Για το τείχος στον Έβρο

"Η πολιτική αφορά το παρόν, ενώ μια μαθηματική εξίσωση την αιωνιότητα. "
Albert Einstein

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
Glaurung
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 9:15 pm
Real Name: ....
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από Glaurung »

Malefino έγραψε: Απ'την άλλη οι αριστερο-ευαίσθητοι και κουλτυριάρηδες-διαννοούμενοι του σύριζα που αυτοκυρρήσσονται υπέρμαχοι των μεταναστών και φανατικοί υποστηρικτές της πολυπολιτισμικότητας χωρίς να έχουν κανέναν ταξικό λόγο. Συνήθως είναι άτομα που δεν έχουν ζήσει ποτέ με μετανάστες στην γειτονιά τους των βορείων προαστίων, καβαντζωμένοι αριστεροί υπέρμισθοι του δημοσίου, διάφοροι ανθρωπιστές "μη-κυβερντηικών οργανώσεων". Ατέλειωτοι τσακωμοί στα τηλεοπτικά πάνελ μεταξύ συριζαίων και λαοσιτών για τους μετανάστες.
Έλεος πια , μην αναπαράγουμε την όποια μ@λ@κί@ των φασιστάκων (και) του καρανταζέρη !!! Μαγκιά σου και χαρά σου να διαφωνείς και να τους κριτικάρεις , αλλά αυτό να το κάνει όσο το δυνατών πολιτικά και όχι με το να λες χαζομάρες ! Ξέρεις εσύ για την οικονομική κατάσταση και το βιοτικό επίπεδο των συριζαίων ; Εγώ από τους αρκετούς που ξέρω προσωπικά , ελάχιστοι είναι των βορίων προαστίων και της γλυφάδας . Το ότι κάνουν πολιτική σαν να κάνουν φιλανθρωπία είναι ένα πράγμα , το ότι είναι πλουσιόπαιδα που δεν ξέρουν τι σημαίνει να ζεις σε γειτονιά με μετανάστες άλλο .

Στα υπόλοιπα τώρα , δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου για να κάθομαι και να διαφωνώ με τον κάθε εθνικόφρονα-εγώ δεν είμαι ρατσιστής-τύπο . Το μόνο που με ανησυχεί είναι πως τέτοιες απόψεις τις βλέπω εδώ μέσα πιο συχνά . Ξεθάρρεψαν .
Fekal1ty
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 7:37 pm
Real Name: Fekal1ty
Facebook ID: 0

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από Fekal1ty »

papagalakos έγραψε:
Fekal1ty έγραψε: Δέν γνωρίζω γιά τεχνητές κρίσεις, αὐτό πού ξέρω ὅμως εἶναι ὅτι αὐτή τή στιγμή ἡ Τουρκία μᾶς ἀπειλεί μέ ἕνα ὡραιότατο casus belli γιά πετρέλαια καί ὀρυκτό πλοῦτο πού βρίσκεται στό Αἰγαῖο καί ἔχουμε κάθε νόμιμο δικαίωμα βάσει τοῦ διεθνοῦς δικαίου νά τό ἐκμεταλλευτοῦμε.
Ἡ Κύπρος καί τό Ἰσραήλ ἀπάντησαν, σειρά μας.
Δεν έχουμε. Φρόντισε ο Σημίτης γι' αυτό. Τώρα οι Τούρκοι έρχονται απλά να ζητήσουν ό,τι τους παραχωρήσαμε το 97' στη συμφωνία της Μαδρίτης. Η ΑΟΖ σου λέει κάτι;
Η ΑΟΖ εἶναι ἡ ἀποκλειστική οἰκονομική ζώνη. Εἶναι μία περιοχή πού στήν Ἑλλάδα, ἐκτείνεται πέρα ἀπό τήν αἰγιαλίτιδα ζώνη, στά διακόσια ναυτικά μίλια. Ὅλες οἱ χῶρες τοῦ κόσμου μποροῦν νά ἐκμεταλλευτοῦν πρός ὄφελός τούς αὐτή τήν περιοχή. Ἐκτός ἀπό τήν Ἑλλάδα στό Αἰγαῖο.
Ἡ ἁιγιαλιτιδα ζώνη, δηλαδή ἡ γραμμή πού ὁριοθετεί τά χωρικά μας ὕδατα στό Αἰγαῖο, βρίσκεται στά ἔξι μίλια.
Ἔξι ἀπό τά δώδεκα πού δικαιούμαστε κανονικά.
Ἡ Συμφωνία τῆς Μαδριτης ὑπογράφηκε μετά τά Ἰμια, περισσότερο για εκείνο το επεισόδιο.
Τό κυριότερο εἶναι ὅτι ἡ Ἑλλάδα, ὅλα αὐτά τά χρόνια δέν ἐνδιαφέρθηκε γιά τά δικαιώματά της. Καί ὅπως συμβαίνει στό ἰδιωτικό ἐσωτερικό δίκαιο μέ τήν ἔκτακτη χρησικτησία, ἔτσι συμβαίνει καί στό δημόσιο διεθνές δίκαιο. Ἡ Ἑλλάδα, καί μέ τή βούλα πλέον χαρίζει περιοχές πού τῆς ἀνήκουν.
"Ὅταν μεγάλοι λαοί, σὰν τοὺς Κινέζους, τοὺς Ἰάπωνες ἢ τοὺς Ἄραβες,
κρατᾶνε ὅλα τὰ ἱερογλυφικά τους ἐπὶ αἰῶνες,
γιατί πρέπει ἄραγε ὁ μέσος Ἕλληνας
νὰ βαριέται ποὺ ζεῖ καὶ νὰ μὴν κοπιάζει νὰ βάζει τὴν περισπωμένη;"
~Γιάννης Τσαρούχης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από chArAls »

