Περί moderation

Σχόλια, προτάσεις και ατελείωτο καντήλing στους φίλτατους Διαχειριστές.

Συντονιστές: AlexandraDC, markelos, constant

Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από msl »

Η γνωστή μαγική λεξούλα "αν"/"άμα". Αν, λοιπόν, έχεις κανένα επιχείρημα για να στηρίξεις την αρχική σου θέση, πλην του ότι έχεις σκοπό να περιλαμβάνεις αρκετές βωμολοχίες στις δημοσιεύσεις σου, plz say so. Αλλά σχετικά με το "πιστεύω οτι άμα ασχοληθώ απλά θα σου βάλω homework και δεν το θέλω", μην ανησυχείς για εμένα. Δε θα είμαι εγώ αυτή που θα εκτεθεί. :)
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Oubaxail
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 11:26 am
Real Name: Oumpaxail
Facebook ID: 0

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από Oubaxail »

msl έγραψε:Η γνωστή μαγική λεξούλα "αν"/"άμα". Αν, λοιπόν, έχεις κανένα επιχείρημα για να στηρίξεις την αρχική σου θέση, πλην του ότι έχεις σκοπό να περιλαμβάνεις αρκετές βωμολοχίες στις δημοσιεύσεις σου, plz say so. Αλλά σχετικά με το "πιστεύω οτι άμα ασχοληθώ απλά θα σου βάλω homework και δεν το θέλω", μην ανησυχείς για εμένα. Δε θα είμαι εγώ αυτή που θα εκτεθεί. :)
Οι λέξεις υπάρχουν για να εκφράσουν κάποια συναισθήματα όταν πετσοκόβεις λέξεις βάση κάποιας ηθικής κάποιου moderator είναι για μένα λάθος.

Δεν είπα να επιτρέπεις τις δικές μου βρισιές και όχι των άλλων το είπα για όλες τις βρισιές.
Θεωρώ οτι τα μπίμπ γενικότερα ιστορικά απορρέουν από λογικές ηθικής κάποιων αυταρχικών του κώλου που πρέπει να ξεπεραστούν.
Και όπως καταλαβαίνεις αν δεν έλεγα "του κώλου" θα έχανα το νόημα που θέλω να αποδώσω στην παραπάνω φράση. Αυτά.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oMBUcGViGcc[/youtube]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Oubaxail την Σάβ Οκτ 01, 2011 7:48 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από kostas213 »

Αυτό που βλέπω είναι ότι πάτε να βρείτε μία δικαιολογία για την ύπαρξη αυτού του topic. Αρχίσαμε με το ότι κόβουμε πράγματα, και αφού είδατε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, αρχίσατε για την λογοκρισία. Έχει ήδη γίνει μεγάλο θέμα, ο κύριος λόγος ύπαρξης είναι απλά για τις μηχανές αναζήτησης που ανέφερε O kanenas. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι είναι τόσο ενοχλητικό το συγκεκριμένο, και στο κάτω κάτω όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοεί κάποιος όταν μία λέξη έχει ένα ή δύο @ ή *.

Τώρα αν υπάρχει κάποιο σοβαρό παράπονο με επιχειρήματα σε σχέση με το moderation/administration τότε ευχαρίστως να απαντήσετε.
There's no place like ::1
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Αυτό που λες Αντόνυ δεν ισχύει, ότι οι γενικοί χαρακτηρισμοί είναι επιτρεπτοί. Εγώ στο προτελευταίο σχόλιο που έκανα είπα: "Δίνετε σημασία σε πνευματικώς ανάπηρους, ανύπαρκτους, τελειωμένα αρρωστάκια" και πήρα warning. Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε kanenas, Chris, papagalakos & beep-beep, αν και κατά βάθος αυτούς εννοούσα, αλλά δε το είπα ευθέως ακριβώς για να μην τους προσβάλλω. :e_confused:

