Επιτραπέζια Παιχνίδια

Γνώρισες μια Χημικό Μηχανικό και δεν ξέρεις που θα την πας;
Το semfe.gr έχει την λύση!

Συντονιστής: Nasia!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
meleneemil
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 5:23 pm
Real Name: Aimilios K
Gender: Male
Facebook ID: 0

Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από meleneemil »

...αντί εξόδου
Off Topic
(το playce και το playhouse δεν περιλαμβάνονται στο λογοπαίγνιο)
Αν έχετε βρει κάνα καμμένο επιτραπέζιο, πείτε και σε μας που σήμερα βαριόμαστε να βγούμε έξω.

Ξεκινάω με ένα που ενώ απλούστατο, έχει μεγάλη αντοχή:
*δεν είμαι εγώ στο βίντεο
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3EC5oH2IIRo[/youtube]
Logical? maybe. ميلين اميل
Άβαταρ μέλους
Ryu
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 2:57 pm
Real Name: Spiros
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Xalandri

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από Ryu »

Τι είδους επιτραπέζιο όμως ψάχνεις; Υπάρχουν διαφόρων ειδών, οπότε θα σου προτείνω διάφορα :D

1) Bang!: Παιχνίδι ρόλων με κάρτες με μοιρασμένη στρατηγική και τύχη που όμως έχει μεγάλο ενδιαφέρον λόγω του θέματος (άγρια δύση) και του ότι ο κάθε παίκτης έχει κρυφό ρόλο. (4-8 παίκτες 20-40 λεπτά)

2) Modern Art: Μπορεί να ακούγεται πολύ βαρετό να αγοράζεις και να πουλάς πίνακες, αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ γιατί πρέπει κάθε φορά να εκτιμάς την τιμή και το συμφέρον σου στις διάφορες αγοραπωλησίες. (3-5 παίκτες 60 λεπτά)

3)7 Wonders: Light παιχνίδι στρατηγικής με κάρτες που ο καθένας έχει έναν πολιτισμό (βασισμένο στα 7 θαύματα) που πρέπει να αναπτύξει και να ξεπεράσει τους υπόλοιπους σε πόντους νίκης. (3-7 παίκτες 30 λεπτά)

4)Ghost Stories: Επειδή ίσως θέλετε να παίξετε τίποτα συνεργατικό, είναι αρκετά challenging με διάφορα επίπεδα δυσκολίας που σας χαρίζουν μία απλόχερη ήττα :e_biggrin: . (1-4 παίκτες 60 λεπτά)

5)Power Grid: Τέλος αν ψάχνεις κάτι το φοβερά στρατηγικό με πολύ λίγη τύχη, είναι ίσως το πιο "βαρύ που έχω παίξει εγώ (δεν είμαι και πολύ μεγάλων αντοχών). Έχεις εταιρία παραγωγής ενέργειας. Αγοράζεις εργοστάσια, παράγεις ενέργεια και αποκτάς μονοπώλια! (2-6 παίκτες 90-150 λεπτά)

Προφανώς δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα στα επιτραπέζια, αλλά ελπίζω να βοήθησα :e_biggrin:
HADOUKEN!
Άβαταρ μέλους
corfu
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 2:38 pm
Real Name: corfu
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από corfu »

tichu: παιζεται με ειδικη τραπουλα απο το play house που κανει μονο 10 ευρω. Παιζεται με 4 παικτες που ανα 2 ειναι ομαδα. Θελει σκεψη αλλα εχει και ανταγωνισμο. Αν ξερεις ποκερ η θαναση απο χαρτια σε βοηθαει λόγω συνδιασμων.
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Άλμπερτ Αϊνστάιν.
Άβαταρ μέλους
meleneemil
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 5:23 pm
Real Name: Aimilios K
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από meleneemil »

Ryu έγραψε:Τι είδους επιτραπέζιο όμως ψάχνεις; Υπάρχουν διαφόρων ειδών, οπότε θα σου προτείνω διάφορα :D