vbalos έγραψε:
Κατ'αρχάς ξεκόλλα λιγάκι και παρ'το αλλιώς γιατί έχεις μπεί αρκετά προκατειλλημένος , κανείς δε θα σου πάρει το κεφάλι , ούτε θα σε δείρει πλακίτσα κάνουμε ορισμένες φορές έτσι για να καταλαγιάζει λιγάκι η σοβαρότητα του θέματος...Σε διαδικτυακό φόρουμ βρίσκεσαι και όχι σε debate...

Πάμε παρακάτω...
Μιλάς για εθνική ταυτότητα και εθνική κυριαρχία...Ποιά ακριβώς είναι η δική σου εθνική ταυτότητα ως έλλην πολίτης.? Είσαι ένα κράτος , το οποίο συστάθηκε ουσιαστικά από το 1828 , όταν οι Άγγλοι ήδη έπαιζαν ποδόσφαιρο , με τη βοήθεια των Μεγάλων Δυνάμεων (λόγω του ότι ο σουλτάνος τους τα είχε χαλάσει λιγάκι) και μέχρι το 1967 είχες για κυβερνήτες και βασιλιάδες σου ξενόφερτους διορισμένους ηγέτες [βλέπεις πόσο καλός είμαι και δεν αναφέρομαι στο μετέπειτα]...Είσαι μια χώρα , η οποία μέχρι τον Α' Παγκόσμιο πόλεμο και τη σωστή "μαντεψιά" παράταξης ήταν η μισή από ότι είναι σήμερα , περικλείοντας στα εδάφη της Τούρκους , σλάβους , αλβανούς , βλάχους (ρουμάνους) , βούλγαρους κτλ κτλ Μια χώρα όμως νεοσύστατη θα έπρεπε να διαθέτει και την κατάλληλη ιστορία , ώστε να δημιουργηθεί στους κατοίκους της μια εθνική συνείδηση...έτσι λοιπόν παίρνουμε μια μίξη της ιστορίας των κατοίκων της περιοχής των δύο τελευταίων αιώνων και πείθουμε τους κατοίκους , που ουδεμία σχέση έχουν με τους γιαλατζί προγόνους τους , ότι το bloodline μυστηριωδώς κρατά ακόμα , τι κι'αν πέρασαν από τότε μακεδόνες , ρωμαίοι , βυζαντινοί , τούρκοι , ενετοί , φράγκοι , σλάβοι , αλβανοί , τι κι'αν το μόνο που θυμίζει τις ένδοξες στιγμές της κατά τα άλλα ελληνικής γενιάς είναι τα χαλάσματα του Παρθενώνα και των Δελφών...

Και πάμε ακόμη παρακάτω...
Έχεις πρόβλημα με τους Τούρκους , για ποιό λόγο ακριβώς...??? Το ίδιο αφεντικό εξυπηρετούμε και εμείς και αυτοί...Το 60% φίλε μου της αμερικάνικης βιομηχανίας έχει να κάνει με τον πόλεμο , πράγμα που σημαίνει ότι η κύρια πηγή εσόδων τους είναι ο πόλεμος...Σε συνθήκες όμως ειρήνης είναι σχετικά δύσκολο να μπορέσει να υπάρχει ζήτηση του στοκ που έχουν στα όπλα , ώστε να χρειαστεί να παραχθούν καινούρια , γεγονός που σημαίνει πως δύο είναι οι τρόποι να μπορέσουν οι βιομηχανίες αυτές να συνεχίσουν να υπάρχουν και να στηρίζουν την ιμπεριαλιστική αμερική ... ο πρώτος είναι η δημιουργία τεχνιτών πολέμων σε περιοχές στρατηγικά σημαντικές με το πρόσχημα της τρομοκρατίας και της απελευθέρωσης (τύπου Alexander the Great) , ο δεύτερος είναι η δημιουργία τεχνιτών κρίσεων ανάμεσα σε κράτη , ώστε αυτά να αναγκαστούν να δίνουν το 75 % του προύπολογισμού τους σε "προΙόντα πολέμου" όπως και η χώρα μας , ενώ παιδεία και δημόσια υγεία να παρακμάζουν με ποσοστά 2,9 και 9 (νομίζω) αντίστοιχα...Για πήγαινε από τουρκία μεριά να δείς πόσες παραβιάσεις κάνουμε εμείς στο δικό τους εναέριο χώρο ημερησίως και θα καταλάβεις πολλά...