Τεσπα, για μένα το θέμα είναι απλό: Εδώ μέσα οι διαχειριστές που υποστηρίζουν κόμματα της Αριστεράς γράφουν ενεργά και παίρνουν μέρος στις συζητήσεις, ενώ διαχειριστές που ψηφίζουν ΔΑΠ ή είναι ανεξάρτητοι προτιμούν να μην συμμετέχουν σε πολιτικές συζητήσεις, για να μη πολώνουν το κλίμα. Η απάντηση σε όλο αυτό είναι "οι διαχειριστές έχουν διπλή ιδιότητα, είναι και διαχειριστές και μέλη". Αυτή είναι η μεγαλύτερη γελοιότητα που έχετε σκεφτεί ποτέ σας. Δεν ξέρω ποιος την σκέφτηκε, αλλά όποιος και αν την σκέφτηκε, προφανώς πριν την σκεφτεί είχε καπνίσει ναρκωτικά. Με την ίδια λογική, ο διαιτητής, που είναι και οπαδός του Ολυμπιακού, όταν σφυρίζει το ματς ΠΑΟ-ΟΣΦΠ, πρέπει να δώσει 40 πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, γιατί εκτός από διαιτητής είναι και γαύρος, άρα επηρεάζετα συναισθηματικά. Ο διαιτητής μέσα στο γήπεδο έχει ένα ρόλο, να είναι ουδέτερος, να φροντίζει να τηρούνται οι κανονισμοί και να επιβάλλει ποινές σε όσους δεν τηρούν τους κανονισμούς. Εκτός γηπέδου, ας είναι όσο γαύρος θέλει. Έτσι, και ο διαχειριστής είναι στο forum για να είναι ουδέτερος, να φροντίζει να τηρούνται οι κανονισμοί και να επιβάλλει ποινές σε όσους δεν τηρούν τους κανονισμούς. Εκτός forum, ας είναι όσο ΕΑΑΚίτης, ΔΑΠίτης, ΚΝίτης θέλει. Κάπου εκεί έχετε χάσει την μπάλα και γι' αυτό δημιουργούνται συνεχώς προστριβές. 8)
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από LocknLoad »

Μ'αρεσει αυτο που γινεται... Κατι τυποι με το που παρουν ενα warning αρχιζουν την κλαψα ενω οι "αριστεροι" ή "αναρχικοι" ή οποιους αλλους λες καθονται ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΑ και συζητανε τις περιπτωσεις μετα με pm μαζι μας και ερχομαστε σε συνεννοηση. Και μιλαμε για ατομα απο τα οποια εχουν κοπει πολλα posts στο παρελθον και εχουν πεσει πολλα τα warnings (αλλα και bans).

Αλλα ξερετε τι; Αυτο σημαινει οτι κανουμε καλη δουλεια. Γιατι οταν σβηνουμε ενα post που προκαλει καποιος (σαν αυτους τους τυπους που ελεγα), δε το σβηνουμε μονο του. Το σβηνουμε μαζι με αλλα posts τα οποια απαντανε σ'αυτον ΠΟΛΥ χειροτερα απ'οσο προκαλεσε και στο τελος... Μετα το post της ειδοποιησης "σβησαμε post. Σοβαρευτειτε", βγαινει ο 1ος και γκρινιαζει γιατι του σβησαμε την προκληση.

Περα απο αυτο, να σου θυμισω "Ιάσωνας" οτι συμφωνησες στους κανονες του forum κατα την εγγραφη σου (λογικα τους εχεις διαβασει πολλες φορες) οποτε αν δεν συμφωνεις με τον τροπο λειτουργιας και σε ταραζει το site τοσο πολυ, πες μου να σε διαγραψω.

