Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από msl »

1. Η μπάρα στο μετρό.

Εντοπίζεται και σε άλλα μέσα μεταφοράς. Είναι εκείνες οι ωραίες στήλες που ο φυσιολογικός κόσμος τις χρησιμοποιεί για να κρατιέται με το ένα χεράκι .. άντε στο τσακίρ κέφι και με τα δύο. Η χρήση τους επεκτείνεται και "στον ερωτικό σύντροφο που μας λείπει" (καθώς δεν είναι λίγοι εκείνοι που την παίρνουν κανονικά αγκαλιά), ή σε έναν οποιονδήποτε απλό τοίχο (απλά στηρίζοντας όλο το κορμό από τη πίσω μεριά) αγνοώντας προφανώς όσους άλλους κοινούς θνητούς έχουν την ελπίδα πως θα κρατηθούν από κάπου για να μη πάνε "από γκάζωμα/φρενάρισμα/στροφή μετρό". Ναι, φυσικά και μπορείς να ξαπλώσεις πάνω στο χέρι μου ή να με αναγκάσεις να το υψώσω μέχρι τον Θεό για να στηριχτώ κάπως (δεν είμαι και πρώτο μπόι), αλλά εμένα με ρώτησες αν θέλω να πληρώσω μονοκοπανιά τις αμαρτίες μου ή αν προτιμάω να το πάω σε δόσεις;


2. Θα κάτσω σαν το κοράκι από πάνω σου μέχρι να σηκωθείς.

Δε πα να είσαι πτώμα; Ένα με το πάτωμα; Έτοιμος για κατάρρευση; Ή να κουβαλάς το άπαν σύμπαν και κάτι παραπάνω; Η αγαλλίαση όταν βλέπεις τη μια πολυπόθητη καρεκλίτσα ελεύθερη είναι σα δώρο εξ' ουρανού! Όμως δεν είσαι ο μόνος που θες αυτή τη καρεκλίτσα... Ας υποθέσουμε πως είχες την ευκαιρία να πιάσεις αυτή τη καρέκλα. Για αρχή, ο μισός κόπος είναι να φτάσεις εκεί, πριν φτάσει κάποιος άλλος. Και μόνο που φτάνεις ως εκεί, αξίζουν εύσημα. Μετά ξεκινάει ο ψυχολογικός πόλεμος. Όλοι οι άλλοι που επιθυμούν την καρέκλα θα στέκονται καρτερικά από πάνω σου, με την απαίτηση να σηκωθείς να είναι κάπως ευδιάκριτη στο τόπο που σε κοιτάνε. Δε λέω, κάποιοι το χρειάζονται/αξίζουν. Αλλά είναι και πόσες φορές που ο άλλος δε καταλαβαίνει αν έχεις οργώσει την Αθήνα και τα περίχωρα και απλά "απαιτεί" να "ξεκουραστεί" αυτός, επειδή απλά δεν του αρέσει η ορθοστασία. Good luck with that!


3. Η άλωση του προαστιακού.

Και φυσικά αυτό παρατηρείται σε όλα τα μέσα μεταφοράς... δε γνωρίζει ρατσιστικούς περιορισμούς. Είναι η κλασσική περιγραφή: Θα έρθει το βαγόνι/λεωφορείο και έστω πως θέλουν κάποιοι λίγοι τολμηροί να βγουν έξω από αυτό σε μια συγκεκριμένη στάση. Ο λαός που περιμένει να μπει μέσα, έχει ήδη σχηματίσει ένα τοίχος γύρω από όλες τις εξόδους και φυσικά αντί να αφήσει τον άτυχο άνθρωπο να βγει, προσπαθούν εκείνοι να μπουν πρώτα μέσα. Νταξ, φαντάζομαι έξω ενδεχομένως να κάνει κρύο, να βρέχει... ή μπορεί να έχεις σταμπάρει μια ωραία ελεύθερη καρεκλίτσα. Λογικό. Το να μη βγει ο άλλος σα πολτοποιημένο κρέας δε μας περνάει από το μυαλό. Ή να βγουν πρώτα όσοι είναι μέσα στο μέσο μεταφοράς, επειδή είναι ήδη γεμάτο και πρέπει να δημιουργηθεί λίγος χώρος για να μπουν νέα άτομα!


4. Πάτα και λίγη γη...

Η ευτυχία είναι, αυτή που θα σε πατήσει να μη φορά γόβα στιλέτο (αν είναι άντρας και φορά κι γόβα στιλέτο, υπάρχει πρόβλημα) ενώ εσύ φοράς κάποιο λεπτό/πεδιλοειδές παπούτσι. Θα δεις όλο το τάγμα φαντάρο... Απορώ πάντως με όσους σε πατάνε κανονικά και με το νόμο και η δε καταλαβαίνουν γρι ή κάνουν τους Κινέζους. Στο πρώτο κομμάτι, ο άλλος ξαφνικά ψηλώνει λίγους πόντους από ένα "μαλακό" δάπεδο που υποχωρεί μετά από κάτω του. Πόσο στόκος; Στη δεύτερη περίπτωση, τα συγχαρητήριά μου, για την παντελή έλλειψη στοιχειώδους ευγένειας. Και εις κατώτερα. Είθε σε λίγο και παρέα μόνο με πιθηκάκια. Εκεί που απορείς αν η θεωρία του Δαρβίνου έχει νόημα, ή αν είναι the other way round (ο πίθηκος να είναι η εξέλιξη του *συγκεκριμένου* ανθρώπου).


5. Σπρώξε λίγο ακόμα!

