Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από msl »

Να 'ταν έτσι η προώθηση .. Με αυτά που έχει ακούσει εδώ μέσα, εμείς θα έπρεπε στο τέλος να πληρώνουμε να συνεχίσει να γράφει!! :mrgreen: (Μέγας χορηγός ο Antony07 που την έχει στην :heart: του)

Απλά tatiani1990 παιδί μου, πάρε μια απόφαση .. Δε μπορείς να λες "δε ξαναγράφω" και μετά να μας πετάς λουλουδάκια και καρδούλες (μαζί με ένα ποστ). Δείξε λίγη σταθερότητα .. :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2014 6:04 pm
Real Name: Tatiani
Gender: Female
Facebook ID: 100000450331830
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από tatiani1990 »

Hengeo έγραψε:Βρε παιδιά οκ ... όπου αφήνεται εντελώς ελεύθερη κάποια (ή κάποιος) να το χρησιμοποιεί για διαφημιστικούς σκοπούς ...
Δε μπορεί σοβαρά να πιστεύεις ότι κάνω promotion...
κάποιοι άλλοι έχουν ήδη καταλάβει γιατί το κάνω... και γι' αυτό αυτή η λυσσασμένη αντίδραση από κάποιους.
Απλώς, στο ΣΕΜΦΕ υπάρχει μεγαλύτερη... tolerance, γιατί προφανώς οι admin δεν είναι ούτε στενόμυαλοι ούτε φανατικοί οπαδοί κάποιου σχήματος (ακροαριστεροί, αντικληρικαλιστές, αρχαιολάτρες, νεοεποχίτες κ.λπ. )... σαν κάτι άλλους στο http://www.forums.gr/ που με banάρισαν για 1 μήνα και μου έγραψαν στο PM "Δεν πρόκειται να μείνει θέμα που θα αναφέρει για Νικ Μάρβελ από τη στιγμή που παραβιάστηκαν οι κανόνες...".
papagalakos II έγραψε:Καλά, βιβλίο διαφημίζει, όχι αυτοκίνητα...
...
Αυτά απ' τον papagalako. Καλή επ' ανάσταση!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=x_lO0mZDj_E[/youtube]
Καλό το videάκι... και "Καλή επανάσταση" στον κακό Εαυτό μας... κατά τα άλλα..., "Καλή Ανάσταση"!
msl έγραψε:Απλά tatiani1990 παιδί μου, πάρε μια απόφαση .. Δε μπορείς να λες "δε ξαναγράφω" και μετά να μας πετάς λουλουδάκια και καρδούλες (μαζί με ένα ποστ). Δείξε λίγη σταθερότητα .. :P
Η "καρδούλα" προοριζόταν για...
Εικόνα

Υ.Γ. Σου έστειλα ένα "αίτημα φιλίας" στο facebook. Θα ήταν μεγάλη τιμή για μένα μια θετική ανταπόκριση... και μη φοβάσαι... δεν πρόκειται να σε ξαναενοχλήσω σε τπτ άλλο...
Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από papagalakos II »

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2014 6:04 pm
Real Name: Tatiani
Gender: Female
Facebook ID: 100000450331830
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από tatiani1990 »

papagalakos II έγραψε:ο κ... bullshit...
Δε μας αγγίζει με τπτ ο κ... bullshit...
Χριστός Ανέστη... Papagalako...!!! :mrgreen:
Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από msl »

tatiani1990 έγραψε:Υ.Γ. Σου έστειλα ένα "αίτημα φιλίας" στο facebook. Θα ήταν μεγάλη τιμή για μένα μια θετική ανταπόκριση... και μη φοβάσαι... δεν πρόκειται να σε ξαναενοχλήσω σε τπτ άλλο...
Το έχω απορρίψει από τη μέρα που το είδα ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Manthos »

tatiani1990 έγραψε:Απλώς, στο ΣΕΜΦΕ υπάρχει μεγαλύτερη... tolerance, γιατί προφανώς οι admin δεν είναι ούτε στενόμυαλοι ούτε φανατικοί οπαδοί κάποιου σχήματος (ακροαριστεροί, αντικληρικαλιστές, αρχαιολάτρες, νεοεποχίτες κ.λπ. )
George Carlin έγραψε: 4:44 ...δε καίμε ανθρώπους απλώς επειδή διαφωνούν μαζί μας.
tatiani1990 έγραψε: Δε μας αγγίζει με τπτ ο κ... bullshit...
Αυτό θα πει αυτογνωσία!
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Katsarola »

