Science Fiction (Sci-fi)

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Nomad »

Το παρών thread είναι για ανεξάντλητη συζήτηση για Επιστημονική Φαντασία με background τη Sci-fi λογοτεχνία. Αρχικά οποιος postάρει, αν θέλει, να αραδιάζει μερικούς τσυγγραφείς και τίτλους. Για παράδειγμα θα πω αυτά που μου ρχονται στο μυαλό τώρα:
  • Edgar Rice Burroughs
    • Barsoom series
      • A Princess of Mars
        The Gods of Mars
        The Warlord of Mars
        Thuvia, Maid of Mars
        The Chessmen of Mars
        The Master Mind of Mars
        A Fighting Man of Mars
        Swords of Mars
        Synthetic Men of Mars
        Llana of Gathol
        John Carter of Mars
    Arthur C. Clarke
    • Space Odyssey series
      • 2001: A Space Odyssey
        2010: Odyssey Two
        2061: Odyssey Three
        3001: The Final Odyssey
      The City and the Stars
      A Fall of Moondust
      Redezvous with Rama
      A Meeting with Medusa
    Larry Niven
    • Known Space series (partial)
      • Ringworld
        The Ringworld Engineers
        The Ringworld Throne
        Ringworld's Children
      Integral Trees
    Isaak Asimov
    • The Robot series
      • The Caves of Steel
        The Naked Sun
        The Robots of Dawn
        Robots and Empire
      Galactic Empire series
      • Pebble in the Sky
        The Stars, Like Dust
        The Currents of Space
      Foundation series
      • Foundation
        Foundation and Empire
        Second Foundation
        Foundation's Edge
        Foundation and Earth
        Prelude to Foundation
        Forward the Foundation
    Ursula K. Le Guin
    • Rocannon's World
      Planet of Exile
      City of Illusions
    Robert A. Heinlein
    • Beyond This Horizon
      Space Cadet
      Sixth Column (The Day After Tomorrow)
      Starman Jones
      Starship Troopers
      Glory Road
    Frank Herbert*
    • DUNE (DUNE)
      A Dragon in the Sea
    Philip K. Dick
    • Do Androids Dream of Electric Sheep? (Blade Runner)
      We Can Remember It for You Wholesale (Total Recall)
      Second Variety (Screamers)
      The Minority Report (Minority Report)
      Impostor (Impostor)
      The Golden Man (Next)
      Adjustment Team (The Adjustment Bureau)

Ξέφυγα και έγραψα παραπάνω... Φυσικά αυτά είναι μόνο όσα έχω διαβάσει από τους δεδομένους συγγραφείς, υπάρχουν πολλά περισσότερα απο τον καθένα συγγραφέα και πολλοί άλλοι συγγραφείς. Εγώ απλά ξεκινάω το thread. Πιστέυω πάντως ότι η Οδύσσεια του Διαστήματος του Clarke, όλη η προαναφερθήσα βιβλιογραφία του Asimov και ίσως η υποσειρά Ringworld του Niven είναι must για κάθε Scifi reader. Περιμένω feedback και ζωντάνεμα της συζήτησης (γιατί με την εκκίνηση δε τα κατάφερα και πολύ καλά...)

EDIT: Να διευκρινήσω ότι η πραναφερθήσα βιβλιογραφία ανήκει στον υποχώρο της Hardcore Scifi. Αλλά το thread αφορά όλη τη Scifi. (όλα τα υποείδη, εγώ πρωσοπικά είμαι hardcore scifier...)

EDIT: Spoilers επιτρέπονται ελέυθερα και αυθόρμητα (χωρίς warning) και εγγενώς κλπ. Όσοι επιθυμούν να τα αποφύγουν καλούνται να προσέχουν το context (και φυσικά να διαβάσουν τη προτεινόμενη βιλβιογραφία : P ).

UPDATE! Προστέθηκαν Philip K. Dick κατ' υπόδειξην του nick[κάποιο νούμερο] : P και Frank Herbert, κατ' υπόδειξήν πριν 2 χρόνια του από κάτω. : D
:mrgreen:
Επίσης μπήκε ο Edgar Rice Burroughs εκεί που του αξίζει.

*film adaptation ότι είναι σε παρένθεση στο εξής
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nomad την Τετ Οκτ 12, 2011 6:44 pm, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
CreamMcCracker
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 12:15 pm
Real Name: Κώτσος, Κωστής, Στασκώ, Ζοργκ
Facebook ID: 0

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από CreamMcCracker »

DUNE!
vidi, vici, veni
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Nomad »

Σωστός!