Πόσες φορές έχουν πει αυτή την ατάκα; Εκεί που έρχεται γεμάτο το μέσο μεταφοράς και όταν ανοίγει η πόρτα με τα άτομα ίσα να κρατιούνται από κάπου οι ελπίδες για επιτυχή είσοδο εξανεμίζονται. Ξέρω, μπορεί να περίμενες μισή ώρα για να έρθει, μπορεί να έχεις κάτι να προλάβεις. Μεταξύ μας, ελάχιστοι θα πουν "έλα μωρέ, θα πάρω το επόμενο" και ειδικά σε περιπτώσεις αραιών δρομολογίων. Οι πιο πολύ το βλέπουν σαν μια πρόκληση του να αποδείξουν πως η δίαιτα που ξεκίνησαν για πολλοστή Δευτέρα, απέδωσε καρπούς. Ή τη δυνατότητα επιβολής μιας νέας συμπυκνωμένης μάζας στους λοιπούς wannabe συνεπιβάτες, αναγκάζοντάς τους να συσφίξουν σχέσεις. Οπότε ξεκινάει το party στα πλαίσια του "όλοι οι καλοί/κακοί χωράνε".


6. Ο μαγικός ήχος

Αυτός ο ήχος, έχει εκπαιδεύσει χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια τα πλήθη, όταν τον ακούν να τρέχουν προς αυτόν! Ο ήχος αυτός, αν και προορίζεται για να ειδοποιήσει τους επιβάτες να "σταματήσουν την προσπάθεια να μπουν στο τρένο, καθώς θα αναχωρήσει" έχει τα αντίθετα αποτελέσματα! Με το που ακούγεται το μαγικό "τουτ" για το κλείσιμο τον θυρών, μια νέα πρόκληση γεννιέται στο μυαλό όσων τολμηρών θέλουν να μπουν στο βαγόνι όντας πάνω από μισό μέτρο μακριά από την πόρτα: πως να κάνουν τον πιο αποδοτικό συνδυασμό Κεντέρη και Πατουλίδου (τα αναβολικά προαιρετικά) χωρίς να τους έρθει η πόρτα στη μούρη ή να τους πάρει κάνα χέρι/πόδι αμπάριζα.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από o_apolytos »

msl έγραψε:1. Η μπάρα στο μετρό.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=n9ApRjtwwTU[/youtube]
msl έγραψε:5. Σπρώξε λίγο ακόμα!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b0A9-oUoMug[/youtube]
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από antony07 »

Το να προσπαθείς να μάθεις στον μέσο έλληνα κανόνες συμπεριφοράς στα μμε, είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις στα κατσίκια κανόνες savoir vivre για την βοσκή με το κοπάδι: "Με το δεξί το μαχαίρι, με το αριστερό το πιρούνι, και μόλις τελειώσουμε τοποθετούμε τα μαχαιροπίρουνα με τις λαβές να δείχνουν "5 η ώρα". Σγουίτ ντριμς!
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από Hengeo »

Πάντως γενικά, από όσο έχω καταλάβει, οι άνθρωποι δεν τρώνε άλλους ανθρώπους, οπότε γιατί να μην γίνει μία ευγενική υπόδειξη εκείνη τη στιγμή;
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από msl »

@ o_apolytos:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=s97G3DkXNDk[/youtube]


@ antony07:

Έλα κακίες .. αν τους πληρώσεις όλα τα μαθαίνουν! Ενώ το κατσίκι και 2.000.000 € να του τάξεις, πάλι δε θα μάθει .. :P


@ Hengeo:

Μπορεί να μην τρώνε, αλλά γενικά δεν ακούνε κιόλας. Άντε να σε ακούσουν στο 1ο. Στα υπόλοιπα παίζεις με πιθανότητες 50-50 να στην πουν κιόλας .. :P

Προσωπικά δε μου αρέσει να κάνω υποδείξεις σωστής *κατ' εμέ* συμπεριφοράς σε αγνώστους. Βέβαια αυτό είναι όσο η κατάσταση είναι στα πλαίσια των αντοχών μου. Σχετικά με τις οποίες, για να είμαι ειλικρινής, λυπάμαι αυτόν που θα με κάνει να τις ξεπεράσω .. :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από antony07 »

msl έγραψε:Βέβαια αυτό είναι όσο η κατάσταση είναι στα πλαίσια των αντοχών μου. Σχετικά με τις οποίες, για να είμαι ειλικρινής, λυπάμαι αυτόν που θα με κάνει να τις ξεπεράσω .. :P
Αφού τις ξεπεράσεις, το πολύ πολύ.....να τον σπρώξεις κι εσύ....
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από Hengeo »

msl έγραψε:Προσωπικά δε μου αρέσει να κάνω υποδείξεις σωστής *κατ' εμέ* συμπεριφοράς σε αγνώστους. Βέβαια αυτό είναι όσο η κατάσταση είναι στα πλαίσια των αντοχών μου. Σχετικά με τις οποίες, για να είμαι ειλικρινής, λυπάμαι αυτόν που θα με κάνει να τις ξεπεράσω .. :P
Ούτε εμένα μου αρέσει.. Μέχρι να πάρω ανάποδες και όποιον πάρει ο χάρος :P
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από timos_m »

msl έγραψε:1. Η μπάρα στο μετρό.
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από antony07 »

Like!
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
sotsot
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 5:06 pm
Real Name: sotiris
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κανόνες συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από sotsot »

respect στον apolyto που μας θυμισε το βιντεακι με τον remi :P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”