Περί moderation

Σχόλια, προτάσεις και ατελείωτο καντήλing στους φίλτατους Διαχειριστές.

Συντονιστές: AlexandraDC, markelos, constant

manos
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 4:52 pm
Real Name: manos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Περί moderation

Δημοσίευση από manos »

Μπορει καποιος moderator να μου απαντησει για ποιο λογο τα σχολια μου για τον κοκκινοτριχη εακκιτη που εβριζε σβηστηκαν?Τι φασισμος ειναι αυτος δεν καταλαβαινω.Και με ποια λογικη kostas132 λες το φορουμ καθαριστηκε?Τοσο κομπλεξ που τον θιξαμε?Τα σχολια του παπαγαλακου παντως τα βλεπω ακομα και βριζει μια χαρα και γραφει ανενοχλητος ενω δεν ειναι καν στην σχολη μας..Μαλλον πρεπει να γινει μια εκκαθαριση στους υπεθυνους του site γιατι πολλη προπαγανδα πεφτει..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O kanenas την Σάβ Οκτ 01, 2011 12:31 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: msl: moved από το topic Γενική Συνέλευση Φ.Σ. Πέμπτη 29/09/2011 | O kanenas: Μικρή διόρθωση στον τίτλο
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Περι moderation

Δημοσίευση από kostas213 »

Πρώτον, δεν σβήσαμε μόνο ότι αναφερόταν στον "κοκκινοτρίχη" που αναφέρετε όλοι σας. Σβήστηκαν αρκετά τμήματα διαφόρων post που αναφερόντουσαν σε διάφορες επιθέσεις προς άλλους χρήστες ή ήταν ανάρμοστα. Δεύτερον, όπως θα παρατήρησες και από του papagalakos τα post φύγανε διάφορα τμήματα και αναφέρεται ξεκάθαρα αυτό. Και τέλος, θεωρώ ότι ειδικά σε συζήτηση για πολιτικά θέματα απειλές, επιθέσεις σε άλλους χρήστες και γενικά ανούσιες στοχοποιήσεις δεν έχουνε καμμία απολύτως θέση αφού ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης, η οποία στο τέλος ξεφεύγει και γίνεται απλά μία αρένα. Για αυτό τον λόγο το topic της γενικής συνέλευσης καθαρίστηκε.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: Περι moderation

Δημοσίευση από Casus_Belli »

Συνυπογράφω και εγώ την κριτική αυτή που ασκείται. Οι κανόνες δεοντολογίας παραβιάζονται από τους ίδιους τους διαχειριστές και η πολιτική προπαγάνδα χτυπάει κόκκινο. Το semfe.gr δυστυχώς νομίζουν κάποιοι ότι είναι μαγαζί τους.

Ίσως και τον προηγούμενο καιρό να γινόταν το ίδιο, αλλά τουλάχιστον φροντίζατε να κρατάτε κάποια προσχήματα.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Περι moderation

Δημοσίευση από msl »

1. Συμφωνώ με τον kostas213.

2. Έχω πει ουκ ολίγες φορές πως αν έχετε θέματα με ενέργειες Συντονιστών/Διαχειριστών, θα μιλάτε είτε με pm στις αντίστοιχες Ομάδες, ή σε αυτή τη Κατηγορία.

3. Το εν λόγω Moderation το κάναμε ταυτόχρονα 2 Administrators και 1 Moderator. Οπότε αν θεωρείτε πως κάποιοι από εμάς εξυπηρετούσαν κάποιο συμφέρον, να μιλήσετε συγκεκριμένα και να σταματήσετε τις λασπολογίες/αοριστολογίες.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Περι moderation

Δημοσίευση από O kanenas »

Σοβαρά τώρα θεωρείτε ότι δεν ακούγονται όλες οι απόψεις;
Αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό, αυτό (όλα από το ίδιο topic, ανοίξτε τα ένα-ένα να δείτε τι γράφεται στο καθένα) και όλα τα επόμενα posts σας φαίνεται να εκφράζουν ίδιες απόψεις? Σας φαίνεται η κουβέντα να τείνει προς μία άποψη;
Συν ότι ξέφυγαν κάποια posts, που κατά τη γνώμη μου θα'πρεπε να πάνε κι αυτά στον κάδο, όπως αυτό που δεν προσφέρει τίποτα στη κουβέντα, γιατί είναι καθαρή κακεντρεχής ειρωνία.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
manos
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 4:52 pm
Real Name: manos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Περι moderation

Δημοσίευση από manos »

"Κάποιοι έχουν πάθει αμόκ... Πιο πολύ σε υστερία φέρνει, και δεν ξέρουν τί γράφουν...
Ας αποδεχτούν ότι τον ήπιανε και ότι ο κόσμος δεν θέλει να κάνει απλώς εξεταστική σαν να μην τρέχει τίποτα.

Παρότι φυτά, συντηρητικοδεξιοί και φασιστοειδή ψηφίσαν την ΚΝΕ η σχολή δεν άνοιξε. Αν κατέβαινε και η ΔΑΠ θα άνοιγε οριακά. Αν φωνάζατε και μερικούς φίλους σας από τα ΤΕΦΑΑ κάτι μπορεί να γινότανε.

Δεν πάτε καλά λέω εγώ...
Από συνέλευση σε συνέλευση το μόνο που αλλάζει είναι το επίπεδο της μούρλας σας, ανάλογο του πόσο καιρό κρατάει η κατάληψη."

Aυτα που λεει ο παπαγαλακος δεν σας ενοχλουν?Αλλα τι ειπε το παλικαρι οτι τον ηπιανε?οτι ειναι φυτα?οτι ειναι συντηρικοδεξιοι?οτι ειναι φασιστοειδη?Μαλλον δεν ξερετε να διαβαζετε.Δεν σας τιμα ιδιαιτερα το γεγονος οτι ταυτόχρονα 2 Administrators και 1 Moderator κανατε αυτη την "διαλογη" και καταληξατε να παραμεινουν αυτα.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Περι moderation

Δημοσίευση από antony07 »

manos, κανόνας του forum είναι ότι απαγορεύονται οι προσωπικές επιθέσεις μεταξύ των μελών, χάριν αλληλοσεβασμού, σε αυτή την κοινότητα. Γενικός χαρακτηρισμός ομάδων ανθρώπων, παρότι δεν είναι ενδεδειγμένος, δεν είναι και λογοκριτέος. Αν πχ εγώ γράψω "οι κομμουνιστές είστε μουρλοί", δεν θα κοπεί, παρότι είναι πιθανόν να ξεκινήσει διαμάχες μέσα στο φόρουμ. Αντιθέτως, χαρακτηρισμοί και στοχοποίηση συγκεκριμένου ανθρώπου ως προς τα (σωματικά) χαρακτηριστικά του, και ειδικά όταν είναι απών από εδώ και μπορεί να μην συμφωνεί με το να δημοσιοποιείται οποιουδήποτε είδους "περιγραφή" του, είναι επιλήψιμη.
Επίσης, όπως και ο ίδιος είπες, είναι "σχόλια", δεν είναι απόψεις μετ' επιχειρημάτων που θα ωφελούσαν στην συνέχεια της συζήτησης, είχαν την ακριβώς αντίθετη λειτουργία.
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Περι moderation

Δημοσίευση από o_apolytos »

πάλι πάτε να δημιουργήσετε θέμα από το πουθενά, έτσι; Δεν έχετε βαρεθεί; Τί θέλετε;
"Η προπαγάνδα χτυπάει κόκκινο"... Σοβαρολογείτε; Το ότι οι επιθυμίες σας απέχουν από την πραγματικότητα ας δεχτούμε ότι σας λυπεί και ας σας κατανοήσουμε, αλλά το να προσπαθείτε να τεντώσετε τα άκρα για να τα κολλήσετε στη μέση ενός φανταστικού σας κόσμου και να θέλετε να πείσετε εμάς (και τους διαχειριστάς πάνω απ'όλα) καταντάει κοροϊδία... Αφού κιόλας έχετε ρίξει τόση χολή για τα αντιμαθήματα, την αμεσοδημοκρατία της συνέλευσης (ναι, γελάστε), την κατάληψη και και και... Τουλάχιστον παραδεχτείτε ότι οι αδμίν είναι χαλαροί και προς τις δυο μεριές και μη συνέχιζετε (γιατί συνεχίζετε, από πέρσι τραβάει αυτή η δουλειά, ίσως με διαφορετικούς πρωταγωνιστές) αυτό το θέατρο γιατί είναι κακόγουστο και ενοχλητικό.
Και τέλος, σας σβήσαν μια δυο φορές και θιχτήκατε. Πολλές φορές έχουν σβηστεί σχόλιά μου και άλλων (ναι και του παπαγάλου, θαύμα) και, ακόμα κι όταν δε συμφωνώ, δείχνω κατανόηση και μόνο που μπήκαν στον κόπο να κάνουν αυτήν τη ΔΟΥΛΕΙΑ.

