D&D Books

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

Απίστευτο έτσι;Να ψάχνουμε για DM...Λέω να βάλουμε αγγελία σε καμιά εφημερίδα...Ζητείται DM κατά προτίμηση ΣΕΜΦιτης...
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
titanomegistoterastios
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 7:46 am
Real Name: Σπύρος
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από titanomegistoterastios »

Ζητείται νέος με αφηγηματικό ταλέντο,να μη μισεί τους παίκτες και να μην αγαπάει τρελά τα τερατάκια του ως DM...Όσοι ενδιαφέρονται ας στείλουν μήνυμα στο 69..........:)Φυσικά μπορεί να προσφερθεί κάποιος από εμάς να κάνει τον DM...
Ο θάνατος είναι τσάμπα...Αλλά κοστίζει μια ζωή....
BO
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 5:46 am

Δημοσίευση από BO »

Συμβουλή μου, αφού αποφασίσατε να ασχοληθείτε με το παιχνίδι παίξτε Advanced Dungeons & Dragons και όχι D&D.
Παρόλο που είναι πιο σύνθετο ως προς τους κανόνες, δεν συγκρίνεται ως παιχνίδι!
Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

Αν μας βρεις dm σου υπόσχομαι ότι θα παίξουμε AD&D.Αν και θα ψηνόμουν περισσότερο για star wars που απότι είδα υπάρχει...
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skywalker »

tha gino ego gm
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
titanomegistoterastios
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 7:46 am
Real Name: Σπύρος
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από titanomegistoterastios »

Αχαχαχαχαχαχαχα....Το άλλο με το Τοτο το ξέρεις?....Αφου δεν έχεις τα βιβλία :?
Ο θάνατος είναι τσάμπα...Αλλά κοστίζει μια ζωή....
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skywalker »

katebenoun.... :D
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

skywalker έγραψε:tha gino ego gm
Διόρθωση 1η: DM όχι GM...

Διόρθωση 2η:Και να έχεις τα βιβλία για να παίξεις ως DM πρέπει να έχεις εμπειρία και σαν παίκτης.Πολύ εμπειρία...

Εξάλλου τα βιβλία δεν σου παρέχουν οδηγίες για το πως να παίξεις ως DM αλλά περισσότερο είναι κάτι σαν συμβουλές απόσο ξέρω.
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

Αν σας ενδιαφέρει η 2η έκδοση έχω όλα τα βιβλία σε αυθεντικό cd (και μερικά εκτυπωμένα) με όλα τα απαραίτητα εργαλεία αλλά θέλει pc με windows (που δεν έχω) . Επίσης έχω το βασικό πακέτο του κόσμου Αl Qadim και ένα βιβλίο ιστοριών αλλά έχω πουλήσει όλα μου τα ζάρια!!!
(τα ζάρια είναι κάτι σαν φετίχ και μερικές φορές μοναδικές συλλογές κοστίζουν πολλά (για παιδιά σχολίου))

Τώρα αν έχουμε υπολογιστή έχω τα πάντα (κυριολεκτικά τα πάντα) σε pdf και μπορώ να σας εξηγήσω όσα χρειάζονται ενώ παίζουμε.
Θα έχει φάση να θυμηθώ τα παλιά καθώς έπαιζα για χρόνια (ακόμη και σε λέσχες) και μπορώ να ξεκινήσω ως DM "εκπαιδεύοντας" παράλληλα κάποιον άλλο.

Ο DM είναι όλο το παιχνίδι, αν αυτός δεν είναι καλός τότε όλο το φιλότιμο του πλανήτη δε φτάνει να φτιάξει την κατάσταση. Προσωπικά είμαι μέτριος, καλός για αρχή αν προτιμάτε, αλλά αυτό είναι κάτι που θα το κρίνετε εσείς.

3 βασικά πράγματα είναι ότι ένα μέτριο παιχνίδι διαρκεί κάπου 6 ώρες. Θέλουμε 2 ώρες την πρώτη μέρα για την δημιουργία χαρακτήρων και η όλη φάση είναι απλή για ένα 15χρονο. Όρεξη να υπάρχει!

ΥΓ: είναι AD&D. To D&D πέθανε 15 χρόνια πριν. Το αναφέρω ενημερωτικά γιατί είναι δύο πολύ διαφορετικά παιχνίδια.
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Άβαταρ μέλους
titanomegistoterastios
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 7:46 am
Real Name: Σπύρος
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από titanomegistoterastios »

Sparc....Εμένα μου κάνεις!!!Εσάς παιδιά?Όσο για το D&D...Εγώ εννοούσα την D&D 3rd Edition...Όσο για ζάρια...Έχω εγώ μερικά...Και όσα μας λείπουν τα παίρνουμε από την Κάισσα....
Ο θάνατος είναι τσάμπα...Αλλά κοστίζει μια ζωή....
Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

Ψήθηκα άγρια!Καλά ρε γύφτο (sparc)...Τόσο καιρό γιατί δεν μου το έχεις πει ότι ξέρεις...Θα παίζαμε εδώ και χρόνια!!!! :evil:
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

ρε γίδι Λουκά, όταν ήρθες και πείρες όλα μου τα pc-rpg δε σου έλεγα ότι είναι μάπα μπροστά στα πραγματικά παιχνίδια ρόλων με χαρτί και μολύβι;