Can you elaborate a bit on that? Πιάσε ένα θέμα αλά-DUNE που σηκώνει συζήτηση. Δυστυχώς έχω διαβάσει μόνο το "DUNE" του Frank Herbert. Έχω ακούσει ότι έχουν βγει κι άλλα στη σειρά ("Τα παιδιά του DUNE", κ.λ.π.)
Άβαταρ μέλους
CreamMcCracker
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 12:15 pm
Real Name: Κώτσος, Κωστής, Στασκώ, Ζοργκ
Facebook ID: 0

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από CreamMcCracker »

Εχ, δεν ξέρω, τα sequel δε μου γεμίζουν και πολύ το μάτι για τα διαβάσω...
vidi, vici, veni
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Nomad »

Πράγματι, γιαυτό μάλλον δεν τα χω πιάσει και γω. Τέσπα, αυτό μου με εντυπωσίασε πολυ αυτό το βιβλίο είναι το Background που έχει θέσει. Ξέρεις σαν τα βιβλία του Tolkien που έχει φτιάξει ολοκληρο κόσμο from scratch (ακόμα και γλώσσα ξέρω γω...). Έχω την εντύπωση ότι πάνω σε αυτό το background βαδίζουν τα sequel του DUNE. Πάντως μαρέσουν οι σειρές που πέρα απο το plot θέτουν και background και ένα παράδειγμα είναι το DUNE, το οποίο είναι ολόκληρο franchise τώρα. Άλλο παράδειγμα είναι η σειρά Γαλαξιακή αυτοκρατορία μαζί με τη σειρά Ρομποτ του Asimov συν κάποια παρεμφερη... Και φυσικά τι να πρωτοπούμε για Tolkien...

Αυτό που πάντα αναρωτιόμουν είναι που στη βιβλιογραφία DUNE εντοπίζονται οι Ordos? Θέλω να πω υπάρχουν στο game franchise ακόμη απο το DUNE II (DOS εποχές...). Ή μήπως δεν υπάρχουν στα βιβλία τελικά? (μήπως έχουν κάποια σχέση με το Γκιλντ?)
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Nomad »

Βλέπω πολλά σχετικά views, παιδιά γράφτε ελεύθερα ότι ιδέες για scifi έχετε, οτιδήποτε.
Κάθε φορά που βλέπετε το συγκεκριμένο thread και ασχολείστε με scifi (ακόμα καλύτερα έχετε διαβάσει και scifi λογοτεχνεία) γράφτε το scifi πόνο σας! Προσπαθώ να μαζέψω ιδέες για συζήτηση. Άμα θέσω γω κανένα χωρίς το κόσμο θα μαι εγώ και ο πόνος μου. Γράφτε ιδέες! για ανάπτυξη! Ξέρω τουλάχιστον 10 άτομα απο ΣΕΜΦΕ που διαβάζουν scifi...

EDIT: και τίτλους ε?(για όσους έχουν κάτι που τους άρεσε πολυ και κλωθογυρίζουν μια ιδέα κάπποουυ για κάτι (το προφανές: οι τρεις νόμοι ρομποτικής του Asimov))
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Nomad »

Ένα insight στο χώρο απο την ESA:
http://www.esa.int/SPECIALS/Euronews/SEMNFAQOHEG_0.html
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Nomad »

*bump
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Katsarola »

G.I. Joe
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από apolski »

Ειμαι καινουργιος στο χωρο των Sci-fi, προς το παρον διαβασα καποια διηγηματα των Arthur C. Clarke (Ο Φρουρος, Νεμεση, Ανωτεροτητα) και Isaac Asimov (Profession, The Ugly Little Boy,) και μπορω να πω οτι μου αρεσαν πολυ! Οποτε θα συνεχισω να διαβαζω :)

Αξιζει να δω την ταινια 2001: A Space Odyssey? :roll:
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Katsarola »

Αξιζει αν εχεις ~3 ωρες διαθεσιμες ΚΑΙ πολλη ορεξη/αφοσιωση, ή εναλλακτικα πολλα κιλα ναρκωτικα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Nomad »

@apolski: Αξίζει δε λές τίποτα. ΣΚέψου μόνο ότι ο Clarke βάσισε την Οδύσσεια 2010 στη version του Kubrick (ταινία) αντί για το ίδιο του το βιβλίο. Ξέρεις ότι ο φρουρός, ήτανε το διηγηματάκι που διάβασε ο Kubrick και πρότεινε στον Clarke να το δουλέψουνε το θέμα: ο ένας έγραψε το πρώτο βιβλίο, ο άλλος το 'κανε ταινία. Η λίστα που έβαλα στο πρώτο post είναι όλα τα standarάκια για hard* sci-fi.

@κατσαρόλα: Transformers : P

*χοντρικά: πολύ μέλλον, πολύ διάστημα, πολύ φαντασία ΑΛΛΑ ΟΧΙ pulp : )
nick7913
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 10:55 pm

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από nick7913 »

Φίλε Nomad ωραίο thread. Στη λίστα του Asimov οπωσδήποτε να προσθέσουμε τα Complete Stories που περιλαμβάνουν ίσως την καλύτερη ιστορία μικρού μήκους που έχει γράψει: The Last Question. Πάντως γενικά ενώ θεωρώ ότι ο Asimov έχει εκπληκτικές ιδέες στις ιστορίες του και είναι από τους αρχιτέκτονες του Sci-Fi, οι χαρακτήρες του συνήθως είναι λίγο μονοδιάστατοι και υπερβολικά ορθολογιστές. Ακόμα και το συναίσθημα περιγράφεται με λογικούς όρους και μοιάζει λίγο ψεύτικο. Το Foundation Series είναι απίστευτο σαν σύληψη αλλά η εκτέλεση μου θυμίζει λίγο το Silmarillion του Tolkien, δηλαδή είναι περισσότερο σκιαγράφηση των γεγονότων παρά συνηθισμένο μυθιστόρημα. Χμμμ... Όχι ακριβώς. Τώρα που ξαναδιαβάζω το ποστ μου φαίνεται λίγο υπερβολή αυτό. Απλά οι χαρακτήρες μοιάζουν σα μαριονέτες που απλά κάνουν αυτά που θέλει ο Asimov αντί να έχουν διλήματα και πραγματικές απόψεις. Θα μου πεις μήπως όμως το γεγονός ότι η σειρά περιστρέφεται γύρω από την ψυχοϊστορία δικαιολογεί τη ριχότητα; Ισως. Τεσπα, τεσπα....

Ο Clarke σε μια πρώτη προσπάθεια πριν λίγα χρόνια δε μου κέντρισε πολύ το ενδιαφέρον σε σημείο που παράτησα το Space Odyssey (πειράζει που μου έρχεται να το γράψω Oddysee από το εκπληκτικό παιχνίδι με τον Abe;) στη μέση. Μ'άρεσε πολύ στην αρχή οι περιγραφή των πρώιμων ανθρώπων αλλά από τη στιγμή που φτάνει στο φεγγάρι (περί το 4ο κεφάλαιο νομίζω) είναι σα να πατάει απότομα φρένο. Ίσως κάποια μέρα να το ξαναδοκιμάσω.

Του Niven τα Ringworld δεν τα έχω πιάσει ακόμα αλλά σκοπεύω εδώ και καιρό. Έχω διαβάσει όμως όλα τα Discworld του Terry Pratchett (εκτός από 3 ή 4 που είναι στο ράφι και περιμένουν). Το Discworld πέφτει πιό κοντά στο Fantasy αλλά δεδομένου ότι μετά τα 5-6 πρώτα ουσιαστικά γίνεται σάτυρα του μοντέρνου κόσμου μας ξεφεύγουν λίγο από την κατηγορία Fantasy. Τα συστήνω ανεπιφύλακτα δεδομένου ότι είναι ίσως και η αγαπημένη μου σειρά βιβλίων των τελευταίων χρόνων. (επίσης τέλειο βιβλίο είναι το Good Omens που το έχουν γράψει μαζί ο Pratchett με τον Neil Gaiman. Αν δεν έχετε ακουστα τον Neil Gaiman... Go. Buy. Sandman. Now.)

Heinlein λέω μονίμως ότι τουλάχιστον πρέπει να διαβάσω το Starship Troopers και το Strangers in a Strange Land. Α, και το The Rolling Stones για τον τίτλο και μόνο! Την Guin ομολογώ ότι δεν την ήξερα την κυρία.

