Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Τομέας Μαθηματικών

Συντονιστής: Nomad

f8isikos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2013 7:22 pm
Real Name: cab calloway
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από f8isikos »

jakob έγραψε:Θα μας πείτε και εσεις του Μαθηματικού καμιά πληροφορία για τα Θεωρητικά Μαθηματικά; Παίρνουν σεμφίτες εκει;; :cry:
γεια χαρά, από σεμφε είμαι αλλά να σου πω δυο λόγια. όλα τα παρακάτω με κάθε επιφύλαξη, δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια.

αν κάνεις αίτηση τώρα καλοκαίρι λογικά πας με αυτούς της "δεσμης α" που περνάνε απλά από συνέντευξη και ή περνάνε ή κόβονται. το φθινόπωρο κάνει αιτήσεις η "δέσμη β" που περνάει από συνέντευξη και γραπτές εξετάσεις. νομίζω υπάρχει μια επιλογή ναι παίξεις και στα 2 (συνέντευξη τώρα και γραπτές εξετάσεις το σεπτέμβρη), αλλά αυτά θα στα πει ακριβώς η εκεί γραμματεία.

συνέντευξη ρωτάνε ποιο πεδίο σε ενδιαφέρει, και αναλόγως κάνουν κάποιες ερωτήσεις επί του αντικειμένου. πχ για ανάλυση μπορεί να ρωτάνε για συγκλιση κάποιων κλασικών σειρών, τι είναι χώρος banach κλπ.

γραπτή εξέταση είναι σε ανάλυση και άλγεβρα. όταν λέμε ανάλυση εννοούμε απειροστικούς (ανάλυση 1, 2 για μας) και πραγματική. άλγεβρα νομίζω αυτά που ρωτάνε καλύπτονται από τις γραμμικές άλγεβρες και τη δικιά μας του 7ου. κι αν έχεις παρακολουθήσει και τη ΙΙ στο 8ο σίγουρα δε βλάπτει. κοίτα και την ύλη των εκεί αντίστοιχων μαθημάτων. γενικά προφανώς δεν περιμένουν να γράψεις τέλεια, αλλά περιμένουν να δουν ότι έχεις μια καλή επαφή με όλα αυτά. αν κανείς πάει απροετοίμαστος δηλαδή δεν αποκλείεται και να αποτύχει.

κατά τα άλλα πιθανόν μετράνε και συστατικές επιστολές, και βαθμός πτυχίου, ή πιο συγκεκριμένα τα μαθήματα της κατεύθυνσης στην οποία θέλεις να δουλέψεις, δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πώς πάει.

αν έχω καταλάβει καλά πάντως, αυτό που θέλουν όταν σκάει εκεί κάποιος που δεν είναι "δικός τους", είναι να νιώσουν σίγουροι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ότι πραγματικά αφ' ενός ενδιαφέρεται και αφ' ετέρου έχει το απαραίτητο background να παρακολουθήσει το μεταπτυχιακό επιτυχώς. το οποίο είναι απαιτητικό ε, να τα λέμε αυτά.

σεμφίτες παίρνουν, όπως και φοιτητές από όλα τα μαθηματικά τμήματα της ελλάδας, και στατιστικής, οικονομικών κλπ. η ζήτηση συνήθως είναι μεγαλύτερη των προσφερόμενων θέσεων, αλλά όποιος καταφέρει να περάσει τα παραπάνω που έγραψα μπαίνει, κι ας μην έχει απαραίτητα πρώτο πτυχίο μαθηματικού.

αυτά, ελπίζω να βοήθησα.
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από jakob »

Ευχαριστώ πολύ, φίλε!
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
lucasdhagg
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 26, 2014 2:16 am
Real Name: Loukas
Gender: Male

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από lucasdhagg »

Καλημέρα παίδες,
είμαι φοιτητής του τμήματος οικονομικής επιστήμης της ΑΣΟΕΕ,και με ενδιαφέρει αρκετά το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.
Το τμήμα μου έχει προσφέρει καλές γνώσεις ανάλυσης,γραμμικής άλγεβρας και σειρών.
Άριστο επίπεδο γνώσης στατιστικής και πιθανοτήτων.
Επίσης έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στην οικονομετρία.
Διαμόρφωσα το πρόγραμμα σπουδών μου ώστε να δώσω έμφαση στην θεωρία παιγνίων.
Και λόγω αυτού έχω ασχοληθεί σε κάποιο βαθμό με τοπολογία.
Τα ερωτήματα μου είναι 2.
α)Στο συγκεκριμένο ΔΠΜΣ δέχονται αποφοίτους οικονομικών σχολών(να ξεκαθαρίσω το οικονομικής επιστήμης δεν έχει σχέση με διοικητικό τμήμα)
β)ο βαθμός πτυχίου μου είναι κοντά στο 7.9,πιστεύετε οτι έχω πιθανότητες αν εν τέλει δέχονται.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά
semfenerd
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 4:07 pm
Real Name: -

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από semfenerd »

Απ' όσο γνωρίζω δέχονται αποφοίτους οικονομικών τμημάτων, εφόσον αυτοί κρίνονται ικανοί να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του προγράμματος.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν το μεταπτυχιακό αυτό στην κατεύθυνση χρηματοοικονομικών μπορεί να συγκριθεί με ένα μεταπτυχιακό π.χ. της ασοεε και ποιο από τα δύο υπερέχει για έναν απόφοιτο σεμφε.
apofoitosSemfe2010
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 2:01 pm
Real Name: -
Gender: Male

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από apofoitosSemfe2010 »

lucasdhagg έγραψε:Καλημέρα παίδες,
είμαι φοιτητής του τμήματος οικονομικής επιστήμης της ΑΣΟΕΕ,και με ενδιαφέρει αρκετά το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.
Το τμήμα μου έχει προσφέρει καλές γνώσεις ανάλυσης,γραμμικής άλγεβρας και σειρών.
Άριστο επίπεδο γνώσης στατιστικής και πιθανοτήτων.
Επίσης έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στην οικονομετρία.
Διαμόρφωσα το πρόγραμμα σπουδών μου ώστε να δώσω έμφαση στην θεωρία παιγνίων.
Και λόγω αυτού έχω ασχοληθεί σε κάποιο βαθμό με τοπολογία.
Τα ερωτήματα μου είναι 2.
α)Στο συγκεκριμένο ΔΠΜΣ δέχονται αποφοίτους οικονομικών σχολών(να ξεκαθαρίσω το οικονομικής επιστήμης δεν έχει σχέση με διοικητικό τμήμα)
β)ο βαθμός πτυχίου μου είναι κοντά στο 7.9,πιστεύετε οτι έχω πιθανότητες αν εν τέλει δέχονται.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά

Καλησπέρα!

α) Ναι!! Γνωρίζω αρκετούς με πτυχίο οικονομικής επιστήμης, αλλά και λογιστικής, ή καθαρά προγραμματισμού (ΤΕΙ), και διαφόρων άλλων γνωστικών αντικειμένων.

β) Ο βαθμός πτυχίου σου είναι υψηλός και πιστεύω η πιθανότητες είναι αρκετές να σε δεχτούν.


Ελπίζω να ανοίξουν επιτέλους τη λίστα με τους αποφοίτους του μεταπτυχιακού στο site και το που πήγαν μετά, και θα δείτε ότι θα μείνετε ευχαριστημένοι, όπως και εγώ.
www.semfealumni.gr: To site του Συλλόγου Aποφοίτων ΣΕΜΦΕ

Τελειόφοιτος/ Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ? Γράψε τα στοιχεία σου στη φόρμα https://docs.google.com/forms/d/1epioDP ... c0QBegLlw/ και βοήθησε να βρούμε τους υπόλοιπους αποφοίτους μας επίσης!

[updated: 27 Δεκ 2015] Ήδη, πάνω από 273 (πιστοποιημένοι) Απόφοιτοι ΣΕΜΦΕ εμπιστεύτηκαν αυτή την εθελοντική κίνηση ως τώρα. Δείτε τα πραγματικά στοιχεία που απεικονίζουμε στο Home Page.
apofoitosSemfe2010
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 2:01 pm
Real Name: -
Gender: Male

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από apofoitosSemfe2010 »

semfenerd έγραψε:Απ' όσο γνωρίζω δέχονται αποφοίτους οικονομικών τμημάτων, εφόσον αυτοί κρίνονται ικανοί να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του προγράμματος.
Τα δύσκολα μαθήματα να περαστούν είναι τα "Μαθήματα Κορμού" που είναι "μαθηματικά επιπέδου ΣΕΜΦΕ", εν συντομία και λίγο πολύ κάνουμε την ίδια ύλη με το προπτυχιακό σε αυτά. Οπότε για έναν απόφοιτο ΣΕΜΦΕ, βγαίνουν άνετα, αλλά οι υπόλοιποι πρέπει κάπως να πείσετε τους μαθηματικούς της επιτροπής συνέντευξης του μεταπτυχιακού ότι μπορείτε να τα περάσετε.

semfenerd έγραψε:Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν το μεταπτυχιακό αυτό στην κατεύθυνση χρηματοοικονομικών μπορεί να συγκριθεί με ένα μεταπτυχιακό π.χ. της ασοεε και ποιο από τα δύο υπερέχει για έναν απόφοιτο σεμφε.
Λίγα ακόμα λόγια για το εν λόγω μεταπτυχιακό, από την προσωπική μου εμπειρία. Πρώτον, είναι δωρεάν (τουλ. ήταν δωρεάν όταν το τελείωσα εγώ το 2010-2011). Για να πάρεις τον τίτλο και μόνο "Financial Engineering" σε ΑΣΣΟΕ ή και σε άλλα ιδρύματα του εξωτερικού θα "σκάσεις" αρκετά παραπάνω. Συγχαρητήρια λοιπόν στους διδάσκοντες για την προσφορά τους αυτή. Δεύτερον, για χρηματοοικονομικά αν δε θες να πας σε πολύ quant θέση και να γράφεις C++ μέρα-νύχτα, αλλά σκέφτεσαι και λίγο ευρύτερα προς asset management, corporate finance, valuation κτλ πρέπει να έχεις πολύ καλές βάσεις λογιστικής (τουλάχιστον). Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα σπουδών (και φτηνό ~1500EUR?) να κάνεις παράλληλα με το εν λόγω μεταπτυχιακό είναι το CFA Program (Chartered Financial Analyst). Είναι 3ετές και απαιτητικό, αλλά παιρνόντας το "Level 1" και έχοντας στο χέρι και το μεταπτυχιακό, θα κάνει τις γνώσεις και το βιογραφικό σου να ξεχωρίσουν κατά πολύ, και θα βοηθήσει στα μετέπειτα (αν ο στόχος σου είναι δουλειά άμεσα). Επίσης, έχουν πολύ ισχυρή κοινότητα που βοηθάει στην εύρεση δουλειάς αρκετά (δες εδώ για Ελλάδα). Αν θες ακαδημαϊκά και έρευνα, τα κριτήρια είναι άλλα...

Γενικά, τι σκέφτεσαι για μετά το μεταπτυχιακό? Επίσης, θα ήθελα να ήξερα τους λόγους που επιλέγετε το εν λόγω μεταπτυχιακό και οι υπόλοιποι :)
www.semfealumni.gr: To site του Συλλόγου Aποφοίτων ΣΕΜΦΕ

Τελειόφοιτος/ Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ? Γράψε τα στοιχεία σου στη φόρμα https://docs.google.com/forms/d/1epioDP ... c0QBegLlw/ και βοήθησε να βρούμε τους υπόλοιπους αποφοίτους μας επίσης!

[updated: 27 Δεκ 2015] Ήδη, πάνω από 273 (πιστοποιημένοι) Απόφοιτοι ΣΕΜΦΕ εμπιστεύτηκαν αυτή την εθελοντική κίνηση ως τώρα. Δείτε τα πραγματικά στοιχεία που απεικονίζουμε στο Home Page.
semfenerd
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 4:07 pm
Real Name: -

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από semfenerd »

Βασικός σκοπός μου είναι η αγορά εργασίας και όχι διδακτορικά κτλ. Μου απομένουν λίγα μαθήματα ακόμα και με έχουν δεχτεί ήδη στην ασοεε σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα, με ενδιαφέρει όμως εξίσου και το δικό μας. Οπότε προσπαθώ να αποφασίσω ποια είναι η καλύτερη επιλογή με αυτά τα δεδομένα για κάποιον που τελειώνει τη σεμφε για το κομμάτι των χρηματοοικονομικών.
Επίσης, η συνέντευξη που δίνουμε είναι προσωπικού περιεχομένου ή και γνωστικού?
apofoitosSemfe2010
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 2:01 pm
Real Name: -
Gender: Male

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από apofoitosSemfe2010 »

semfenerd έγραψε:Βασικός σκοπός μου είναι η αγορά εργασίας και όχι διδακτορικά κτλ. Μου απομένουν λίγα μαθήματα ακόμα και με έχουν δεχτεί ήδη στην ασοεε σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα, με ενδιαφέρει όμως εξίσου και το δικό μας. Οπότε προσπαθώ να αποφασίσω ποια είναι η καλύτερη επιλογή με αυτά τα δεδομένα για κάποιον που τελειώνει τη σεμφε για το κομμάτι των χρηματοοικονομικών.
Επίσης, η συνέντευξη που δίνουμε είναι προσωπικού περιεχομένου ή και γνωστικού?

Αν δε κάνω λάθος τα δίδακτρα είναι 10k ΑΣΣΟΕ? Πρέπει να το σκεφτείς αυτό. Γενικά, τα μεταπτυχιακά δεν είναι μόνο "γνώσεις", αλλά και "δίκτυο". Και από όσο γνωρίζω ΑΣΣΟΕ έχει καλό δίκτυο αποφοίτων. Μιας και έχεις κάνει ΣΕΜΦΕ, θα μάθεις πολλά περισσότερα στην ΑΣΣΟΕ, σε νέο περιβάλλον κτλ. Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με αποφοίτους τους να σου πουν γνώμες, εκ των έσω. Η συνέντευξη είναι και τα δύο, αλλά πάντα εξαρτάται με το ποιος καθηγητής θα σου την κάνει, οπότε πρέπει να τον ρωτήσεις.
www.semfealumni.gr: To site του Συλλόγου Aποφοίτων ΣΕΜΦΕ

Τελειόφοιτος/ Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ? Γράψε τα στοιχεία σου στη φόρμα https://docs.google.com/forms/d/1epioDP ... c0QBegLlw/ και βοήθησε να βρούμε τους υπόλοιπους αποφοίτους μας επίσης!

[updated: 27 Δεκ 2015] Ήδη, πάνω από 273 (πιστοποιημένοι) Απόφοιτοι ΣΕΜΦΕ εμπιστεύτηκαν αυτή την εθελοντική κίνηση ως τώρα. Δείτε τα πραγματικά στοιχεία που απεικονίζουμε στο Home Page.
semfenerd
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 4:07 pm
Real Name: -

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από semfenerd »

Γενικά στην ΑΣΟΕΕ τα δίδακτρα είναι υψηλά.
Δηλαδή αναλόγως με τον καθηγητή που θα τύχει να πάρει τη συνέντευξη, μπορεί να ρωτήσει τον υποψήφιο κάτι από ανάλυση ή άλγεβρα π.χ. με σκοπό να τσεκάρει τις γνώσεις του και αυτό να αποτελέσει κριτήριο εισαγωγής του ή μη στο πρόγραμμα?
apofoitosSemfe2010
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 2:01 pm
Real Name: -
Gender: Male

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από apofoitosSemfe2010 »

semfenerd έγραψε:Γενικά στην ΑΣΟΕΕ τα δίδακτρα είναι υψηλά.
Δηλαδή αναλόγως με τον καθηγητή που θα τύχει να πάρει τη συνέντευξη, μπορεί να ρωτήσει τον υποψήφιο κάτι από ανάλυση ή άλγεβρα π.χ. με σκοπό να τσεκάρει τις γνώσεις του και αυτό να αποτελέσει κριτήριο εισαγωγής του ή μη στο πρόγραμμα?

Ναι μπορούν να ρωτήσουν το οτιδήποτε. Απλά ρώτησε ποιος θα σου κάνει συνέντευξη αν μπορείς, ώστε να προετοιμαστείς. Κάτι που κάνουν πάντα είναι "να δω τι πήρες στο μάθημά μου", "ααα δεν είχες πάρει το μάθημα επιλογής που έχω, γιατί έτσι?", κτλ. Αλλά μην αγχώνεσαι, προτιμούν ΣΕΜΦίτες και ΕΜΠ θα έλεγα, αλλά θέλουν να τηρούν ένα καλό επίπεδο εισακτέων, όσο μπορούν. Κάνε αίτηση και μη φοβάσαι, και στείλε emails σε Γραμματεία για το πότε βγαίνει συνέντευξη κτλ, γιατί αυτά αργούν μερικές φορές (πχ μπορεί να γίνει Οκτώβρη)!
www.semfealumni.gr: To site του Συλλόγου Aποφοίτων ΣΕΜΦΕ

Τελειόφοιτος/ Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ? Γράψε τα στοιχεία σου στη φόρμα https://docs.google.com/forms/d/1epioDP ... c0QBegLlw/ και βοήθησε να βρούμε τους υπόλοιπους αποφοίτους μας επίσης!

[updated: 27 Δεκ 2015] Ήδη, πάνω από 273 (πιστοποιημένοι) Απόφοιτοι ΣΕΜΦΕ εμπιστεύτηκαν αυτή την εθελοντική κίνηση ως τώρα. Δείτε τα πραγματικά στοιχεία που απεικονίζουμε στο Home Page.
Άβαταρ μέλους
Wandering Spirit
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 5:29 pm
Real Name: Eleni
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Wandering Spirit »

Γεια σας παιδιά! Γνωρίζει κάποιος με τι έχουν ασχοληθεί επαγγελματικά οι απόφοιτοι που έχουν επιλέξει τη ροή "Τεχνολογιες Αιχμής, Πληροφορικη"; Τα μαθήματα της ροής Πληροφορικής είναι λίγα και αναρωτιέμαι αν αρκούν για να βρει κάποιος απόφοιτος μετά δουλειά. Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτό θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη!
semfenerd
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 4:07 pm
Real Name: -

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από semfenerd »

Καλημέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα για τις συνεντεύξεις? Δεν βλέπω να έχει ανακοινωθεί κάτι μέχρι τώρα και στη γραμματεία δεν υπάρχει ιδιαίτερη διάθεση να απαντήσουν.
apofoitosSemfe2010
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 2:01 pm
Real Name: -
Gender: Male

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από apofoitosSemfe2010 »

semfenerd έγραψε:Καλημέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα για τις συνεντεύξεις? Δεν βλέπω να έχει ανακοινωθεί κάτι μέχρι τώρα και στη γραμματεία δεν υπάρχει ιδιαίτερη διάθεση να απαντήσουν.
Το καλύτερο είναι να στείλεις ένα email στους καθηγητές που θα κάνουν τη συνέντευξη, για παράδειγμα στον κ. Αργυρό, κ. Πολυράκη, κ. Σταυρακάκη, κ. Παπανικολάου, κ. Ρασσιά, μεταξύ άλλων.


Απόφοιτοι Μεταπτυχιακών: Εδώ προσπαθούμε να βρούμε τους Αποφοίτους ΣΕΜΦΕ και δεν ανταποκρίνονται όσο εύκολα θα περιμέναμε, Αποφοίτους του Μαστερ θα 'ναι πολύ πιο δύσκολο να τους βρούμε και να καταγράψουμε τις επιλογές τους μετά...!
www.semfealumni.gr: To site του Συλλόγου Aποφοίτων ΣΕΜΦΕ

Τελειόφοιτος/ Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ? Γράψε τα στοιχεία σου στη φόρμα https://docs.google.com/forms/d/1epioDP ... c0QBegLlw/ και βοήθησε να βρούμε τους υπόλοιπους αποφοίτους μας επίσης!

[updated: 27 Δεκ 2015] Ήδη, πάνω από 273 (πιστοποιημένοι) Απόφοιτοι ΣΕΜΦΕ εμπιστεύτηκαν αυτή την εθελοντική κίνηση ως τώρα. Δείτε τα πραγματικά στοιχεία που απεικονίζουμε στο Home Page.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από constant »

Δες εδώ, οι συνεντεύξεις άνοιξαν..
viewtopic.php?p=97825#p97825
semfenerd
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 4:07 pm
Real Name: -

Re: Ερώτηση για το μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από semfenerd »

Το έχω δει αυτό το post αλλά είναι οι συνεντεύξεις για τις εφαρμοσμένες μαθηματικές επιστήμες. Εγώ ενδιαφέρομαι για τις συνεντεύξεις της προτυποποίησης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματική Προτυποποίηση στις Σύγχρονες Τεχνολογίες και την Οικονομία”