5)Power Grid: Τέλος αν ψάχνεις κάτι το φοβερά στρατηγικό με πολύ λίγη τύχη, είναι ίσως το πιο "βαρύ που έχω παίξει εγώ (δεν είμαι και πολύ μεγάλων αντοχών). Έχεις εταιρία παραγωγής ενέργειας. Αγοράζεις εργοστάσια, παράγεις ενέργεια και αποκτάς μονοπώλια! (2-6 παίκτες 90-150 λεπτά)

Προφανώς δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα στα επιτραπέζια, αλλά ελπίζω να βοήθησα :e_biggrin:
Κι εμένα μου αρέσουν τα στρατηγικής. Θα κοιτάξω μάλιστα αυτό το τελευταίο.

Απλά με τον όρο αντοχή δεν εννοούσα να παίρνει πολύ ώρα (για να γεμίσω το βράδυ πχ), αλλά να είναι απλό στο στήσιμο και με μικρές αλλαγές να μην επαναλαμβάνεται. Π.χ. στα ρομποτάκια αν αλλάξεις απο μία θέση κάθε ρομποτ, τότε είναι εντελώς άλλο στήσιμο και ξαναβρίσκεις νέες διαδρομές. Ειδικά στο βίντεο με κάτι προσθήκες-ανακλαστήρες κλπ γίνεται χαμός.
Απλά διευκρίνησα την αντοχή μήπως κατάλαβες άλλο.
Ευχαριστώ όμως.


+όχι άλλο τίτσου (1 φορά μόνο έπαιξα και η αλήθεια είναι ότι έχει γίνει χαμός. Δεν ειν' κακό, αλλά φτάνει πια. Απάντηση στο tichu έχω το Phase10. Με τις ώωωωρες...
Logical? maybe. ميلين اميل
Άβαταρ μέλους
corfu
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 2:38 pm
Real Name: corfu
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από corfu »

το χω παιξει πιανει και 3 ωρες!!! α!!! το risk ειναι καλο αν θες σονι και ντε στρατηγικης
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Άλμπερτ Αϊνστάιν.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από constant »

Επίσης, εκπληκτικό παιχνίδι στρατηγικής είναι το tsuro: το μονοπάτι της ζωής! Παιχνίδι ανατροπής και μεγάλης στρατηγικής!
Άβαταρ μέλους
meleneemil
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 5:23 pm
Real Name: Aimilios K
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από meleneemil »

constant έγραψε:Επίσης, εκπληκτικό παιχνίδι στρατηγικής είναι το tsuro: το μονοπάτι της ζωής! Παιχνίδι ανατροπής και μεγάλης στρατηγικής!
Ωραίος...το είχα δει και λέω" αυτό τώρα τι στο καλό RPG είναι πάλι..."
Αλλά το βρήκα youtube και μ'αρεσε (αλλά 30 ευρώ για ένα ταμπλο κι άλλο ένα σε κομματάκια???) και έκατσα και το έφτιαξα (χωρίς ζωγραφιές στο ταμπλο, αλλά τα βασικά για να παίξεις...). Τέλος πάντων, ναι, πολύ καλό!

Έχω φτιάξει και τα ρομποτάκια και βγήκε ίδιο με το αυθεντικό. Σε χαρτόνι, με τυπωμένο το ταμπλώ σε χαρτί και κολλημένο στις βάσεις και όλα 'τυλιγμένα' με το παλιό το νάυλον για βιβλία.
Logical? maybe. ميلين اميل
Άβαταρ μέλους
Ryu
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 2:57 pm
Real Name: Spiros
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Xalandri

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από Ryu »

