Καλή αρχή!

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από con »

o melted einai ena futo mh ton akoute ... :lol:
Άβαταρ μέλους
Fallen angel
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 7:24 pm
Real Name: Κοραλία
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Asylum
Επικοινωνία:

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Fallen angel »

Γεια σας, κατ' αρχήν.. Καλώς σας βρήκα. :D

Θέλω κι εγώ να κάνω μια ερώτηση.. Για το μάθημα της ξένης γλώσσας. :P

Τελικά είναι προαιρετικό ή κατ'επιλογήν υποχρεωτικό; Μία βλέπω το ένα και μία το άλλο..

Επίσης δηλώνεις 1 από τις 4 γλώσσες ή αν θέλεις μπορείς και περισσότερες; Γιατί έχω την αίσθηση ότι σε κάποιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα περασμένης χρονιάς είχα δει ότι όλες οι γλώσσες διδάσκονταν την ίδια ώρα. ..Άρα υποθέτω 1 γλώσσα;

Και τέλος, το πιστοποιητικό για την επάρκεια μιας γλώσσας για την απαλλαγή έως και το 3ο εξάμηνο το φέρνεις στην γραμματεία την ημέρα της εγγραφής; Θέλουν κάποιο επικυρωμένο αντίγραφο ή κάτι τέτοιο;

Και κάτι άλλο.. ο βαθμός του πτυχίου βγαίνει απ' τον μέσο όρο των βαθμών των υποχρεωτικών μαθημάτων όλων των ετών;
Think of your darkest night. Think of your soul alone. If you can bear the sight, think of the love you've never known...
Άβαταρ μέλους
kamari
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 12:29 am
Real Name: Μαριάννα
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από kamari »

Απ'όσο θυμάμαι η ξένη γλώσσα είναι κατ'επιλογήν υποχρεωτικό,ούτως ή άλλως αν θυμάμαι σωστά στο 4ο εξάμηνο κάνουμε και ορολογία η οποία είναι υποχρεωτική. Απο'κεί και πέρα μπορείς να διαλεξείς εσύ αν θα είναι αγγλικά,γερμανικά,γαλλικά ή ιταλικά.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο να δηλώσεις περισσότερες από μία γλώσσες -υποθέτω πως όχι,πάντως μην σου κάνει εντύπωση ότι πέφτουν μαθήματα τις ίδιες ώρες...Ειδικά σε μεγαλύτερα εξάμηνα θα τύχει να θέλεις να πάρεις κάποια κατ'επιλογήν υποχρεωτικά ή προαιρετικά των οποίων οι ώρες θα συμπίπτουν! (Φιλική συμβουλή: Διάλεξε γλώσσα στην οποία έχεις πιστοποιητικό επάρκειας! Οι περισσότεροι απ'όσους ξέρω που διαλέξανε κάποια άλλη με σκοπό και καλά να την μάθουνε ακόμα χρωστάνε τα μαθήματα..)

Το πιστοποιητικό για την επάρκεια της γλώσσας μπορείς να το πας μέχρι και το 3ο εξάμηνο (εγώ θυμάμαι το είχα πάει στα μέσα προς το τέλος του 1ου,ας πούμε) κι αν θυμάμαι καλά ναι,πρέπει να είναι επικυρωμένο αντίγραφο απλά!

Ο βαθμός του πτυχίου (βλέπεις πολύ μακριά πάντως :P ) είναι: το 70 ή 80% του τελικού βαθμού ο μέσος όρος των μαθημάτων των εξαμήνων (1ο-9ο) και το 30 ή 20% του τελικού βαθμού ο βαθμός της διπλωματικής σου.
"eadem mutata resurgo"~"αν κι αλλαγμένη,θα ξαναπροβάλλω η ίδια" Jacob I Bernoulli
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από apolski »

Ειναι 80% και 20%.
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Artemoila »

To πτυχίο επάρκειας της ξένης γλώσσας μπορείς να το φέρεις όποτε θες. Μέχρι τότε θα χρωστάς το μάθημα όμως.
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από pao132003 »

επειδή δεν ξεκαθαρίστηκε: φέρνεις το πτυχίο σου το Δεκέμβριο και παίρνεις απαλλαγή από την ξένη γλώσσα των τριών πρώτων εξαμήνων. στο 4ο εξάμηνο θα εξεταστείς έτσι κι αλλιώς σε μια (όχι παραπάνω) ξένη γλώσσα.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
serenity08
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 8:42 pm
Real Name: gigi..!
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από serenity08 »

pao132003 έγραψε:επειδή δεν ξεκαθαρίστηκε: φέρνεις το πτυχίο σου το Δεκέμβριο και παίρνεις απαλλαγή από την ξένη γλώσσα των τριών πρώτων εξαμήνων. στο 4ο εξάμηνο θα εξεταστείς έτσι κι αλλιώς σε μια (όχι παραπάνω) ξένη γλώσσα.
ακριβώς!!!
πάντως fallen angel & staxti περάστε και από τη σχολή καμιά βολτίτσα να μιλήσετε με τους συμφοιτητές σας από κοντά.πηγαίνετε στο κυλικείο και πιάστε μας-τους την κουβέντα... :P νομίζω όλοι μας θα ήμασταν πρόθυμοι να σας λύσουμε κάθε απορία, κ αν όχι εμείς η γραμματεία!πρηξ'τε τις και λίγο...πόσο πια να το κωλαναρέσουν κι αυτές!!???? συμβουλή!μείνετε μακριά από παγκούς παρατάξεων που θα σας αρχίσουν την πολυλογία αποκλειστικά κ μόνο για τα πολιτικά ζητήματα αυτού του τόπου, είστε φρέσκες ακόμα.είναι κρίμα να αυτοκτονήσετε από τώρα... :P "ο νοών νοείτο.."! επίσης ο χώρος δε θα σας κάνει κ την καλύτερη εντύπωση( προσωπικά την 1η φορά τον σιχάθηκα, αλλά συνηθίζεται.. :e_wink: ) αυτά!
Ας παίξουμε! Η γνώση είναι χαρά, δεν είναι επιστράτευση απ'τα σχολεία .


"Oι άνθρωποι παλεύουν και χάνουν τη μάχη, και το πράγμα για το οποίο πάλεψαν έρχεται παρά την ήττα τους..και όταν έρχεται προκύπτει οτι δεν ήταν αυτό που εννοούσαν..και άλλοι ανθρωποι πρέπει να παλέψουν για αυτό που εννοούσαν με ένα άλλο όνομα.."
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από otinanai »

επίσης ο χώρος δε θα σας κάνει κ την καλύτερη εντύπωση( προσωπικά την 1η φορά τον σιχάθηκα, αλλά συνηθίζεται.. :e_wink: ) αυτά!
εχεις παει καμια βολτα απο ΑΣΟΕΕ?? :P
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από NickNafplio »

Λοιπον, για τους νεους εχω να πω οτι η σχολη αυτη ειναι μια σχολη που θελει παρακολουθιση, αν θες να τη βγαλεις γρηγορα και με βαθμο. Με το να καθεσε σπιτι και να διαβαζεις απλα απο σημειωσεις/βοηθηματα κτλ δεν κανεις και πολλα. Οποτε οποιος νομιζει οτι το κουραστικο "πρωινο ξυπνημα" του λυκειου τελειωσε τωρα στη φοιτιτικη ζωη (ειδικα σε αυτη τη σχολη), πλανατε πλανην οικτρα :P

Θα πρεπει να παρακολουθισετε σε αρκετα καλο βαθμο, αλλα και να διαβασετε λιγακι κατα τη διαρκεια του εξαμηνου, ολα τα μαθηματα που αποτελουν βασεις για οσα προκειτε να συναντησετε στην κατευθηνση που θα παρετε. Οσον αφορα τα υπολοιπα μαθηματα κορμου* αρκει να τα παρακολουθισετε και να τα διαβασετε οσο χρειαζεται για να παρετε το βαθμο που εσεις επιθυμειτε (ακομα και το 5 ομως, σε καποια απο αυτα θελει μια τακτικη παρακολουθιση + μερικες μερες διαβασμα), αλλα θα σας τα πουν αυτα αναλυτικα για καθε μαθημα και μεγαλυτεροι οταν ερθει η ωρα να τα παρακολουθισετε.