Και για να τελειώνουμε ...
επειδή θέλησες να μάθεις τι σχέση έχει το ΝΑΤΟ και η ΕΕ με τους μετανάστες και το στρατό κατοχής που στέλνουμε στα εδάφη τους ένα θα σου πώ...όταν είσαι ως χώρα η ουρά των δυνάμεων που καταπατούν κατά το δοκούν ανθρώπινα δικαιώματα , διεθνής συμβάσεις και κάθε έννοια δικαίου...όταν έχεις το μισό πληθυσμό της γης να πεινάει για να μπορείς εσύ να πετάς το φαγητό σου στα σκουπίδια και να αγοράζεις το αμάξι των ονείρων σου , θα πρέπει να είσαι έτοιμος να υποστείς και τις συνέπειες...άλλωστε τώρα περισσότερο από ποτέ θα καταλάβεις τι σημαίνει να κάνουν κουμάντο φανερά ξένες δυνάμεις στη χώρα σου , τι σημαίνει να βρίσκεσαι στο μάτι αυτών που μέχρι τώρα σε προστάτευαν...δυστυχώς ή ευτυχώς θα καταλάβετε και σύντομα πως αυτοί οι άνθρωποι δεν απέχουν τελικά από εμάς τόσο όσο μας είχαν πείσει να νομίζουμε...

Μην ανησυχεις μια χαρα χαλαρος ειμαι αλλα με τον ιδιο τονο και τροπο που μου μιλαει καποιος θα μιλησω.Και τωρα αν το κανω εγω να μοιαζει με debate τo forumδεν ξερω.Τεσπα.Επισης παιδια επειδη συνεχεια αυτο ειναι το επιχειρημα εναντια στην εισροη μεταναστων αμα θελετε να μιλησουμε για το bloodline τοτε ειλικρινα με μεγαλη μου χαρα(μακαρι καποιος ποιο παλιος να κανει ενα ποστ) αλλα νομιζω πως φευγουμε λιγο απο το συγκεκριμενο θεμα.Ας αφησω στην ακρη το πραμα για τους μακεδονες(μια ταση προς εμετο μου ηρθε) απο τους λαους που προανεφερες οι βυζαντινοι ειμαστε εμεις και ολοι οι υπολοιποι περα των τουρκων δεν συνεδεσαν την κατακτηση τους με μεταναστευση στην περιοχη μας,που θα αλλαζε ετσι το bloodline.Και με τους τουρκους υπηρχε ξερεις ενα μικρο προβλημα με την διαφορα θρησκειας και οπου υπηρξε αναμειξη ηταν αποροφηση δικων μας προς αυτους.Επισης για να ξερεις οι βλαχοι προερχονται απο τους αρχαιους θρακιωτες κοντινος μας λαος ο οποιος ειχε ειδη εξελληνιστει πριν τον μεγα αλλεξανδρο και μετα και την κατακτηση των ρωμαιων ενα κομματι τους εκλατινστικε και εγινε προγοννος των σημερινων ρουμανων(για αυτο και τα ρουμανικα αμα θυμασαι απο το σχολιο ειναι μια ξεκαρφωτη λατινικη γλωσσα,και ρουμ-ανια ειναι απο το ρωμη αν δεν κανω λαθος) και ενα αλλο εξελληνιστικε και εγινε οι
αρωμανοι βλαχοι.Α-ρωμανοι δλδ μη ρουμανοι.Και παλι ομως και να εχεις απολυτο δικιο ακυρωνεις την εννοια του γενους οχι του εθνους.Ο Ηροδοτος ελεγε πως Ελληνες ειναι ολοι οι ομαιμοι,ομογλωσσοι και ομοτροποι.Και ομογλωσοι και ομοτροποι ειμαστε με τους αρχαιους.

Τωρα για το 21 να σου θυμησω κατι για ιερες συμμαχιες κτλ κτλ.Και με τον σουλτανο δεν τα ειχαν σπασει αλλα η οθωμανικη αυτοκρατορια χαρακτηριζοταν απο καιρο ως ο αρρωστος της Ευρωπης και η διαλυση της ηταν σχεδον βεβαιη.Επισης μετα την γαλλικη επανασταση ειχε αρχισει ενα μεγαλο κυμα ρομαντικου εθνικισμου καθως τοτε η ευρωπη δεν ειχε ουτε το ενα τριτο των κρατων που εχει σημερα και η ελληνικη επανασταση μπορουσε να μεταδωθει και αλλου(πχ αυστρια με καμια 10αρια κατακτημενους λαους).Επιπροσθετα το προβλημα ηταν ο αιγυπτιακος στρατος ο οποιος ηταν 100% εξοπλισμενος και εκπαιδευμενος απο γαλλους.

Ολα αυτα για την ιστορια για να μην ακουγονται απλα προσωπικες αποψεις που λιγο εχουν να κανουν με την ιστορια.

Τωρα για αυτα με τα νουμερα των πολεμικων βιομηχανιων.Οι εξαγωγες οπλων των αμερικανων ηταν το 2009 6,8 δισ.Γερμανοι και γαλλοι 2,5 και 1,8 αντιστοιχα.Οι αμερικανοι εχουν 15 τρις οικονομια.Δεν θα βασιζα την πολιτικη της χωρας μου των 15 τρις στα +/- μερικα εκατονταδες εκατομυρια που θα αλλαζαν με μια διαμαχη Ελλαδας τουρκιας.Οι συμμασια των εξαγωγων οπλων ειναι αλλη.Και οι τουρκοι φιλε μου με την υποστηριξη αμερικανων η χωρις δεν αλλαζουν και θα ειναι παντα εδω ελπιζωντας να ξαναφερουν την οθωμανικη αυτοκρατορια.Καθως εναν αμορφωτο και φτωχο λαο ετσι τον πειθεις να σε ακολουθησει.

