Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 5:12 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από alexandra1987 »

Πρόσφατα διάβασα το 2ο βιβλίο της σειράς του Νικ Μάρβελ:
«Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς», που είναι η συνέχεια του 1ου,
«Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο».

Αν έχει κανείς σας διαβάσει το 1ο βιβλίο, θα ήθελα τη γνώμη του.

Και το πειστήριο του... «Εγκλήματος»! :wink:

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zki
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 12:51 pm

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από zki »

Αλεξανδρα φαινεται καταπληκτικο βιβλιο. Εγω διαβασα προσφατα το Περσεφονη : Η παπια που πηγε στο σχολειο. Ειναι το μεγαλυτερο εξωσχολικο βιβλιο που εχω διαβασει ποτε και το ρουφηξα κανονικα :D Σου το προτεινω ανεπιφυλακτα :e_biggrin:

Εικόνα


Ο μαρμαρωμενος βασιλιας αναφερεται σε καποιο υπαρκτο μνημειο μαρμαρου η αλλου υλικου οπως αυτο του Κωνσταντινου στο πεδιον του αρεως, η προκειται για καποιου μυθιστορηματικου τυπου επινοηση? Πες μας λιγα για το βιβλιο! :)

Η Περσεφονη ειναι μια μη υπαρκτη παπια που μιλαει δηλαδη δεν βασιζεται σε υπαρκτη παπια που εχει την ικανοτητα να μιλαει ελληνικα. Η σε καποιο αλλο πτηνο που μιλαει καποια αλλη γλωσσα αλλα μετηφρασθη λαθναμσενα και μετητραπη σε διαφορετικης ποικιλιας πτηνο για λογους ευηποληψιας προς τους αναγνωστες. Διοτη ενας ενηλιξ μπορει να κατανοησει το ποιον ενος κοτσυφα η μιας πελεκανου αλλα ενα παιδι ( το βιβλιο προοριζεται για παιδια εξι εως... εκατον εξι (!!) ετων ) δεν μπορει τοσο ευκολα αρα προτιμειται η ελευση μιας παπιας η μιας περιστερου η σποργιτριας στο περιεχομενο του πρωταγονιστικου χαρακτηρα του ρολου στον οποιο επερχεται το εν λογω πτηνο που εγχωρει η εισγορη στο πρωιμο εκπαιδευτικο συστημα. Το οποιο συστημα προοριζεται για ανθρωπους και οχι πτηνα εξ ου και το πρωτοτυπο του βιβλιου, καθως μια ιστορια με ενα ανθρωπινο παιδι δεν ειναι ενδιαφεροντος αφου δεν προκειται για πρωτοτυπια αλλα για λανθανουσας μορφης πρωτοτυπηση.
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 5:12 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από alexandra1987 »

zki έγραψε:Πες μας λιγα για το βιβλιο! :)
Ο Νικ Μάρβελ είναι ο ήρωας ενός μυθιστορήματος φαντασίας. Περιγράφει τη ζωή στα 2018, αλλά χρησιμοποιεί σαν πλαίσιο το γεωπολιτικό-στρατιωτικό περιβάλλον ενός κόσμου, όπου έχει σχεδόν επιβληθεί η Παγκοσμιοποίηση και η Νέα Τάξη πραγμάτων. Παρουσιάζει τον αγώνα κάποιων περιθωριακών ομάδων στην μάχη τους για επιβίωση, σ’ έναν κόσμο που γίνεται συνεχώς σκληρότερος, πιο απάνθρωπος και τελείως ανελεύθερος.
Η πλοκή είναι ενδιαφέρουσα κι όσοι διάβασαν το πρώτο βιβλίο –χωρίς προκατάληψη- ομολογούν ότι κεντρίζει συνεχώς το ενδιαφέρον για το τι θα γίνει παρακάτω... :e_biggrin:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zki
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 12:51 pm

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από zki »

Ο ηρων του βιβλιου Νικλαους Μαρβελ τι εθνικοτητος εστι? Παρατηρω ερυσιπελατοχροες τελειες στο δερμα του προσωπου του στο εξωφυλλον και σκεφτομουν οτι ισως ειναι Ενγκλεζος η Αμερικανος. Μπορεις να το ξεκαθαρισεις? Η Περσεφονη ειναι ελληνιδα και περηφανη γι'αυτο. Οπως και η συγγραφεας του βιβλιου Ελενα Ελληνιδου. Ο συγγραφευς του Νικολαους Μαρβελ τι εθνικοτης ειναι?