Τώρα... Βρε Nomad... Κάνεις thread για Sci Fi και δε γράφεις τον Philip K. Dick. Ντροπή σου! Στη γωνία γρήγορα! :lol:
Ειδικά τα A Scanner Darkly, Ubik και Do Androids Dream of Electric Sheep (γνωστό από τη μεταφορά του σε film ως Blade Runner). Άσε που παίζει να έχει και τις περισσότερες μεταφορές σε ταινίες, ειδικά για τις "μικρές ιστορίες" του, βλέπε Minority Report, The Adjustment Bureau, Paycheck, Total Recall... Πολύ καλός! (αν και οι μεταφορές όχι πάντα)

Επειδή έχω και διάβασμα θα κλείσω με ένα βιβλίο που δεν είναι συμβατικό Sci Fi, παρόλο που είναι άρρηκτα δεμένο με την επιστημονική φαντασία. Αναφέρομαι στο The Time Traveller's Wife της Audrey Niffenegger. Να τονίσω ότι γενικά δε διαβάζω Romance, κάτι που αυτό το βιβλίο είναι ως επί το πλείστον. Το αγόρασα χωρίς να έχω ιδέα ότι είχε κάνει μεγάλη επιτυχία, διότι μόλις διάβασα την περίληψη κατάλαβα κατευθείαν ότι ήταν κάτι το ξεχωριστό και δεν το μετάνιωσα. Ακούστε: Η Claire και ο Henry γνωρίστηκαν όταν αυτή ήταν 6 και αυτός 36 και παντρεύτηκαν όταν αυτός ήταν 28 κι αυτή 20. Κοινώς ο τύπος είναι (duh... το λέει και ο τίτλος) ταξιδιώτης στο χρόνο, κάτι που πραγματικά δημιουργεί πολλά προβλήματα δεδομένου ότι δε μπορεί να το ελέγξει. Μερικές φορές είναι λίγο ψευτοκουλτουριάριδες οι χαρακτήρες αλλά όχι ενοχλητικα πολυ. Είναι ρομαντικό αλλά και από τις αρτιότερες ιστορίες με ταξίδι στο χρόνο που έχω διαβάσει δεδομένου ότι ξεφεύγει από παράδοξα παρόλο που τα ταξίδια είναι συνεχη. Επισης να προσθέσω ότι δεν έχω κλάψει ποτέ με κανένα βιβλίο. Ποτέ. Ούτε στο It του Stephen King που πραγματικά με χτύπησε στο σωστο σημείο της ζωής μου και στο τέλος είχε μια πολύ δυνατή κλωτσιά στη μούρη. Ε, μέχρι που έφτασα στο τέλος αυτού. Δεν λέω πως και τι. Απλά διαβάστε το. Έχει μεταφερθεί και στη μεγάλη οθόνη αλλά είναι μια μάπα και μισή. Μη το δείτε πριν το διαβάσετε γιατί καταστρέφει πραγματικά την εμπειρία του βιβλίου.

Αυτά. Περιμένω απάντηση. Πάω τώρα για Κβαντομηχανική που είναι το βαρετό κομμάτι του Sci Fi. Αυτό με τις πράξεις!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από Nomad »