Και σορρυ κιολας αλλα επειδη και αυτο πολλες φορες ειπωθηκε δεν νομιζω πως με τις δικες μας πλατες πηγαινουν οι αμερικανοι σε πολεμους γιατι αλλιως θα καθονταν τρομοκρατημενοι στη backyard τους.
Εικόνα
longshot
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 8:28 pm
Real Name: oust re!
Facebook ID: 0

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από longshot »

http://www.youtube.com/watch?v=iN6TDv55zfg

ενα τραγουδακι για να ανεβουν λιγο τα κεφια!
Άβαταρ μέλους
Gus
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:49 pm
Real Name: Πολλες ερωτησεις
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από Gus »

Οκ λοιπον χαρουλη...
chArAls έγραψε:

αμα θελετε να μιλησουμε για το bloodline τοτε ειλικρινα με μεγαλη μου χαρα(μακαρι καποιος ποιο παλιος να κανει ενα ποστ) αλλα νομιζω πως φευγουμε λιγο απο το συγκεκριμενο θεμα.Ας αφησω στην ακρη το πραμα για τους μακεδονες(μια ταση προς εμετο μου ηρθε) απο τους λαους που προανεφερες οι βυζαντινοι ειμαστε εμεις και ολοι οι υπολοιποι περα των τουρκων δεν συνεδεσαν την κατακτηση τους με μεταναστευση στην περιοχη μας,που θα αλλαζε ετσι το bloodline.Και με τους τουρκους υπηρχε ξερεις ενα μικρο προβλημα με την διαφορα θρησκειας και οπου υπηρξε αναμειξη ηταν αποροφηση δικων μας προς αυτους.Επισης για να ξερεις οι βλαχοι προερχονται απο τους αρχαιους θρακιωτες κοντινος μας λαος ο οποιος ειχε ειδη εξελληνιστει πριν τον μεγα αλλεξανδρο και μετα και την κατακτηση των ρωμαιων ενα κομματι τους εκλατινστικε και εγινε προγοννος των σημερινων ρουμανων(για αυτο και τα ρουμανικα αμα θυμασαι απο το σχολιο ειναι μια ξεκαρφωτη λατινικη γλωσσα,και ρουμ-ανια ειναι απο το ρωμη αν δεν κανω λαθος) και ενα αλλο εξελληνιστικε και εγινε οι
αρωμανοι βλαχοι.Α-ρωμανοι δλδ μη ρουμανοι.Και παλι ομως και να εχεις απολυτο δικιο ακυρωνεις την εννοια του γενους οχι του εθνους.Ο Ηροδοτος ελεγε πως Ελληνες ειναι ολοι οι ομαιμοι,ομογλωσσοι και ομοτροποι.Και ομογλωσοι και ομοτροποι ειμαστε με τους αρχαιους.
1ον Πως συνδεεις την θρησκεια και τα φυλα της αρχαιας ελλαδας με το βυζαντιο, και τα μπερδευεις ολα αυτα μαεστρικα σε μια παραγραφο??
2ον Τι σημαινει ελληνας και τι εξελληνισμος? Ποια η σχεση αιματος μεταξυ εξελληνισμενων και ελληνων? Πως γινεται ο εξελληνισμος?
3ον Υπηρχαν αιματολογικες εξετασεις στην εποχη του ηροδοτου? Επισης εγω γιατι βλεπω πιο μεγαλες ομοιοτητες στους τροπους μας με τους σημερινους βαλκανιους και οχι με τους αρχαιους ελληνες?
chArAls έγραψε:Τωρα για το 21 να σου θυμησω κατι για ιερες συμμαχιες κτλ κτλ.Και με τον σουλτανο δεν τα ειχαν σπασει αλλα η οθωμανικη αυτοκρατορια χαρακτηριζοταν απο καιρο ως ο αρρωστος της Ευρωπης και η διαλυση της ηταν σχεδον βεβαιη.Επισης μετα την γαλλικη επανασταση ειχε αρχισει ενα μεγαλο κυμα ρομαντικου εθνικισμου καθως τοτε η ευρωπη δεν ειχε ουτε το ενα τριτο των κρατων που εχει σημερα και η ελληνικη επανασταση μπορουσε να μεταδωθει και αλλου(πχ αυστρια με καμια 10αρια κατακτημενους λαους).Επιπροσθετα το προβλημα ηταν ο αιγυπτιακος στρατος ο οποιος ηταν 100% εξοπλισμενος και εκπαιδευμενος απο γαλλους.

