Φυσικό Αθηνών vs. ΣΕΜΦΕ.

Τομέας Φυσικής

Συντονιστής: Nomad

Απάντηση
talif
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2012 9:00 pm
Real Name: Θοδωρής
Gender: Male
Facebook ID: 0

Φυσικό Αθηνών vs. ΣΕΜΦΕ.

Δημοσίευση από talif »

Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω είτε το master της πυρηνικής φυσικής του Φυσικού Αθηνών είτε το παρόν μάστερ της ΣΕΜΦΕ.
Με ενδιαφέρει να προχωρήσω αμέσως μετά σε διδακτορικό σε έναν από τους τομείς Πυρηνικής Φυσικής ή Κβαντομηχανικής.
Θα ήθελα να γνωρίζω τί διαφορές έχουν αυτά τα δύο master και κυρίως:
1. Ποιό μαστερ είναι πιο εύκολο να τελειώσω. Εδώ ξέρω οτι ρόλο παίζουν οι επιλογές αλλά θα ήθελα έναν γενικό χαρακτηρισμό.
2. Αναγνώρηση του μάστερ στο εξωτερικό. Υπάρχουν διεθνείς συνεργασίες? Τί παίζει με το CERN?
3. Ποιοί καθηγητές είναι πιο συνεργάσιμοι εδώ στην Ελλάδα για το master αλλά και για διδακτορικό μετά? Του ΣΕΜΦΕ ή του Φυσικού?
4. Εργαστήρια, Δημόκριτος και επίπεδο σπουδών.

Αν υπάρχει και κάποια άλλη διαφορά ευχαρίστως ενημερώστε με.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Θοδωρής.
gouroun
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Απρ 29, 2012 7:27 pm
Real Name: κυριακος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Φυσικό Αθηνών vs. ΣΕΜΦΕ.

Δημοσίευση από gouroun »

Καλησπέρα Θοδωρή,

1. Αφού πας για master καλό θα ήταν να κοιτάξεις ποιο μεταπτυχιακό έχει περισσότερα μαθήματα στο κομμάτι που σε ενδιαφέρει. Ιδιαίτερα αφού θες μετά να κάνεις διδακτορικό καλό θα ήταν να κρίνεις με μόνα κριτήρια τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν και το αν το εκάστοτε πανεπιστήμιο έχει καλή ερευνητική ομάδα στην κβαντο και στην πυρηνική. Να τονίσω επίσης ότι αν κάνεις ένα από τα δύο master το διδακτορικό σου θα συνεχίσει κατά 90% στην ίδια σχολή(το φυσικό τουλάχιστον ζητάει να έχεις κάνει πρώτα ένα μεταπτυχιακό του για να συνεχίσεις με διδακτορικό).
2. Μίλησα με ένα παιδί από το forum το οποίο τελείωσε το μεταπτυχιακό στη σεμφε και τώρα κάνει διδακτορικό στο CERN στα στοιχειώδη σωματίδια, οπότε υποθέτω ότι έχει καλή αναγνώριση το πολυτεχνείο και σίγουρα αρκετές συνεργασίες με το CERN(αν ρίξεις μια ματιά στο site του τομέα φυσικής του σεμφε στους υποψήφιους διδάκτορες θα παρατηρήσεις ότι είναι αρκετοί αυτοί που κάνουν διδακτορικό στο CERN).
3. Δεν έχω αρκετές πληροφορίες για αυτή την ερώτηση. Το μόνο που μπορώ να αναφέρω είναι ότι σε όσους καθηγητές από τη σεμφε έστειλα mail για πληροφορίες σε σχέση με το μεταπτυχιακό Φυσική και Τεχνολογικές Εφαρμογές, όλοι μου απάντησαν και με βοήθησαν πολύ παραθέτοντας και mail άλλων καθηγητών για περαιτέρω πληροφορίες, ενώ αντίθετα κανένας από το Φυσικό δεν μου απάντησε(εκτός του προέδρου του τομέα) σε παρόμοιες ερωτήσεις μου για το μεταπτυχιακό Αστρονομία Αστροφυσική και Μηχανική.
4. Το μεταπτυχιακό του σεμφε έχει μερικά μαθήματα τα οποία διδάσκονται στον Δημόκριτο. Για το φυσικό δεν τοχω ψάξει.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να είμαστε και στο ίδιο αμφιθέατρο μετά το καλοκαίρι!
Κυριάκος.
Η συμπύκνωση της ενεργειακής ροής, η μετατροπή δηλαδή της ύλης σε ενέργεια, γίνεται ήρεμα, χωρίς βίαιες εκδηλώσεις, (και μου θυμίζει τη σύλληψη του σπερματοζωαρίου από το ωάριο). Αλλά η απελευθέρωση της ενέργειας από την ύλη, προκαλεί πάντα ένα βίαιο σοκ, ανάφλεξη, κρότο, τρόμο. Όλοι μας, είμαστε αυτή η ενέργεια που έχει συμπυκνωθεί ήρεμα σε ύλη, και θα μετατραπούμε πάλι κάποια στιγμή σε ενέργεια, με μία βίαιη εκφόρτιση που ονομάζουμε θάνατο.
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Φυσικό Αθηνών vs. ΣΕΜΦΕ.

Δημοσίευση από lunatic »

Δεν ξέρω για το μεταπτυχιακό του ΕΚΠΑ αλλά της ΣΕΜΦΕ είναι καθαρά ένα μεταπτυχιακό που σε οδηγεί σε διδακτορικό μετά. Δεν θα πάρεις κάποια ειδίκευση.
Σε όποια σχολή κ αν καταλήξεις πάντως θα βρεις πολύ καλούς καθηγητές στον τομέα της Πυρηνικής.
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
fanis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2012 12:23 pm
Real Name: fanis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Φυσικό Αθηνών vs. ΣΕΜΦΕ.

Δημοσίευση από fanis »

Γεια σας

Με ενδιαφέρει και εμένα το μεταπτυχιακο της φυσικης και των τεχνολογικων εφαρμογων

Θοδωρη

Το να γινεις δεκτος στο μεταπτυχιακο της πυρηνικης στο φυσικο ειναι πολυ δυσκολο.
Συνηθως γινονται δεκτοι αποφοιτοι του τμηματος που εχουν επιλεξει την συγκεκριμενη κατευθυνση και μαλιστα πληρουν καποιες προυποθεσεις ( βαθμος πτυχιου και υψηλος βαθμος σε μια λιστα μαθηματων )
Γενικα ειναι το πιο "ελιτ" μεταπτυχιακο της σχολης και γινεσαι πολυ δυσκολα δεκτος.

Αυτα δεν στα λεω για να σε απογοητευσω βεβαια απλα για να παρεις μια ιδεα .
talif
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2012 9:00 pm
Real Name: Θοδωρής
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Φυσικό Αθηνών vs. ΣΕΜΦΕ.

Δημοσίευση από talif »

Παιδιά, υπάρχει κανείς στο forum που να σπουδάζει ή να έχει τελειώσει κάποιο από τα δύο master?
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Φυσικό Αθηνών vs. ΣΕΜΦΕ.

Δημοσίευση από Nomad »

Εγώ. :P Το Φυσική και Τεχνολογικές Εφαρμογές δλδ. Είναι κι άλλοι που έχουνε απορίες, μήπως μαζευτούμε όλοι μαζί μια μέρα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσική και Τεχνολογικές Εφαρμογές”