Επί του πρακτέου: Πότε θα δημιουργηθεί ανταγωνιστικό φόρουμ-καταφύγιο semfe.edu.gr ; (βρήκα κι όνομα)

έδιτ: και κάτι σημαντικό που δεν επισημάνθηκε από κανέναν που μίλησε πριν.
manos έγραψε:...και γραφει ανενοχλητος ενω δεν ειναι καν στην σχολη μας
έχει ειπωθεί εικοσιπέντε χιλιάδες (στρογγυλοποιημένο) φορές ότι ΔΕΝ είναι προϋπόθεση για να γίνεις μέλος στο σεμφε.γρ να είσαι φοιτητής της ΣΕΜΦΕ. Και ευτυχώς, γιατί αλλιώς δε θά'χαμε τη χαρά του Τσόλκα, του φεκάλιτυ και πολλών άλλων. Οπότε μην μπαίνετε στον κόπο να τ'αναφέρετε.
Άβαταρ μέλους
Oubaxail
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 11:26 am
Real Name: Oumpaxail
Facebook ID: 0

Re: Περι moderation

Δημοσίευση από Oubaxail »

εγώ πάντως διαφωνώ με τη λογοκρισία της βωμολοχίας δλδ αν θέλω να πώ κάποιον μ@λ@κ@ είναι αποψή μου και ίσως και χαρακτηρισμός που δεν αποτελεί καμία επίθεση προς αυτόν παραπάνω απο το να πώ περιφραστικά
οτι αυτα που λέει είναι μα**κίες.

Δεν μιλάω για προσωπικές επιθέσεις η στοχολογία παρα μόνο για το βρισίδι...όχι άλλα αστεράκια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος msl την Σάβ Οκτ 01, 2011 12:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: *μπιπ*
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από msl »

Για να μη ξαναλέμε τα ίδια, μπορείτε να κάνετε μια επανάληψη σε αυτό: http://www.semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=4119 το topic. Από εκεί και πέρα:

manos: Το γεγονός ότι δε μπορείς να ξεχωρίσεις βωμολοχίες και προσωπικές επιθέσεις από ελαφρώς "εμπρηστικό" λόγο, είναι εμφανές. Μόνο που η εμπάθειά σου για ένα συγκεκριμένο χρήστη σε κάνει να μη βλέπεις παρεμφερούς επιπέδου δημοσιεύσεις και από άλλα μέλη που "δεν ανήκουν στον αριστερό χώρο", αν μου το επιτρέπεις. Και μάλιστα, στο ίδιο topic. Οπότε αν απλά έχεις προσωπικά θέματα με ένα χρήστη, να τα λύσετε μέσω pm. Αν έχεις σχετικά με το γενικότερο Moderation, πες μας τι *συγκεκριμένα*.

Oubaxail: Αν κάναμε λογοκρισία στη λέξη σε βαθμό που να μη καταλάβαινε ο άλλος τι θες να πεις, ίσως και να ήταν δικαιολογημένο αυτό που λες. Από την ώρα που δεν υφίσταται αυτό, τότε απλά παραπονιέσαι επειδή .. τι; Θες να την βλέπεις ολόκληρη και ακέραιη;

Τέλος, δείτε ακόμα μια φορά τους Κανόνες που συμφωνήσατε κατά την εγράφη σας ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Oubaxail
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 11:26 am
Real Name: Oumpaxail
Facebook ID: 0

