Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

"Η πολιτική αφορά το παρόν, ενώ μια μαθηματική εξίσωση την αιωνιότητα. "
Albert Einstein

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από O kanenas »

sempreviva έγραψε:
papagalakos έγραψε: Γράφτε ένα κείμενο σε μια εφημερίδα ως φοιτητές ΣΕΜΦΕ, ή ΕΜΠ, που να εξηγείται γιατί είναι λάθος κάτι τέτοιο. Περισσότερο θα του στοιχήσει απ' το να του πάρετε μερικά ψοροευρώ που περιλαμβάνονται ούτως ή άλλος στο κεφάλαιό του για τιες εκλογές.

Νομίζω πως θα ήταν όντως πιο επιζήμιο και εξευτελιστικό κάτι τέτοιο. Άσε που έχει κ ψιλοάμεσα αποτελέσματα,ενώ αν μπλέξεις με καταγγελίες..καλά σαράντα (χρόνια)
Από τη μία έχει αυτό το καλό, από την άλλη όμως η δυσφήμιση μερικές φορές μπορεί να λειτουργήσει και ως αρνητική διαφήμιση... Δεν ξέρω...
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
sempreviva
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 10:21 pm
Real Name: Spongebob
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από sempreviva »

O kanenas έγραψε:
sempreviva έγραψε:
papagalakos έγραψε: Γράφτε ένα κείμενο σε μια εφημερίδα ως φοιτητές ΣΕΜΦΕ, ή ΕΜΠ, που να εξηγείται γιατί είναι λάθος κάτι τέτοιο. Περισσότερο θα του στοιχήσει απ' το να του πάρετε μερικά ψοροευρώ που περιλαμβάνονται ούτως ή άλλος στο κεφάλαιό του για τιες εκλογές.

Νομίζω πως θα ήταν όντως πιο επιζήμιο και εξευτελιστικό κάτι τέτοιο. Άσε που έχει κ ψιλοάμεσα αποτελέσματα,ενώ αν μπλέξεις με καταγγελίες..καλά σαράντα (χρόνια)
Από τη μία έχει αυτό το καλό, από την άλλη όμως η δυσφήμιση μερικές φορές μπορεί να λειτουργήσει και ως αρνητική διαφήμιση... Δεν ξέρω...
Σωστό κ αυτό..νομίζω όμως ότι ισχύει στα πάντα εκτός απ'την πολιτική.Δηλαδή ποιος θα ψήφιζε κάποιον ο οποίος εκμεταλλεύεται τη θέση του για να βάλει χέρι στα προσωπικά δεδομένα φοιτητών (προς το παρόν) μόνο κ μόνο για την προεκλογική του καμπάνια? Τι να πω βέβαια,ποτέ δεν ξέρεις..
Life isn't easy for the Pin Cushion Queen. When she sits alone on her throne, pins push through her spleen.
Άβαταρ μέλους
congi
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 6:29 pm
Real Name: CG
Gender: Male

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από congi »

Σίγουρα αυό που έκανε δεν ήταν το πιο ωραίο πράγμα αλλά νομίζω πως πρέπει να διευκρινιστεί κάτι. Για να βρει τα email των φοιτητών δεν χρειάζεται να εκμεταλλευτεί την θέση του... Τα email μας είναι της μορφής ge07xxx, δηλαδή τα δύο πρώτα ψηφία αναφέρονται στο έτος (07) που μπήκα και τα άλλα τρία στην θέση εισαγωγής. Έτσι αν το 2007 είχαμε περάσει 140 άτομα, για να στείλω ένα email σε όλους που μπήκαν το 2007, έστελνα στους ge07001, ge07002, ... , ge07140.
pan
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 2:41 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από pan »

congi έγραψε:Για να βρει τα email των φοιτητών δεν χρειάζεται να εκμεταλλευτεί την θέση του...
Λάθος λάθος! Δεν μας έστειλε mail απ'τον προσωπικό του λογαριασμό! Εκεί είναι το πιο σημαντικό ζήτημα! Ήταν @lists.ntua.gr! Χρησιμοποίησε το λογαριασμό που επικοινωνεί μαζί μας το Πολυτεχνείο για ακαδημαϊκούς και μόνο λόγους! (υποτίθεται) . Παρακολουθώ τη συζήτηση απ'την αρχή κι έχω να προσθέσω κάτι σε όλα όσα γράφτηκαν . Άλλο είναι ρε παιδιά να βάζει ένας φοιτητής μια αφίσα σε έναν τοίχο, και άλλο από θέση εξουσίας να προβάλει κάποιος ετσιθελικά τις ιδέες του (μέσω ΜΜΕ, μέσω ακριβοπληρωμένων διαφημίσεων, σπαμάροντας mail από λίστα ακαδημαϊκού ιδρύματος ή στέλνοντας στοχευμένα επιστολές σε σπίτια ή μηνύματα σε κινητά από κάποια ανάλογη βάση δεδομένων, κλπ κλπ) . Κάθε κουβέντα πρέπει να καταλήγει σε τσακωμό μεταξύ μας πια; Που καταντήσαμε; Ντροπή. Ντροπή .
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από apolski »

