Καλή αρχή!

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Άβαταρ μέλους
Nasia!
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 8:06 pm
Real Name: Νάσια παραγοντικό
Gender: Female
Facebook ID: 1169014285

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Nasia! »

ψιτ, diosak.. εχει αλλαξει το προγραμμα σπουδων.. :wink: η μικρο ειναι επιλογης τωρα!
The world is not enough, but it is such a perfect place to start, my love.
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Chris »

Μου κάνει εντύπωση που όλοι αγνόησαν το συγκεκριμένο κομμάτι μέχρι τώρα:
staxti έγραψε:Έχω ακούσει πολλά αρνητικά για τη σχολή αυτή πχ όπως ότι δημιουργήθηκε για συγκεκριμένα συμφέροντα με αποτέλεσμα να μην έχουν αντίκρυσμα οι σπουδές κτλ. Θα ήθελα να μου πείτε κατά πόσο ισχύουν αυτά μιας κ εσείς που είστε "μέσα" γνωρίζετε περισσότερα.
Λοιπόν, συνοπτικά, αυτά είναι μαλακί3ς που λένε οι καθηγητές φροντιστηρίων και σχολείων αφού αυτοί είναι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ ή του ΑΠΘ (ή οτιδήποτε, βαριέμαι να τα γράψω και όλα) και έχουν ουσιαστικά "κόντρα" με τη σχολή αφού πατάμε στα χωράφια τους. Αυτή τη στιγμή έχουμε τα ίδια δικαιώματα με αυτούς, αλλά εμείς έχουμε πολλές περισσότερες διεξόδους για μεταπτυχιακά και έχουμε το προνόμιο ότι είναι πτυχίο ΕΜΠ. (μην το γελάς καθόλου) Εν ολίγοις, γράφτους όλους εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Στις παρούσες συνθήκες δεν πας πουθενά χωρίς μεταπτυχιακό και αυτό μάλλον σου καθορίζει τελικά τι θα ακολουθήσεις επαγγελματικά.

Καλως ήρθες στο forum και στη σχολή. Η ζωή σου όπως την ήξερες δεν θα είναι ποτέ η ίδια...
Καλή τύχη!

Εικόνα

Μπουχαχαχα!
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Katsarola »

Chris έγραψε:Λοιπόν, συνοπτικά, αυτά είναι μαλακί3ς που λένε οι καθηγητές φροντιστηρίων και σχολείων αφού αυτοί είναι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ ή του ΑΠΘ (ή οτιδήποτε, βαριέμαι να τα γράψω και όλα) και έχουν ουσιαστικά "κόντρα" με τη σχολή αφού πατάμε στα χωράφια τους.

Με τους ηδη εργαζομενους καθηγητες μαθηματικων/φυσικης, τι ειδους σοβαρη κοντρας μπορει να εχουμε εμεις, οι προπτυχιακοι φοιτητες ΣΕΜΦΕ; περαν του προφανους "Η ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΔΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ"
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από pao132003 »

Chris έγραψε:αυτά είναι μαλακί3ς που λένε οι καθηγητές φροντιστηρίων και σχολείων
συμφωνώ ότι είναι μ4λ4κί3ς, αλλά δεν τα λένε μόνο οι καθηγητές φροντιστηρίων, τα λένε και καθηγητές πολυτεχνείου. ακόμα και ο Θ. Ρασσιάς μας τα έλεγε στην ενημέρωση του 3ου έτους περί ροών (αυτό δεν προσδίδει κάποιο ιδιαίτερο κύρος σε αυτή την άποψη βέβαια :P).
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από snodrion »

prosopika pistevo oti fteme kai emeis.genika se sizitiseis exo akousei apo semfites pou tous rotao apo tn tade roh ti mporeis na kaneis sthn ellada kai m apantane anergos...den leo genika i sxolh mas exei diskolh apokatastash apo monh ths alla kai emeis den tn diafimizoume ligaki...etsi m fenete...
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Falgorn »

Είναι σχολή για τρελλούς επιστήμονες κατά βάση. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται...
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Katestramenos
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευ Απρ 16, 2007 2:02 am

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Katestramenos »

staxti έγραψε:
Πέρασα στη σχολή σας
Θα πήξεις ψαρούκλα... θα υποφέρεις γρήγορα στο κυλικείο και τσάκο ένα καφε
Έχω ακούσει πολλά αρνητικά για τη σχολή αυτή πχ όπως ότι δημιουργήθηκε για συγκεκριμένα συμφέροντα με αποτέλεσμα να μην έχουν αντίκρυσμα οι σπουδές κτλ. Θα ήθελα να μου πείτε κατά πόσο ισχύουν αυτά μιας κ εσείς που είστε "μέσα" γνωρίζετε περισσότερα.
Ένα μέρος της αλήθειας είναι ότι ήθελαν κάποιοι να εδρεώσουν τις καρέκλες τους στο παλιό γενικό τμήμα οπότε είναι ένας από τους λόγους(ο 3ος πιο σκοτεινός μετά το μπάσιμο "δικών μας" ανθρώπων από τους καθηγητές και τα κόλπα για εκλογές πρυτάνεων η πολιτικοποίηση αλλά είναι μεγάλη ιστορία αυτά). Όμως, διάολε ακαδημαϊκοί είναι οι περισσότερο αγαπάνε αυτό που κάνουν και το κάνουν με μεράκι (ειδικά πριν 12 χρόνια που ήταν πιο νέοι) και δεν είναι τίποτα στόκοι για να κάνουν κάτι απλά για να βολευτούν, προσπαθούν να το κάνουν ποιτικά.
Τέλος θα ήθελα να μου πείτε σε ποιά μαθήματα πιστεύετε οτι η παρακολούθηση είναι αναγκαία. Σκοπεύω να παρακολουθώ και να διαβαζω συστηματικά αλλά σε περίπτωση που κατά τη γνώμη σας κάτι μπορεί να βγει κ μόνο του θα ήθελα να το έχω υπόψιν μου.
Σας ευχαριστώ! :e_biggrin: :e_biggrin:
Ωραίες ερωτήσεις :P Οι σκοποί που έχεις όταν μπαίνεις στη σχολή θα δεις πόσο εύκολα αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου...
papagalakos

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από papagalakos »

Η επαγγελματική αποκατάσταση δεν είναι θέμα προμόσιον. Οι ενδιαφερόμενοι (επιχειρήσεις, τράπεζες, ερευνητικά ιδρύματα) δεν περιμένουν να πάρει κάτι τ' αφτί τους. Έχουν από μόνοι τους την προσοχή τους και ψάχνουν.
Το θέμα με τη σχολή είναι ότι είναι πολύ γενικού αντικειμένου οπότε με ένα μεταπτυχιακό πας οπουδήποτε, αλλά με πτυχίο μόνο δεν πας μακριά, αφού από μόνο του δεν σημαίνει εξειδίκευση και γνώση σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο.
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Chris »

Katsarola έγραψε:
Chris έγραψε:Λοιπόν, συνοπτικά, αυτά είναι μαλακί3ς που λένε οι καθηγητές φροντιστηρίων και σχολείων αφού αυτοί είναι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ ή του ΑΠΘ (ή οτιδήποτε, βαριέμαι να τα γράψω και όλα) και έχουν ουσιαστικά "κόντρα" με τη σχολή αφού πατάμε στα χωράφια τους.

Με τους ηδη εργαζομενους καθηγητες μαθηματικων/φυσικης, τι ειδους σοβαρη κοντρας μπορει να εχουμε εμεις, οι προπτυχιακοι φοιτητες ΣΕΜΦΕ; περαν του προφανους "Η ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΔΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ"
Έλα ντε :lol:
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από staxti »

pao132003 έγραψε:
Chris έγραψε:αυτά είναι μαλακί3ς που λένε οι καθηγητές φροντιστηρίων και σχολείων
συμφωνώ ότι είναι μ4λ4κί3ς, αλλά δεν τα λένε μόνο οι καθηγητές φροντιστηρίων, τα λένε και καθηγητές πολυτεχνείου. ακόμα και ο Θ. Ρασσιάς μας τα έλεγε στην ενημέρωση του 3ου έτους περί ροών (αυτό δεν προσδίδει κάποιο ιδιαίτερο κύρος σε αυτή την άποψη βέβαια :P).
Βασικα εγω δεν τα εχω ακουσει απο καθηγητες σχολειου-φροντ. Το συγκεκριμενο το εχω διαβασει στο ιντερνετ και μου το εχουν πει και αλλοι φοιτητες του πολυτεχνειου(συγκεκριμενα απο πολιτικους και χημικους). Οτι ειναι σχολη μουφα και κατι τετοια.
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από Artemoila »

staxti έγραψε:Το συγκεκριμενο το εχω διαβασει στο ιντερνετ και μου το εχουν πει και αλλοι φοιτητες του πολυτεχνειου(συγκεκριμενα απο πολιτικους και χημικους). Οτι ειναι σχολη μουφα και κατι τετοια.
Μα είναι προφανές ότι μας ζηλεύουν. Χωρίς πλάκα.
Άβαταρ μέλους
m3Lt3D
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 2:38 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από m3Lt3D »

papagalakos έγραψε:Συμφωνώ με τον Κώστα αλλά επειδή το ιδανικό είναι πολύ δύσκολο θα σου έλεγα να παρακολουθήσεις μερικά μαθήματα. Αν βέβαια εσύ μπορείς και όλα ακόμα καλύτερα.
Σίγουρα Μηχανική Ι, Ανάλυση Ι και προγραμματισμό. Τα υπόλοιπα παλεύονται με μια βδομάδα διάβασμα απ' το βιβλίο.
Off Topic
Falgorn γράφεις πιο γρήγορα κι απ' τον ίσκιο σου...
βαλε και τις τεχνικες σχεδιασεις στα μαθηματα που θελουν παρακολουθηση. Αναλυση εγω την περασα χωρις παρακολουθηση, και τεχνικες πηγα να διαβασω χωρις να χω πατησει στο μαθημα και μου φαινοντουσαν κινεζικα. :P

Γενικα παντως εξαρταται απο το ατομο. Καποιοι μπορουν να βαζουν προγραμμα μονοι τους και χωρις να πηγαινουν στη σχολη να μπαινουν σε ενα προγραμμα συστηματικου διαβασματος μεσα στο εξαμηνο, καποιοι αλλοι(μακρια απο μας :P ) ειναι τεμπελιδες και αμα δεν πηγαινουν σχολη, ανοιγουν βιβλιο πρωτη φορα κατι βδομαδες πριν την εξεταστικη.
"Σκατά στους φασίστες" - όχι Μπρεχτ
johnakis1992
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 02, 2010 11:52 pm
Real Name: Γ.Γιαννης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από johnakis1992 »

paidia epishs thelw na euxhthw se olous kalh sunexeia kai se emas tous prwtoeteis kalh arxh..!na sas rwthsw..pote tha vgei h anakoinwsh gia tis eggrafes prwtoetwn??mhpws exei hdh vgei??gt psaxnw stis anakoinwseis ths sxolhs kai den uparxei pouthena..
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλη αρχη!

Δημοσίευση από staxti »

m3Lt3D έγραψε:Αναλυση εγω την περασα χωρις παρακολουθηση, και τεχνικες πηγα να διαβασω χωρις να χω πατησει στο μαθημα και μου φαινοντουσαν κινεζικα. :P
Ασχετο,αναλυση Ι ειναι αυτα που καναμε και τριτη λυκειου? Γιατι κοιταξα σε ενα βιβλιοπωλειο το βιβλιο του Ρασσια και αυτο ειδα. Εκτος αν δεν ηταν αυτο το βιβλιο που δινουν :e_biggrin:
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από snodrion »

mn tn akous!o melted to pezei diania!axaxaxaxaxa
h analish 1 einai i sinexeia tou sxoleiou kai i themeliosh ton mathimatikon gt perilamvanei sinolotheoria kai ligh mathimatikh logikh!as poume tha deis ta idia theorimata me diaforetiko tropo apodi3hs.epishs tha emvathineis tis iparxouses enoies alla tha matheis kai kainourgies!kai an exeis skopo na diavaseis sta mesa tou e3aminou tote trava vivliothikh kai diavase tsekreko monh s!einai gamata!pistepse me afti i sxolh an kai mpeno sto deftero etos me exei ainthousiasei!
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”