Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Hengeo »

papagalakos II έγραψε:Ένας θρησκόληπτος ποτέ σε μία συζήτηση δεν θα σου παραθέσει επιχειρήματα για αυτό που πιστεύει, και αυτό όχι επειδή δεν θα το ήθελε, αλλά επειδή δεν υπάρχουν. Η πεποίθηση κάποιου ότι αυτό στο οποίο πιστεύει υπάρχει, δεν βασίζεται ούτε στην λογική ούτε στην παρατήρηση. Βασίζεται στο γεγονός ότι απλώς κάποτε κάποιος του το είπε και αυτός σαν αφελής απλά το πίστεψε. Και τώρα περιμένει να το πει σε εσένα και εσύ να τον πιστέψεις.
Μιας και εξελίχθηκε σε ενδιαφέρουσα η συζήτηση εδώ, θα κάνω μία μικρή παρατήρηση με αφορμή αυτά που είπε ο Έκτορας.

Ισχύει ότι κάποια πράγματα δεν τα πιστεύει ή τα κάνει κανείς επειδή είναι λογικά. Σε κάποιον αρέσει το κόκκινο χρώμα, σε κάποιον άλλο το πράσινο, στον ένα αρέσουν οι ξανθιές στον άλλο οι μελαχρινές, εγώ έχω αγαπημένο φαγητό τα σουτζουκάκια, εσύ τα γεμιστά. Έχει βασιστεί κάποια από αυτές τις προτιμήσεις στη λογική ή σε λογικά επιχειρήματα; Ή μήπως ο Α που το αρέσουν το κόκκινο, οι ξανθιές και τα σουτζουκάκια είναι πιο λογικός από τον Β που του αρέσουν το πράσινο, οι μελαχρινές και τα γεμιστά;

Και για να μην ξεχνιόμαστε..

Χριστός Ανέστη εκ νεκρών
Θανάτω θάνατον πατήσας
Και τοις εν τοις μνημασι
Ζωήν χαρισάμενος

:wink:
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Tsakalos »

Τουλαχιστον οι ξανθιες και τα σουτζουκακια που σ αρεσουν ειναι υπαρκτα πραγματα!!
Δε μας ειπες οτι σου αρεσουν οι εξυπνες ξανθιες για να πουμε οτι εχεις ψευδαισθησεις :lol:
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2014 6:04 pm
Real Name: Tatiani
Gender: Female
Facebook ID: 100000450331830
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από tatiani1990 »

antony07 έγραψε:...
Εμένα που φορολογούμαι ως πολίτης για να πληρώνονται οι παπάδες και να κυκλοφορούν με μήτρες στο κεφάλι, λιμουζίνες, ... δεν με ρώτησε κανείς αν θέλω ή όχι να συνεισφέρω.
Δεν εννοείς να καταλάβεις ή μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις ότι η διάνοια την οποία συνέχεια επικαλείσαι δε σε πάει μακρύτερα από τις απλές βιοτικές ανάγκες αυτού του κόσμου...

Επειδή όμως όλα όσα έγραψες είναι απόρροια άγνοιας, ανωριμότητας, εμπάθειας κ.ά. δεν πρόκειται να σου απαντήσω τπτ στα παραπάνω.

Για το θέμα της μισθοδοσίας του κλήρου αξίζει να διαβάσεις αυτό

http://www.romfea.gr/arthra-apopseis/18 ... 1-08-42-32

αν και με αυτό που κουβαλάς, δε νομίζω και να το καταλάβεις...
Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Hengeo »

Tsakalos έγραψε:Τουλαχιστον οι ξανθιες και τα σουτζουκακια που σ αρεσουν ειναι υπαρκτα πραγματα!!
Δε μας ειπες οτι σου αρεσουν οι εξυπνες ξανθιες για να πουμε οτι εχεις ψευδαισθησεις :lol:
Η πνευματική καθοδήγηση, η συμπαράσταση, η παρηγοριά κ.λ.π. που προφέρουν πολλοί αξιόλογοι πνευματικοί άνθρωποι της εκκλησίας είναι ανύπαρκτα για σένα;
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Tsakalos »

Ναι οκ η παρηγορια και η συμπαρασταση υπαρχουν! Για το θεουλη ομως θα διατηρησω τις επιφυλαξεις μου!
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Απλά πράγματα.
Κυκλοφορούν οι υψηλά ιστάμενοι με λιμουζίνες; Ναι ή όχι;
Είναι αυτό δείγμα ταπεινότητας; Ναι ή όχι;
Είναι πανάκριβα αυτά που φορούν; Ναι ή όχι;
Θα μπορούσαν να τα πουλήσουν ώστε να διευκολύνουν κάποιον άλλο; Ναι ή όχι;
Ερωτήσεις ολικής άγνοιας.