Edit: Dream team ρε!
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από msl »

Επειδή έδωσα ένα topic που αμφιβάλω αν το άνοιξε κανείς και επειδή θα επαναλάμβανα και άπειρες φορές σε νέους χρήστες κάτι για να τους λύσω μια απορία τους, αλλά δε θα το κάνω ποτέ σε όσους έχουν ήδη γνώση .. Μερικά quotes προς απάντηση σε όσα ειπώθηκαν:
drcypher έγραψε:1. Κάθε χρήστης εδώ μέσα (άσχετα με το τι είναι επιφορτισμένος να κάνει) έχει το δικαίωμα να λέει τη γνώμη του και να χαρακτηρίζεται από αυτήν (π.χ. να εκτίθεται).
2. Θεωρείς ότι κάποιος χρήστης (διαχειριστής ή μη) παραβαίνει κανόνες; Κάνεις report. Ααν σε αγνοήσουν ξεκινάς topic και το αναφέρεις.
3. Το site δεν ανήκει σε κανέναν. Συνεπώς δεν μπορεί να εκτεθεί ένεκα των απόψεων ενός, ή δυο εκατόν δυο χρηστών ή διαχειριστών.
Wizard έγραψε:Γενικά σκοπός μας είναι το site να είναι υπεράνω παρατάξεων. Και ελπίζουμε ότι πάντα θα υπάρχουν φοιτητές που θα το στηρίζουν και οικονομικά και με δουλειά.
LocknLoad έγραψε:Θα εκτιμουσα αρκετοι χρηστες να εβγαιναν απο το μικρο κοσμο που ζουνε και να παρατηρησουν οτι ΚΑΙ αυτοι γραφουν ΧΩΡΙΣ να κοβονται. Επισης, θα'θελα να παρατηρησουν οτι οχι απλα γραφουν, αλλα γραφουν πολυ. Καποιοι θα'λεγαν οτι το semfe.gr εχει γεμισει απο αυτους τους χρηστες και οτι οι διαχειριστες κανουν τις πλατες σ'αυτους επειδη δε τους "κοβουν" παρα την προκλητικοτητα τους

Μελος του forum και δεξιας παραταξης μου'χει πει οτι δε νιωθει λογοκριμενος απο την διαχειριστικη ομαδα (παρα το βομβαρδισμο εναντιων του απο αλλα μελη). Απο την αλλη εχουμε "απολιτικους" και "ανεξαρτητους" να βλεπουν συνωμοσιες οτι το σαϊτ συνεργαζεται με τις αριστερες παραταξεις...

Θα ηθελα να σταματησει η βρωμα περι διαχειριστων/συντονιστων. Αν καποιος οντως συνεργαζεται με παραταξεις, θα εκτιμουσα να με ενημερωσετε με ενα pm ωστε να φροντισω να μη τους δωσουμε καποια "δυναμη" στο τμημα της πολιτικης και των ειδικων θεματων (οπου συζητουνται οι συνελευσεις) στο ονομα της αμεροληψιας. Οι mods που βρισκονται ηδη εκει ΔΕΝ εχουν σχεση με καμια παραταξη, ποσο μαλλον να κολλουσαν αφισες για κεινες
palasso έγραψε:
forum rules έγραψε:Συμφωνείτε να μην αναρτάτε μηνύματα με υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, συκοφαντικό, απεχθές, απειλητικό, με πορνογραφικό προσανατολισμό ή οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο που υπόκειται στην νομοθετική αρχή.
Αφού συμφωνούμε με τους κανόνες του forum κατά την εγγραφή, δεν μπορούμε μετά να τους ακυρώνουμε, πόσο μάλλον να παραπονιόμαστε στους admins/mods όταν τους επιβάλλουν. Με λίγα λόγια, διαφωνώ τελείως με αυτό που λες... Ούτε πρόκειται για παράβαση των δικαιωμάτων των χρηστών, ούτε πως οι βρισιές δεν μπορούν να θεωρηθούν παράβαση.
@Ιάσωνας: farao-φέρνεις! Να το προσέξεις .....
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από Casus_Belli »

msl έγραψε:
drcypher έγραψε: 3. Το site δεν ανήκει σε κανέναν. Συνεπώς δεν μπορεί να εκτεθεί ένεκα των απόψεων ενός, ή δυο εκατόν δυο χρηστών ή διαχειριστών.
Αυτή η πρόταση μόνο σε μένα φαίνεται λογικό άλμα-σφάλμα;

Τι πάει να πει δεν ανοίκει σε κανέναν; Υπάρχουν διαχειριστές και σύμφωνα με το νόμο υπάρχουν και ιδιοκτήτες. Είναι αυτοί των οποίων τα ονόματα φαίνονται όταν καταθέτουν τα χρήματα της ενοικίασης.