Ολα αυτα για την ιστορια για να μην ακουγονται απλα προσωπικες αποψεις που λιγο εχουν να κανουν με την ιστορια.
Η οθωμανικη αυτοκρατορια δυσκολευε τις αποικιοκρατικες τασεις ολων των μεγαλων ευρωπαικων χωρων. Ειναι λοιπον κατι παραπανω απο προφανες πως οποιαδηποτε κινηση διασπασης της αυτοκρατοριας θα ηταν κατι παραπανω απο καλοδεχουμενη απο ολες τις μεγαλες δυναμεις.Νομιζεις εσυ πως χωρες σαν την γαλλια την ρωσια και την αγγλια βοηθησαν την ελλαδα λογω του ρομαντικου εθνικισμου που ειχε οντως αναπτυχθει στους λαους τους, και οχι για τα δικα τους προσωπικα συμφεροντα? Ερχεται στο μυαλο μας μια πολυ προσφατη ιστορια που μοιαζει πολυ με αυτην την ελλαδιτσας του 19ου αιωνα και αφορα το κοσοβο, το οποιο οι αμερικανοι βοηθησαν με τοσο αγαθη προαιρεση να αυτονομηθει...
Προφανως και υπηρχαν τασεις στην ευρωπη (οπως αυτη της αυστριας) που ηθελαν το ευρωπαικο status quo να μεινει ως εχει λογω της πολυ ισχυρης θεσης τους, αλλα δυναμεις ευελικτες που εβλεπαν μπροστα ηξεραν πως το μελλον ειναι στους ανοικτους εμπορικους δρομους και στην επιρροη σε ξενα κρατη που θα λειτουργουν ως προτεκτορατα
chArAls έγραψε: Τωρα για αυτα με τα νουμερα των πολεμικων βιομηχανιων.Οι εξαγωγες οπλων των αμερικανων ηταν το 2009 6,8 δισ.Γερμανοι και γαλλοι 2,5 και 1,8 αντιστοιχα.Οι αμερικανοι εχουν 15 τρις οικονομια.Δεν θα βασιζα την πολιτικη της χωρας μου των 15 τρις στα +/- μερικα εκατονταδες εκατομυρια που θα αλλαζαν με μια διαμαχη Ελλαδας τουρκιας.Οι συμμασια των εξαγωγων οπλων ειναι αλλη.Και οι τουρκοι φιλε μου με την υποστηριξη αμερικανων η χωρις δεν αλλαζουν και θα ειναι παντα εδω ελπιζωντας να ξαναφερουν την οθωμανικη αυτοκρατορια.Καθως εναν αμορφωτο και φτωχο λαο ετσι τον πειθεις να σε ακολουθησει.
Οσο για τα νουμερα σου, αυτα πασχουν.
Παρε για γερμανια http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5133943,00.html
ενω για την ελλαδιτσα σου http://www.isotimia.gr/default.asp?pid= ... 1&catid=13
Ακομη, οπως οι τουρκοι γκριζοι λυκοι πασχιζουν για οθωμανικη αυτοκρατορια, ετσι και κατι δικοι μας γραφικοι πασχιζουν για μεγαλες ιδεες (ξερεις εσυ ιστοριοδιφη μου) και κατι αλλοι λιγο πιο βορεια απο μας επισης γραφικοι πασχιζουν για μεγαλες αλβανιες και μακεδονιες που φτανουν μεχρι τον βολο. Βλεπεις η μ@λ@κι@ ειναι παγκοσμια αλλα ξερει τοσο καλα να περιχαρακωνεται απο τις γυρω της....
Θα συμφωνησω λοιπον με τον παπαγαλο πως ο μονος εχθρος ειναι ο φασισμος και οχι οι αλλοι λαοι...
sidet buyuleyijidir sidet umutur
umut suz ve sesiz bir
sesiz bir dunada
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από Chris »

Και μένα κάτι Μανιάτες μου λένε οτι ο Ναπολέων είχε μανιάτικες ρίζες. :lol:

Κάτσε να πάω να του πάρω λίγο αίμα...
papagalakos

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από papagalakos »

Μια άλλη άποψη που άκουσα χτες λέει το εξής. Αν φτιάξεις ένα τείχος, και αυτό δεν το κάνεις για ψηφοθηρικούς λόγους, και δεν το κάνεις συμβολικά, αλλά θες να σταματήσεις έναν εχθρό, πρέπει να έχεις εκεί στρατό με διαταγές να πυροβολούν όποιους πάνε να περάσουν. Όπως στο τείχος του Βερολίνου, στο τείχος του Ισραήλ κ.λπ. Αλλιώς έναν φράχτη ο καθένας μπορεί να περάσει. Τώρα chArAls εγείρεται το ερώτημα, εσύ συμφωνείς με το να πυροβολούν όσους πάνε να περάσουν; Ναι, ξέρω, δεν θα πυροβολούν μετανάστες, αυτοί θα πέφτουν πάνω στις σφαίρες...

Υ.Γ. Ιστοριοφίδης, όχι ιστοριοδίφης... :Hangman:
Fekal1ty
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 7:37 pm
Real Name: Fekal1ty
Facebook ID: 0

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από Fekal1ty »

papagalakos έγραψε:Μια άλλη άποψη που άκουσα χτες λέει το εξής. Αν φτιάξεις ένα τείχος, και αυτό δεν το κάνεις για ψηφοθηρικούς λόγους, και δεν το κάνεις συμβολικά, αλλά θες να σταματήσεις έναν εχθρό, πρέπει να έχεις εκεί στρατό με διαταγές να πυροβολούν όποιους πάνε να περάσουν. Όπως στο τείχος του Βερολίνου, στο τείχος του Ισραήλ κ.λπ. Αλλιώς έναν φράχτη ο καθένας μπορεί να περάσει. Τώρα chArAls εγείρεται το ερώτημα, εσύ συμφωνείς με το να πυροβολούν όσους πάνε να περάσουν; Ναι, ξέρω, δεν θα πυροβολούν μετανάστες, αυτοί θα πέφτουν πάνω στις σφαίρες...