Διάβασα και λίγο αυτό που έστειλες. Σκέψου πόσα έχουν οι άτιμοι για να τους έχουν πάρει τόσα και να τους μένουν τόσα πολλά :P

@Hengeo: Wow, παρηγορούν και είναι συμπονετικοί. ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ για έναν άνθρωπο δηλαδή. Κλαπ κλαπ κλαπ. Όσον αφορά στην πνευματική καθοδήγηση, αυτή είναι που προσπαθούμε να πούμε ότι είναι σε λάθος κατεύθυνση :P
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από papagalakos II »

tatiani1990 έγραψε:"Ένας θρησκόληπτος" μπορεί να συμπληρώνει τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις παραπάνω, όμως πώς είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν μόνο θρησκόληπτοι άνθρωποι?
Όχι, εκτός από τους θρησκόληπτους υπάρχουν και οι λογικοί. Εκείνοι που, όπως λες κι εσύ: «παραθέτουν "επιχειρήματα" προσεγγίζοντας την ζωή μέσα από ένα ορθολογιστικό πρίσμα».

Τώρα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις βάζοντας τη λέξη επιχειρήματα σε εισαγωγικά. Αμφισβητείς ότι αυτά που σου παραθέτουμε είναι επιχειρήματα ή θεωρείς εν γένει τα επιχειρήματα :bs: απλώς ως τέτοια;

Αν αμφισβητείς πάντως την εγκυρότητα και την ισχύ των επιχειρημάτων έναντι της πίστης και με δεδομένο ότι η πίστη είναι απλώς θέμα πίστης και δεν βασίζεται κάπου τότε πως βλέπεις την αλήθεια σε ζητήματα της καθημερινής σου ζωής;
Αν εγώ σου πω ένα παραμύθι για να σου φάω λεφτά πως θα με αντιμετωπίσεις; Στο ίδιο σου το μυαλό. Με λογική ή με πίστη; Προφανώς όπως όλοι οι θρησκόληπτοι είσαι υποκρίτρια. Ακολουθείς ένα κομμάτι της πίστης τόσο που θεωρείς επαρκές για να σου καλύψει τον φόβο του θανάτου και κατά τα άλλα πορεύεσαι μέσα από τον τρόπο και τις ανέσεις ζωής στα οποία οδήγησαν λογική, επιστήμη και επιχειρήματα, όσα η εκκλησία σου κυνηγούσε για εκατοντάδες χρόνια.
tatiani1990 έγραψε:Ένας πιστός -όχι θρησκόληπτος- μπορεί να ζει μια μεταφυσική πραγματικότητα που ο ορθολογιστής ούτε την αντιλαμβάνεται...
Επειδή έχουν τεράστια διαφορά αυτά τα δύο. Ναι, επίσης κάποιος που έχει πάρει LSD ζει μία μεταφυσική πραγματικότητα που κάποιος νηφάλιος ούτε την αντιλαμβάνεται. Τι σημαίνει αυτό; Όποιος συνέρχεται μετά από την επιρροή των ναρκωτικών πρέπει να ανακηρύσσει το ναρκωτικό του σε θεότητα;

Μάλιστα η πραγματικότητα την οποία ζει κάποιος που έχει πάρει LSD είναι πολύ πιο ρεαλιστική από εκείνη που βιώνει ο θρησκόληπτος. Αυτό είναι κάτι που ξέρω όχι έχοντας δοκιμάσει LSD αλλά γνωρίζοντας ότι οι θρησκείες ξεκίνησαν μετά από μαστούρα, κυρίως με Χασίς.
tatiani1990 έγραψε:και πάλι, ανάμεσα στις "μεταφυσικές πραγματικότητες" χρειάζεται διάκριση για το ποιες είναι γνήσιες και ποιες είναι νόθες...
Δεν είμαι σίγουρος ότι αντιλαμβάνεσαι την σημασία της λέξης "μεταφυσικό".
tatiani1990 έγραψε:Όλα σου τα ερωτήματα εξαντλούνται στην οριζόντια διάσταση της ζωής... υπάρχει όμως και η κάθετη διάσταση...
Πολλά σεξιστικά αστεία μου ήρθαν τώρα. Θα μείνω όμως σε μια απλή παρατήρηση, πως αν δεν έχεις ρίξει μια φευγαλέα έστω ματιά στα μαθηματικά δεν έχει ιδέα τι θα πει διάσταση.