Σας πειραξε τοσο πολυ ενα email ενω δεν σας πειραζουν οι αφισες πολιτικης διαφημισης που υπαρχουν σε καθε τοιχο της σχολης μας? :e_surprised:
pan
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 2:41 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από pan »

apolski έγραψε:Σας πειραξε τοσο πολυ ενα email ενω δεν σας πειραζουν οι αφισες πολιτικης διαφημισης που υπαρχουν σε καθε τοιχο της σχολης μας?
Άλλο θέμα, προς συζήτηση και κριτική συμφωνώ! Έτερον εκάτερον όμως! Δεν είναι θέμα ενός "αθώου" mail, εξήγησα στο προηγούμενο σχόλιο . Ο φοιτητής που αφισοκολλάει δεν εκμεταλλεύεται θέση εξουσίας, δεν χρησιμοποιεί βάση προσωπικών δεδομένων . Μπορεί να προκύπτουν άλλα ζητήματα με την άμετρη αφισοκόλληση οκ, αισθητικά, πολιτικά, κοινωνικά, δεν ξέρω . Απλώς είναι άλλο το θέμα του θρεντ νομίζω .
papagalakos

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από papagalakos »

apolski έγραψε:Σας πειραξε τοσο πολυ ενα email ενω δεν σας πειραζουν οι αφισες πολιτικης διαφημισης που υπαρχουν σε καθε τοιχο της σχολης μας? :e_surprised:
pan έγραψε:Άλλο είναι ρε παιδιά να βάζει ένας φοιτητής μια αφίσα σε έναν τοίχο, και άλλο από θέση εξουσίας να προβάλει κάποιος ετσιθελικά τις ιδέες του (μέσω ΜΜΕ, μέσω ακριβοπληρωμένων διαφημίσεων, σπαμάροντας mail από λίστα ακαδημαϊκού ιδρύματος ή στέλνοντας στοχευμένα επιστολές σε σπίτια ή μηνύματα σε κινητά από κάποια ανάλογη βάση δεδομένων, κλπ κλπ)
Οι αφίσες τις περισσότερες φορές προβάλουν πολιτικές θέσεις/ιδέες γύρο από ζητήματα πολιτικά που αφορούν όλους μας, αλλά κάποιες φορές και ευρύτερα κοινωνικά, κ.α.

Μήπως τελικά γίνεται εμφανές ότι εκτός από την κομματικοποίηση ενοχλεί και η πολιτικοποίηση και οι αφίσες είναι απλά μια αφορμή για να πατήσει η αδιαφορία και η αποπολιτικοποίηση;

Το πραγματικά περίεργο είναι πως γίνεται να υπάρχουν τέτοιες τάσεις σε μια εποχή που ο συντηριτισμός μας ακουμπά όλους. Να πω ότι ήμασταν ακόμα στο 90' που το χρήμα ήταν άφθονο να πω εντάξη. Αλλά σήμερα;
Να μου πεις εδώ υπάρχουν συμφοιτητές που εν μέσω αυτής της ντροπής γράφονται στην ΠΑΣΠ και είναι και περήφανοι γι' αυτό.

Έχω ξαναπεί ότι όσοι σκοπεύουν να φύγουν στο εξωτερικό και δεν τους νοιάζει η εδώ πραγματικότητα ας μας κάνουν τη χάρη να συμπεριφαίρονται από σήμερα σαν να είχαν ήδη φύγει, κι ας αφήσουνε εμάς τους "γραφικούς" να ασχοληθούμε με τα της Ελλάδας που θα συνεχίσει να είναι η χώρα μας. Όχι ότι "εκεί έξω" θα βρούν τη Γη της επαγγελίας, αλλά ας κόψουν το λαιμό τους. Στα εδώ όμως ας μην ανακατεύονται.

Πως μπορεί κανείς να δηλώνει πατριώτης και να μην θέλει να ασχοληθεί αυτός, αλλά να έχει και την απαίτηση να μην ασχολείται κανένας με την κατρακύλα της χώρας του; Και το μόνο που να τον νοιάζει να είναι η "ομαλή λειτουργία της σχολής του" και "οι καθαροί τοίχοι".
Το Πολυτεχνείο δεν είναι αποκομένο απ' την πολιτεία, και όταν η δεύτερη βρίσκεται σε μια κατάσταση μεταξύ οικονομικής υποδούλωσης και πτώχευσης δεν γίνεται να "λειτουργεί ομαλά".

