Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Θα ηθελα να αναφερω οτι αυριο Δευτερα ενας πολυ μεγαλος επιστημονας ο κ.Παπαδημητριου θα δωσει ομιλια στους ηλεκτρολογους.....Ωραια θα ηταν οσοι θελουν να ερθουν....Μεγαλη ευκαιρια για να δει καποιος απο κοντα και να ακουσει εναν επιστημονα Ελληνα που διαπρεπει και μας κανει υπερηφανους
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pao132003 την Κυρ Μαρ 21, 2010 11:53 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: αφαιρέθηκαν τα ερωτήματα που δεν αφορούσαν αυτό το θέμα
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Παρακολούθηση σπουδων

Δημοσίευση από antony07 »

spartiatisgx έγραψε:Καλησπερα παιδες....Ξερει κανεις αν αυριο θα γινει το μαθημα της Βελτιστοποιησης;Ρωταω διοτι το τριτο ετος λειπει σε εκδρομη...Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι αυριο Δευτερα ενας πολυ μεγαλος επιστημονας ο κ.Παπαδημητριου θα δωσει ομιλια στους ηλεκτρολογους.....Ωραια θα ηταν οσοι θελουν να ερθουν....Μεγαλη ευκαιρια για να δει καποιος απο κοντα και να ακουσει εναν επιστημονα Ελληνα που διαπρεπει και μας κανει υπερηφανους
Η ομιλία θα γίνει στην αίθουσα τελετών της Πρυτανείας.
Επιπλέον, δεν νομίζω η Επιστήμη να διακρίνει εθνότητες, φυλές, και ράτσες. Δεν μετράει πουθενά στην εξέλιξη του οποιουδήποτε, νομίζω.
Αν ήταν Κινέζος/Αλβανός/Τούρκος, και ήταν του ιδίου βεληνεκούς, δεν θα πήγαινες;
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Παρακολούθηση σπουδων

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Ξαναδιάβασε το post μου....Χωρις γυαλια και φοβιες....Δεν ηξερα οτι θα πρεπει να φοβαμαι να πω οτι ειμαι διπλα υπερηφανος που ειναι Ελληνας.....Η υπερηφανεια για οσους αξιους Ελληνες βγαζει αυτη η μικρη χωρα δεν νομιζω οτι εχει σχεση με εθνικισμο......Ελεος.....Πλεον δεν πρεπει να περηφανευομαστε για την καταγωγη μας διοτι ειναι "ανορθοδοξο"....Οτι και να ηταν θα πηγαινα....Τωρα θα παω με διπλη χαρα......
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Παρακολούθηση σπουδων

Δημοσίευση από Chris »

antony07 έγραψε:Η ομιλία θα γίνει στην αίθουσα τελετών της Πρυτανείας.
Επιπλέον, δεν νομίζω η Επιστήμη να διακρίνει εθνότητες, φυλές, και ράτσες. Δεν μετράει πουθενά στην εξέλιξη του οποιουδήποτε, νομίζω.
Αν ήταν Κινέζος/Αλβανός/Τούρκος, και ήταν του ιδίου βεληνεκούς, δεν θα πήγαινες;
Τσκ τσκ τσκ, εγκάθετε και προβοκάτορα. :P
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Παρακολούθηση σπουδων

Δημοσίευση από antony07 »

spartiatisgx έγραψε:Ξαναδιάβασε το post μου....Χωρις γυαλια και φοβιες....Δεν ηξερα οτι θα πρεπει να φοβαμαι να πω οτι ειμαι διπλα υπερηφανος που ειναι Ελληνας.....Η υπερηφανεια για οσους αξιους Ελληνες βγαζει αυτη η μικρη χωρα δεν νομιζω οτι εχει σχεση με εθνικισμο......Ελεος.....Πλεον δεν πρεπει να περηφανευομαστε για την καταγωγη μας διοτι ειναι "ανορθοδοξο"....Οτι και να ηταν θα πηγαινα....Τωρα θα παω με διπλη χαρα......
Το πρόβλημά μου δεν είναι ο εθνικισμός, είναι η αντίφαση. Δλδ, αν γεννιόταν 150 χλμ βορειότερα και ήταν Αλβανός, θα ήσουν "μονά" υπερήφανος, αφού τώρα είσαι "διπλά". Δεν σε κατηγορώ, απλά αδυνατώ να καταλάβω την λογική όσων περηφανεύονται για το ότι γεννήθηκαν μέσα σε μια ορισμένη ακτίνα από κάποιον διακεκριμένο συνάνθρωπο.
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Φιλε μου το οτι αδυνατεις να καταλαβεις φαινεται....Επισης οτι δεν καταλαβαινεις δεν συνεπαγεται αντιφαση.....Και παλι καλα διοτι το θεμα δεν ειναι να καταλαβεις απλα να δεχτεις οτι μπορει να σκεφτομαι διαφορετικα απο εσενα...Εαν ποτε η μανα μου μου πει οτι ειναι διπλα υπερηφανη διοτι περασα πχ ενα μαθημα ή αν πηρα πτυχιο εγω θα την μαλωσω...Θα της πω να ειναι το ιδιο υπερηφανη οσο θα ηταν εαν το περνουσε ενας κινεζος ενας αμερικανος ενας μογγολος κ.ο.κ.....Ακους εκει...Να τολμησει να μου πει κατι τετοιο....
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από antony07 »