*γιατι στον κορμο δυστυχως κανουμε αρκετα δυσκολα μαθηματα απο ολους τους κλαδους, οποτε για καποιον που εχει ενα συγκεκριμενο επιστημονικο ενδιαφερον το οποιο ταυτιζεται με καποια κατευθηνση και με καποιες ροες, αρκετα απο αυτα δεν θα του χρειαστουν πουθενα και θα τον παιδεψουν τσαμπα. Μετα το 3ο ετος ομως, η σχολη ειναι πολυ πιο ωραια, διοτι ασχολησε με αυτα που πραγματικα σε ενδιαφερουν, και αν και εγω τωρα θα μπω στο 3ο ετος, αυτα τα εχω συμπερανει απο το περιεχομενο των προγραμματος σπουδων στα 3 τελευταια ετη και κυριως απο πολλες συζητησεις που ειχα με μεγαλυτερους.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Artemoila »

Ρε παιδιά εγώ θυμόμουν ότι ακόμα κ πριν σου βγάλουν το πτυχίο να πήγαινες το proficiency στα διαγράφαν τα μαθήματα από υποχρεωτικά.
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από staxti »

serenity08 έγραψε: πάντως fallen angel & staxti περάστε και από τη σχολή καμιά βολτίτσα να μιλήσετε με τους συμφοιτητές σας από κοντά.πηγαίνετε στο κυλικείο και πιάστε μας-τους την κουβέντα... :P νομίζω όλοι μας θα ήμασταν πρόθυμοι να σας λύσουμε κάθε απορία, κ αν όχι εμείς η γραμματεία!πρηξ'τε τις και λίγο...πόσο πια να το κωλαναρέσουν κι αυτές!!???? συμβουλή!μείνετε μακριά από παγκούς παρατάξεων που θα σας αρχίσουν την πολυλογία αποκλειστικά κ μόνο για τα πολιτικά ζητήματα αυτού του τόπου, είστε φρέσκες ακόμα.είναι κρίμα να αυτοκτονήσετε από τώρα... :P "ο νοών νοείτο.."! επίσης ο χώρος δε θα σας κάνει κ την καλύτερη εντύπωση( προσωπικά την 1η φορά τον σιχάθηκα, αλλά συνηθίζεται.. :e_wink: ) αυτά!
Ε στις εγγραφες θα γινει και αυτο!! Τωρα ετσι στο ασχετο να περασουμε και να πιασουμε την κουβεντα? :oops: :P Ειχα παρει μια φορα το 242 για να κανω μια βολτα να δω που ειναι η μελλουσα σχολη μου αλλα απο οτι καταλαβα δεν περνα απέξω οπως στους τοπογραφους ξερω γω,σωστα? Και εχω μεινει με την απορια :e_biggrin:
Α ναι,οι παραταξεις,αιωνιο προβλημα! Απο μακρυα και αγαπημενες!! Να μαντεψω στις εγγραφες πεφτουν πανω στους πρωτοετεις σαν τα κορακια?
Οσο για το χωρο,τι εννοεις ακριβως? Οτι δεν ειναι ωραια τα κτιρια ας πουμε ή το ολο περιβαλλον?
Άβαταρ μέλους
Fallen angel
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 7:24 pm
Real Name: Κοραλία
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Asylum
Επικοινωνία:

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Fallen angel »

Ευχαριστούμε για τις συμβουλές! :)

Ε ναι, στις εγγραφές θα περάσουμε και από την σχολή.. Εγώ δεν είμαι από Αθήνα οπότε δύσκολο να πεταχτώ για βόλτα. :P
serenity08 έγραψε:επίσης ο χώρος δε θα σας κάνει κ την καλύτερη εντύπωση( προσωπικά την 1η φορά τον σιχάθηκα, αλλά συνηθίζεται.. :e_wink: )
Ωωωω.. :( Έχω δει βέβαια τα χάλια στα οποία είναι τα κτήρια των σχολών στην Θεσσαλονίκη.. πιστεύω να μην είναι χειρότερα..

Νίκο η αλήθεια είναι ότι με άγχωσες λίγο. :P Αλλά εξαρχής είχα σκοπό να πηγαίνω καθημερινά στη σχολή και να μην χάνω παρακολούθηση, ελπίζω να τα καταφέρνω με ανθρώπινους ρυθμούς..
Think of your darkest night. Think of your soul alone. If you can bear the sight, think of the love you've never known...
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από pao132003 »

εσένα, κοραλία, σε κόβω για μέλλουσα admin του semfe.gr! μια χαρά θα τα καταφέρεις πάντως, μην αγχώνεσαι.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Artemoila »

Ναι, το 242 δεν περνάει από μπροστά γιατί είμαστε στο κέντρο της πολυτεχνειούπολης οπότε έχει λίγο περπάτημα από όλες τις στάσεις..όσο για τις γνωριμίες μην ανησυχείτε, πλησιάζει και η συνάντηση του SEMFE.GR, κοντά σας μετά από κάθε εξεταστική :lol: http://semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=2 ... F%83%CE%B7
Άβαταρ μέλους
Glaurung
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 9:15 pm
Real Name: ....
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Glaurung »

Να καλωσορίσω και γω τους καινούργιους (τρομάρα μου , πέρσι ήμουν ποιο άσχετος και από τους άσχετους :roll: ) .

