Καλή αρχή!

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Καλή αρχή!

Δημοσίευση από staxti »

Αρχικα καλη επιτυχια στην εξεταστικη σας :e_biggrin: :e_biggrin:
Πέρασα στη σχολή σας και έχω κάποιες απορίες που θέλω να μου λύσετε..
Έχω ακούσει πολλά αρνητικά για τη σχολή αυτή πχ όπως ότι δημιουργήθηκε για συγκεκριμένα συμφέροντα με αποτέλεσμα να μην έχουν αντίκρυσμα οι σπουδές κτλ. Θα ήθελα να μου πείτε κατά πόσο ισχύουν αυτά μιας κ εσείς που είστε "μέσα" γνωρίζετε περισσότερα.
Τέλος θα ήθελα να μου πείτε σε ποιά μαθήματα πιστεύετε οτι η παρακολούθηση είναι αναγκαία. Σκοπεύω να παρακολουθώ και να διαβαζω συστηματικά αλλά σε περίπτωση που κατά τη γνώμη σας κάτι μπορεί να βγει κ μόνο του θα ήθελα να το έχω υπόψιν μου.
Σας ευχαριστώ! :e_biggrin: :e_biggrin:
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από kostas213 »

Όσον αφορά την παρακολούθηση των μαθημάτων θα έλεγα ότι είδικα τα 2 πρώτα έτη είναι βασικά. Προσωπικά, την πάτησα άσχημα γιατί δεν είχα μπει σε αρκετά μαθήματα του κορμού με αποτέλεσμα στο 3ο έτος να έχω πολλές ελλείψεις. Θα σου συνέστηνα να παρακολουθείς σταθερά από την αρχή έτσι ώστε να μη σου μαζευτούν πολλά μετά (πίστεψε με είναι λίγο μανίκι να έχεις πολλά χρωστούμενα και να μην ξέρεις ποιο να πρωτοδώσεις). :e_smile:
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από staxti »

Ναι το φαντάζομαι!!
Απλά μια γνώστη από μαθηματικό μου πρότεινε αν μπορώ να πηγαίνω σε αυτά που είναι αναγκαία η παρακολούθηση για να μην με κουράσει το πήγαινε-έλα κ για να διάβαζω ότι μπορώ εγώ μόνη μου. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο μάθημα που να μπορώ να το δω μόνη μου γιατί από οτι εχω ακούσει είναι όλα λιιιγο μανίκια :e_biggrin:
Σε ευχαριστω!!! :e_biggrin:
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Falgorn »

Κοίτα, αν είναι κάτι που έχω διαπιστώσει εκ πείρας, είναι ότι αυτή η σχολή απαιτεί την παρουσία σου για να τη βγάζεις τελείως ομαλά μόνη σου. Τώρα βέβαια, μη φρικάρεις αν κάποιο εξάμηνο μετατραπεί σε περίοδο τουρισμού. Άνθρωπος είσαι, και καλό είναι να ζήσεις και λίγο τη ζωή σου! :e_biggrin:

Το καλύτερο που μπορώ να προτείνω, είναι να κοινωνικοποιηθείς όσο περισσότερο μπορείς και θέλεις στον πρώτο χρόνο, ώστε να έχεις και έναν ευχάριστο λόγο να ανεβαίνεις στη σχολή, καθώς όπως πρέπει να ξέρεις είμαστε κάπως άκρη κόσμου. Έτσι κι αλλιώς, το πανεπιστήμιο είναι μια φάση που περιλαμβάνει απείρως περισσότερα πράγματα από το στεγνό κομμάτι εκπαίδευσης-εξετάσεων. :e_wink:

Από εκεί και πέρα, μπες στις πρώτες παραδόσεις κάθε μαθήματος, και γρήγορα θα δεις ποιά μαθήματα και καθηγητές έχουν για εσένα νόημα να τα παρακολουθήσεις (σου αρέσει το μάθημα/ο τρόπος που το διδάσκει ο διδάσκων/μόνο αν είσαι εκεί περνιέται και όλοι οι γραμμικοί συνδυασμοί των παραπάνω). Στα άλλα μπορείς να βρεις συνήθως καλές σημειώσεις, και γιατί όχι, συμφοιτητές για να διαβάσετε μαζί, ο καθένας όλο και κάτι διαφορετικό θα έχει καταλάβει.

Από πλευράς γνωστικού αντικειμένου, από αυτή τη σχολή μπορείς να βγεις με πολύ γερές γνώσεις και να κάνεις πολλά διαφορετικά πράγματα. Μηχανικοί ακόμα δεν είμαστε, παρ' όλο που είμαστε Πολυτεχνείο. Επίσης, τα εργασιακά δικαιώματα που θα έπρεπε να φέρνει το πτυχίο δεν έχουν καθοριστεί καλά ακόμα. Άλλοι μπορούν να σου τα πουν καλύτερα από εμένα, αυτό το κομμάτι δεν το ξέρω.
staxti έγραψε:Σκοπεύω να παρακολουθώ και να διαβαζω συστηματικά
Όλοι το έχουμε πει αυτό κατά καιρούς. Είναι λίγο σαν τη "δίαιτα της Δευτέρας" :oops: . Κοίτα να οργανώσεις την καθημερινότητά σου ώστε η σχολή να γίνεται όσο το λιγότερο "αγγαρεία" γίνεται. Τα υπόλοιπα έρχονται.