Βέβαια υπάρχει το θέμα τις ορολογίας:
RPG: role playing game - παιχνίδι ρόλων
πρώτη έκδοση είναι η pen&pencil - χαρτί και μολύβι, μα όταν ο κόσμος έγινε ψηφιακός βγήκαν και στις οθόνες.
Η μεγαλύτερη εταιρεία παραγωγής υλικού για p&p rpg ήταν η TSR με τα γνωστά D&D (dungeons & dragons), τόσο γνωστά που με τα χρόνια οι δύο έννοιες (rpg - d&d) ταυτίστηκαν.
Η TSR βρέθηκε στο απόγειο της με την δεύτερη έκδοση του μοντέρνου AD&D (advanced dungeons & dragons) 2nd edition.
Ωστόσο τα παιχνίδια αυτά ήταν χρονοβόρα και χρειαζόντουσαν πολύ διάβασμα και ασχολία. Με λίγα λόγια, μερικά χρόνια ( '94-'96 ) πριν το τέλος τις χιλιετίας, είχαν πλέον αναχθεί σε geeky παιχνίδια.
Εκεί βρήκε την ευκαιρία και ξεπρόβαλε ένα νέο παιχνίδι, γρήγορο και απλό, που απαιτούσε μόνο μία στοίβα κάρτες. Το όνομα αυτού magic the gathering της Wizards of the Coast. Το νέο αυτό παιχνίδι επεκτάθηκε γρήγορα σε φρενίτιδα εκτοξεύοντας την WOTC στα ύψη και την TSR στην χρεοκοπία.
Η WOTC βλέποντας μία μεγάλη αγορά να πεθαίνει, αγόρασε την TSR ('97) και έβγαλε την τρίτη έκδοση AD&D που υπάρχει μέχρι σήμερα. Η τρίτη έκδοση είναι γενικά ποιο εύκολη και πολύ πιο γρήγορη.
Για να καταλάβετε τι εννοώ συγκρίνεται ένα κλασσικό Action Adventure διαλόγων και γρίφων με ένα ψευτο-shoot'em up με κλειδωμένες πόρτες και 2-3 λαβύρινθους.
Πιο απλά δείτε Baldurs gate vs Icewind dale (αν και είναι και τα δύο εποχής WOTC).
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

Δεν έχει νόημα να παίξουμε ενώ μερικοί δεν ξέρουν τπτ. προσωπικά το βαριέμαι οπότε ας κάνουμε μια μικρή προετοιμασία εδώ:

Το πρώτο πράγμα είναι ο χαρακτήρας του καθενός...

Πρώτα μάθετε για τις races: Dwarf, Elf, Gnome, Half-elf, Halfling, Human

Μετά μπορείτε να ψάξετε τα βασικά για τα χαρακτηριστικά: Strength, Dexterity, Constitution, Intelligence, Wisdom, and Charisma

Δείτε τις διαφορές μεταξύ των main classes: Fighter, Palladin, Ranger, Priest, Wizard, Thief, Bard.

Συνεχίζουμε με Alignment: lawful, neutral, or chaotic / evil, neutral or good

Και τέλος όλα αυτά θα τα βρείτε συγκεντρωμένα εδώ

αφού πάρετε μια ιδέα θα συζητήσουμε πότε θα γίνει το πρώτο παιχνίδι.
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
BO
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 5:46 am

Δημοσίευση από BO »

Ο λόγος που το Magic έπιασε τόσο πολύ και "εξαφάνισε" το AD&D, πέρα από το γεγονός ότι στην αρχή είναι σαφώς πιο εύκολο, είναι ότι γύρω του κινείται αφάνταστα περισσότερο χρήμα. Ο παίκτης στην αρχή αγοράζει έτοιμα decks εισαγωγικών εκδόσεων (Portal), μετά έτοιμα decks προχωρημένων εκδόσεων, μετά boosters και αργότερα όταν φτάσει σε ένα σχετικά υψηλό επίπεδο μεμονωμένες κάρτες και παίρνει μέρος στα καθιερωμένα FNM (draft, constructed). Βέβαια η βιομηχανία των Wizards of the Coast (η εταιρεία που έχει τα δικαιώματα του Magic the Gathering) δεν σταματά εκεί καθώς υπάρχουν πολλά συμπληρωματικά προιόντα όπως θήκες για κάρτες, άλμπουμ, περιοδικά(Duelist) κλπ. Μέχρι και εθνικά και παγκόσμια πρωταθλήματα διοργανώνονται (Grand Prix) στα οποία όπως μπορείτε να φανταστείτε παίζει πολύ χρήμα. Μάλιστα το Magic απευθύνεται σε εφηβικές ηλικίες κυρίως, όπου όπως όλοι μας ξέρουν τα παιδιά συνέχεια ζητάνε καινούργια πράγματα από γονείς, συγγενείς. Έτσι έχει εξασφαλισμένες υψηλές πωλήσεις!
Αντίθετα το AD&D (τουλάχιστον μέχρι τη δεύτερη έκδοση, που όπως σωστά ειπώθηκε έφτασε στο απόγειο του, όταν και το παράτησα) αν και είχε πολλά συμπληρωματικά προιόντα (ακόμα και νουβέλες φαντασίας) στην ουσία απαιτούσε λίγα, έστω και ακριβά βιβλία, και κυρίως καλή παρέα. Οπότε όπως μπορείτε να φανταστείτε η παρακμή του κάθε άλλο παρά αναπάντεχη ήταν.
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skywalker »

kala pame kala tora ti le re spark.Ama einai na to diabasoume olo ayto gia na paiksoume ego prosopika den eimai mesa den exo diabasei alla kai alla tha katso na diabaso d&d.Einai toso parakmi mou thymizei ton cartman sto make love not wow pou kathetai sto wc kai diabazei to manual tou wow.Sigoura yparxei pio aplos tropos alla an den yparxei emena min me metrate
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”