Ανοίκει σε όλους τους φοιτητές της ΣΕΜΦΕ μήπως; Ακόμα και έτσι, είναι ένας πεπερασμένος αριθμός. Γιατί δεν λέτε τότε ότι ανοίκει εξίσου σε όλους τους φοιτητές της ΣΕΜΦΕ; Που θα ήταν και το πιο ορθό ούτως ώστε να ορίσουμε μηινιαίες ή εξαμηνιαίες ανοιχτές συναντήσεις όλων των φοιτητών κατά τις οποίες θα συζητάμε ανοιχτά όλα τα θέματα πορείας και διαχείρισης του semfe.gr σαν ισότιμα μέλη και συνιδιοκτήτες (και αν θέλετε, γιατί όχι, με υποχρεωτική οικονομική συνεισφορά όλων, το διαιρεμένο ποσόν θα ήταν μηδαμινό).

Ας μας απαντήσουν οι διαχειριστές.

Πείτε με κακό, αλλά μου θυμίζει τον Οδυσσέα που τον ρώτησε ο Κύκλωπας το όνομά του και αυτός είπε ότι το όνομά μου είναι "Κανένας"...
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από O kanenas »

Βρε Casus_Belli, σε τι forum νομίζεις ότι γράφεις? Εδώ τα μέλη μας ούτε το βασικό δεν μπορούν (ή δεν θέλουν?) να κάνουν: να συνεισφέρουν οικονομικά στις ανάγκες του site. Οικονομική συντήρηση του site, που για τον καθένα είναι ιστορία μερικών κλικ και το ποσό είναι της επιλογής του καθενός (και όχι συγκεκριμένη τιμή, λες και πουλάμε κάποιο προϊόν). Και μιλάμε τώρα για συνδιαχείριση; Για συνολική συντήρηση του site? Εμένα αυτό μου φαίνεται ουτοπία! Πάρε ως παράδειγμα την ιστορία του gossip.ntua.gr, που προφανώς πλέον έχει κλείσει, γιατί εκεί τα πράματα ξέφυγαν.

Εκτός αυτού, ερμήνευσες λάθος το quote του drcypher. Ωραία, το site δεν ανήκει σε κανέναν, λέει. Από την επόμενη πρόταση που γράφει, όπως βλέπεις, εννοεί ότι στο forum αυτό δεν θα δίνεται βαρύτητα σε μία άποψη (από τις πολλές) για κανέναν λόγο. Αυτό το απλό.

Edit: Θέλω να προσθέσω επίσης ότι οι λέξεις "ιδιοκτησία" και "διαχείριση" δεν είναι συνώνυμες.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από msl »

@Casus_Belli ανήκεις στη κατηγορία των μελών που μόλις ανοίξει τέτοιου περιεχομένου topic, θα τοποθετηθείς πάντα με τον ίδιο τρόπο, που συνοψίζεται στο "Εγώ γιατί δε μπορώ να πάρω αποφάσεις για τη λειτουργία του Site?". Κουκουλωμένο, βέβαια, από το "εμείς οι λοιποί χρήστες". Αν η διάθεση ήταν καλοπροαίρετη, θα μιλούσες με προτάσεις/ιδέες, χωρίς να πιάνεσαι από οποιαδήποτε αφορμή βρεις για να χαρακτηρίσεις ως μεμπτό κάτι που δεν αποτελεί μονοπάτι για την παραπάνω προσπάθειά σου. Όποιος κάνει μια αναζήτηση στα post σου σε αυτή τη Κατηγορία, θα καταλάβει τι λέω.