Κάτσε ρε φίλε, θα με τρελάνεις...η μάνα σου θα είναι περήφανη γιατί είναι η μάνα σου, σ'αγαπάει, σε ανέθρεψε σωστά κλπ. Με τον Παπαδημητρίου τι σχέση έχεις, εκτός της μικρής απόστασης γέννησης?
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
kingdiamond
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2007 9:28 pm
Real Name: tasos
Gender: Male

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από kingdiamond »

antony07 έγραψε:Κάτσε ρε φίλε, θα με τρελάνεις...η μάνα σου θα είναι περήφανη γιατί είναι η μάνα σου, σ'αγαπάει, σε ανέθρεψε σωστά κλπ. Με τον Παπαδημητρίου τι σχέση έχεις, εκτός της μικρής απόστασης γέννησης?

Είσαι γραφικός.Τόσο απλό.
papagalakos

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από papagalakos »

Τι συλλογιστική είναι αυτή, επειδή η μητέρα είναι διπλά περήφανη για το παιδί της κι εγώ θα είμαι για έναν Έλληνα; Καταρχάς μια μητέρα δεν είναι n φορές περήφανη για το παιδί της. Είναι απλά περήφανη. Δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος.
Καθένας μπορεί να είναι όσο περήφανος θέλει για όποιον θέλει και με ό,τι κριτήρια του αρέσει. Αλλά το ότι είναι Έλληνας δεν είναι επιστημονικό κριτήριο. Από 'κεί και πέρα ας μην ασχολούμαστε τόσο με τα γούστα του καθενός και μάλιστα στην κατηγορία <<Ακαδημαϊκά>>.
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Ρε παιδια θα με τρελανεται...Νιωθω μια φορα περηφανος επειδη ως μελλοντικος μαθηματικος παω να ακουσω μια προσωπικοτητα των μαθηματικων που κι εγω ελπιζω να καταφερω το 1/100 απο αυτα που εχει κανει και αλλη μια φορα επειδη ειναι Ελληνας...Και στην Ελλαδα της σφαλιαρας και της απαξιωσης ειναι καποιοι ανθρωποι που μας κανουν υπερηφανους....Καποιοι ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν το συνδρομο του νεοελληνα τεμπελη αλλα ανθρωποι εργατικοι με παθος και μερακι για αυτο που κανουν.....ΕΛΕΟΣ.....Φιλε μου δεν γινεται να εφαρμοζεις θεωριες μαθηματικων οπως μετρησιμοτητα στα συναισθηματα.....Εκφρασεις οπως διπλη χαρα διπλα ευτυχισμενος κ.ο.κ χρησιμοποιουνται πολυ συχνα και πολυ ορθα....Απορω πως καποιοι θεωρουν τον εαυτο τους ανοιχτομυαλο κανοντας ολοκληρο θεμα επειδη βρεθηκε ενας μαλ...κας οπως εγω που νιωθει υπερηφανος ΚΑΙ για την καταγωγη μου.....Καληνυχτα...
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από o_apolytos »

