D&D Books

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Άβαταρ μέλους
titanomegistoterastios
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 7:46 am
Real Name: Σπύρος
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από titanomegistoterastios »

Επειδή βλέπω πως το θέμα έχει "παγώσει"και επειδή αυτές τις μέρες αρκετοί από εμάς λόγω γνωστών αιτιών θα έχουν άπλετο ελεύθερο χρόνο,ποιοί ενδιαφέρονται να βρεθούμε μέσα στις επόμενες μέρες?

ΥΓ.Εδώ θα μου πείτε πως ο κόσμος καίγεται και εγώ ασχολούμαι με............. :D
Ο θάνατος είναι τσάμπα...Αλλά κοστίζει μια ζωή....
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skywalker »

Ακομη δεν το πιστευω οτι το λεω αυτο το πραγμα.Πιστευω οτι σημερα ανακαλυψα τα ορια του καψιματος.Πιστευω ακραδαντα και καλω οποιονδηποτε να με διαψευσει οτι αυτο ειναι το τερμα.Δεν υπαρχει τπτ αλλα πιο καμενο απο αυτο.Αυτο το υψιστο επιπεδο καψιματος δεν ειναι φυσικα τιποτε αλλο απο το D&D.Το παιχνιδι αμα ασχοληθεις σοβαρα μπορει να σου χαρισει ανετα μια υποκατασταση του πραγματικου κοσμου κοσμου.Απειρως πολυπλοκο και δαιδαλωδες πραγματικα χανεσαι.Παροτι ο dm ηταν gtp(plaka kano :D ) το παιχνιδι μετραει αρκετα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειμαι τοσο καμμενος ωστε να συνεχισω να το παιζω θα παω για υπνο και θα το σκεφτο καποια στιγμη.Ασε που ειναι και πολυ στην τυχη αμα ο αλλος ξεκ#λ#θει μπορει να σε σκισει.


οπως θα ελεγε και ο cartman my sense of burn overload(my sense of humor overload ep  How to Eat With Your Butt to opoio einai theiko parepiptontos :D )
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Για αυτό δεν ήρθες στη συνάντηση; κάηκες στο D&D; τι να σου πω.... :( :sky:
                 
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skywalker »

afou eixe giorti o allos re.Ayti ti drastiriotita eixe diorganosei to programa tou akolouthisa.Ela mou kakioneis :D

Telika ayti i foto ti einai i thesaloniki :D




(mathima1 pos na tsantisei ton papou el : tou les oti o bolos einai i thessaloniki)
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Off Topic
Δεν με τσαντίζει... ίσα ίσα που πολύ θα ήθελε η παραλία της Θεσσαλονίκης να είναι σαν του Βόλου, χωρίς αυτοκίνητα... :P
                 
Άβαταρ μέλους
alexaiv
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 11:43 am
Real Name: Αλέξης Αϊβαλιώτης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από alexaiv »

skywalker έγραψε:Ακομη δεν το πιστευω οτι το λεω αυτο το πραγμα.Πιστευω οτι σημερα ανακαλυψα τα ορια του καψιματος.Πιστευω ακραδαντα και καλω οποιονδηποτε να με διαψευσει οτι αυτο ειναι το τερμα.Δεν υπαρχει τπτ αλλα πιο καμενο απο αυτο.Αυτο το υψιστο επιπεδο καψιματος δεν ειναι φυσικα τιποτε αλλο απο το D&D.Το παιχνιδι αμα ασχοληθεις σοβαρα μπορει να σου χαρισει ανετα μια υποκατασταση του πραγματικου κοσμου κοσμου.Απειρως πολυπλοκο και δαιδαλωδες πραγματικα χανεσαι.Παροτι ο dm ηταν gtp(plaka kano :D ) το παιχνιδι μετραει αρκετα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειμαι τοσο καμμενος ωστε να συνεχισω να το παιζω θα παω για υπνο και θα το σκεφτο καποια στιγμη.Ασε που ειναι και πολυ στην τυχη αμα ο αλλος ξεκ#λ#θει μπορει να σε σκισει.
Όντως το παιχνίδι μπορεί να σε κάψει τελείως. Εγώ με την παρέα ειδικά τώρα το καλοκαίρι που καθόμασταν όλη μέρα το λιώσαμε (κάτι session των 7-8 ωρών όλο το βράδυ 2-3 φορές την εβδομάδα).
πάντως, αν έχεις κάποιον να σου δείξει, να σου εξηγήσει και που φυσικά έχει εμπειρία το παιχνίδι μαθαίνεται εύκολα. Εγώ παίζω με ένα άτομο εδώ και 3 χρόνια παρέα που δεν έχει διαβάσει ποτέ του ούτε ένα βιβλίο. Όπως και να χει, είναι μια ασχολία που κατά την γνώμη μου προσφέρει ευχαρίστηση αν παίζεται ωραία και που σε φυσιολογικές δόσεις δεν θεωρείται κάψιμο. Άν θέλετε καμιά βοήθεια με τους κανόνες κλπ κάντε pm να σας βοηθήσω παίζω εδώ και 4 χρόνια.

Α, επίσης τα βιβλία της 3.5 έκδοσης που παίζω εγώ βρίσκονται όλα σε pdf και από torrent αλλά και στο limewire.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Δημοσίευση από LocknLoad »

Ενδιαφερομαι και εγω!