23/2/2011
Casus_Belli έγραψε:
o_apolytos έγραψε:πιστεύω πως θα συμφωνήσουν σχεδόν όλοι πως αυτό έγινε ντε φάκτο
Εγώ διαφωνώ. Όταν ξεκινάς ένα φόρουμ με την ονομασία "semfe.gr-Φοιτητές ΣΕΜΦΕ-ΣΕΜΦΕ φόρουμ" αναγνωρίζεις de jure -και όχι de facto- την συνιδιοκτησία όλων ανεξαιρέτως -και κατά προτεραιότητα- των φοιτητών της ΣΕΜΦΕ σε αυτό. Προφανώς και αυτή ήταν εξαρχής η πρόθεση.
Σε αντίθετη περίπτωση, αν ήθελες κάτι πολιτικά ομοιογεννές ή τελοσπάντων κάτι που δεν είναι προφανές, θα μπορούσες να το είχες κάνει εμφανές ώστε να γίνεται αμέσως αντιληπτό και να μην υπάρχουν προστριβές όπως τώρα. Είναι άτοπο λοιπόν να κάνουμε τέτοιες υποθέσεις που δεν οδηγούν πουθενά.
Το Site δεν έχει κάποιο ανώτατο-πεφωτισμένο ον να παίρνει αποφάσεις και δεν υποτάσσεται σε κάποια πολιτική ιδεολογία. Δε μπορώ να στο ερμηνεύσω πιο απλά. Και όπως έχω ξαναπεί, αν θες να αισθάνεσαι ότι σου ανήκει έστω και λίγο και όχι ότι απλά το επιβαρύνεις με την παρουσία σου:
!. Να τηρείς τους Κανόνες
2. Να σέβεσαι τους συνομιλητές σου και τις συζητήσεις.
3. Να συνεισφέρεις οικονομικά στη συντήρηση του Site (server+domain)
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από Casus_Belli »

msl έγραψε:Αν η διάθεση ήταν καλοπροαίρετη, θα μιλούσες με προτάσεις/ιδέες, χωρίς να πιάνεσαι από οποιαδήποτε αφορμή βρεις για να χαρακτηρίσεις ως μεμπτό κάτι που δεν αποτελεί μονοπάτι για την παραπάνω προσπάθειά σου.
Σχετικά με τις συγκεκριμένες προτάσεις που έκανα δεν απάντησες αν συμφωνείς ή διαφωνείς.
msl έγραψε:Το Site δεν έχει κάποιο ανώτατο-πεφωτισμένο ον να παίρνει αποφάσεις και δεν υποτάσσεται σε κάποια πολιτική ιδεολογία. Δε μπορώ να στο ερμηνεύσω πιο απλά.
Αυτό μπορεί να το πει ο καθένας, ακόμα και τα ΕΑΑΚ, δε μου λέει τίποτα.
msl έγραψε:Και όπως έχω ξαναπεί, αν θες να αισθάνεσαι ότι σου ανήκει έστω και λίγο και όχι ότι απλά το επιβαρύνεις με την παρουσία σου:
!. Να τηρείς τους Κανόνες
2. Να σέβεσαι τους συνομιλητές σου και τις συζητήσεις.
3. Να συνεισφέρεις οικονομικά στη συντήρηση του Site (server+domain)
Τα 2 πρώτα που είναι υποχρεωτικά τα τηρώ (καλύτερα και απο πολλούς διαχειριστές-συντονιστές μάλιστα). Το 3ο δεν είναι υποχρεωτικό και άρα θα το κάνω όταν θα έχω πειστεί για κάποια πράγματα.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από msl »

