Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Τομέας Μαθηματικών

Συντονιστής: Nomad

panther_86
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 15, 2012 10:52 pm
Real Name: nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από panther_86 »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΑ.ΠΕΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΗΔΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ Η ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ; ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ; ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ;ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ; ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas213 την Κυρ Ιούλ 15, 2012 11:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι κεφαλαία! :P
panther_86
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 15, 2012 10:52 pm
Real Name: nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από panther_86 »

δεν ξέρει κανείς να μου απαντήσει παιδιά;
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Φίλε δεν έχω ιδέα αλλά ας πούμε εδώ http://www.mathtechfin.math.ntua.gr/info.php?id=9 που κοίταξα λίγο, δεν λέει κάτι για γραπτές εξετάσεις. Τώρα για τα μαθήματα, και πτυχίο έχεις και μεταπτυχιακό τελειώνεις, τσέκαρε τον οδηγό σπουδών και λογικά θα μπορείς να βγάλεις κάποια άκρη.
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από rontrigez »

Απαιτει αρκετα μαθηματικα τα οποια δεν εχεις διδαχθει. Για να μαι ακριβης, δεν τα απαιτει τυπικα στην προκηρυξη, αλλα αν δεν τα χεις δει προπτυχιακα θα ναι δυσκολο να το παρακολουθησεις καθως προπτυχιακα δυσκολα μαθηματα 2 εξαμηνων της σεμφε διδασκονται σε ενα. Απο την αλλη αν εχεις εντρυφησει στην οικονομετρια (οχι περασα καποια στιγμη ενα μαθημα)εισαι σε καλο δρομο.

Ο αναποδος συνδυασμος, δηλ θετικες επιστημες και μετα ΜΒΑ ειναι σαφως πιο βατος.
panther_86
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 15, 2012 10:52 pm
Real Name: nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από panther_86 »

σας ευχαριστω πολυ παιδια!
xelononijaki
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 12:40 pm
Real Name: dimitra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από xelononijaki »

παιδια καλημερα.τελειωνω το τμημα των ηλεκτρολογων το σεπτεμβρη αλλα εχω καθυστερησει καπως με τη διπλωματικη μου . ξερει κανεις ποσο αυστηροι ειναι στο μεταπτυχιακο σχετικα με την ημερομηνια παραδοσης της διπλωματικης ?? επισης μηπως καποιος ξερει ποια μαθηματα τους ενδιαφερει να εχουμε παρει για να μας δεχτουν ?πχ κατι διαβασα οτι απ τους ηλεκτρολογους πρεπει να εχεις παρει ροη Μ (μαθηματικων ) ..ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από kostas213 »

Από ότι ξέρω (μόνο από ότι έχω ακούσει - οπότε ρώτα καλύτερα), όταν κάνεις αίτηση, αν δεν έχεις πάρει πτυχίο, γράφεις απλά τι σου μένει (υπάρχει κάτι τέτοιο μέσα στην αίτηση ίσως). Και αν σε πάρουν, νομίζω ότι απλά θέλουνε να τους το πας σε κάποια φάση.
There's no place like ::1
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από rontrigez »

Πρέπει να παρουσιάσεις πτυχίο μέχρι τέλος του 2012 οπωσδήποτε.
xelononijaki
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 12:40 pm
Real Name: dimitra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από xelononijaki »

ευχαριστω παιδια! δηλαδη θεωρητικα θα μπορουσα να παρουσιασω διπλωματικη και τον δεκεμβριο ?? επισης γνωριζει κανεις τίποτα για τα άλλο ( αν πρεπει να χεις παρει συγκεκριμένα μαθήματα στο προπτυχιακό?) Και τέλος . τι ρωτάνε περίπου στις συνεντεύξεις που γίνονται ? ευχαριστώ και πάλι
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από rontrigez »

Όχι. Οι περίοδοι ανακήρυξης διπλωματούχων είναι 3. Απλά συννενοήσου με την γραμματεία να είσαι πτυχιούχος Σεπτέμβρη. Να μπορείς όμως να παρουσιάσεις Οκτώβρη.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Καλησπέρα κ καλό καλοκαίρι? Γνωρίζει κανείς ποιες είναι οι επαγγελματικές διέξοδοι από αυτό το μεταπτυχιακό (δεδομένου ότι δεν προτίθεται να πάει για διδακτορικό, ακαδημαική καριέρα κτλ) ?
semfenerd
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 4:07 pm
Real Name: -

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από semfenerd »

Καλησπέρα παιδιά, τελειώνω τη σχολή σε λίγο καιρό και έχω αρχίσει να ψάχνω τα μεταπτυχιακά. Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση; Έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας;
apofoitosSemfe2010
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 2:01 pm
Real Name: -
Gender: Male

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από apofoitosSemfe2010 »

semfenerd έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, τελειώνω τη σχολή σε λίγο καιρό και έχω αρχίσει να ψάχνω τα μεταπτυχιακά. Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση; Έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας;
Καλησπέρα! Τελείωσα ΣΕΜΦΕ και γω και έκανα και το εν λόγω μάστερ. Το συνιστώ και πιστεύω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος. Δεν ξέρω τι σκέψεις κάνεις ΜΕΤΑ το μεταπτυχιακό, αλλά είναι βασικό ότι είναι δωρεάν, αν δεν κάνω λάθος. Τέτοια μεταπτυχιακά έχουν δίδακτρα ως και 40,000 ευρώ σε αμερικάνικα πανεπιστήμια. Αν σκέφτεσαι την επιλογή διδακτορικού μετά από αυτό το μεταπτυχιακό, τότε θα σε βοηθήσει. Αν σκέφτεσαι δουλειά στην Ελλάδα, προσωπικά ξέρω άτομα (απόφοιτοι ΣΕΜΦΕ) που δουλεύουν ως consultants στην Ελλάδα, αλλά και τουλάχιστον 3 άτομα που κάνανε αυτό το μεταπτυχιακό και βρήκαν πρακτική άσκηση στη Γερμανία στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα. Οι τελευταίοι για παράδειγμα θα μονιμοποιηθούν τώρα σιγά σιγά εκεί. Προφανώς ξέρω και ανέργους επίσης, αλλά το μεταπτυχιακό θα σε εφοδιάσει με καλές πρακτικές γνώσεις κι από κει και πέρα είναι στο χέρι σου το τι συνεντεύξεις θα κάνεις κτλ.

Επίσης, το μεταπτυχιακό έχει δύο ροές: Πληροφοριακά Συστήματα και Χρηματοοικονομικά. Δεν γνωρίζω προσωπικά αποφοίτους της πρώτης ροής το τι κάνανε, αλλά όλοι που τελείωσαν τη δεύτερη ροή και είναι Ελλάδα δουλεύουν σε σχετική με το μεταπτυχιακό εργασία.

Τέλος, αν έχεις LinkedIn θα μπορούσες να κοιτάξεις το group των αποφοίτων ΣΕΜΦΕ (ήδη αριθμεί 270 μέλη) και σίγουρα να βρεις εκεί κι άλλα άτομα που να σε κατευθύνουν περαιτέρω. Δες στην υπογραφή μου : )
www.semfealumni.gr: To site του Συλλόγου Aποφοίτων ΣΕΜΦΕ

Τελειόφοιτος/ Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ? Γράψε τα στοιχεία σου στη φόρμα https://docs.google.com/forms/d/1epioDP ... c0QBegLlw/ και βοήθησε να βρούμε τους υπόλοιπους αποφοίτους μας επίσης!

[updated: 27 Δεκ 2015] Ήδη, πάνω από 273 (πιστοποιημένοι) Απόφοιτοι ΣΕΜΦΕ εμπιστεύτηκαν αυτή την εθελοντική κίνηση ως τώρα. Δείτε τα πραγματικά στοιχεία που απεικονίζουμε στο Home Page.
kagki
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 2:28 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από kagki »

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν λειτουργεί το site για το μεταπτυχιακό.
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από pao132003 »

Δε λειτουργεί δυστυχώς, εδώ και καιρό
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματική Προτυποποίηση στις Σύγχρονες Τεχνολογίες και την Οικονομία”