tatiani1990 έγραψε:Απλώς, στο ΣΕΜΦΕ υπάρχει μεγαλύτερη... tolerance

Τι νεοεποχητικοι νεολογισμοι ειναι αυτοι; "Ανοχη" ειναι η ελληνορθοδοξη λεξη. Πεσε παρε 5 πατερημα μην το μαθει ο πατηρ Αγγελος και σ'αρχισει στις χριστοπαναγιες χρονιαρες μερες
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2014 6:04 pm
Real Name: Tatiani
Gender: Female
Facebook ID: 100000450331830
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από tatiani1990 »

msl έγραψε:Το έχω απορρίψει από τη μέρα που το είδα ..
OK... πιστεύω να το αντέξω...
Ο χρόνος είναι μεγάλος γιατρός!!! :mrgreen:
Katsarola έγραψε:
tatiani1990 έγραψε:Απλώς, στο ΣΕΜΦΕ υπάρχει μεγαλύτερη... tolerance
Τι νεοεποχητικοι νεολογισμοι ειναι αυτοι; "Ανοχη" ειναι η ελληνορθοδοξη λεξη. Πεσε παρε 5 πατερημα μην το μαθει ο πατηρ Αγγελος και σ'αρχισει στις χριστοπαναγιες χρονιαρες μερες
Ο "νεολογισμός" σου κάθισε εσένα... το ότι δεν ξέρεις να τονίζεις τις λέξεις δε σε κόφτει...?
Katsarola, εγώ μεγάλωσα σε ξένο περιβάλλον και στο σχολειό και παντού μιλούσαμε αγγλικά. Μόνο στο σπίτι και στην Παροικία μιλούσαμε ελληνικά. Και τα αρχαία και τα νέα τα διδαχτήκαμε με ιδιαίτερα... κάποιες φορές, όταν γράφω γρήγορα μπορεί να μη βρίσκω τις λέξεις...
Όσο για προσευχή... αν και θα σου φανεί τρελό -αφού κουβαλάς αυτά τα μυαλά- θα πρέπει να σου πω ότι κάνω προσευχή και για σένα και τους άλλους λεβέντες που όπως είπε κι ο Κύριος " πάτερ, άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι". Παιδιά, κάποιοι εδώ μέσα πραγματικά δεν ξέρετε τι κάνετε... με τη ζωή σας! Κοροϊδεύετε με το χειρότερο τρόπο κάτι που δεν καταλαβαίνετε, όμως είστε απόλυτα σίγουροι ότι είστε έξυπνοι και ξέρετε απόλυτα που πορεύεστε.
Που λες, προσεύχομαι και για σας... μήπως και κάτι ξυπνήσει μέσα σας...
Απλά, σου λεω, σκέψου... σκέψου να μην είναι τα πράγματα όπως τα πιστεύεις... και συμβεί το απρόοπτο εκεί που δεν το περιμένεις... και φύγεις ξαφνικά απ' αυτή την πρόσκαιρη "πραγματικότητα"... θα προλάβεις να πεις: "μνήσθητί μου, Κύριε, ... εν τη βασιλεία σου"? Τα ξανακούσαμε όλ' αυτά πριν από λίγες μέρες...
Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Δε μου λες.
Το ότι προσεύχεσαι εσύ για εμάς αρκεί; θέλω να πω, πρέπει να προσευχόμαστε προσωπικά; αρκεί η δική σου; ή όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο;