Ειμαι ασχετος απο Pen'n'Paper αλλα μου εχει εξηγησει τα βασικα ενας φανατικος φιλος μου ο οποιος κανει καλο DM και εχω παιξει D&D στο PC (BG 1&2, Ice 1&2)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Luke Skywalker
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 10:03 am
Real Name: Λουκάς
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από Luke Skywalker »

Τελικά με όλη αυτή τη συζήτηση ποιος ξεκίνησε να παίζει D&D?
Come crawling faster
obey your Master
your life burns faster
obey your Master
Master

July3 2007 Rockwave Metallica και τα μυαλά στα κάγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Δημοσίευση από LocknLoad »

Δεν ξερω... Εγω ειμαι καινουργιος  :D Εσυ να μου πεις!
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Lifo
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2006 4:26 pm

Δημοσίευση από Lifo »

Έχω παίξει δύο φορές το Vampire, μετράει ?

Είναι πάντως μεγάλο "κόλλημα" αυτά, πολύ διασκεδαστικό βέβαια αλλά υπάρχουν μερικοί που ξεφεύγουν εντελώς.
' Όσο υπάρχουν σφαγεία θα υπάρχουν και πεδία μαχών ' - L. Τolstoy
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

To vampire ειναι το καλυτερο rpg ever!
Εγώ παίζω και ad&d χρόνια (και πάντα priest) αλλά το vampire είναι πολύ ομορφότερο κατ'εμέ
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: D&D Books

Δημοσίευση από LocknLoad »

http://www.albinoblacksheep.com/text/bloodninja

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:\



P.S. (mias pou arxizei me D&D eipa na to balw edw)
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: D&D Books

Δημοσίευση από Katsarola »

Ποιός είπε οτι το Magic: The Gathering είναι απλό παιχνίδι;!;! :o
Είναι ένα δύσκολο, απαιτητικό (καθώς και εξαιρετικά χρονοβόρο :P ) παιχνίδι, του οποίου ο μέσος όρος ηλικίας των παιχτών είναι πάνω απο 20...
Κατα τη γνώμη μου είναι σαφώς δυσκολότερο απο το D&D.
Στο D&D αν διαβάσεις ένα βιβλίο (και μάλιστα όχι ολόκληρο, κάποια κεφάλαια μόνο αρκούν) τότε είσαι εντάξει, ενώ Magic χωρίς εμπειρία δεν θα μάθεις ποτέ, όσες φορές και αν διαβάσεις τους κανόνες.

Όπως και νά'χει πάντως, διαφορετικά παιχνίδια είναι, το μεν Pen&Paper RPG, το δε Trading Card Game (TCG). Αμφότερα υπέροχα είναι, απλώς για να παίξεις D&D θέλει παρέα, χώρο και χρόνο, όχι ό,τι πιο εύκολο δηλαδή :(


Υ.Γ.: Άχρηστη πληροφορία: Την Wizards Of The Coast την αγόρασε η Matel, την οποία Matel έχει πλέον αγοράσει η Hasbro ^^ Το πόσα έσοδα αποφέρει είναι μια πληροφορία πάντως που πολύ θα ήθελα να μάθω :P (η Wizards of the Coast είναι (συν)υπεύθυνη και για παιχνιδάρες σαν τα Baldur's Gate (Ι και ΙΙ) και το Neverwinter Nights (το ΙΙ είναι μάπα :cry: ))
Άβαταρ μέλους
Elnor
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 3:24 pm
Real Name: GP
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Zanarkand

Re: D&D Books

Δημοσίευση από Elnor »

Κοιτα ειναι δυο παιχνιδια που βασιζονται σε διαφορετικες φιλοσοφιες. Το Magic ειναι easy to learn hard to master ενω το d'n'd δεν το λες και easy to learn. Επισης το πρωτο βασιζεται σε αυστηρους κανονες που πρεπει να ακολουθησεις ενω το δευτερο εκτος αυτων ασχολειται και με το χτισιμο μιας προσωπικοτητας ingame και ειδικα για τον dm με τον εμπλουτισμο (η και τη δημιουργια) ενος ολοκληρου fantasy universe. Και τα δυο χρειαζονται κατα τη γνωμη μου εμπειρια. Εχοντας παιξει και τα δυο νομιζω οτι και τα δυο εχουν τη δυσκολια τους αν και δεν συγκρινονται καθως ειναι δυο τελειως διαφορετικα παιχνιδια.
''Fear me mortals, for I am the Anointed, the Favoured son of Chaos,the Scourge of the World. The armies of the Gods rally behind me, and it is by my will and by my sword that your weakling nations shall fall.''
Archaon, Lord of the End Times
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: D&D Books

Δημοσίευση από skywalker »

i dikia mou empeiria einai oti to dnd einai klaseis anwtero apo to magic.Sto magic apla diabazeis tis kartes kai matheneis kapoia basika pragmata.Einai ousiastika san epitrapezio me kartes (px munchkin,wizards...) plus to exei mathei na to pezei kai o mikros mou xaderfos.To dnd einai alli fasi.Toulaxiston an thes na les oti paizeis kala prepei na liwseis :D
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”