1. Δεν έκανες ποτέ συγκεκριμένες προτάσεις. Το "δε μου αρέσει αυτό/δε με ικανοποιεί" δεν είναι πρόταση.
2. Δε περίμενα να σου πει κάτι, γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που τα λέμε και τα προσπερνάς επιδεικτικά.
3. Δεν έχουν ίδια γνώμη κάποια flame που έχεις σιγοντάρει .. και όσο για το 3ο κομμάτι, ο τρόπος που εκφράζεσαι σχετικά με την οποιαδήποτε τροποποίηση/βελτίωση του Site μόνο κακεντρέχεια και μνησικακία βγάζει. Οπότε δε θα περίμενα ποτέ να θελήσεις να βοηθήσεις ως προς την ανάπτυξη αυτού του Site και πόσο μάλλον οικονομικά.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από Casus_Belli »

msl έγραψε:1. Δεν έκανες ποτέ συγκεκριμένες προτάσεις. Το "δε μου αρέσει αυτό/δε με ικανοποιεί" δεν είναι πρόταση.
Casus_Belli έγραψε:Γιατί δεν λέτε τότε ότι ανοίκει εξίσου σε όλους τους φοιτητές της ΣΕΜΦΕ; Που θα ήταν και το πιο ορθό ούτως ώστε να ορίσουμε μηινιαίες ή εξαμηνιαίες ανοιχτές συναντήσεις όλων των φοιτητών κατά τις οποίες θα συζητάμε ανοιχτά όλα τα θέματα πορείας και διαχείρισης του semfe.gr σαν ισότιμα μέλη και συνιδιοκτήτες (και αν θέλετε, γιατί όχι, με υποχρεωτική οικονομική συνεισφορά όλων, το διαιρεμένο ποσόν θα ήταν μηδαμινό).
Γι΄αυτό τι έχεις να πεις;
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από msl »

Κάνουμε συναντήσεις για όλα τα μέλη 1 φορά κάθε εξάμηνο, για πάσης φύσεως συζητήσεις. Ως τώρα δεν ανέκυψε η ανάγκη από άλλα μέλη για να ανάγουμε αυτές τις συναντήσεις σε κάτι που θα έμοιαζε με ΓΣ. Είσαι ο πρώτος που το αναφέρει και επιμένει, χωρίς να έχει προτείνει ποτέ ούτε μια ιδέα που να εμπεριέχει την ανάγκη για ανοιχτή και από κοντά συζήτηση.

Συνεπώς, εσύ για αυτό τι έχεις να πεις;
msl έγραψε:@Casus_Belli ανήκεις στη κατηγορία των μελών που μόλις ανοίξει τέτοιου περιεχομένου topic, θα τοποθετηθείς πάντα με τον ίδιο τρόπο, που συνοψίζεται στο "Εγώ γιατί δε μπορώ να πάρω αποφάσεις για τη λειτουργία του Site?". Κουκουλωμένο, βέβαια, από το "εμείς οι λοιποί χρήστες".
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από antony07 »

Επίσης, το semfe.gr, λόγω της φύσης του (ανεξάρτητο ακαδημαϊκό), δεν πρόκειται να υιοθετήσει ουδεμία συνδικαλιστική μέθοδο: ούτε ΓΣs, ούτε συζήτηση γραμμής/πορείας ούτε τίποτα παρεμφερές. Συναντήσεις μελών γίνονται τακτικά, και είναι ανοιχτές σε συζητήσεις/προτάσεις, με τελευταίο το πάρτυ semfe.gr.

Τώρα, υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς εδώ μέσα, οι οποίοι περιγράφουν όχι μόνο την μη-χρήση μπινελικίων, αλλά και το ελάχιστο επίπεδο συμπεριφοράς και διαλόγου. Το site αυτό είναι αμιγώς ακαδημαϊκό, γι'αυτό και οι ακραίες προκλητικές συμπεριφορές, όπως και η χρήση μπινελικίων απαγορεύονται (δεν γίνεται μόνο για τα bots των μηχανών αναζήτησης, είναι και θέμα επιπέδου: ο εμπεριστατωμένος λόγος που απαιτείται σε ένα τέτοιο σάιτ, αποκλείει την χρήση αργκώ).