Με το 242 η καλύτερη στάση κατά τη γνώμη μου είναι η 2η μέσα στο πολυτεχνείο , νομίζω λέγεται ναυπηγών ή κάτι παρόμοιο . Κόβεις δρόμο μέσα από τους χημικούς και φτάνεις στη σχολή σε χρόνο ρεκόρ . Κατεβαίνοντας από το λεωφορείο σχεδόν μετά τη στάση στρίβετε δεξιά και μετά από πολύ λίγα βήματα έχει ένα χωματόδρομο στα αριστερά ( μπορείτε να δείτε άνετα τα κτήρια των χημικών , είναι δίπλα ) . Ακολουθείς τον χωματόδρομο και μπαίνεις στη πόρτα , πας όλο ευθεία μέχρι να σκάσεις στο τραπεζάκι της ΔΑΠ , στρίβεις αριστερά και στο τέλους του διαδρόμου βγαίνεις από την δεξιά πόρτα και είσαι μπροστά στο ωραίο μας κυλικείο . :discussion: Έγραψα την διαδρομή γιατί εγώ τουλάχιστον είχα λίγο άγχος για το πώς πάω , ρωτήστε κάποιον και θα σας εξηγήσει . Αν παρ όλα αυτά προτιμάτε να περπατήσετε κάπως παραπάνω και να είναι απλή η διαδρομή , κατεβείτε στη στάση που είναι η έξοδος Ζωγράφου . Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να πάρετε το κόκκινο μονοπάτι όλο ευθεία μέχρι που θα δείτε στα αριστερά τη σχολή και το παρκινγκ της ( είναι νομίζω η πρώτη σχολή που είναι σχεδόν πάνω στο μονοπάτι , το βρίσκεις εύκολα ).
Τα μαθήματα θέλουν παρακολούθηση γιατί αλλιώς γράφεις με άριστα το 6-7 το πολύ , κάποια όμως δεν χρειάζονται τόση ενασχόληση όσο τα υπόλοιπα . Αυτό καλό είναι να το δει ο καθένας μόνος τους γιατί διαφέρει από άτομο σε άτομο ,άσε που παίζει σημαντικό ρόλο και ο καθηγητής
. Αν σε κάποια μαθήματα δυσκολεύεστε με τον καθηγητή να πάτε να δείτε μήπως σας βολεύει καλύτερα αυτός του άλλου τμήματος . Νομίζω πως διορθώνει ο καθένας του τμήματός του τα γραπτά αλλά τα θέματα είναι κοινά , οπότε έχεις μια αρκετά μεγάλη ελευθερία στο να επιλέξεις .
Τα κτήρια στην αρχή μπορεί να σας φανούν κάπως περίεργα ( δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό :? ) αλλά θα δείτε ότι σε πολύ λίγο χρόνο θα τα νιώθετε πολύ οικεία και μάλλον θα σας αρέσουν . Έχω ακούσει καλά λόγια για μας από ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους , οπότε είναι όλα θέμα γούστου .
Αν σας φαίνεται περίεργο να πάτε στο κυλικείο και να αρχίσετε έτσι κουβέντα με κάποιον είναι πολύ λογικό , και μένα μου φαίνεται και δεν μπορώ να με φανταστώ να το κάνω . Να ξέρετε όμως πως όποιον και να ρωτήσετε για βοήθεια ή πληροφορίες θα ανταποκριθεί , συνήθως με μεγάλη προθυμία . Ειδικά τις πρώτες μέρες μην το σκέφτεστε καν , απλά ρωτήστε ( μπορείτε να κάνετε και γνωριμίες έτσι :wink: )
Όσο για τις παρατάξεις , η αλήθεια είναι πως είμαστε αρκετά καλά . Στις δικές μας έγραφες δεν είδα καταστάσεις όπως το να σε περιμένουν στη στάση του λεωφορείου , να σε παίρνουν από το χεράκι και να σου κάνουν την εγράφη . Αλλά θα τα δείτε μόνοι σας αυτά , μην επηρεάζεστε από τώρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”