Πωπω... Αυτά είναι. Που σουνα 2 χρόνια ρε αδερφέ? :D

Λοιπόν, *φτού*, έχουμε και λέμε:
nick7913 έγραψε:Στη λίστα του Asimov οπωσδήποτε να προσθέσουμε τα Complete Stories που περιλαμβάνουν ίσως την καλύτερη ιστορία μικρού μήκους που έχει γράψει: The Last Question.
Δε το χω διαβάσει. :( Βασικά δεν έχω ακουμπήσει διηγήματα στη ζωή μου, παραδόξως. Λέω να αρχίσω. :)
nick7913 έγραψε:Πάντως γενικά ενώ θεωρώ ότι ο Asimov έχει εκπληκτικές ιδέες στις ιστορίες του και είναι από τους αρχιτέκτονες του Sci-Fi, οι χαρακτήρες του συνήθως είναι λίγο μονοδιάστατοι και υπερβολικά ορθολογιστές.
Το universe του καταναλώνει τη φαντασία μου. Προσωπικά μ' αρέσει ο ορθολογισμός των χαρακτήρων του. Ειδικά στη σειρά με τα Robot. :D
nick7913 έγραψε:Το Foundation Series είναι απίστευτο σαν σύληψη αλλά η εκτέλεση μου θυμίζει λίγο το Silmarillion του Tolkien, δηλαδή είναι περισσότερο σκιαγράφηση των γεγονότων παρά συνηθισμένο μυθιστόρημα.
Πράγματι, μέχρι τον 3ο τόμο έτσι είναι. 4ος και 5ος το πακέτο. Και μετά τα αυτούσια.
nick7913 έγραψε:Ο Clarke σε μια πρώτη προσπάθεια πριν λίγα χρόνια δε μου κέντρισε πολύ το ενδιαφέρον [...] κάποια μέρα να το ξαναδοκιμάσω.
Ντροπή σου...
nick7913 έγραψε:Τώρα... Βρε Nomad... Κάνεις thread για Sci Fi και δε γράφεις τον Philip K. Dick. [...]Πολύ καλός! (αν και οι μεταφορές όχι πάντα)
Ντροπή μου...
Παρεπιπτόντος, μόλις είδα ότι βγαίνει Remake του Total Recall το 2012. Επίσεις ξέχασες το Screamers. :) (Θα συμπληρώσω τη λίστα λιάν συντομώς)
nick7913 έγραψε:Του Niven τα Ringworld δεν τα έχω πιάσει ακόμα αλλά σκοπεύω εδώ και καιρό.
Ο τύπος δεν υπάρχει. Δλδ και χωρίς να ήτανε αυτό που θα σου πω παρακάτω ότι είναι, θα ταν πολύ καλός συγγραφέας. Έλα μου ντε όμως που είναι και... Φυσικός! (ψέματα, μαθηματικός τελείωσε) Μιλάμε ατελείωτες "κ@βλες" με το Ringworld. Το αγαπημένου μου ever. Επίσεις έχω βάλει στο μάτι και το υπόλοιπο Known Spaces series, αν και η σειρά Ringworld είανι το κυρίως "πιάτο" και όλο το υπόλοιπο expanded universe να φανταστώ...

Όσο για το τελευταίο που λες θα το τσεκάρω. Όπως και τον Neil Gaiman. Nothing to add here for now.
nick7913 έγραψε:Πάω τώρα για Κβαντομηχανική που είναι το βαρετό κομμάτι του Sci Fi. Αυτό με τις πράξεις!
Καλώςήρθες στο club. :) (θεωρητικός φυσικός ημίν, 'σεις κύριε? :D)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nomad την Τετ Οκτ 12, 2011 5:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
nick7913
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 10:55 pm

Re: Science Fiction (Sci-fi)

Δημοσίευση από nick7913 »

Χεχεχε... Ήταν χαμένο το thread σου. Καλά να'ναι τα Τελευταια Νέα στην κεντρική σελιδα! Μιας και είσαι πορωμένος Νιβενάκιας, έχεις διαβάσει το Man of Steel, Woman of Kleenex; Πολύ γέλιο. Ψάχνει να βρει τί θα γινόταν αν ο Superman προσπαθούσε πραγματικά να... ε, ξέρεις τωρα... :wink: με τη Lois. Ακολουθεί το link:

http://www.rawbw.com/~svw/superman.html

Τι διαβάζεις αυτόν τον καιρό; Εγώ διαβάζω το βιβλίο-στερέωμα του Cyberpunk, το Neuromancer του William Gibson. Ωραίο αν και μπερδεύει μερικές φορές με την αργκώ που χρησιμοποιεί και με κάποιες ασαφείς περιγραφές σε σημεία. Πάντως ο Gibson εφήυρε τον όρο Cyberspace καθώς και τις περισσότερες έννοιες και εικόνες που χρησιμοποιούν οι συγγραφείς του Cyberpunk. Για να μην αναφέρω τη λέξη matrix...

Υπόψην ότι ο Gaiman γράφει περισσότερο κάτι σε Fantasy με λιγο Horror και κυρίως σε urban σκηνικά. Αν θες να δοκιμάσεις κάτι θα πρότεινα το βιβλίο Neverwhere ή τη σειρά comic Sandman που έχουν πάρει και Eisner (τα Oscar των comics). Ή φυσικά το Good Omens που ανέφερα πιο πριν για κάτι με περισσότερο χιούμορ.

Καλώς σας βρήκα. Εγώ Μαθηματικός! Αλλά πάντα είχα μια ιδιαίτερη αγάπη με τη Φυσική. Μ'αρέσει εγκυκλοπαιδικά αλλά βαριέμαι μόλις πάμε στο πιο τεχνικό κομμάτι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”