Το Tsuro παιχνίδι στρατηγικής;;;;; Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι και το σκάκι τύχης. Δε λέω καλό παιχνίδι, πλάκα έχει, κρατάει και λίγο αλλά αν δεν είσαι Κορεάτης αριθμομνήμονας να θυμάσαι απ έξω τα πλακίδια δε μπορώ να καταλάβω που κρύβεται η στρατηγική... (Ο constant είναι pro στο Tsuro πάντως, είναι ο πολυνίκης της παρέας... :e_biggrin: )
HADOUKEN!
Άβαταρ μέλους
meleneemil
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 5:23 pm
Real Name: Aimilios K
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από meleneemil »

Ryu έγραψε:Το Tsuro παιχνίδι στρατηγικής;;;;; Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι και το σκάκι τύχης. Δε λέω καλό παιχνίδι, πλάκα έχει, κρατάει και λίγο αλλά αν δεν είσαι Κορεάτης αριθμομνήμονας να θυμάσαι απ έξω τα πλακίδια δε μπορώ να καταλάβω που κρύβεται η στρατηγική... (Ο constant είναι pro στο Tsuro πάντως, είναι ο πολυνίκης της παρέας... :e_biggrin: )
Σε μη κορεατικό βαθμό, μπορείς να υπολογίζεις προς τα που θα πάει ο άλλος και στο κρίσιμο σημείο να τον πετάξεις εκτός παιχνιδιού πισώπλατα. Άλλωστε και στη ζωή έτσι γίνεται...

+Θυμήθηκα το Κώδικας Da Vinci. Πάλι απλό, που μαντεύεις τους αριθμούς των άλλων.

The goal of Coda is to reveal all of your opponents' secret codes before they uncover yours. Each player begins by drawing three or four (depending on the number of players) numbered plastic tiles from a face-down pile. After each player lines up the tiles in numeric order so that only he or she can see them, play begins.
On your turn, draw a new tile from the face-down supply and set it to the side of your lineup. Choose a tile in any opponent's array, and then attempt to identify it (e.g. "This is a Dark 3."). If you're correct, the opponent reveals the tile. If you're wrong, you must show the tile you drew from the pile and insert it into your lineup, in sequential order. As long as you make correct guesses, you can keep guessing additional tiles. If you decided to end your turn before making an incorrect guess, you can add the tile you drew into your lineup without revealing it, making your code longer.

Play continues until only one player has an unrevealed tile. That player is the winner.

Advanced rules introduce two dash ("-") tiles, one light and one dark, which serve as wild cards and add a bit more challenge.

There are deeper and more brain-burning deduction games available -- Code 777 and Black Vienna jump to mind. But Coda fits a niche that, for me, was previously unfilled: a deduction game that plays quickly and always leaves me wanting to play it again immediately.

http://boardgames.about.com/od/deductio ... r/coda.htm
Logical? maybe. ميلين اميل
Άβαταρ μέλους
Bob o Pastoras
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 5:08 pm
Real Name: Bob. O mastoras...

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από Bob o Pastoras »

1) JUNGLE SPEED!!
Το απολυτο παιχνιδι για να κολλησεις... εγω προσωπικα αυτο εχω παθει αρκετα χρονια τωρα :e_biggrin:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yTGCNHXo7EI[/youtube]
Σημειωτέον, οι ταχύτητες που αναπτύσσονται δεν εχουν καμια σχεση με αυτες στο βιντεο με τους κανόνες.. :e_wink:
Επίσης προσοχή στις νυχιές !!

2) Πολύ καλό επίσης το Ticket to Ride.
Παιχνίδι που πρεπει να ενώσεις πόλεις ανά την Ευρώπη ή την Αμερική (αναλόγως την έκδοση που παιζεις), με σιδηροδρομικές γραμμές. Σίγουρα στρατηγική απαραίτητη :e_biggrin: . Κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερο αυτό της Ευρώπης.
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Επιτραπέζια Παιχνίδια

Δημοσίευση από lunatic »

DnD... Δεν υπάρχει μεγαλύτερο κάψιμο. Απλά δεν υπάρχει :e_wink:
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Έξοδος”