μετά από μια ζωή αμαρτιών και ακολασίας, πότε πρέπει να ξυπνήσει μέσα μας αυτο το κάτι ώστε να γλυτώσουμε την κόλαση; πρέπει τώρα σύντομα; το έχουμε χάσει το τραίνο; ή αρκεί και την τελευταία μας πνοή;
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Manthos »

tatiani1990 έγραψε:Κοροϊδεύετε με το χειρότερο τρόπο κάτι που δεν καταλαβαίνετε,


Μια χαρά καταλαβαίνουμε. Όπως εξηγείς και εσύ εδώ...
tatiani1990 έγραψε:Απλά, σου λεω, σκέψου... σκέψου να μην είναι τα πράγματα όπως τα πιστεύεις... και συμβεί το απρόοπτο εκεί που δεν το περιμένεις... και φύγεις ξαφνικά απ' αυτή την πρόσκαιρη "πραγματικότητα"... θα προλάβεις να πεις: "μνήσθητί μου, Κύριε, ... εν τη βασιλεία σου"? Τα ξανακούσαμε όλ' αυτά πριν από λίγες μέρες...
... ο φόβος του θανάτου κάνει τους ανθρώπους παράλογους. Κάποιοι μάλιστα φτάνουν στο σημείο να παραληρούν στα αρχαία απευθυνόμενοι σε κάποιον αόρατο παππούλη. Η υγιής αντίδραση σε τέτοιες συμπεριφορές είναι η κατανόηση και η παρηγοριά. Η αρρωστημένη αντίδραση είναι να προσπαθείς να εκμεταλευθείς τέτοια περιστατικά για να πουλήσεις ασφάλειες μετά θάνατον ζωής.

Edit: Απλώς, σου λεω, σκέψου... σκέψου να μην είναι τα πράγματα όπως τα πιστεύεις... και να'χεις χάσει τόσες απολαύσεις χωρίς λόγο.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από antony07 »

tatiani1990 έγραψε:θα πρέπει να σου πω ότι κάνω προσευχή και για σένα και τους άλλους λεβέντες που όπως είπε κι ο Κύριος " πάτερ, άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι".
Μήπως ο Χριστούλης τα 'λεγε αυτά υπό το πρίσμα του "ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια";
tatiani1990 έγραψε: Παιδιά, κάποιοι εδώ μέσα πραγματικά δεν ξέρετε τι κάνετε... με τη ζωή σας!
Γιατί το λες αυτό; Επειδή καθόμαστε και σου απαντάμε; Δεν σκέφτηκες μάλλον ότι είναι σαν να συμμετέχεις σε trash show, μια μορφή ένοχης διασκέδασης :p
Ενώ εσύ, που τάσσεσαι στη ρεκλάμα της φονταμενταλιστικής εκδοχής του Χάρυ Πόττερ, και αυτοδιαφημίζεσαι ως χριστιανή ορθόδοξη (πράγμα που ισοδυναμεί -όπως είναι κοινός τόπος σήμερα- με αποτέλεσμα καταπιεστικής ανατροφής, δυτικού ταλιμπανισμού και δυσλειτουργία του λογικού μέρους του εγκεφάλου) έχεις βρει τι να κάνεις με την ζωή σου.
tatiani1990 έγραψε: Κοροϊδεύετε με το χειρότερο τρόπο κάτι που δεν καταλαβαίνετε, όμως είστε απόλυτα σίγουροι ότι είστε έξυπνοι και ξέρετε απόλυτα που πορεύεστε.
Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν το καταλαβαίνουμε; Οι συνριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα έχει το μορφωτικό επίπεδο να γνωρίζει τι είναι ο μηχανισμός της θρησκείας, γιατί δημιουργήθηκε, ποια ανθρώπινα χαρακτηριστικά εκμεταλλεύεται για να διαδωθεί και να επιβιώσει (σαν ιός), πως χρησιμοποιείται από το σύστημα και τι σκοπούς εξυπηρετεί. Σε σύγκριση με σένα, μάλλον ξέρουμε καλύτερα που πορευόμαστε.

tatiani1990 έγραψε: Που λες, προσεύχομαι και για σας... μήπως και κάτι ξυπνήσει μέσα σας...
Δεν ξυπνάει ο φονταμενταλισμός. Καλλιεργείται.

tatiani1990 έγραψε: Απλά, σου λεω, σκέψου... σκέψου να μην είναι τα πράγματα όπως τα πιστεύεις... και συμβεί το απρόοπτο εκεί που δεν το περιμένεις... και φύγεις ξαφνικά απ' αυτή την πρόσκαιρη "πραγματικότητα"... θα προλάβεις να πεις: "μνήσθητί μου, Κύριε, ... εν τη βασιλεία σου"?
Ή μπορούμε να ζούμε στην πλάτη μιας τεράστιας χελώνας, που λέγανε και στον Russell παλαιότερα. Δεν υπάρχει επιχείρημα εδώ.

tatiani1990 έγραψε: Τα ξανακούσαμε όλ' αυτά πριν από λίγες μέρες...
Καλέ που; Έγινε κανά θάμμα και το 'χασα????????????????????????????