Ο κόσμος καίγεται...
Και τον έναν τον πειράζουν οι αφίσες στους τοίχους, τον άλλον οι παρατάξεις...
Όσο σκέφτομαι ότι ενώ τα μόνα θέματα που θα έπρεπε να κυριαρχούν στις φοιτητικές συζητήσεις είναι πως θα απαντήσουμε στην ισοπέδωση κυριαρχεί η απάθεια δεν ξέρω αν πρέπει να τα παρατήσω ή να αρχίσουν οι καρπαζιές.

Ακραίος είμαι; Το ΠΑΣΟΚ πάντως με τέτοια συνθήματα βγήκε κυβέρνηση έχοντας από κάτω μια σύμφωνη βάση, για να μεταλαχθεί στη συνέχεια συμπαρασύροντας όλο το λαό.
Οι απεργοσπάστες, και παραπέρα γενικότερα οι ρουφιάνοι και οι φασίστες έτρωγαν ξύλο όπου εμφανίζονταν, ενώ ήταν ντροπή να είσαι απολίτικος. Φόβος για μια τυχούσα δεύτερη κατρακύλα στο φασισμό. Σήμερα στο νέο φασισμό οι απεργοσπάστες είναι ο κανόνας, οι ρουφιάνοι παρασημοφορούνται, απ' τα δελτία των 8 μας μιλάν οι φασίστες και η αποπολιτικοποίηση είναι "in".

Αναρωτιέμαι κατά πόσο πρέπει να βάζεις στη κουβέντα κάποιον που σου θέτει την άποψη ότι δεν πρέπει να γίνει κουβέντα.
Γενικά μιλώντας.
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από Hengeo »

sempreviva έγραψε:
papagalakos έγραψε:Γράφτε ένα κείμενο σε μια εφημερίδα ως φοιτητές ΣΕΜΦΕ, ή ΕΜΠ, που να εξηγείται γιατί είναι λάθος κάτι τέτοιο. Περισσότερο θα του στοιχήσει απ' το να του πάρετε μερικά ψοροευρώ που περιλαμβάνονται ούτως ή άλλος στο κεφάλαιό του για τιες εκλογές.
Νομίζω πως θα ήταν όντως πιο επιζήμιο και εξευτελιστικό κάτι τέτοιο. Άσε που έχει κ ψιλοάμεσα αποτελέσματα,ενώ αν μπλέξεις με καταγγελίες..καλά σαράντα (χρόνια)
Ίσως όντως να είναι καλύτερο αυτό από το να μπλέξουμε με αστυνομία, καταγγελίες, κ.λ.π.

Για μένα πάντως το θέμα είναι πολύ σοβαρό ως προς την χρήση λίστας e-mail που προορίζεται για ακαδημαϊκούς σκοπούς με τέτοιο τρόπο, και απογοητεύομαι όταν βλέπω να έχει γεμίσει προσωπικές διαμάχες και off-topic..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
do urden
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 2:45 am
Real Name: alex
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από do urden »

Amelie Poulain έγραψε:
lunatic έγραψε:Πράγματι αίσχος....
Αλλά εδώ η ΠΚΣ κολλάει αφίσες για δημάρχους του ΚΚΕ στο Πολυτεχνείο...
Ρε η κατάσταση έχει ξεφύγει λέμε....
Αυτο λέγεται ελευθεροτυπία και έχει θεσπιστεί από την εποχή της γαλλικής επανάστασης (ναι κάνανε και τότε επαναστάσεις και καταλήψεις).Δεν έχω γράψει ποτέ σε forum της σεμφε για κάτι πολιτικό,αλλά διαβάζω εδώ και ώρα αυτά που η ελευθερία του λόγου σου έχει επιτρέψει να γράφεις και δεν άντεξα αλλό!Ξέρεις εκτός από τα μαθήματα,ζεις μέσα σε μία κοινωνία.Χωρίς αυτήν δεν θα μπορούσες να επιβιώσεις.Γι αυτό βγες απ'το μικρόκοσμό σου και κοίτα γύρω σου τι γίνεται.
Kala nai cool dikio exeis alla vevaia sigoura yparxei kapoia provlhmatikh sto na kolaei kapoios fatses pshfoforwn enw kanonika 8a eprepe na bainei stis gs
i was told that i could fly when least expected..cloud connected
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από Falgorn »

Δίκαιη μπηχτή.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
do urden
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 2:45 am
Real Name: alex
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από do urden »

