Μαθηματική Στατιστική

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
alexaiv
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 11:43 am
Real Name: Αλέξης Αϊβαλιώτης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από alexaiv »

Ρε παιδιά έχω μια απορία... Αν μας λέει σε ένα ερώτημα να βρούμε μια αμερόλιπτη εκτιμήτρια του θ δεν μπορούμε απλά να βρούμε την εμπ η με την μέθοδο των ροπών? διοτί αυτες οι δυο μέθοδοι αμερόλιπτες εκτιμήτριες δίνουν. Λέτε να μας το πάρει για λάθος αν το κάνουμε χωρίς να μας ζητάει συγκεκριμένα εμπ η μέθοδο ροπών?
Η σκληρή δουλειά δεν σκότωσε ποτέ κανέναν, αλλά γιατί να παίζουμε με την τύχη μας?!?

"Μοντέλο-πρότυπο της γνώσης είναι τα μαθηματικά. Οι αισθήσεις και η φαντασία είναι κατώτερες γνωστικές δυνάμεις, τις οποίες δεν μπορούμε να εμπιστευόμαστε με την ίδια βεβαιότητα." - René Descartes
Άβαταρ μέλους
kamari
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 12:29 am
Real Name: Μαριάννα
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από kamari »

Δεν ξέρω αν θα το πάρει κι εντελώς λάθος..Απλά υποθέτω ότι ζητώντας να βρεθεί μια αμερόληπτη εκτιμήτρια γενικά,χωρίς να προσδιορίζει αν θα είναι με την μέθοδο της ΕΜΠ ή με την μέθοδο των ροπών,θα θέλει να ελέγξει την προηγούμενη μεθοδολογία με τον μετασχηματισμό στις μέσες τιμές..Τώρα,εν τω μεταξύ δεν είμαι και σίγουρη αν οι εκτιμήτριες που προκύπτουν από τις 2 μεθόδους που είπες είναι και αμερόληπτες..Βέβαια,θα μπορούσες να του τις υπολογίσεις με τον τρόπο αυτόν και μετά να αποδείξεις και την αμεροληψία τους.
"eadem mutata resurgo"~"αν κι αλλαγμένη,θα ξαναπροβάλλω η ίδια" Jacob I Bernoulli
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από o_apolytos »

Για να είναι μια εκτιμήτρια αμερόληπτη δε χρειάζεται να έχει μέγιστη πιθανοφάνεια, όπως η Ε.Μ.Π. Απλώς πρέπει να ισχύει .
Off Topic
Τα κατάφερα με το λάτεξ! Όλε!
Άβαταρ μέλους
sfod
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Δευ Μάιος 07, 2007 5:19 pm

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από sfod »

kamari για να κλεισει το 1ο θεμα που λεγαμε τελικα στο β ερωτημα απλα αποδεικνυεται οτι θ/(θ+1) ειναι α.ε?
αφου η μεση τιμη αυτου ειναι ιση με μ?
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από theos »

Θέμα 3ο Σεπτεμβρίου 2008:

Δίνει μια f(x) που εξαρτάται το στήριγμα από το θ.
α) Να βρεθεί η ΕΜΠ της θ
β) Να βρεθεί εκτιμήτρια με τη μέθοδο των ροπών για την θ
γ) Ποιά από τις 2 έχει τη μικρότερη μεροληψία?

Στην απάντηση του γ η ΕΜΠ έχει μεροληψία ενώ η μέθοδος των ροπών δίνει εκτίμηση χωρίς μεροληψία.

Συμπέρασμα: Η Εμπ και η μέθοδος των ροπών δεν σου δίνουν απαραίτητα ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΕΣ εκτιμήτριες
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
alexaiv
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 11:43 am
Real Name: Αλέξης Αϊβαλιώτης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από alexaiv »

Οχ καλα εντάξει... έχετε δίκιο κάπου τα έμπλεξα. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση :e_biggrin:
Η σκληρή δουλειά δεν σκότωσε ποτέ κανέναν, αλλά γιατί να παίζουμε με την τύχη μας?!?

"Μοντέλο-πρότυπο της γνώσης είναι τα μαθηματικά. Οι αισθήσεις και η φαντασία είναι κατώτερες γνωστικές δυνάμεις, τις οποίες δεν μπορούμε να εμπιστευόμαστε με την ίδια βεβαιότητα." - René Descartes
Άβαταρ μέλους
Alekos
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 02, 2008 2:18 pm
Real Name: Alekos
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Los Alimos

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από Alekos »

theos, αν έχεις τα θέματα επαναληπτικής 08 μπορείς να τα ανεβάσεις??? :e_smile:
Άβαταρ μέλους
kamari
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 12:29 am
Real Name: Μαριάννα
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από kamari »