Υ.Γ. Ιστοριοφίδης, όχι ιστοριοδίφης... :Hangman:
Ὑποθετική ἐρώτηση χωρίς νόημα, γιατί πολύ ἁπλά δέν ἀποτρέπεται τό πέρασμα μόνο μέ σφαῖρες.
Μπορεῖ ὅμως καί νά ἀντιστραφεῖ:
Σέ ἕνα σοσιαλιστικό καθεστώς, οἱ πολίτες θά πέφτουν πάνω στίς σφαῖρες καθώς θά βγαίνουν ἀπό τό φράκτη;
"Ὅταν μεγάλοι λαοί, σὰν τοὺς Κινέζους, τοὺς Ἰάπωνες ἢ τοὺς Ἄραβες,
κρατᾶνε ὅλα τὰ ἱερογλυφικά τους ἐπὶ αἰῶνες,
γιατί πρέπει ἄραγε ὁ μέσος Ἕλληνας
νὰ βαριέται ποὺ ζεῖ καὶ νὰ μὴν κοπιάζει νὰ βάζει τὴν περισπωμένη;"
~Γιάννης Τσαρούχης
Εικόνα
papagalakos

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από papagalakos »

Είσαι έξυπνος, αστείος και κυβερνητικός εκπρόσωπος. Κυρίως το τρίτο.
:whatever: ...

Btw

Τρεις δημοσκοπήσεις δημοσιεύονται σε κυριακάτικες εφημερίδες για τον φράχτη στον Έβρο και το μεταναστευτικό. Σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις των Public Issue, Alco και Marc, για λογαριασμό των εφημερίδων «Καθημερινή της Κυριακής», «Πρώτο Θέμα» και «Έθνος της Κυριακής», αντίστοιχα, το 60% έως 80% «συμφωνεί ή μάλλον συμφωνεί» με την κατασκευή φράχτη στον Έβρο.

Από το TVXS...

Ειδικότερα, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Public Issue για λογαριασμό της «Καθημερινής της Κυριακής», στην ερώτηση «ποια η γνώμη σας για την ανέγερση τείχους φράχτη στον Έβρο», το 39% των ερωτηθέντων δήλωσε πως «σίγουρα συμφωνεί», το 20% δήλωσε πως «μάλλον συμφωνεί», το 21% δήλωσε πως «σίγουρα διαφωνεί», το 7% πως «μάλλον διαφωνεί», ενώ το 12% δήλωσε ότι «ούτε διαφωνεί, ούτε συμφωνεί».

Σχετικά με το «βαθμό ενημέρωσης για το τείχος φράχτη», 10% δήλωσε ότι είναι «πολύ ενημερωμένο», το 41% πως είναι «αρκετά ενημερωμένο», το 30% δήλωσε πως «δεν είναι και τόσο ενημερωμένο», το 17% δήλωσε «καθόλου ενημερωμένο», ενώ το 2% δεν εξέφρασε κάποια θέση.

Τέλος, σχετικά με την «αποτελεσματικότητα του φράχτη», το 15% δήλωσε ότι «σίγουρα μπορεί να εμποδίσει το μεταναστευτικό ρεύμα», το 41% ότι «μάλλον μπορεί», το 20% ότι «μάλλον δεν μπορεί» και το 23% ότι «σίγουρα δεν μπορεί».

Η δημοσκόπηση διενεργήθηκε από τις 12-13/01/2011, πανελλαδικά, μέσω τηλεφωνικών συνεντεύξεων, με μέγεθος δείγματος τα 501 άτομα και το πραγματοποιηθέν τα 523 άτομα.

Στο 73% ανέρχεται το ποσοστό των ερωτηθέντων που συμφωνούν με τη κατασκευή του φράχτη, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Alco για λογαριασμό της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα», ενώ κατά του φράχτη τάσσεται το 18%. Το 9% δεν έδωσε κάποια απάντηση. Η δημοσκόπηση της Alco διενεργήθηκε από τις 11 έως τις 13 Ιανουαρίου, πανελλαδικά, μέσω τηλεφωνικής συνέντευξης, σε δείγμα 1.000 ατόμων.

Τέλος, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Marc για λογαριασμό της εφημερίδας «Έθνος της Κυριακής», το ποσοστό που τάσσεται υπέρ του φράχτη ανέρχεται στο 80,3%, με το 18,6% να δηλώνει ότι τάσσεται κατά. Το 1,1% δεν έδωσε κάποια απάντηση.

Επιπλέον, στη δημοσκόπηση της Marc αναφέρεται ότι το 68,8% «συμφωνεί ή μάλλον συμφωνεί» με τη δημιουργία «κέντρων κράτησης μεταναστών σε παλιά στρατόπεδα», το 89,5% «συμφωνεί ή μάλλον συμφωνεί» με την «οικειοθελή ή αναγκαστική απέλαση των παράνομων μεταναστών» και το 86,5% «συμφωνεί ή μάλλον συμφωνεί» με τις επιχειρήσεις «σκούπα» στο κέντρο της Αθήνας.