Επισης οταν λες χωρις προκαταληψη, εννοεις μηπως οτι ο Νικλας κατεχει καποιο υποκρυπτον συκοφαντικης φυσεως μυστικο? Ειναι μηπως αλλοθρησκος η ομοφυλοφυλος? Μηπως ειναι διανοητικα καθυστερημενος η πασχει απο καποιο συνδρομο? Μηπως στο εξωφυλλο βλεπουμε μονον το προσωπο του γιατι το σωμα του ειναι παραμορφωμενο? Οπως μπορεις να δεις η Περσεφονη στο εξωφυλλο της εχει αριστη αρτιομελεια και δεν φαινεται να πασχει απο καποια ασθενεια η παραμορφωση.
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 5:12 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από alexandra1987 »

zki έγραψε:Ο ηρων του βιβλιου Νικλαους Μαρβελ τι εθνικοτητος εστι? ...Η Περσεφονη ειναι ελληνιδα και περηφανη γι'αυτο. Οπως και η συγγραφεας του βιβλιου Ελενα Ελληνιδου. Ο συγγραφευς του Νικολαους Μαρβελ τι εθνικοτης ειναι?

Επισης οταν λες χωρις προκαταληψη, εννοεις μηπως οτι ο Νικλας κατεχει καποιο υποκρυπτον συκοφαντικης φυσεως μυστικο? Ειναι μηπως αλλοθρησκος ... Οπως μπορεις να δεις η Περσεφονη στο εξωφυλλο της εχει αριστη αρτιομελεια και δεν φαινεται να πασχει απο καποια ασθενεια η παραμορφωση.
Το όνομά του είναι Νικόλαος Βερβελίδης και είναι Έλληνας. Το «Νικ Μάρβελ» είναι το παρατσούκλι που του κόλλησαν στο σχολείο.
Η Περσεφόνη είναι πολύ γλυκιά και ελληνίδα να μην ήταν θα της το συγχωρούσαμε σίγουρα.
Ο Mark Elias Johnes ήταν Άγγλος –από πατέρα Ιρλανδό και μάνα Σκωτσέζα- όπως μας έχει εξηγήσει ο κ. Ι. Μηλιώνης που είχε επαφή μαζί του και που έκανε και τη μετάφραση και την προσαρμογή του βιβλίου από τα αγγλικά. Ο Johnes ήταν Αγγλικανός. Τα τελευταία χρόνια πριν το θάνατό του είχε βαπτιστεί Ορθόδοξος.
Μιλάω για προκατάληψη γιατί έχω φάει ΤΟ βρίσιμο σε άλλα φόρουμ –κι εγώ κι άλλοι που παρουσιάσαμε το βιβλίο- γιατί κάποιοι «λέει» ότι το βιβλίο το εγκωμίασαν πρόσωπα της Εκκλησίας κι αυτό το κάνει κατά την άποψή τους κακό!!!
Η Περσεφόνη είναι γλύκα!!! :e_biggrin:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από antony07 »

Μην τους ακούς, Alexandra1997, τι σημαίνει "το εγκωμίασαν πρόσωπα της Εκκλησίας", ότι είναι κακό δλδ; Αντιθέτως, τα πρόσωπα της Εκκλησίας έχουν -κατά μέσο όρο τουλάχιστον- βαθιά και ανθρωπιστική παιδεία (ο μακαριστός είχε τελειώσει ΚΑΙ νομική ΚΑΙ θεολογική).
Τέλος πάντων, δεσμεύομαι να το διαβάσω όταν βρω χρόνο...

Το καλοκαίρι, πάντως, διάβασα (και ρούφηξα) κι εγώ το ΤΕΛΕΙΟ:
Εικόνα

που είχε απίστευτο γέλιο. Πραγματικά διασκέδασα τόσο... :) :)

Τώρα, το χριστούγεννα θα διαβάσω αυτό:
Εικόνα

Ο Μπιρμπίλης (πρέπει να) είναι γλύκα!!! :e_biggrin:
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 5:12 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από alexandra1987 »

antony07 έγραψε:Μην τους ακούς, Alexandra1997, τι σημαίνει "το εγκωμίασαν πρόσωπα της Εκκλησίας", ότι είναι κακό δλδ;
Σ’ ευχαριστώ antony07. Νοιώθω να αναπνέω πάλι ελεύθερα... :wink:
antony07 έγραψε:Το καλοκαίρι, πάντως, διάβασα (και ρούφηξα) κι εγώ το ΤΕΛΕΙΟ:...
Τώρα, το χριστούγεννα θα διαβάσω αυτό:...
Ο Μπιρμπίλης (πρέπει να) είναι γλύκα!!! :e_biggrin:
Είναι τόσο γλυκά τα βιβλία για μικρούλια... :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 5:12 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από alexandra1987 »