Εικόνα

Τα ερωτήματά μου δεν εξαντλούνται σε μία διάσταση. Πόσο μάλλον στην οριζόντια. Η επιστήμη που πραγματικά μου αρέσει είναι η αστροφυσική, και ένα από τα αγαπημένα μου προβλήματα είναι αυτό των διαστάσεων.
tatiani1990 έγραψε:η μεταφυσική πραγματικότητα.
Ε, μόλις μου ήρθε τσιτάτο!

«Θρησκόληπτο είναι ένα άτομο που είναι σε θέση να αναπαράγει μια θέση με απόλυτη σιγουριά και χωρίς καμία ντροπή ακόμα και αν αυτή είναι τελείως λάθος, αντιφατική ή παράλογη».
tatiani1990 έγραψε:Εκεί η διάνοια και η παρατήρηση και το πείραμα του ορθολογισμού δεν έχουν χρήση. Εκεί λειτουργούν άλλοι νόμοι...
Κοίτα... Αντιλαμβάνομαι ότι σε βολεύει πολύ να ορίσεις ένα άλλο, παράλληλο σύμπαν που να λειτουργεί με τρόπο που μόνο εσύ μπορείς να ερμηνεύσεις.

Το σύμπαν όμως και η πραγματικότητα στην οποία ζούμε, αντιλαμβανόμαστε και έχει αξία να μιλήσουμε είναι μία. Ακόμη και αν υπάρχει κάποια άλλη πραγματικότητα, παράλληλη, που δεν συναντά πουθενά τη δική μας (εκτός από το κεφάλι σου) και δεν μας επηρεάζει δεν με απασχολεί καθόλου.
tatiani1990 έγραψε:Ο Κύριος δε ζητάει χρήματα και στην Εκκλησία όσοι επιθυμούν συνεισφέρουν...
Ο κύριος με την γενειάδα και το φωτοστέφανο ή ο κύριος απ' τον πέμπτο της πολυκατοικίας σου; Ή το άγιο πνεύμα που έχει χρησιμεύσει μόνο μία φορά και το έχουμε όλοι στο μυαλό μας σαν περιστέρι;

Ποια η σχέση του αγίου πνεύματος με την περιοχή της Αθήνας, Περιστέρι;

Ο κύριος δεν ζήτησε τίποτα, διότι δεν υπάρχει. Ακόμη και αν υπήρχε θα ήταν παντοδύναμος και θα είχε ό,τι ήθελε. Δεν βλέπω γιατί να έμπαινε στον κόπο να ζήταγε κάτι.

Όμως όπως και να 'χει ο κύριος που λες εσύ, ούτε ζητάει κάτι, ούτε δίνει κάτι. Αυτόκλητοι ιερείς που δεν τους έχει διαλέξει κανένα πνεύμα, πλέον που επιλέγονται με πανελλήνιες, ζητάνε λεφτά και εξουσία προσφέροντας παρηγοριά στο θάνατο για τους φτωχούς και ανήμπορους. Φτώχεια για την οποία ευθύνεται μεταξύ άλλων και ο δικός τους πλούτος.

Στην διάρκεια της ανθρωπότητας η θρησκεία σου έχει ζητήσει συνολικά αμύθητα πλούτη και εξουσία και έχει προσφέρει θάνατο, πολέμους, βασανιστήρια, καταστροφή αγαλμάτων, καταστροφή πολιτισμών, σκοταδισμό και οπισθοδρόμηση.
Το γεγονός ότι μόλις τα τελευταία 200 χρόνια περίπου (και πολλά λέω) απλώς δεν τους παίρνει να καίνε ανθρώπους ζωντανούς ούτε αναιρεί όλα τα εγκλήματα ούτε κάνει τους σημερινούς καλύτερους.