Άσχημο και τραγικό συναίσθημα η περηφάνια. Συναίσθημα όσων αδυνατούν να πετύχουν (πολλά). Χαρά είναι η λέξη που ψάχνετε. Αυτή μπορεί να είναι διπλή, τριπλή και ρίζα-δεκαεφτά-πλη. Η περηφάνια έχουμε δει που οδηγεί, ακόμα και της "καλής μητερούλας" για το παιδί της...
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Συμπερασμα 1...Δεν θα πετυχω πολλα στην ζωη μου
Συμπερασμα 2...Ο απολυτος ειναι απολυτος ονομα και πραγμα...
Συμπερασμα 3...Ο απολυτος ειναι και μεντιουμ αφου ξερει το τι θα πετυχει κανεις μονο και μονο με μια ερωτηση:Εισαι περηφανος;

Υστερογραφο:Σε παρακαλω κανε μια διαμεριση στα συναισθηματα των ανθρωπων αναλογα με το ποια θα τον κανουν να πετυχει πολλα...Εγω ειμαι καταδικασμενος αλλα κανε να μην χαθουν κι αλλοι....Τοτε εσυ θα εχεις πετυχει πολλα...
pan
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 2:41 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από pan »

Νιώθουμε περήφανοι ως άνθρωποι γενικά , ως Ευρωπαίοι, ως Ολυμπιακοί ή Παναθηναϊκοί ή δεν ξέρω, ως γονείς, ως παιδιά, ως Αθηναίοι, ως νησιώτες ή επαρχιώτες, ως straight ή ως gay, ως καλλιτέχνες ή επιστήμονες, ως κομμουνιστές, σοσιαλιστές ή δεξιοί, περήφανοι ως φτωχοί, περήφανοι κι ως πλούσιοι, περήφανα γερατιά, περήφανοι νέοι . Νιώθουμε περήφανοι για τους προγόνους μας, τους απογόνους μας, τους δασκάλους μας και τους μαθητές μας . Ας αφήσουμε όσους θέλουν να νιώθουν και περήφανοι για τους Έλληνες που προκόβουν.
Η υπερηφάνεια περισσεύει φίλοι συνάδελφοι, έχουμε μπόλικη! Γι' αυτά που δεν μας περισσεύουν να διαφωνούμε!
Φιλικά, παντοτινά υπερήφανος ΣΕΜΦΙΤΗΣ .
Άβαταρ μέλους
prochatz
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 11:30 am
Real Name: Πρόδρομος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Anywhere besides SEMFE

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από prochatz »

Καλησπέρα. Δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται ένα θέμα επιστημονικού ενδιαφέροντος (δλδ η ομιλία του κ. Παπαδημητρίου) να καταλήγει σε διαφωνίες. Χωρίς να ξέρω προσωπικά κανέναν από τους συνάδελφους που έγραψαν πιο πάνω, θέλω να πω ότι ο spartiatisgx, στο αρχικό post-πρόσκληση, δεν είπε κάτι επιλήψιμο. Ο συνάδελφος μας προσκάλεσε σε μια ομιλία και υπογράμμισε ότι ο ομιλών είναι Έλληνας. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι θίγονται. Προφανώς και δεν υποχρεώνεται κανένας να νιώθει υπερήφανος αν δε θέλει. Για εμένα, που νιώθω υπερήφανος, είναι ένα δείγμα ότι "μπορώ να τα καταφέρω κι εγώ". Αν σας πω ότι θα κάνει ομιλία ο Γερμανός/ή ο Αμερικάνος/ή ο Σουηδός "ΤαδεΤάδε" ο οποίος σημείωσε μεγάλη επαγγελματική επιτυχία, τότε μπορεί όλοι να σκεφτούμε ότι αυτός προέρχεται από μια χώρα με βαριά βιομηχανία, με μεγάλες υποδομές, με πολλά ερευνητικά κέντρα, με τεράστιους επιστημονικούς προϋπολογισμούς, με εξοπλισμένα εργαστήρια κλπ κλπ. Το να ξέρεις, όμως, ότι ένας συμπατριώτης σου, μέσα από τις αντιξοότητες που βιώνεις κι εσύ σήμερα, κατόρθωσε τελικά να ανέβει ψηλά, είναι ένα θέμα που πρέπει να σε κάνει υπερήφανο σαν Έλληνα. Έτσι το βλέπω εγώ. Όπως με κάνει υπερήφανο ένας άνθρωπος με ειδικές ικανότητες που παρά τις αντιξοότητες της ζωής καταφέρνει και επιβιώνει. Και γενικά όπως με κάνει υπερήφανο οποιοσδήποτε άνθρωπος τα καταφέρνει και επιβιώνει όταν οι συνθήκες δεν είναι ευνοϊκές.

