)

Το εργαστήριο θα συνεχιστεί κάθε Πέμπτη 5-7μμ, ανά 15 μέρες για κάθε τμήμα και στις 12/7/2007 θα γίνει συμπληρωματιό εργαστήριο και για τα δύο τμήματα. Στις 19/7/2007 προτείνεται να γίνει εξέταση του μαθήματος.



Οι διδάσκοντες

Ρόζα Βλαστού-Ζάννη
Βασίλης Πέογλος
alexk
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 1:58 pm
Real Name: alex
Gender: Male

[Φ5ο] Εργαστηριακή Φυσική 3

Δημοσίευση από alexk »

Μιας κ εγώ είμαι παλιός κ έχω κάνει λιγότερες ασκήσεις στην εργαστηριακή 3 είναι εύκολο να μου πείτε οι 3ετής ποιές ασκήσεις είναι μέσα για φέτος?


συγχώνευση θεμάτων
-pao132003
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”