Θέμα

Συζητήσεις για μαθήματα του 5ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
heidi
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 12:13 pm
Real Name: den thumamai

Θέμα

Δημοσίευση από heidi »

Με το νέο πρόγραμμα σπουδών προστέθηκε στο 9ο εξάμηνο της κατεύθυνσης Μαθηματικού ένα καινούριο μάθημα, το ΘΕΜΑ.
Είναι αντίστοιχο με το σεμινάριο Φυσικής. Με λίγα λόγια οι φοιτητές σε συννενόηση με τον καθηγητή της προτίμησης τους αναλαμβάνουν ένα θέμα εργασίας το οποίο μόλις φέρουν εις πέρας το παρουσιάζουν, συνήθως λίγο πριν την εξεταστική.

Εδώ όμως είναι που έχουμε πρόβλημα, δεν ξέρω πόσοι έχουν επιλέξει αυτό το μάθημα πάντως εγω όσες φορές έχω πάει στη γραμματεία να ρωτήσω εάν θα γίνουν οι παρουσιάσεις και πότε, η απάντηση είναι πως θα βγει σχετική ανακοίνωση.

Εάν κάποιος έχει καλύτερη πληροφόρηση απο εμένα θα τον παρακαλούσα να ενημερώσει...
Ευχαριστώ!
mtsarduckas
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2008 9:45 am
Real Name: Μιχάλης
Gender: Male
Facebook ID: 743552839

Re: ΘΕΜΑ

Δημοσίευση από mtsarduckas »

Έχει καταλάβει κανείς τι παίζει τελικά με αυτό το έρμο το Θέμα; Το έχει κάνει κανείς;; Info please :)
Draco Dormiens Nunquam Tittilandus
Άβαταρ μέλους
1/2rizax
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 3:39 pm

Re: ΘΕΜΑ

Δημοσίευση από 1/2rizax »

Μιχάλη, είναι ακριβώς όπως τα έγραψε η Πάσπι. Αν έχεις ήδη αποφασίσει τι θέμα θέλεις να έχει το θέμα σου (!) πηγαίνεις σε κάποιον καθηγητή του οποίου τα ενδιαφέροντα να το περιλαμβάνουν και του ζητάς να στο αναθέσει. Αν δεν έχεις αποφασίσει ακόμα το ακριβές περιεχόμενο, αλλά θες πχ. να αφορά ανάλυση, πας σε κάποιον καθηγητή ανάλυσης και τον ρωτάς αν μπορεί να σου προτείνει κάποια θέματα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει περιορισμός για το τί μπορεί να θεωρηθεί ως (Τ).
Δεν έχω πάρει ακόμα αλλά 2-3 καθηγητές που ρώτησα ήταν όλοι τους πρόθυμοι να μου δώσουν.
no es sueño la vida
y al que le duele su dolor le dolerá sin descanso
y el que teme la muerte la llevará sobre los hombros
mtsarduckas
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2008 9:45 am
Real Name: Μιχάλης
Gender: Male
Facebook ID: 743552839

Re: ΘΕΜΑ

Δημοσίευση από mtsarduckas »

Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ !
Draco Dormiens Nunquam Tittilandus
Άβαταρ μέλους
1/2rizax
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 3:39 pm

Re: Θέμα

Δημοσίευση από 1/2rizax »

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι φοιτητές κατεύθυνσης Μαθηματικού Εφαρμογών που κατά το
χειμερινό εξάμηνο 2010-2011 δήλωσαν το μάθημα «ΘΕΜΑ» με κωδ.
9322 του 9ου εξαμήνου και έχουν αναλάβει εργασία, θα πρέπει να
ενημερώσουν την γραμματεία σχετικά με το θέμα της εργασίας και
το όνομα του Μέλους ΔΕΠ που είναι υπεύθυνο για την επίβλεψη
της, αποστέλλοντας email στο semfe@central.ntua.gr έως την
Παρασκευή 4 Φεβρουαρίου 2011.

Από την Γραμματεία
no es sueño la vida
y al que le duele su dolor le dolerá sin descanso
y el que teme la muerte la llevará sobre los hombros
Άβαταρ μέλους
mits
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 29, 2008 6:33 pm
Real Name: Emanlaer
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Θέμα

Δημοσίευση από mits »

Μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να βρώ τη λίστα με τους καθηγητές και τα αντίστοιχα θέματα που βάζει ο καθένας? ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Θέμα

Δημοσίευση από msl »