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από Oubaxail »

msl έγραψε:
Oubaxail: Αν κάναμε λογοκρισία στη λέξη σε βαθμό που να μη καταλάβαινε ο άλλος τι θες να πεις, ίσως και να ήταν δικαιολογημένο αυτό που λες. Από την ώρα που δεν υφίσταται αυτό, τότε απλά παραπονιέσαι επειδή .. τι; Θες να την βλέπεις ολόκληρη και ακέραιη;

Τέλος, δείτε ακόμα μια φορά τους Κανόνες που συμφωνήσατε κατά την εγράφη σας ..
Ναι. Επίσης αυτό πάει και τούμπαλιν , τώρα αν θες εσύ να κάθεσαι να αστερώνεις τα πάντα και έχεις χρόνο να το κάνεις κάνε το.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από msl »

Αν θες να αλλάξεις το θέμα, επειδή είδες τα κενά της αρχικής υπόθεσης, καλώς. Αλλά μην παραποιείς τα πάντα γυρνώντας το! Ανανωρίζοντας, πλέον, ότι αυτό που κάνεις εμπίπτει σε "ανάγκη επέμβασης από Moderator", οι πρώτες φορές που θα γίνει, θα θεωρηθεί, στα πλαίσια της καλοπιστίας, "ατυχές συμβάν". Οι επόμενες, όχι .. με ό,τι και αν συνεπάγεται αυτό.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από O kanenas »

msl, δε νομίζω ότι για μία λέξη χρειάζεται να γίνει τόσος ντόρος.

Ο βασικός λόγος για τον οποίο μπαίνουν αστεράκια σε βρισιές είναι για να μην εμφανίζεται το semfe.gr στα πρώτα αποτελέσματα, όταν κανείς βάζει κακές λέξεις σε μηχανές αναζήτησης. Αυτό είναι το ζητούμενο. Τώρα, αν στις 200 λέξεις "μ@λάκας" κάποιες γράφονται κανονικά, δεν υπάρχει κίνδυνος.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από msl »

Όχι, δεν είναι εκεί το θέμα, Είναι στα παιδιάστικα που θα αρχίσουν μετά "Γιατί έκοψες τη δικιά μου και όχι του τάδε;" και "Γιατί να μην αποκλείσουμε 1-2-3 ακόμα λέξεις από όσες λογοκρίνονται; Ή και κόβονται;".

Το θεωρώ θέμα ισορροπίας. Αν το κάνεις για έναν, θα το κάνεις για όλους.

Edit: @O kanenas: Αυτό ξεκίνησε ως "να μη λογοκρίνονται γενικά οι βωμολοχίες", οπότε δε κατάλαβα πως το ανήγαγες σε μια συγκεκριμένη λέξη και μια συγκεκριμένη φορά που χρησιμοποιήθηκε ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Oubaxail
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 11:26 am
Real Name: Oumpaxail
Facebook ID: 0

Re: Περί moderation

Δημοσίευση από Oubaxail »

msl έγραψε:Αν θες να αλλάξεις το θέμα, επειδή είδες τα κενά της αρχικής υπόθεσης, καλώς. Αλλά μην παραποιείς τα πάντα γυρνώντας το! Ανανωρίζοντας, πλέον, ότι αυτό που κάνεις εμπίπτει σε "ανάγκη επέμβασης από Moderator", οι πρώτες φορές που θα γίνει, θα θεωρηθεί, στα πλαίσια της καλοπιστίας, "ατυχές συμβάν". Οι επόμενες, όχι .. με ό,τι και αν συνεπάγεται αυτό.
Δεν υπάρχουν κενά. Δεν μου αρέσουν τα μπιμπ και το είπα τώρα αν εσύ θες να με παρακολουθείς να δείς άμα βρίσω κάντο. Γενικά για το "ανάγκη επεμβασης απο Moderator" και τα επόμενα που γράφεις πιστεύω οτι άμα ασχοληθώ απλά θα σου βάλω homework και δεν το θέλω... Επίσης τώρα μου ήρθε οτι και στις τσόντες στα περιοδικά αστεράκια βάζουν στα "επίμαχα" χαχα.

@kanenas καλό και αυτό θα γράφεις μαλ@κες και θα σου βγάζει σεμφίτες...χαχα μια χαρά.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Forum & Portal”