Και μη βγει κανένας και πει ότι λέω μόνο για Έλληνες και τπτ τέτοια γιατί εγώ ανέβασα την πρόσκληση για την αυριανή ομιλία των Mrs. Ingrid Schmid, Dr. Freidrich Haug στη ΣΕΜΦΕ‏. :D

Κατά τη γνώμη μου, είναι ανθρώπινο. Όταν συναντάς άλλους ανθρώπους με κοινά χαρακτηριστικά με τα δικά σου, τότε τους νιώθεις πιο κοντά σου. Είτε αυτά τα χαρακτηριστικά είναι η γλώσσα, είτε η θρησκεία, είτε η μουσική, είτε η καταγωγή, είτε η ΣΕΜΦΕ είτε... είτε... Προφανώς το να μην έχεις κοινά χαρακτηριστικά ΔΕΝ αποτελεί λόγο για να αντιπαθείς κάποιον! Απλά, αν κρίνω και από τις φιλίες που κάνει ο καθένας από εμάς, περισσότερο στηρίζονται στα κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ των δύο ατόμων.

Όποιος θέλει να πιστεύει σ' αυτά καλώς. Όποιος δε θέλει, πάλι, καλώς.
Και φυσικά, no hard feelings! :D :lol: :D :lol: :D :lol:
Την ουρά τη φάγαμε. Το γαϊδούρι έμεινε...
Άβαταρ μέλους
Malefino
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2009 6:50 pm
Real Name: Thomas
Gender: Male
Facebook ID: 2147483647

Re: Ομιλία του κ.Παπαδημητρίου

Δημοσίευση από Malefino »

O antony όπως προείπε και ένας συνάδελφος απέδειξε τη γραφικότητά του. Προσπάθησε να προβάλλει τον διεθνισμό του ως προτέρημα και να τονίσει το κόμπλεξ που έχει δημιουργηθεί στην ελληνική κοινωνία σε σχέση με την έννοια του έθνους.
Φίλε μου Antony κι εγώ είμαι διεθνιστής και αυτό όμως προυποθέτει ότι ξέρω να ξεχωρίζω την έννοια αυτή από την έννοια του έθνους, τα όρια των δύο εννοιών και τα μέτρα τους(δλδ το πότε καταντάει κάτι απ'τα δύο υπερβολικό και κατά προέκταση βλακώδες). Μπορεί ουδέποτε να ένιωσα περήφανος για την καταγωγή μου αλλά σεβάστηκα το αίσθημα μερικών άλλων που για δικούς τους λόγους,είναι.Γι'αυτό θα σε παρακαλούσα να μη μιλάς με ειρωνεία και στόμφο σε κάποιους που απλά δεν πιστεύουν το ίδιο με εσένα ή απλά εσύ δε μπορείς να αντιληφθείς τη σκέψη τους. Δεν θεωρείσαι γαμάτος που είσαι διεθνιστής σε σχέση με έναν πατριώτη. Εσύ και πολλοί Έλληνες πρέπει να το αντιληφθείτε αυτό...
Γενικώς συμφωνώ με τον απόλυτο στ'ότι η καλύτερη λέξη είναι η χαρά αλλά και ο λόγος του Σπαρτιάτη δε μου φάνηκε παραξηγήσιμος.
Και όσον αφορά το βλακώδες επιχείρημα του antony περί Κινέζων είναι προφανές ότι κάθε σπίτι, καθε γειτονιά, κάθε λαός, κάθε πλανήτης, κάθε γαλαξίας, κάθε σύμπαν έχει την δικιά του κουλτούρα. Μπορεί κάποιος να έχει γεννηθεί στο διπλανό σπίτι και η κοσμοθεωρία του να διαφέρει σε σχέση με'μένα. Όμως υπάρχουν πράγματα που ενώνουν ως γείτονες όταν π.χ χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε κάτι και έτσι συνθέτουμε μία ομάδα κ.ο.κ.

O MODERATOR ας αλλάξει topic, γιατί με τις διάφορες γραφικότητες θα χάσουμε την ουσία εδώ μέσα...
Αν αγαπάς θα φας πακέτο
κι αν μ'αγαπάς θα φας μπουκέτο.

VoxPopuli: producer, beatmaker and dj
https://soundcloud.com/voxpopuli2
https://voxpopuli2.bandcamp.com

Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
https://rocinante.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”