Βασικά ..
1. Το μάθημα είναι χειμερινό, οπότε έπρεπε να το έχεις δηλώσει ήδη (σε περίπτωση που θες να κάνεις κάτι τώρα).
2. Οι καθηγητές είναι όλοι οι καθηγητές του Τομέα Μαθηματικών (ίσως και ΑΚΕΔ ή Τομέα Μηχανικής, αλλά δε νομίζω)
3. Δεν βγάζουν λίστα με θέματα, απλά πας σε αυτόν που ενδιαφέρεσαι και μιλάτε για το τι θα μπορούσες να κάνεις. Ο κάθε καθηγητής ασχολείται με θέματα κοντά στο αντικείμενό του (αν θες να πάρεις μια ιδέα, μπορείς να δεις τι διδάσκει).
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
garfield
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 07, 2008 12:38 am
Real Name: a tabby,lazy,cute cat
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Θέμα

Δημοσίευση από garfield »

Πιστευω οτι το ΘΕΜΑ ειναι πολυ ενδιαφερουσα επιλογη, οποτε οι πληροφοριες που μπορουν να δωσουν οι συναδελφοι ειναι σημαντικοτατες!Υπενθυμιζω απο προηγουμενα posts:
heidi έγραψε:Με το νέο πρόγραμμα σπουδών προστέθηκε στο 9ο εξάμηνο της κατεύθυνσης Μαθηματικού ένα καινούριο μάθημα, το ΘΕΜΑ.
Είναι αντίστοιχο με το σεμινάριο Φυσικής. Με λίγα λόγια οι φοιτητές σε συννενόηση με τον καθηγητή της προτίμησης τους αναλαμβάνουν ένα θέμα εργασίας το οποίο μόλις φέρουν εις πέρας το παρουσιάζουν, συνήθως λίγο πριν την εξεταστική.
1/2rizax έγραψε:Αν έχεις ήδη αποφασίσει τι θέμα θέλεις να έχει το θέμα σου (!) πηγαίνεις σε κάποιον καθηγητή του οποίου τα ενδιαφέροντα να το περιλαμβάνουν και του ζητάς να στο αναθέσει. Αν δεν έχεις αποφασίσει ακόμα το ακριβές περιεχόμενο, αλλά θες πχ. να αφορά ανάλυση, πας σε κάποιον καθηγητή ανάλυσης και τον ρωτάς αν μπορεί να σου προτείνει κάποια θέματα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει περιορισμός για το τί μπορεί να θεωρηθεί ως (Τ).
Μεχρι στιγμης εχουν γινει 2 φορες αναθεσεις θεματος(χειμερινο 2009 και φετος το χειμερινο 2010).Φανταζομαι υπαρχουν καποιοι να μας διαφωτισουν λιγακι παραπανω στις εξης αποριες:

1)Δηλωνεις το κουτακι ΘΕΜΑ στη δηλωση στο χειμερινο.(εχεις ηδη ερθει σε συννενοηση με τον καθηγητη ή ερχεσαι μετα)
2)Φετος βγηκε ανακοινωση δηλωσης του ΘΕΜΑΤΟΣ
1/2rizax έγραψε:ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι φοιτητές κατεύθυνσης Μαθηματικού Εφαρμογών που κατά το
χειμερινό εξάμηνο 2010-2011 δήλωσαν το μάθημα «ΘΕΜΑ» με κωδ.
9322 του 9ου εξαμήνου και έχουν αναλάβει εργασία, θα πρέπει να
ενημερώσουν την γραμματεία σχετικά με το θέμα της εργασίας και
το όνομα του Μέλους ΔΕΠ που είναι υπεύθυνο για την επίβλεψη
της, αποστέλλοντας email στο semfe@central.ntua.gr έως την
Παρασκευή 4 Φεβρουαρίου 2011.
3)Καποια στιγμη γινεται παρουσιαση του θεματος?Ενωπιον κι αλλων καθηγητων ή φοιτητων(φανατζομαι..)?Η βαθμολογιση βασει τι και απο ποιον γινεται?Φετος,ας πουμε,εγινε κατι τετοιο?Ποια χρονικη περιοδο?

4)
msl έγραψε:2. Οι καθηγητές είναι όλοι οι καθηγητές του Τομέα Μαθηματικών (ίσως και ΑΚΕΔ ή Τομέα Μηχανικής, αλλά δε νομίζω)
Αυτο απο πού προκυπτει?Αλλωστε,το μαθημα ειναι στη λιστα [ Τ ] η οποια ειναι λιστα με μαθηματα τεχνολογικου ενδιαφεροντος...αλλωστε η Κατευθυνση Μαθηματικου εχει ροη Μηχανικης..Υπαρχει καποιος που να εχει αναλαβει ΘΕΜΑ με καθηγητη τομεα Μηχανικης?

Σχολιο:
msl έγραψε:Δεν βγάζουν λίστα με θέματα, απλά πας σε αυτόν που ενδιαφέρεσαι και μιλάτε για το τι θα μπορούσες να κάνεις.
Σε συγκριση με το ΘΕΜΑ των Φυσικων(ή Σεμιναριο Φυσικης) νομιζω οτι ειναι πολυ βολικο το συστημα που ακολουθουν στον τομεα Φυσικης,ανακοινωνοντας λιστα με πιθανα θεματα...Το point ειναι οτι θα μπορουσε κανεις να αναλαβει ενα ΘΕΜΑ και να κανει κατι αρκετα σοβαρο,που να του αρεσει,χωρις να εχει τις ειδικες συνθηκες-απαιτησεις-υποχρεωσεις μιας Διπλωματικης (εξ'ου και το μακροσκελες post,για το οποιο απολογουμαι...)
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Θέμα

Δημοσίευση από msl »

garfield έγραψε:1)Δηλωνεις το κουτακι ΘΕΜΑ στη δηλωση στο χειμερινο.(εχεις ηδη ερθει σε συννενοηση με τον καθηγητη ή ερχεσαι μετα)
Μπορείς να έρθεις και πριν και μετά.
garfield έγραψε:2)Φετος βγηκε ανακοινωση δηλωσης του ΘΕΜΑΤΟΣ
1/2rizax έγραψε:ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι φοιτητές κατεύθυνσης Μαθηματικού Εφαρμογών που κατά το
χειμερινό εξάμηνο 2010-2011 δήλωσαν το μάθημα «ΘΕΜΑ» με κωδ.
9322 του 9ου εξαμήνου και έχουν αναλάβει εργασία, θα πρέπει να
ενημερώσουν την γραμματεία σχετικά με το θέμα της εργασίας και
το όνομα του Μέλους ΔΕΠ που είναι υπεύθυνο για την επίβλεψη
της, αποστέλλοντας email στο semfe@central.ntua.gr έως την
Παρασκευή 4 Φεβρουαρίου 2011.
3)Καποια στιγμη γινεται παρουσιαση του θεματος?Ενωπιον κι αλλων καθηγητων ή φοιτητων(φανατζομαι..)?Η βαθμολογιση βασει τι και απο ποιον γινεται?Φετος,ας πουμε,εγινε κατι τετοιο?Ποια χρονικη περιοδο?
Γίνεται κοντά στην εξεταστική περίοδο. Τη Χειμερινή περίοδο που πέρασε παρουσιάσαμε 1-2 βδομάδες μετά το τέλος της Εξεταστικής (δε θυμάμαι ακριβώς πότε). Ξέρω ότι θα γίνουν και παρουσιάσεις στην Επαναληπτική. Η βαθμολόγηση γίνεται με βάση μια παρουσίαση που κάνεις, ενώπιον του καθηγητή σου, (και ανάλογα με την οργάνωση των παρουσιάσεων, μπροστά σε συμφοιτητές σου και σε άλλους καθηγητές), ο οποίος νομίζω πως είναι υπεύθυνος για τη βαθμολογία σου, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρη. Η βαθμολογία κρίνεται σε ένα γενικότερο βαθμό κυρίως από τις απαιτήσεις του καθηγητή σου.
garfield έγραψε:Αυτο απο πού προκυπτει?Αλλωστε,το μαθημα ειναι στη λιστα [ Τ ] η οποια ειναι λιστα με μαθηματα τεχνολογικου ενδιαφεροντος...αλλωστε η Κατευθυνση Μαθηματικου εχει ροη Μηχανικης..Υπαρχει καποιος που να εχει αναλαβει ΘΕΜΑ με καθηγητη τομεα Μηχανικης?
Για Μηχανικής, δεν ξέρω. Αλλά ξέρω μια φίλη που πήγε στον Τομέα Φυσικής και της είπαν ότι πρέπει να βρει κάποιον από το Τομέα Μαθηματικών, αν θέλει να κάνει εργασία για το μάθημα. Μηχανικής, δεν είπαν. Επίσης, ξέρω πως ο καθηγητής σου σε δηλώνει στον υπεύθυνο του Τομέα Μαθηματικών. Τέλος, στις παρουσιάσεις τον χειμώνα, δεν είδα ούτε καθηγητή ούτε θέμα (στη λίστα με τις παρουσιάσεις) από τον Τομέα Μηχανικής.
garfield έγραψε:Σε συγκριση με το ΘΕΜΑ των Φυσικων(ή Σεμιναριο Φυσικης) νομιζω οτι ειναι πολυ βολικο το συστημα που ακολουθουν στον τομεα Φυσικης,ανακοινωνοντας λιστα με πιθανα θεματα...Το point ειναι οτι θα μπορουσε κανεις να αναλαβει ενα ΘΕΜΑ και να κανει κατι αρκετα σοβαρο,που να του αρεσει,χωρις να εχει τις ειδικες συνθηκες-απαιτησεις-υποχρεωσεις μιας Διπλωματικης (εξ'ου και το μακροσκελες post,για το οποιο απολογουμαι...)
Για εμένα δεν είναι κακό. Λίγο πολύ ξέρεις σε ποιον τομέα ειδικεύεται κάθε καθηγητής. Οπότε αν δε μπορείς να βρεις θέμα μόνος σου, πας σε 1-2-3 .. 13 καθηγητές *που ασχολούνται με αντικείμενο που σου αρέσει* και τους λες να σου προτείνουν κάποιο θέμα.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
1/2rizax
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 3:39 pm