Η δημοσκόπηση της Marc διενεργήθηκε από τις 11 έως τις 13 Ιανουαρίου 2011, πανελλαδικά, μέσω τηλεφωνικών συνεντεύξεων, σε δείγμα 1.014 ατόμων.
Fekal1ty
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 7:37 pm
Real Name: Fekal1ty
Facebook ID: 0

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από Fekal1ty »

Καί ὅμως, εἶναι κάτι πού γινόταν κατά κόρον στά σοσιαλιστικά καθεστῶτα, καί ἀκόμα γίνεται στά τελευταία πού ἀπομένουν.
"Ὅταν μεγάλοι λαοί, σὰν τοὺς Κινέζους, τοὺς Ἰάπωνες ἢ τοὺς Ἄραβες,
κρατᾶνε ὅλα τὰ ἱερογλυφικά τους ἐπὶ αἰῶνες,
γιατί πρέπει ἄραγε ὁ μέσος Ἕλληνας
νὰ βαριέται ποὺ ζεῖ καὶ νὰ μὴν κοπιάζει νὰ βάζει τὴν περισπωμένη;"
~Γιάννης Τσαρούχης
Εικόνα
papagalakos

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από papagalakos »

Δεν υπάρχουν σοσιαλιστικά καθεστώτα.-
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από chArAls »

Gus έγραψε:Οκ λοιπον χαρουλη...

1ον Πως συνδεεις την θρησκεια και τα φυλα της αρχαιας ελλαδας με το βυζαντιο, και τα μπερδευεις ολα αυτα μαεστρικα σε μια παραγραφο??
2ον Τι σημαινει ελληνας και τι εξελληνισμος? Ποια η σχεση αιματος μεταξυ εξελληνισμενων και ελληνων? Πως γινεται ο εξελληνισμος?
3ον Υπηρχαν αιματολογικες εξετασεις στην εποχη του ηροδοτου? Επισης εγω γιατι βλεπω πιο μεγαλες ομοιοτητες στους τροπους μας με τους σημερινους βαλκανιους και οχι με τους αρχαιους ελληνες?

Η οθωμανικη αυτοκρατορια δυσκολευε τις αποικιοκρατικες τασεις ολων των μεγαλων ευρωπαικων χωρων. Ειναι λοιπον κατι παραπανω απο προφανες πως οποιαδηποτε κινηση διασπασης της αυτοκρατοριας θα ηταν κατι παραπανω απο καλοδεχουμενη απο ολες τις μεγαλες δυναμεις.Νομιζεις εσυ πως χωρες σαν την γαλλια την ρωσια και την αγγλια βοηθησαν την ελλαδα λογω του ρομαντικου εθνικισμου που ειχε οντως αναπτυχθει στους λαους τους, και οχι για τα δικα τους προσωπικα συμφεροντα? Ερχεται στο μυαλο μας μια πολυ προσφατη ιστορια που μοιαζει πολυ με αυτην την ελλαδιτσας του 19ου αιωνα και αφορα το κοσοβο, το οποιο οι αμερικανοι βοηθησαν με τοσο αγαθη προαιρεση να αυτονομηθει...
Προφανως και υπηρχαν τασεις στην ευρωπη (οπως αυτη της αυστριας) που ηθελαν το ευρωπαικο status quo να μεινει ως εχει λογω της πολυ ισχυρης θεσης τους, αλλα δυναμεις ευελικτες που εβλεπαν μπροστα ηξεραν πως το μελλον ειναι στους ανοικτους εμπορικους δρομους και στην επιρροη σε ξενα κρατη που θα λειτουργουν ως προτεκτορατα

Οσο για τα νουμερα σου, αυτα πασχουν.
Παρε για γερμανια http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5133943,00.html
ενω για την ελλαδιτσα σου http://www.isotimia.gr/default.asp?pid= ... 1&catid=13
Ακομη, οπως οι τουρκοι γκριζοι λυκοι πασχιζουν για οθωμανικη αυτοκρατορια, ετσι και κατι δικοι μας γραφικοι πασχιζουν για μεγαλες ιδεες (ξερεις εσυ ιστοριοδιφη μου) και κατι αλλοι λιγο πιο βορεια απο μας επισης γραφικοι πασχιζουν για μεγαλες αλβανιες και μακεδονιες που φτανουν μεχρι τον βολο. Βλεπεις η μ@λ@κι@ ειναι παγκοσμια αλλα ξερει τοσο καλα να περιχαρακωνεται απο τις γυρω της....
Θα συμφωνησω λοιπον με τον παπαγαλο πως ο μονος εχθρος ειναι ο φασισμος και οχι οι αλλοι λαοι...

Ok λοιπον gusουλη...(Κωστας φανταζομαι)

1ον τι σχεση εχει η θρησκεια με τα εθνολογικα χαρακτηριστικα μιας περιοχης.Αλλαξαν θρησκεια δεν μετενσαρκωθηκαν.
2ον για τους θρακιωτες ειπα πως ηταν ενας σθγκενικος μας λαος ο μερος του οποιου ειχε εξελληνιστεικαι εγινε οι σημερινοι αρωμανοι που δεν ειναι ρουμανοι οπως ειπωθηκε.Ο εξελληνισμος εγινε καθως αυτοι βρισκονταν πανω ακριβως απο τον Ελληνικο πολιτισμο ο οποιος ηταν αιωνες μπροστα απο τον δικο τους και ετσι αρχισε να καθιερωνεται η ελληνικη ως πρωτη γλωσσα της αριστοκρατιας οι πολεις τους να χτιζονται με Ελληνικες προδιαγραφες και χωροταξια.
3ον οχι απο οσο γνωριζω αιματολογικες εξαιτασεις δεν πρεπει να υπηρχαν(ποιος ξερει τι θα βρουμε στο μελλον :lol: ) αυτο που ελεγε ο Ηροδοτος ηταν οπως καταλαβαινεις,αλλα η προδιαθεση σου να απαξιωσεις την κουβεντα δεν σε αφηνει να πεις,το να εχουμε ελληνες γονεις.
Και ειπα πως και να μην ισχυει το ομαιμοι απλα ακυρωνεται η εννοια του γενους οχι του εθνους καθως υπαρχει μια αδιασπαστη πολιτιστικη ακολουθια απο τοτε μεχρι σημερα(και ας εχει παρακμασει απελπιστικα).