Malefino έγραψε:
Amelie Poulain έγραψε: Αυτο λέγεται ελευθεροτυπία και έχει θεσπιστεί από την εποχή της γαλλικής επανάστασης (ναι κάνανε και τότε επαναστάσεις και καταλήψεις).Δεν έχω γράψει ποτέ σε forum της σεμφε για κάτι πολιτικό,αλλά διαβάζω εδώ και ώρα αυτά που η ελευθερία του λόγου σου έχει επιτρέψει να γράφεις και δεν άντεξα αλλό!Ξέρεις εκτός από τα μαθήματα,ζεις μέσα σε μία κοινωνία.Χωρίς αυτήν δεν θα μπορούσες να επιβιώσεις.Γι αυτό βγες απ'το μικρόκοσμό σου και κοίτα γύρω σου τι γίνεται.
Κι εσύ βγες λίγο απ'τον μικροκοσμματισμό σου και κοίτα λίγο πιο καθαρά. Ελευθεροτυπία είναι να δημοσιεύεις, να μοιράζεις κείμενα, αφίσες με τις οποίες μπορείς να εκφράζεις και να προπαγανδίζεις τα πιστεύω σου. Το να προπαγανδίζεις και να διαφημίζεις μία θέση εξουσίας κάποιου συνκομματικού σου ή οποιουδήποτε άλλου,και ιδιαίτερα εντός ενός χώρου ελεύθερης σκέψης και έκφρασης εγώ το βλέπω ως σκέτη μικροπολιτική προπαγάνδα και πολιτική διαφήμιση. Παρ'όλα αυτά δε με ενοχλεί να υπάρχουν μερικές αφίσεις κομματικής μικροπολιτικής προπαγάνδας για διαφήμιση της εξουσίας που ζητά το τάδε κόμμα ή εκπρόσωπός του, όμως ο σωρός από αφίσες που καλύπτουν ολόκληρους τοίχους όλες μαζί σκοπεύει καθαρά σε πλύση εγκεφάλου.
καλα ναι δικιο εχεις αλλα και παλι ειναι αστειο τωρα ο lunatic να εντοπιζει ως αυτο το κακο μεσα στο πανεπιστημιο και η κριτικη του για αυτα που ερχονται να ειναι μηδαμινη
i was told that i could fly when least expected..cloud connected
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από lunatic »

Ρε φιλαράκι do urden να σου πω κατι...
Έχεις κάνει 6 ποστ απ τα οποία ΚΑΙ τα 6 την λένε σε μένα... Πόσα σου δίνουν ρε φίλε για να μπαίνεις κ να λες μλκίες για την πάρτυ μου?
Άντε ξεκόλλα πια ρε κομπλεξάρα...
καλα ναι δικιο εχεις αλλα και παλι ειναι αστειο τωρα ο lunatic να εντοπιζει ως αυτο το κακο μεσα στο πανεπιστημιο και η κριτικη του για αυτα που ερχονται να ειναι μηδαμινη
Ορίστε κοίτα εδώ τι λες παλι... Ποιος σου είπε εσένα αν κάνω κριτική γι αυτα που έρχονται ή οχι?
Αυτά που λες ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ...
Περαστικά...
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από Falgorn »

ν+1 VS lunatic.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
vbalos
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 1:41 am
Real Name: Vasilis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Brussels

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από vbalos »

lunatic έγραψε:Ρε φιλαράκι do urden να σου πω κατι...
Έχεις κάνει 6 ποστ απ τα οποία ΚΑΙ τα 6 την λένε σε μένα... Πόσα σου δίνουν ρε φίλε για να μπαίνεις κ να λες μλκίες για την πάρτυ μου?
Άντε ξεκόλλα πια ρε κομπλεξάρα...
Lunatic αναρωτήθηκες ποτέ τι έχουν πάθει όλοι και σε κράζουν και ασχολούνται μαζί σου συνεχώς ??? Τι σκ@τ@ όλοι κόμπλεξ έχουν απέναντί σου ??? Φιλικά όταν νιώθεις σταγόνες από ψηλά , δεν είναι πάντα σίγουρο ότι βρέχει ... Ψαξ' το... :e_biggrin:
All that is gold does not glitter not all those who wonder are lost
The old that is strong does not wither deep roots are not reached by the frost
From the ashes a fire shall be woken a light from the shadows shall spring
Renewed shall be blade that was broken the crownless again shall be king.
J.R.T
Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΡΗΓΜΕΝΗ-G.13
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Κομματική_προπαγάνδα @ntua.gr

Δημοσίευση από msl »

Συοπτικά συνοπτικά .. κόβουμε προσωπικές εμπάθειες (για αυτό έχουμε τα pm, για όσους αποφεύγουν face2face confrontation) και μιλάμε στο θέμα που αναφέρεται το topic (αν θυμάστε ακόμα ποιο είναι, μετά από τόσα offtopic).

Αν συνεχίσετε στο ίδιο βιολί, τα post σας και το ίδιο το topic, δε θα έχουν πολύ μέλλον ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική”