D&D Books

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

Είναι τα βασικά μαθηματικά που πρέπει να μάθεις δλδ αυτά που τόνισα, που είναι τα πρώτα 2 κεφάλαια, μια ανάγνωση, μη φοβάσαι δε θα σας βάλω διαγώνισμα.
Πρέπει να έχετε μια ιδέα από τα βασικά του κόσμου του AD&D (ζάρια και μηχανισμός), ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ των φυλών, των κλάσεων, τι συμβολίζει κάθε χαρακτηριστικό και πως τα τελευταία καθορίζουν την πορεία στο παιχνίδι και την έκβαση των μαχών.
Όλα τα υπόλοιπα είναι για τους πωρωμένους, προσωπικά δεν τα έχω ξεφυλλίσει ούτε μία φορά, πόσο μάλλον να τα διαβάσω.

Τώρα αν σου φαίνεται βαρύ η διαφορά wizard και priest ίσως να μη σε θέλει και το παιχνίδι όχι μόνο εσύ αυτό. Εξάλλου όπως είπε και η ιστορία, το magic:tC με τις οδηγίες 5 γραμμών οδήγησε σε εξαφάνιση το AD&D.

Α, και υπόψιν, για μένα εξεταστική ==> όλα κομμένα, το ξεκαθαρίζω για να μην έχουμε τραβήγματα ;)

cu
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε.Θα συμφωνήσω με τον sparc στο ότι θέλει διάβασμα...Θα διαφωνήσω μαζί του για το αρχείο που έκανε link.Αυτό το πράγμα δεν διαβάζεται και μάλλον απογοητεύει πολλούς.Βρείτε σε torrent έναν οδηγό (συνιστώ D&D for dumies 2005)...Επαναλαμβάνω χωρίς διάβασμα δεν γίνεται.Τέλος αν ξέρετε από rpg σε pc δεν θα σας είναι δύσκολο.Είναι ένας άλλος κόσμος και αξίζει τον κόπο και τον χρόνο μου.Όποτε θέλετε κάνουμε ένα δοκιμαστικό session.
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

Elf (πάντα) F/M/T (αυτό το f/m/t πρώτη φορά το βλέπω... συνήθως μόνο Μage έπαιζα :P )

Τέλος γιατί είχα την εντύπωση ότι στα elves είναι:
Dex+1/Con-1 και Int+1 ?  :?

Που ζω; :P
(Στον κόσμο της Wizards of the Coast, δεν διαφωνώ.. :D )

Από εκεί και πέρα Neutral, αν και απ' ότι είδα στο NWN πάω προς Lawful Neutral :P
(Πως στο διάλο κατάφερα να αλλάξω alignment σε halfling δεν ξέρω... )
sparc έγραψε:Α, και υπόψιν, για μένα εξεταστική ==> όλα κομμένα, το ξεκαθαρίζω για να μην έχουμε τραβήγματα ;)
Yup.. εδώ συμφωνώ. Δεν θέλω να χρωστάω μαθήματα κορμούυυυυ...  :cry:
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
titanomegistoterastios
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 7:46 am
Real Name: Σπύρος
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από titanomegistoterastios »

Γιατί είσαι χαζούλης!!!Τα elves(τα απλά τουλάχιστον..όχι τα drow!) εάν θυμάμαι καλά είχαν πάντα Dex+2 Con-2....Είδες τι σου κάνει το NWN?Πότε λέμε για δοκιμαστικό session?Doc είσαι μέσα?
Ο θάνατος είναι τσάμπα...Αλλά κοστίζει μια ζωή....
Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

Πότε και που?Θέλει χώρο άνετο ήσυχο κλπ κλπ...Και φυσικά κάπου που να μας βολεύει όλους
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

titano... έγραψε:Τα elves(τα απλά τουλάχιστον..όχι τα drow!) εάν θυμάμαι καλά είχαν πάντα Dex+2 Con-2.
Ε, τότε μ@λ@κί@ Fighter με Con-2 :P
Μuahahaha.. Time Stoooop! (άσχετο)

titano_mpla_mplas έγραψε:Είδες τι σου κάνει το NWN?Πότε λέμε για δοκιμαστικό session?Doc είσαι μέσα?
E τι να κάνω συνάδελφε, αφού δεν έπαιζε κανείς από τους κολλητούς μου d&d, με το ΝWN την έβγαζα.
To ίδιο συμβαίνει και στις μουσικές μου πεποιθήσεις... :?

Anyway, μέσα εννοείται, αν και πρέπει να διαβάσω λίγο το ρημάδι το PB. Έχω χρόοοοονια να παίξω :D
Luke έγραψε:Θέλει χώρο άνετο ήσυχο κλπ κλπ...Και φυσικά κάπου που να μας βολεύει όλους
Μπορούμε να διαβάσουμε και να το στήσουμε στις καταλήψεις του εαρινού (χτύπα ξύλο)..  :lol:

Το βlack humor θα με φάει εμένα.. :?