Καλώς ήρθες!
Μην αγχώνεσαι!
Όσοι διαβαίνετε αυτή την πύλη αφήνετε κάθ.....εεε.... Όλα καλά θα πάνε! :P

Ευχαριστούμε για τις ευχές!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Falgorn την Δευ Αύγ 30, 2010 8:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
papagalakos

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από papagalakos »

Συμφωνώ με τον Κώστα αλλά επειδή το ιδανικό είναι πολύ δύσκολο θα σου έλεγα να παρακολουθήσεις μερικά μαθήματα. Αν βέβαια εσύ μπορείς και όλα ακόμα καλύτερα.
Σίγουρα Μηχανική Ι, Ανάλυση Ι και προγραμματισμό. Τα υπόλοιπα παλεύονται με μια βδομάδα διάβασμα απ' το βιβλίο.
Off Topic
Falgorn γράφεις πιο γρήγορα κι απ' τον ίσκιο σου...
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Falgorn »

Έλα ρε papagalako, χρόνια και ζαμάνια! Τί γίνεσαι; Χάθηκες.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από staxti »

@Falgorn : Βάσικα όντως έχω σκοπό να διαβάσω συστηματικά για το λόγο οτι μπήκα στη σχολή με το 10%,δηλαδή έχω χάσει ήδη μια χρονιά κάνοντας το κέφι μου και τώρα διψάω για γνώσεις (!!!) :P :P Επίσης με έχουν τρομάξει με αυτά που μου λένε (=πολυ δύσκολα μαθήματα-σχολή) και δεν θέλω να το αφήσω :roll: :roll:

Παπαγαλάκο σε ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Falgorn »

1) Μπράβο και καλό κουράγιο! :)
2) Το να διψάς για γνώσεις είναι υγιέστατο. Το αν αυτή η επιθυμία θα καλύπτεται από τις παραδόσεις είναι συζητήσιμο. :e_wink:
3) Μην φρικάρεις με ό,τι ακούς.
4) Καλή συνέχεια!
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Katsarola »

ABANDON ALL HOPE YE WHO ENTER HERE
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από apolski »

@staxti

Φυσικο ή μαθηματικο εμαρμογων θα πας?
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από staxti »

apolski έγραψε:@staxti

Φυσικο ή μαθηματικο εμαρμογων θα πας?
Σκέφτομαι μαθηματικό με ροή Μαθηματικά Πληροφορικής.Την άλλη ροή δεν την έχω επιλέξει. Βέβαια αυτό μπόρει να αλλάξει ανάλογα με το τι θα μου αρέσει πιο πολύ.
Γιατί;
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Artemoila »

Falgorn έγραψε:
staxti έγραψε:Σκοπεύω να παρακολουθώ και να διαβαζω συστηματικά
Όλοι το έχουμε πει αυτό κατά καιρούς. Είναι λίγο σαν τη "δίαιτα της Δευτέρας" :oops: . Κοίτα να οργανώσεις την καθημερινότητά σου ώστε η σχολή να γίνεται όσο το λιγότερο "αγγαρεία" γίνεται. Τα υπόλοιπα έρχονται.

Όσοι διαβαίνετε αυτή την πύλη αφήνετε κάθ.....εεε.... Όλα καλά θα πάνε! :P
Tι την αποθαρρύνεις ρε? :whip: Εγώ έχω βαρεθεί το πετσί μου, ανυπομονώ να αρχίσουν τα μαθήματα.. Καμάρι μου! Καλως μας ήρθες! :party:
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από apolski »

staxti έγραψε:
apolski έγραψε:@staxti

Φυσικο ή μαθηματικο εμαρμογων θα πας?
Σκέφτομαι μαθηματικό με ροή Μαθηματικά Πληροφορικής.Την άλλη ροή δεν την έχω επιλέξει. Βέβαια αυτό μπόρει να αλλάξει ανάλογα με το τι θα μου αρέσει πιο πολύ.
Γιατί;
Δωσε βαση στα μαθηματα μαθηματικων και προγραμματισμου τοτε...

:mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Katsarola »

ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ, ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΜΦΑΣΗ, ΟΛΟΙ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΜΕ
Άβαταρ μέλους
diosak
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 07, 2008 6:54 pm
Real Name: Διονύσης
Gender: Male

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από diosak »

Katsarola έγραψε:ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ, ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΜΦΑΣΗ, ΟΛΟΙ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΜΕ
Χαχαχα Θεος!!! Εχω λιωσει στο γελιο!
Λοιπον, ο καθενας μας μπορει να λεει τα δικα του. Ακου διαφορες γνωμες, αλλα το καλυτερο ειναι να διαπιστωσεις μονη σου ποια μαθηματα θα παρακολουθησεις και ποια οχι. Το μονο σιγουρο ειναι ομως πως ΠΟΤΕ ΔΕΝ θα παρακολουθησεις Μικροοικονομια (αντε ισως κατσεις λιγο στο πρωτο μαθημα!)!
Εικόνα
Εικόνα
Believe you can and you're halfway there.
Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. And Today? Today is a gift. That's why we call it the present.
But only in their dreams can men be truly free. It was always thus and always thus will be.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”