Εικόνα

Όπως έχω γράψει και αλλού αυτή η φωτογραφία δεν έρχεται από κάποιον μακρινό και καταδικασμένο μεσαίωνα. Έρχεται από το πολύ κοντινό 2012.

Θες και το καλύτερο; Η εκκλησία, επειδή μεταξύ άλλων είναι και δόγμα και δεν αναγνωρίζει λάθη, ποτέ δεν καταδίκασε και δεν αποκήρυξε επίσημα τον μεσαίωνα.

Υ.γ.

Man crushed to death by giant crucifix dedicated to Pope
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από dead »

Ρε Τατιάνα/ο δεν βλέπεις οτι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το σκουπίδι που παρουσιάζεις ως βιβλίο. Βρές αλλού θύματα να το αγοράσουν. Δόξα τον Αλλάχ υπάρχουν άπειρα site με ψεκασμένους, τεθωρακισμένους, Αρτέμηδες Σώρηδες, χριστιανούς, μπάτσους, παπάδες κτλ. Σιγουρα πελατάκια. Τι το ζαλίζεις?

Πάντώς θα αγόραζα το "Ο Νικ Μάρβελ στα Σόδομα".
Συνημμένα
Witch-Baphomet.jpg
Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2014 6:04 pm
Real Name: Tatiani
Gender: Female
Facebook ID: 100000450331830
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από tatiani1990 »

Δια της παρούσης... αναστέλλομε (pluralis majestatis) επί του παρόντος την παρουσία μας από το παρόν topic μέχρι να... ηρεμήσουν τα πνεύματα... :mrgreen:
Είναι εμφανές ότι δεν υπάρχει επικοινωνία, καθώς εμείς μιλούμε ελληνικά, ενώ άλλοι χρησιμοποιούν άλλη γλώσσα... :lol:
Ίσως θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε πολιτική ή θρησκευτική συζήτηση σε ήπιους τόνους και σε άλλο topic ή και σε άλλο forum... :wink:
Αδικούμε τον Νικ Μάρβελ συνεχίζοντας εδώ.
Καλή σας ημέρα. :mrgreen:
Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Manthos »

tatiani1990 έγραψε:Δια της παρούσης... αναστέλλομε (pluralis majestatis) επί του παρόντος την παρουσία μας από το παρόν topic μέχρι να... ηρεμήσουν τα πνεύματα... :mrgreen:

Οπότε καλό είναι κάθε μέρα να ρίχνει κάποιος κάνα μπινελίκι εδώ έτσι ώστε να μη ξανάρθει.
Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2014 6:04 pm
Real Name: Tatiani
Gender: Female
Facebook ID: 100000450331830
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από tatiani1990 »

... και για να μη με ξεχνάτε... :mrgreen:
http://www.kathimerini.gr/768615/articl ... o-xarvarnt
Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Tsakalos »

Ας βαλω κ εγω ενα βιντεακι τοσο σχετικο με το θεμα μας οσο και το παραπανω ποστ!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8m3hHYtdegw[/youtube]
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από papagalakos II »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ektellion
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 8:12 pm
Real Name: Αθ.
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Ektellion »

Τι είναι εκκλησία; τέλοσπαντων
http://www.egolpion.com/nazi_diwxeis.el.aspx
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από dead »

Μπράβο Τατιάνα μας απέδειξες για άλλη μια φορά οτι θρησκεία, οικονομικά συμφέροντα και εξουσία βαδίζουν χέρι-χέρι. Παραθέτεις ενα ξεδιάντροπα προπαγανδιστικό άρθρο της αντικειμενικής καθημερινής για μια ομάδα της νομικής που κέρδισε την αντίστοιχη του χάρβαρντ γιατι ήτανε καλά παιδάκια, τρώγανε όλο το φαί τους και δεν κάνανε καταλήψεις και άλλα τέτοια. 'Οσο και να θέλετε να κρυφτείτε δεν σας βγαίνει.

Για το τι εστί εκκλησία το αποκλύπτει ο ίδιος ο ιδρυτής αυτής Ιησούς, όπου στο κατα Λουκάν λεεί οτι θα κατασφάξει αυτούς που αρνούνται τη βασιλεία του γιατί θα είναι γεμάτοι βελζεβούληδες. Τόσο καλά. Καλύτερα παραμύθια απο τις θρησκείες δεν υπάρχουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”