Λοιπόν...από το ερώτημα (α) έχουμε ότι η εκτιμήτρια είναι το θ και είναι ίσο με μ/(1-μ),όπου μ είναι το χ μέσο. Στο ερώτημα (β) σου ζητάει να δώσεις -όχι να υπολογίσεις- μία εκτιμήτρια αμερόληπτη του μέσου m=θ/(θ+1) και ,στην συνέχεια, να αποδείξεις την αμεροληψία της. Δηλαδή,είναι α=α(θ)=θ/(θ+1),αλλά η ζητούμενη εκτιμήτρια του μέσου μ είναι η : m=μ. (Την βρίσκεις αντικαθιστώντας στο m το θ).
"eadem mutata resurgo"~"αν κι αλλαγμένη,θα ξαναπροβάλλω η ίδια" Jacob I Bernoulli
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από o_apolytos »

kamari έγραψε:Λοιπόν...από το ερώτημα (α) έχουμε ότι η εκτιμήτρια είναι το θ και είναι ίσο με μ/(1-μ),όπου μ είναι το χ μέσο. Στο ερώτημα (β) σου ζητάει να δώσεις -όχι να υπολογίσεις- μία εκτιμήτρια αμερόληπτη του μέσου m=θ/(θ+1) και ,στην συνέχεια, να αποδείξεις την αμεροληψία της. Δηλαδή,είναι α=α(θ)=θ/(θ+1),αλλά η ζητούμενη εκτιμήτρια του μέσου μ είναι η : m=μ. (Την βρίσκεις αντικαθιστώντας στο m το θ).
Επιβεβαιώνω κι εγώ! Το καμάρι έχει απόλυτο δίκιο!
Άβαταρ μέλους
CreamMcCracker
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 12:15 pm
Real Name: Κώτσος, Κωστής, Στασκώ, Ζοργκ
Facebook ID: 0

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από CreamMcCracker »

Είναι έγκλημα που αυτό το γ@#%($&#@(*#* μάθημα δεν το δίνουμε με ανοιχτα βιβλία :x :( :evil:
vidi, vici, veni
Άβαταρ μέλους
kamari
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 12:29 am
Real Name: Μαριάννα
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από kamari »

...Εγώ αύριο το δίνω πρώτη φορά,αλλά τελικά δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο όσο ακούγεται (όπως και σε πολλά άλλα "δύσκολα" μαθήματα..)...10-15 standard μεθοδολογίες είναι και ότι απόδειξη βάλει,από τα διαστήματα εμπιστοσύνης κυρίως..
"eadem mutata resurgo"~"αν κι αλλαγμένη,θα ξαναπροβάλλω η ίδια" Jacob I Bernoulli
Άβαταρ μέλους
sfod
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Δευ Μάιος 07, 2007 5:19 pm

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από sfod »

οπότε ειχα δικιο στο οτι βγαινει η θ/θ+1 που ειναι η μ..
(πως μπορεις να δωσεις μια αμερόληπτη χωρις να δεις αν ειναι αμεροληπτη??-επειτα η αμεροληψια (b(T)=E(T)-α βγαινει 0 αν ειναι αμεροληπτη οποτε σιγα τον ελεγχο αμεροληψιας που κανουμε)
μου διαφευγει κατι σολαυτά?

επισης- ναι υπαρχουν μεθοδολογιες-το θεμα ειναι η εξασκηση στην αναγνωριση των διαφόρων κατανομων κατ'εμέ και τι θα σου τυχει γιατι πολλες φορες και η μεθοδολογια θελει τα τρικακια της σε καποιες κατανομες
Άβαταρ μέλους
sfod
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Δευ Μάιος 07, 2007 5:19 pm

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από sfod »

στο 2ο θεμα παλι ιουνιου 2008
ευρεση επαρκους για το θ -οκ γελοιο απο εοκ
ευρεση επαρκους για το 1/θ μπορει καποιος να μου θυμισει πως το βρισκω ?(κιαυτο γελοιο ειναι-απλα κόλλησα)
"Η ομορφιά είναι το μεγαλείο της αλήθειας!" -Laurent Lafforgue
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από O kanenas »

Εγώ θα έκανα το εξής, αν και δεν ξέρω αν είναι σωστό.
Θα έθετα μια καινούργια μεταβλητή, την

και θα ξανάγραφα την σ.π.π. συναρτήσει του α, κάνοντας την αντικατάσταση, οπότε μετά θα έψαχνα για επαρκή δειγματοσυνάρτηση για το α.

Α! Και κάτι άλλο που μου'ρθε τώρα. Η g(θ) = 1/θ είναι 1-1 συνάρτηση του θ, οπότε η επαρκής του θ θα είναι και επαρκής του 1/θ.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
sfod
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Δευ Μάιος 07, 2007 5:19 pm

Re: Στατιστική

Δημοσίευση από sfod »

σωστο πιστευω-πολυ απλο φαινεται
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”