Επιμύθιον:

Εικόνα
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από Katsarola »

tatiani1990 έγραψε:Που λες, προσεύχομαι και για σας... μήπως και κάτι ξυπνήσει μέσα σας...
Μπορεις να προσευχηθεις να ξυπνησει λιγο το παχυ μου εντερο γιατι εχω στουμπωσει και ο δαιμων της αμνοεριφιοφαγιας πρεπει να αποβληθει το συντομοτερο δυνατον;
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από papagalakos II »

Νομίζω ότι ο μόνος λογικός και υγιής τρόπος για να αντιμετωπίσει κανείς την θρησκεία, κάθε θρησκεία, είναι ο τρόπος του George Carlin. Με χιούμορ και σάτιρα.

Ένας θρησκόληπτος ποτέ σε μία συζήτηση δεν θα σου παραθέσει επιχειρήματα για αυτό που πιστεύει, και αυτό όχι επειδή δεν θα το ήθελε, αλλά επειδή δεν υπάρχουν. Η πεποίθηση κάποιου ότι αυτό στο οποίο πιστεύει υπάρχει, δεν βασίζεται ούτε στην λογική ούτε στην παρατήρηση. Βασίζεται στο γεγονός ότι απλώς κάποτε κάποιος του το είπε και αυτός σαν αφελής απλά το πίστεψε. Και τώρα περιμένει να το πει σε εσένα και εσύ να τον πιστέψεις.

Ο ισχυρισμός κάποιου θρησκόληπτου ότι υπάρχει ο θεός της ορθοδοξίας είναι τόσο ισχυρός όσο ο ισχυρισμός κάποιου άλλου ότι υπάρχει οποιοσδήποτε θεός οποιασδήποτε θρησκείας. Τίποτα δεν κάνει κάποιον θεό πιο πιστικό ως προς την ύπαρξη του από κάποιον άλλο.
Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί καθόμαστε και ασχολούμαστε σοβαρά με κάτι που απλά πιστεύουν κάποιοι ότι υπάρχει. Δεν είναι το ίδιο παράλογο με το να κάτσουμε να ασχοληθούμε με τις φαντασιώσεις ενός τρελού;

Πάντως εγώ νομίζω ότι αν έρχεται κάποιος και σου ζητάει να τον πιστέψεις, να πιστέψεις στην ύπαρξη μιας οντότητας που ποτέ δεν έχεις δει, ποτέ δεν θα δεις και που δεν έχει κάποιο λόγο να υπάρχει και μετά να σου ζητάει και χρήματα μου ακούγεται σαν κουτοπόνηρη απατεωνιά, καλή για να βγάλεις πέντε χάλκινα το μεσαίωνα αλλά κάπως ξεπερασμένη.
Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2014 6:04 pm
Real Name: Tatiani
Gender: Female
Facebook ID: 100000450331830
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από tatiani1990 »