Till then, blessings of Talos upon us..  :twisted:
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
titanomegistoterastios
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 7:46 am
Real Name: Σπύρος
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από titanomegistoterastios »

Προτείνω πρώτα να γίνει μια αναγνωριστική συνάντηση εντός σχολής...Και από εκεί και πέρα....Συναντιόμαστε σε όποιου σπίτι μας βολεύει......
Ο θάνατος είναι τσάμπα...Αλλά κοστίζει μια ζωή....
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Off Topic
Μια αφελής ερώτηση (καθότι έχω πολύ συγκεχυμένες πληροφορίες για το D&D): Τι σχέση έχει με την λογοτεχνία (στην οποία το εντάξατε); :S
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

drcypher έγραψε:
Off Topic
Μια αφελής ερώτηση (καθότι έχω πολύ συγκεχυμένες πληροφορίες για το D&D): Τι σχέση έχει με την λογοτεχνία (στην οποία το εντάξατε); :S
Εγώ έγραψε:Γράφω εδώ γιατί είναι το μόνο μέρος που ίσος κολάει το τόπικ.Πολλοί από αυτούς που παίζουν rpg παιχνίδια στον υπολογιστή θα ξέρουν ότι όλα αυτά τα παιχνίδια προέρχονται από κάποια βιβλία τα λεγόμενα dungeons and dragons (εξού και τα παιχνίδια D&D).
Σε κάλυψα?
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

Όταν μιλάμε για παιχνίδι δεν εννοούμε κάτι κοντά στο γνωστό μοντέλο, κουτί-βιβλιαράκι-πιόνα. Κάθε άλλο.
Λουκά επίσης, είσαι πολύ εκτός. Το παιχνίδι δεν προέρχεται από κάποια βιβλία, είναι αυτά τα βιβλία.
Ο ευρύτερος κλάδος ονομάζεται παιχνίδια φαντασίας. Φαντασίας γιατί δεν υπάρχει ταμπλό ούτε πιόνια, Υπάρχει ένας αφηγητής και η φαντασία του κάθε παίχτη.
RPG σημαίνει παιχνίδι ρόλων. Κάθε παίχτης αναλαμβάνει ένα ρόλο και τον παίζει, όχι σαν ηθοποιός σε θεατρική σκηνή αλλά καθοδηγώντας ένα φανταστικό χαρακτήρα στον κόσμο που αφηγείται ο DM.
Υπάρχουν ζάρια και συγκεκριμένα μαθηματικά για να αναπαραχθεί ο παράγοντας τύχη, σε μάχες, στο εμπόριο, σε κάθε αστάθμητο παράγοντα της περιήγησης. Φανταστείτε ένα επικό παραμύθι που το γράφουμε οι ίδιοι σε real time!
Η εταιρία πίσω από όλο αυτό πουλάει βιβλία με τους βασικούς κανόνες και πολλές ιστορίες, λογοτεχνικές αφηγήσεις, που σκοπό έχουν να στήσουν τα σκηνικά και να εξάψουν την φαντασία.
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

Ώρε;-ώρες είσαι αλλού...Αν προσέξεις λέω ότι αυτά τα rpg που παίζουμε στον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ προέρχονται από τα ΒΙΒΛΙΑ!!!!GOT IT?
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skywalker »

katarxin thelo na kataggeilo ton titano pou mou eipe na paro thief.Giati tora pou milisa me kati palikaria mou eipan oti o thief pethainei synexeia.Eidika ama den se paei o dm kai sou steilei kana drakoni tin ekatses tin barka.Tha prepei na arxiso na gleifo ton sparc.Prosexe sparc min kaneis kana ypoulo giati tha ginei kolasi.To kobo na plakonomaste tha sou skaso kai kamia molotov sti mouri.KOLASI.

Tespa loipon ego leo na to epispeysoume giati exo psithei ama einai loipon na poume deytera na brethoume sti sxoli kai to kanonizoume apo konta.Oxi poly noris omos mesimeraki
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
titanomegistoterastios
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 7:46 am
Real Name: Σπύρος
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από titanomegistoterastios »

Ασύστολα ψεύδη!Όλοι οι χαρακτήρες πεθαίνουν συνέχεια αν δεν παίζεις σωστά...Ή αν δε σε πάει ο DM :D
Ο θάνατος είναι τσάμπα...Αλλά κοστίζει μια ζωή....
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Και αν δεν πας τον DM μπορείς να κάνεις κάτι? :P
Εγώ ψήνομαι για Βάρβαρο (ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά.) Αρκεί ο Λουκάς να πάρει κανέναν paladin ή ο cozi :D
Τουλάχιστον να γελάσουμε γιατί βλέπω τον sparc να μας βγάζει το λάδι :(
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

Φίλε δεν θα το πιστέψεις.Αν και πρωτιμώ fighter έλεγα να πάρω Paladin...
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”