Τέλος, αυτά περί υποχρεωτικής οικονομικής συνεισφοράς και συνδιαχείρησης του semfe.gr είναι τουλάχιστον ανεδαφικά, γιατί τότε δεν θα μιλούσαμε για ένα ανοιχτό και ανεξάρτητο, αλλά για ένα συνδρομητικό site, που δεν οφελεί και το σύνολο. Όπως καταλαβαίνουμε, το παρόν σάιτ λειτουργεί από της ιδρύσεώς του με ένα συγκεκριμένο policy. Αν κάποιος διαφωνεί με αυτό, αφ'ενός ποιός ο λόγος να γράφει, και αφ'ετέρου ποιός ο λόγος να αποδεχτεί κατά την εγγραφή του τους κανόνες με τους οποίους τελικά διαφωνεί;
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από Casus_Belli »

msl έγραψε:Κάνουμε συναντήσεις για όλα τα μέλη 1 φορά κάθε εξάμηνο, για πάσης φύσεως συζητήσεις. Ως τώρα δεν ανέκυψε η ανάγκη από άλλα μέλη για να ανάγουμε αυτές τις συναντήσεις σε κάτι που θα έμοιαζε με ΓΣ. Είσαι ο πρώτος που το αναφέρει και επιμένει, χωρίς να έχει προτείνει ποτέ ούτε μια ιδέα που να εμπεριέχει την ανάγκη για ανοιχτή και από κοντά συζήτηση.
Λες κάνουμε. Ποιοί τις κάνετε; Μήπως θα έπρεπε (για να είσαι politicaly correct που λέει και ο Antony παρά κάτω) να πεις ότι γίνονται συναντήσεις απο μόνες τους; Όπως είπατε ότι το site δεν ανήκει σε κανέναν;

Επιπλέον, είπα εγώ για ΓΣ; Εγώ μίλησα για αμεσοδημοκρατικές ανοικτές διαδικασίες και για φοιτητές της ΣΕΜΦΕ τους οποίους επικαλείται το όνομα του site. Δεν το περιόρισα στα μέλη (και σίγουρα δεν μίλησα για παρτάκια ή ποτάκια). Σε τελική ανάλυση, ποιος αποφασίζει το policy του site; Οι διαχειριστές ή ο αυτόματος πιλότος;
antony07 έγραψε:Όπως καταλαβαίνουμε, το παρόν σάιτ λειτουργεί από της ιδρύσεώς του με ένα συγκεκριμένο policy. Αν κάποιος διαφωνεί με αυτό, αφ'ενός ποιός ο λόγος να γράφει, και αφ'ετέρου ποιός ο λόγος να αποδεχτεί κατά την εγγραφή του τους κανόνες με τους οποίους τελικά διαφωνεί;
Όταν γράφεσαι λέει ότι γράφεσαι στο site των φοιτητών της ΣΕΜΦΕ και ότι πρέπει να τηρείς τους κανόνες δεοντολογίας όπως και σε κάθε άλλο φόρουμ. Μέχρι εδώ εντάξει.

Απο εκεί και πέρα αλλάζει το πράγμα. Ρωτάω πολύ συγκεκριμένα πράγματα και μου λέτε άρες μάρες κουκουνάρες για την ίδρυση του site, την προηγούμενη φορά είχατε βάλει την ιδρυτική διακύρηξη, και άλλα που δεν τα καταλαβαίνω. Ότι το site δεν είναι συνδικαλιστικό (λες και είπα εγώ ότι πρέπει να είναι) και είναι ακαδημαϊκό, ενώ πρίν μισό χρόνο που είχε προκύψει ξανά το ίδιο θέμα λέγατε άλλα. Εγώ ρωτάω για να ξέρω, δώστε μου μια κοινή απάντηση που να καλύπτει όλους (τους διαχειριστές ή όποιους άλλους θεωρείτε εσείς αρμόδιους να απαντήσουν) και δεν θα ξαναρωτήσω.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Forum & Portal”