nikolas_asteri έγραψε:Δε μου λες.
Το ότι προσεύχεσαι εσύ για εμάς αρκεί; θέλω να πω, πρέπει να προσευχόμαστε προσωπικά; αρκεί η δική σου; ή όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο;
Όχι, δεν αρκεί... είναι καλό να προσεύχονται κι άλλοι...
nikolas_asteri έγραψε:μετά από μια ζωή αμαρτιών και ακολασίας, πότε πρέπει να ξυπνήσει μέσα μας αυτο το κάτι ώστε να γλυτώσουμε την κόλαση; πρέπει τώρα σύντομα; το έχουμε χάσει το τραίνο; ή αρκεί και την τελευταία μας πνοή;
Αχ, Νικόλα... "αρκεί και την τελευταία μας πνοή", αλλά χρειάζεται καλή προαίρεση... ποτέ δεν είναι αργά. Πάντα υπάρχει η δυνατότητα για μετάνοια... αν λέμε συνέχεια στον Κύριο: "φύγε απ' τη ζωή μου, δε σε θέλω...", είναι σίγουρο ότι την τελευταία στιγμή θα μπορέσουμε να πούμε το "μνήσθητί μου κύριε..."?
Manthos έγραψε:... ο φόβος του θανάτου κάνει τους ανθρώπους παράλογους.
Όταν θέλεις να είσαι κοντά στο Χριστό και υπάρχει αγάπη για το Χριστό δεν υπάρχει "φόβος του θανάτου". Οι Πατέρες μάλιστα προσανατολίζουν στη "μνήμη θανάτου"... Ο θάνατος είναι μια φυσική κατάληξη του βίου. Η Ζωή είναι αθάνατη. Εδώ, βιώνουμε το "γυμναστήριο"... είμαστε "πάροικοι και παρεπίδημοι"... Είναι πολλά και λαμπρά τα παραδείγματα αγίων ανθρώπων που έκλεισαν τα μάτια τους στην εδώ "πραγματικότητα" με χαρά και χωρίς φόβο...
Manthos έγραψε:Απλώς, σου λεω, σκέψου... σκέψου να μην είναι τα πράγματα όπως τα πιστεύεις... και να' χεις χάσει τόσες απολαύσεις χωρίς λόγο.
Ποια είναι κατά τη γνώμη σου η απόλαυση?
antony07 έγραψε:Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν το καταλαβαίνουμε; Οι συνριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα έχει το μορφωτικό επίπεδο να γνωρίζει τι είναι ο μηχανισμός της θρησκείας.
Το "μορφωτικό επίπεδο" δεν είναι αρκετό, Αντώνη. Χρειάζεται και κάτι άλλο που λέγεται Πίστη... ένα εργαλείο που είναι κατά πολύ ισχυρότερο από τη Διάνοια.
"Ο μηχανισμός της θρησκείας", ναι μπορεί να είναι μια ελαττωματική προσέγγιση... θρησκεία είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να γνωρίσει το Θεό... όμως, η Εκκλησία δεν είναι θρησκεία.
papagalakos II έγραψε:Ένας θρησκόληπτος ποτέ σε μία συζήτηση δεν θα σου παραθέσει επιχειρήματα για αυτό που πιστεύει, και αυτό όχι επειδή δεν θα το ήθελε, αλλά επειδή δεν υπάρχουν. Η πεποίθηση κάποιου ότι αυτό στο οποίο πιστεύει υπάρχει, δεν βασίζεται ούτε στην λογική ούτε στην παρατήρηση. Βασίζεται στο γεγονός ότι απλώς κάποτε κάποιος του το είπε και αυτός σαν αφελής απλά το πίστεψε. Και τώρα περιμένει να το πει σε εσένα και εσύ να τον πιστέψεις.
Ο ισχυρισμός κάποιου θρησκόληπτου ότι υπάρχει ο θεός της ορθοδοξίας είναι τόσο ισχυρός όσο ο ισχυρισμός κάποιου άλλου ότι υπάρχει οποιοσδήποτε θεός οποιασδήποτε θρησκείας. Τίποτα δεν κάνει κάποιον θεό πιο πιστικό ως προς την ύπαρξη του από κάποιον άλλο.
Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί καθόμαστε και ασχολούμαστε σοβαρά με κάτι που απλά πιστεύουν κάποιοι ότι υπάρχει. Δεν είναι το ίδιο παράλογο με το να κάτσουμε να ασχοληθούμε με τις φαντασιώσεις ενός τρελού;
Πάντως εγώ νομίζω ότι αν έρχεται κάποιος και σου ζητάει να τον πιστέψεις, να πιστέψεις στην ύπαρξη μιας οντότητας που ποτέ δεν έχεις δει, ποτέ δεν θα δεις και που δεν έχει κάποιο λόγο να υπάρχει και μετά να σου ζητάει και χρήματα μου ακούγεται σαν κουτοπόνηρη απατεωνιά, καλή για να βγάλεις πέντε χάλκινα το μεσαίωνα αλλά κάπως ξεπερασμένη.
"Ένας θρησκόληπτος" μπορεί να συμπληρώνει τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις παραπάνω, όμως πώς είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν μόνο θρησκόληπτοι άνθρωποι? "Επιχειρήματα" παραθέτουν όσοι προσεγγίζουν τη ζωή μέσα από το ορθολογιστικό πρίσμα. Ένας πιστός -όχι θρησκόληπτος- μπορεί να ζει μια μεταφυσική πραγματικότητα που ο ορθολογιστής ούτε την αντιλαμβάνεται... και πάλι, ανάμεσα στις "μεταφυσικές πραγματικότητες" χρειάζεται διάκριση για το ποιες είναι γνήσιες και ποιες είναι νόθες...
Όλα σου τα ερωτήματα εξαντλούνται στην οριζόντια διάσταση της ζωής... υπάρχει όμως και η κάθετη διάσταση... η μεταφυσική πραγματικότητα. Εκεί η διάνοια και η παρατήρηση και το πείραμα του ορθολογισμού δεν έχουν χρήση. Εκεί λειτουργούν άλλοι νόμοι...
Ο Κύριος δε ζητάει χρήματα και στην Εκκλησία όσοι επιθυμούν συνεισφέρουν...
Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από antony07 »

tatiani1990 έγραψε:
nikolas_asteri έγραψε:Δε μου λες.
Το ότι προσεύχεσαι εσύ για εμάς αρκεί; θέλω να πω, πρέπει να προσευχόμαστε προσωπικά; αρκεί η δική σου; ή όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο;
Όχι, δεν αρκεί... είναι καλό να προσεύχονται κι άλλοι...
Παίρνεις bonus points έτσι?

tatiani1990 έγραψε: Πάντα υπάρχει η δυνατότητα για μετάνοια... αν λέμε συνέχεια στον Κύριο: "φύγε απ' τη ζωή μου, δε σε θέλω...", είναι σίγουρο ότι την τελευταία στιγμή θα μπορέσουμε να πούμε το "μνήσθητί μου κύριε..."?
Αν το πούμε ένα dt πριν το θάνατο δεν μετράει; Υπάρχει προκαθορισμένος ελάχιστος χρόνος;
tatiani1990 έγραψε: Όταν θέλεις να είσαι κοντά στο Χριστό και υπάρχει αγάπη για το Χριστό δεν υπάρχει "φόβος του θανάτου". Οι Πατέρες μάλιστα προσανατολίζουν στη "μνήμη θανάτου"... Ο θάνατος είναι μια φυσική κατάληξη του βίου. Η Ζωή είναι αθάνατη. Εδώ, βιώνουμε το "γυμναστήριο"... είμαστε "πάροικοι και παρεπίδημοι"... Είναι πολλά και λαμπρά τα παραδείγματα αγίων ανθρώπων που έκλεισαν τα μάτια τους στην εδώ "πραγματικότητα" με χαρά και χωρίς φόβο...
Αυτό δεν ισχύει μόνο για τον (χρισ)τούλη! Οτιδήποτε μπορεί να αυθυποβάλει έναν άνθρωπο, το οποίο έχει πιστέψει πραγματικά, θα κάμψει τον φόβο του θανάτου. Είναι θέμα εγκεφαλικών εκκρίσεων. Η αυθυποβολή σε κάτι που προκαλεί ολική παράλυση στοιχειωδων λειτουργιών του εγκεφάλου μπορεί να καταπολεμήσει οποιοδήποτε ένστικτο. Εσύ γιατί το συγκεκριμενοποιείς στην θρησκεία; Επίσης, πολλοί πέθαναν για την πατρίδα τους με χαμόγελο στα χείλη, πολλοί ερωτευμένοι αυτοκτόνησαν μαζί ευτυχώντας, και πάει λέγοντας.

Η θρησκεία, από την εποχή που γνωρίζουμε μέσω της γραπτής ιστορίας, έχει χρησιμοποιηθεί για να εκμεταλλευτεί τον φόβο του ανθρώπου προς το άγνωστο για κοινωνικό έλεγχο και ταξικό πλουτισμό. Μπροστά σε αυτό το γεγονός, ό,τι και να λες αποτελούν μπαρούφες.
tatiani1990 έγραψε: Το "μορφωτικό επίπεδο" δεν είναι αρκετό, Αντώνη. Χρειάζεται και κάτι άλλο που λέγεται Πίστη... ένα εργαλείο που είναι κατά πολύ ισχυρότερο από τη Διάνοια.
"Ο μηχανισμός της θρησκείας", ναι μπορεί να είναι μια ελαττωματική προσέγγιση... θρησκεία είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να γνωρίσει το Θεό... όμως, η Εκκλησία δεν είναι θρησκεία.
Η "Πίστη", όπως ανέλυσα παραπάνω, δεν λειτουργεί παρά ως πιεστικός παράγοντας στον ανθρώπινο εγκέφαλο, ειδικά όταν αυτός έρχεται σε σύγκρουση με την στοιχειώδη λογική.
Παλιά, ο Θεούλης έριχνε κεραυνούς. Τώρα η λογική μας κάνει να γνωρίζουμε ότι ο κεραυνός δεν "ρίχνεται" από κανέναν.
Παλιά, ο Θεούλης μας έβλεπε από τον ουρανό και περπατούσε στο νερό. Τώρα, πήγαμε στον ουρανό, περπατήσαμε στο νερό, στον αέρα και στην σελήνη, και δεν τον είδαμε.
Παλιά, ο Θεούλης μας έδινε ζωή. Τώρα μπορούμε να φτιάξουμε και μόνοι μας.
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΤΕΛΙΚΑ?

Το μόνο καταφύγιο που έχει μείνει σε εγκεφαλικά σακατεμένους απόγονους θρησκόληπτων όπως εσύ (που κανονικά η κοινωνική πρόνοια έπρεπε να τους επιβάλει κυρώσεις για κακοποίηση ανηλίκου, και ειδικά σε αυτούς που σε μεγάλωσαν με το να τους αποκαλείς "Μπαμπά Άγγελο" και "Μαμά Γίτσα", λες και η πατρότητα είναι τίτλος ευγενείας :| ) είναι η αντιμετώπιση της θρησκείας ως "πνευματικότητα", ως ηθικός κώδικας ζωής και άλλες τέτοιες μπούρδες.
(Εκτός αν θεωρείς ωραίο και ηθικό να αλληλοσοδομιζόμαστε στα Σόδομα κατά την παλαιά διαθήκη, οπότε ας το συζητήσουμε σε πιο "party version")
tatiani1990 έγραψε: Ένας πιστός -όχι θρησκόληπτος- μπορεί να ζει μια μεταφυσική πραγματικότητα που ο ορθολογιστής ούτε την αντιλαμβάνεται... και πάλι, ανάμεσα στις "μεταφυσικές πραγματικότητες" χρειάζεται διάκριση για το ποιες είναι γνήσιες και ποιες είναι νόθες...
Όλα σου τα ερωτήματα εξαντλούνται στην οριζόντια διάσταση της ζωής... υπάρχει όμως και η κάθετη διάσταση... η μεταφυσική πραγματικότητα. Εκεί η διάνοια και η παρατήρηση και το πείραμα του ορθολογισμού δεν έχουν χρήση. Εκεί λειτουργούν άλλοι νόμοι...
Τζάμπα μαστούρα, ωραίο πράμα!! (και μετά φταίει ο άλλος που έλεγε για όπιο των λαών)
Βγαίνει και σε σκανκ?????

tatiani1990 έγραψε: Ο Κύριος δε ζητάει χρήματα και στην Εκκλησία όσοι επιθυμούν συνεισφέρουν...
Εμένα που φορολογούμαι ως πολίτης για να πληρώνονται οι παπάδες και να κυκλοφορούν με μήτρες στο κεφάλι, λιμουζίνες, και να φέρνουν τις λαμπάδες από τους φίλους Εβραίους με αεροσκάφος που πληρώνω από την τσέπη μου, δεν με ρώτησε κανείς αν θέλω ή όχι να συνεισφέρω.

Και ως επιμύθιον, σου υπενθυμίζω ότι χριστιανική πίστη και (ακάθαρτη) εκκλησία είναι το ένα και το αυτό. Ό,τι ξέρεις για τον χριστιανισμό, από γραπτά κείμενα μέχρι προφορικές παραδόσεις, στο παρείχε η εκκλησία, κατά το συμφέρον και τους σκοπούς της.
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”