Re: Θέμα

Δημοσίευση από 1/2rizax »

Η βαθμολόγηση γίνεται με βάση μια παρουσίαση που κάνεις, ενώπιον του καθηγητή σου, (και ανάλογα με την οργάνωση των παρουσιάσεων, μπροστά σε συμφοιτητές σου και σε άλλους καθηγητές), ο οποίος νομίζω πως είναι υπεύθυνος για τη βαθμολογία σου, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρη. Η βαθμολογία κρίνεται σε ένα γενικότερο βαθμό κυρίως από τις απαιτήσεις του καθηγητή σου.
Εκτός από την παρουσίαση έχεις να γράψεις και μια εργασία 30-50 σελίδων (τουλάχιστον αυτό ίσχυσε για μένα και για όσα παιδιά ρώτησα). Θα έλεγα ότι η βαθμολόγηση βγαίνει κυρίως με βάση τη δουλειά που έκανες όλο το εξάμηνο, το πόσο καλογραμμένη είναι η εργασία σου κλπ.
no es sueño la vida
y al que le duele su dolor le dolerá sin descanso
y el que teme la muerte la llevará sobre los hombros
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Θέμα

Δημοσίευση από msl »

Ναι οκ .. επειδή δε λέει κάπου τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε και πως ακριβώς βαθμολογούμαστε, για αυτό μίλησα με κάθε επιφύλαξη. Και εγώ ξέρω πως έκανα γραπτή εργασία, αλλά δε ξέρω αν κάνανε όλοι οι φοιτητές που έκαναν παρουσίαση στο μάθημα. Ούτε ξέρω το πως βαθμολογούν όλοι οι καθηγητές. Απλά επειδή είναι νέο μάθημα και δεν έχει τρομερά σαφή/ρητή ή αυστηρή δομή, υποθέτω πως αρκετά πράγματα είναι στο χέρι του εκάστοτε καθηγητή ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Θέμα

Δημοσίευση από aeriko »

Μπορούμε να βρούμε κάπου θέματα που έχουν γίνει?? 'Εστω τίτλους εννοώ...
Άβαταρ μέλους
1/2rizax
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 3:39 pm

Re: Θέμα

Δημοσίευση από 1/2rizax »

Καλά και εγώ άλλωστε μια εκτίμηση είπα.

Μέχρι πριν 2 βδομάδες υπήρχε ακόμα η αναλυτική λίστα με τις παρουσιάσεις έξω από την αίθουσα σεμιναρίων στο κτ. Ε. Έχει ενδιαφέρον να δούμε για πόσο καιρό ακόμα θα μείνει τοιχοκολλημένη εκεί.
no es sueño la vida
y al que le duele su dolor le dolerá sin descanso
y el que teme la muerte la llevará sobre los hombros
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Θέμα

Δημοσίευση από aeriko »

Πέρα από το να δηλώσουμε το Θέμα στη δήλωση μαθημάτων, δε χρειάζεται να κάνουμε κάποια άλλη δήλωση στη Γραμματεία (π.χ. θέμα εργασιάς, υπεύθυνος καθηγητής) προς το παρόν...Σωστά?
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Θέμα

Δημοσίευση από NickNafplio »

aeriko έγραψε:Πέρα από το να δηλώσουμε το Θέμα στη δήλωση μαθημάτων, δε χρειάζεται να κάνουμε κάποια άλλη δήλωση στη Γραμματεία (π.χ. θέμα εργασιάς, υπεύθυνος καθηγητής) προς το παρόν...Σωστά?

Για την κατεύθηνση Φυσικού δεν ξέρω, για την κατεύθηνση Μαθηματικών υπεύθυνος καθηγητής είναι ο κ. Γκιντίδης. Είχα πάει στη γραμματεία και με είχαν παραπέμψει σε αυτόν πριν από κάποιες μέρες, και μου είχε πει ότι θα βγει σχετική ανακοίνωση σύντομα. Επίσης μου είπε ότι φέτος είναι πιθανό να έχει τη μορφή σεμιναρίου, δεν κατάλαβα τι θα αλλάξει όμως σε σχέση με πέρισυ.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”