Είμαι η Τάτη (Τατιανή), μικρότερη αδελφή της Αλεξάνδρας και χρησιμοποιώ το λογαριασμό της για να σας ενημερώσω ότι το αδελφάκι μου ξαναγύρισε στη Νέα Ζηλανδία. Εγώ μένω μόνιμα στην Αθήνα.
Σκέφτηκα να επικοινωνήσω γιατί κι εγώ κι όλα μου τα αδέλφια λατρεύουμε το Νικ Μάρβελ.
Αν κανείς διάβασε κάποιο από τα 2 βιβλία είμαι στη διάθεσή του για κουβέντα. :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Μ@λάκ@, χάζεψα...
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από con »

Off Topic
egw pali sthn eksetastikh diavasa ta 3 prwta vivlia twn 39 ΣΤΗΧΕΙΩΝ !!! opws epishs kai th nouvela ths ekleipshs : Η ΣΥΝΤΟΜΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΜΠΡΙ ΤΑΡΝΕΡ!!!!
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 5:12 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από alexandra1987 »

nikolas_asteri έγραψε:Μ@λάκ@, χάζεψα...
con έγραψε:εγώ πάλι στην εξεταστική διάβασα τα 3 πρώτα βιβλία των 39 ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ !!! όπως επίσης και τη νουβέλα της έκλειψης: Η ΣΥΝΤΟΜΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΜΠΡΙ ΤΑΡΝΕΡ!!!!
OK, παίδες... καλό το χιούμορ, αλλά είναι καιρός για σοβαρότερες συζητήσεις...
Αν διαβάσατε κανένα από τα βιβλία είμαι στη διάθεσή σας για κουβέντα. :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από pao132003 »

προσφέρεσαι να μου το δανείσεις;
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Δεν ήταν χιούμορ, αλήθεια, διάβαζα και σκεφτόμουν "ω ρε μ@λ@καααα"
O con γιατί να κάνει πλάκα όμως? υπάρχουν ήδη 9 βιβλία...
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από con »

oute k gw ekana plaka .. apla de me eixe rwthsei kanenas ti logotexniko diavasa prosfata kai eipa na to valw edw off topic ?!! twra to an me pistepsete einai allo thema...
papagalakos

Re: Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Δημοσίευση από papagalakos »

alexandra1987 έγραψε:Ο Νικ Μάρβελ είναι ο ήρωας ενός μυθιστορήματος φαντασίας. Περιγράφει τη ζωή στα 2018, αλλά χρησιμοποιεί σαν πλαίσιο το γεωπολιτικό-στρατιωτικό περιβάλλον ενός κόσμου, όπου έχει σχεδόν επιβληθεί η Παγκοσμιοποίηση και η Νέα Τάξη πραγμάτων. Παρουσιάζει τον αγώνα κάποιων περιθωριακών ομάδων στην μάχη τους για επιβίωση, σ’ έναν κόσμο που γίνεται συνεχώς σκληρότερος, πιο απάνθρωπος και τελείως ανελεύθερος.
Η πλοκή είναι ενδιαφέρουσα κι όσοι διάβασαν το πρώτο βιβλίο –χωρίς προκατάληψη- ομολογούν ότι κεντρίζει συνεχώς το ενδιαφέρον για το τι θα γίνει παρακάτω...
Κάποιος συμμερίστηκε την άποψή σου και την postαρε αυτούσια εδώ http://athenskentro.olx.gr/iid-68937998

και τώρα μεταξύ μας πες, πόσα σου δίνει η παραθρησκευτική σου γκρούπα για το προμόσιον; Γιατί με ένα πρόχειρο googlάρισμα πέτυχα το βιβλιαράκι με το παιδάκι και το φόντο εκκλησία στο site "φίλοι της μονής βατοπεδίου" http://vatopaidi.wordpress.com/2009/12/ ... ος-βασιλι/
Ή και εδώ http://www.zoiforos.gr/index.php?option ... &Itemid=47
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”