Και αλλοι ειναι αυτοι που δεν παρουσιαζουν κανενα ιστορικο στοιχειο,αλλα κανουν απλα μια επικληση στην αυθεντιας τους,και μια επιθεση στο ηθος του πομπου,για να πεισουν ολους τους αλλους πως εχουν δικιο και να μπερδεψουν την ιστορια.

Απλα πραμματα.Η διασπαση της οθωμανικης αυτοκρατοριας δεν τους βολευε γιατι θα δημιουργουσε τασεις και στις δικες τους πολυεθνικες αυτοκρατοριες για κατακερματισμο σε εθνικα κρατη,ενω και ενα ρευστο διεθνες σκηνικο που ποιος ξερει πως θα αλλαζε τις ισορροπιες.Οταν πια η αποσυνθεση της καθυστουσε την καταρευση της αναποφευκτη αποφασισαν να εκμεταλευτουν την κατασταση(πανσλαβισμος απο ρωσους κτλ).Τι δεν καταλαβαινεις δεν ξερω.

Τωρα για τα νουμερα.Δεν διαβασα ολοκληρα τα αρθρα.Το πρωτο ελεγε μεσες ακρες για διπλασιασμο των εξαγωγων οπλων απο την γερμανια(τι μου το εστειλες δεν καταλαβα) και το δευτερο πως η Ελλαδα ειναι ο πεμπτος μεγαλυτερος εισαγωγεας οπλων.Εγω νομιζα πως ειμασταν τεταρτοι,αφου δεν παραγουμε οπλα ουτε για δειγμα(μονο κατι τεθωρακισμενα που ουτε η κυπρος δεν ηθελε καλα καλα).

Και αμα συγκρινεις κατι δικους μας ξεριζωμενους απο τις πατριδες τους,οπου οι οικογενειες τους ζουσαν χιλιαδες χρονια πριν τους τουρκους,τους βουλγαρους και τους αλβανους,που βλεπουν τις εκκλησιες τους τζαμια και χωρους εκθεσης ειδων υγιεινης,με τους ιμπεριαλιστες τουρκαλαδες που πυροβολουν αοπλους πανω σε ιστους αφου πρωτα εχουν λιντσαρει τον ξαδελφο τους τοτε το συστημα αξιων σου εχει καποιο προβλημα.
papagalakos έγραψε:Μια άλλη άποψη που άκουσα χτες λέει το εξής. Αν φτιάξεις ένα τείχος, και αυτό δεν το κάνεις για ψηφοθηρικούς λόγους, και δεν το κάνεις συμβολικά, αλλά θες να σταματήσεις έναν εχθρό, πρέπει να έχεις εκεί στρατό με διαταγές να πυροβολούν όποιους πάνε να περάσουν. Όπως στο τείχος του Βερολίνου, στο τείχος του Ισραήλ κ.λπ. Αλλιώς έναν φράχτη ο καθένας μπορεί να περάσει. Τώρα chArAls εγείρεται το ερώτημα, εσύ συμφωνείς με το να πυροβολούν όσους πάνε να περάσουν; Ναι, ξέρω, δεν θα πυροβολούν μετανάστες, αυτοί θα πέφτουν πάνω στις σφαίρες...
Μπραβο.Ειπα εγω να βγουμε να πυροβολουμε κοσμο.Αλλα οχι στα συνορα.Αμα τους πυροβολουμε εκει πως θα τους παταω εγω με το αμαξι για να σπαω πλακα.Το να τους συλαμβανει απλα και τους στελνει πισω δηλαδη σου φαινεται πιο περιπλοκη λυση απο το να τους πυροβολουν?

Και δεν θα πω πως θα πεφτουν πανω σε σφαιρες.Αυτο ειναι δυσκολο να το πιστεψει ο κοσμος.Θα τρωνε τα πτωματα οι κροκοδειλοι που θα γεμισουμε τον Εβρο για να μην μενουν ιχνη.

Αυτο με το ιστοριοφιδης τι σημαινε ακριβως?(μαλλον η επιθεση στο ηθος του πομπου)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chArAls την Δευ Ιαν 17, 2011 1:47 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
spastis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 02, 2010 11:24 pm
Real Name: egwremalakes
Facebook ID: 0

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από spastis »

Εικόνα

Κάντε κλικ στην εικόνα για μεγεθυνση...
Είναι από τα σκηνικά στον Αγιο χθες

"μια εικόνα χιλιές λέξεις"
Άβαταρ μέλους
Glaurung
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 9:15 pm
Real Name: ....
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για το τείχος στον Έβρο

Δημοσίευση από Glaurung »

Και γω είμαι Σαρακατσάνος , από τις πρώτες φιλές που ήρθαν στον ελλαδικό χώρο , με μόνο τον μεταξύ τους γάμο επιτρεπτό ( δηλαδή μόνο με Σαρακατσάνους και όχι με «Γκρεκούς» ) , με αποτέλεσμα μέχρι τις 2 προηγούμενες περίπου γενιές να είναι από τους «καθαρούς» έλληνες . Όλοι έξω ! :twisted:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική”