Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

"Η πολιτική αφορά το παρόν, ενώ μια μαθηματική εξίσωση την αιωνιότητα. "
Albert Einstein

Συντονιστές: antony07, Chris

Απάντηση
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Σε όλο αυτό το ψυχοπαθολογικό παραλλήρημα έχω να παραθέσω το εξής : η άποψη είναι όπως και η.. μύτη, ο καθένας έχει κι από μία!!! Ωστόσο, ΚΑΙ Η Μ@Λ@ΚΙΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ..!!!!!!!!!!!! Ε Λ Ε Ο Σ !!!!!!!!!! Απορία: κάποια άτομα πίνουν αβέρτα κ το χουν κάψει ή είχαν ανέκαθεν ένα βόθρο μέσα στο κεφάλι τους ?????????
Προσωπικά, έχω το βίτσιο/διαστροφή/χούι να πετάω βιτριόλι στη μάπα όποιου λέει π..πες δημοσίως !!! Γιατί έτσι μού γουστάρει!!! Ο αναμάρτητος (που είναι υποκριτής / ξενέρωτος / φασίστας) πρώτος το λίθο βαλέτω!!!
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από chArAls »

Malefino έγραψε:Μπορεί να λες εσύ και ο κάθε εσύ ότι ο βιαστής είναι βιαστής ανεξαρτήτου εθνικότητας αλλά στο φαντασιακό της ελληνικής κοινωνίας δεν νομίζω να υπάρχει ακριβώς αυτό.
Μην το λες και αυτό και τα επόμενα σε μένα. Ο βιαστής είναι το ίδιο τέρας είτε είναι έλληνας είτε αλβανός/γερμανός/κινέζος κτλ. Κακώς είναι έτσι. The end.
Papagalakos έγραψε:Αυτό που λέω είναι ότι προσωπικά για να μην μου είναι αδιάφορη αλλά να με κάνει να την υπερασπιστώ, η βία και η αυτοδικία πρέπει να έχει πολιτικούς και ιδεολογικούς λόγους. Μια απλή εκδίκηση είναι απλώς μία στιγμή απόδοσης δικαιοσύνης. Δεν αλλάζει κάτι, όπως οι δεντροφυτεύσεις δεν λύνουν το περιβαλλοντικό πρόβλημα ή τα συσσίτια δεν λύνουν το οικονομικό. Για όλα αυτά χρειάζεται πολιτικός αγώνας. Επαναστατικός αγώνας.
Αν πεινάς το κάθε πιάτο έχει σημασία. Αν πνίγεσαι με δυο σταγόνες βροχή και τα 10 δέντρα θα κάνουν διαφορά να μην φτάσουν τα νερά μέχρι τον δεύτερο και να μείνουν στο ισόγειο. Και γενικά όλα τα προβλήματα μέχρι να βρούμε οριστικές και ολικές λύσεις θα τα παλεύουμε κομμάτι κομμάτι.
antony07 έγραψε:Μιας και είναι Χριστούγεννα, θα απαντήσω με τον προσήκοντα σεβασμό στον αγαπητό chArAls
Μια απάντηση. Eίσαι καθυστερημένος ή μεθυσμένος. Αν είσαι ντίρλα από τις γιορτές πάει στο καλό.

Λοιπόν το δικό μου πάθος/ανωμαλία είναι να σφάζω βιαστές. Υπερασπίσου με!
semfitopoulo έγραψε:ΚΑΙ Η Μ@Λ@ΚΙΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ
Όταν ο μ@λ@κ@ς νομίζει πως είναι φιλόσοφος δεν έχει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από antony07 »

chArAls έγραψε: Μια απάντηση. Eίσαι καθυστερημένος ή μεθυσμένος. Αν είσαι ντίρλα από τις γιορτές πάει στο καλό.
Ή μπορεί να είσαι εσύ πολύ μικρόμυαλος για να αντιληφθείς τις απόψεις μου. Με τον ίδιο τρόπο που οι θρησκόληπτοι πρωτόγονοι θα σε έλεγαν "καθυστερημένο ή μεθυσμένο" αν τους έλεγες θεωρίες περί ηλεκτρικών φορτίων για να εξηγήσεις τον "Θεό Κεραυνό".
chArAls έγραψε: Λοιπόν το δικό μου πάθος/ανωμαλία είναι να σφάζω βιαστές. Υπερασπίσου με!
Όοοοοοοοοχι! Πρώτα εσύ θα υπερασπιστείς τον βιαστή (ή δράκο*) της Ξάνθης, και μετά βλέπουμε και την περίπτωσή σου. Όταν το κάνεις εσύ είναι "συλλογιστική", όταν σου απαντάνε είναι καθυστερημένοι ή μεθυσμένοι, έτσι? Όχι φιλαράκο, δεν θα μας κάψεις τα εγκεφαλικά κύτταρα τόσο εύκολα, θα καίμε και τα δικά σου μαζί :mrgreen: .

*Πολύ Game of Thrones έχει πέσει τελευταία.


edit:
semfitopoulo έγραψε:Σε όλο αυτό το ψυχοπαθολογικό παραλλήρημα έχω να παραθέσω το εξής : η άποψη είναι όπως και η.. μύτη, ο καθένας έχει κι από μία!!!
So you think:

Εικόνα
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από semfitopoulo »

chArAls, πρέπει να παραδεχτούμε ότι ο Αntony07 μάς ξεβράκ..σε με τα αφοπλιστικά του επιχειρήματα.. Είμαστε γίδια.. Πράγματι, κάποιοι πρωτόγονοι πίστευαν στο ''Θεό Κεραυνό'' κι άντε να τούς εξηγούσες περί ηλεκτρικών φορτίων.. Έτσι κι εμείς θεωρούμε καθίκια όσους διαπράττουν τέτοια εγκλήματα, και δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι στο 2060 μΧ -εκεί ζει ο Αntony07, είναι πασιφανές ότι το τυπάκι είναι.. μπροστά κ μακριά (!) -μία πράξη που περιλαμβάνει ξύλο μέχρι λιποθυμίας, βιασμό μέχρι αιμορραγίας στα γεννητικά όργανα, ανασκολοπισμό (λαικιστί παλούκωμα) και εμπρησμό θα είναι μια αναντίρρητη επιστημονική πραγματικότητα που θα έχει τεκμηριωθεί με πειραματικά δεδομένα και μαθηματικές αποδείξεις και θα έχει ανοίξει νέους ορίζοντες στο παγκόσμιο γνωσιακό γίγνεσθαι..!!!!!!!!!!!!!

Πάντως από τη μέχρι τώρα συζήτηση καταδείχθηκε ότι κάποιοι είναι σπουδαίοι μαθηματικοί, καθώς απέδειξαν ότι οι : μ@λ@κία, καφρίλα, σαπίλα,φιλοσοφική προσέγγιση του πρωκτού και ψευτοκουλτούρα περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων ανθρώπων που δε σεβάστηκαν ανθρώπινα δικαιώματα όπως αυτό της ίδιας της ζωής
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΟ..!!!!!!!!!

ΥΓ: είναι υγιές για την εγκεφαλική λειτουργία κάποιου να παραλληλίζει το wild συνεναιτικό σεξ με το βιασμό καθώς και
την ανακάλυψη του ηλεκτρισμού ως επιστημονική επανάσταση με την κοινωνική αποδοχή βιασμών/παιδεραστίας/ δολοφονιών .. ????????????????????????


Και δυο πράγματα ακόμη, στα οποία η άποψή μου συγκλίνει με αυτήν του Antony07..

1ον: τα αίτια ,αγράμματοι και απολίτιστοι, για κάποιον που διαπράττει ειδεχθή εγκλήματα χωρίς λόγο και στη ψύχρα δεν εξετάζονται τόσο επιδερμικά.. είναι πιο βαθιά.. ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (@!$%!!?&***&!@#$%^&*)

2ον: κατ'εμέ, το τετράγωνο της υποτείνουσας ενός ορθογωνίου τριγώνου ισούται με ένα μύδι και ένα αρ..ίδι.
Ποιός είναι αυτός ο μ@λ@κ@ς ο Πυθαγόρας και οι άλλοι μαθηματικοί που λένε για άθροισμα τετραγώνων των δυο κάθετων πλευρών???????????????? Ποιός μπορεί να κρίνει ότι το λεγόμενό τους είναι λογικώς ορθό???????????????????
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Κυρ Δεκ 30, 2012 4:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Double post merged
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από Katsarola »

Βιαστής και παιδόφιλος είναι απλά μη-κοινωνικά αποδεκτές σεξουαλικές διαστροφές: από που κι ως που εσύ ενστερνίζεσαι την άποψη της κοινωνίας και βάζεις εσύ το όριο μεταξύ αποδεκτού και μη; Δεν κατάλαβα γιατί το "spanking" ή οποιαδήποτε άλλη μορφή "άγριου" σεξ είναι αποδεκτή (και ενίοτε επιβραβεύσιμη: "Πωπω άντρααααας ο Rocco Siffredi") και ξαφνικά όταν αυτό κλιμακωθεί στον βιασμό είναι ο άλλος σκουπίδι.
Σωστα, γιατι ενας κοκκινισμενος για 5' ποπος απο τρεις σφαλιαρες ειναι το ιδιο με μια κατεστραμμενη ζωη γεματη ψυχολογικα προβληματα και ο Γκουσγκουνης ειναι το ιδιο κτηνος με το καλοπαιδο της ξανθης.
Θα μου πεις, στον βιασμό η άλλη δεν γουστάρει, ενώ στο rough sex γουστάρει, ότι τίθεται δλδ θέμα συναίνεσης
Ακριβως. ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ.

και με την σειρά μου θα σου απαντήσω ότι και το μη-συναινετικό σεξ είναι μορφή διαστροφής (είτε στις γυναίκες είτε στα παιδιά), και έχει κάθε δικαίωμα να υπάρχει!


και με την δικια μου σειρα θα σου απαντησω πως εισαι ΗΛΙΘΙΟΣ. Οποιοδηποτε ειδος ΜΗ-συναινετικου σεξ ΔΕΝ εχει δικαιωμα να υπαρχει. Εκτος και αν θεωρεις πως το να μην καταπιεζονται μερικα ανθρωποειδη σεξουαλικως ειναι πιο σημαντικο απο το να μην ΒΙΑΣΤΟΥΝ ανθρωποι.
Ανθρωπισταρα μου εσυ. Αν σου βιαζαν την κορη βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα υπερασπιζοσουν το εν προκειμενω "δικαιωμα στην διαφορετικοτητα"

Εσύ και οι απόψεις που καταπίνεις αμάσητες είστε τόσο μικρόμυαλοι, που δεν βλέπετε την αντιφατικότητα: 50 χρόνια πριν αν έβλεπες γκέυ στον δρόμο θα μπορούσες να τον σύρεις στα δικαστήρια (όπως τον Oscar Wilde), ενώ τώρα τον αφήνεις να σε "κόβει" όταν διασταυρώνεστε στο Γκάζι, και μετά περηφανεύεσαι στην παρέα σου ότι έχεις πέραση και στο ίδιο φύλο.....


Παραλληλισμους μεταξυ ομοφυλοφιλιας και παιδεραστιας εκαναν οι προ-πεντηκονταετιας ομοφοβικοι, [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H2zikCUPPxw[/youtube]
Πολυ καλα τα πηγες.
Και θα σε αποστομώσω με το χιλιοειπωμένο επιχείρημα του Μαρκησίου: Από την στιγμή που το ανθρώπινο μυαλό θεωρείται το τελειότερο δημιούργημα της Φύσης και του (γνωστού) Σύμπαντος, πως τολμά ο οποιοσδήποτε να χαρακτηρίζει οποιοδήποτε προϊόν του (πάθος/διαστροφή κλπ) αμαρτία, ανήθικο, ανώμαλο κλπ κλπ, επειδή απλά δεν το συμμερίζεται, ενώ μπορεί να έχει άλλα τόσα πάθη, που ο ίδιος να τα θεωρεί αυτονόητα και φυσιολογικά.
Επικληση στην αυθεντια; Για θεμα σχετικο με σεξουαλικοτητα; Σοβαρα τωρα;
Όσο για το "έμπορος ναρκωτικών, μαφιόζος, προαγωγός" τι να σου πω.... Πιστεύεις ότι εσύ και ο οποιοσδήποτε πολίτης δεν είστε συνένοχοι σε αυτό; Πρώτα πρώτα, ποιός σου είπε ότι να εμπορεύεσαι γυναίκες ή ναρκωτικά, είναι καταδικαστέο μόνο και μόνο επειδή βλάπτει κάποιους. Τότε και ο μάνατζερ μοντέλων κλπ να θεωρείται προαγωγός, αφού "πουλάει" υπηρεσίες γυναικών. Σιγά την διαφορά μεταξύ σεξ και πασαρέλας, πάλι βάζουν μία γυναίκα να κάνει πράγματα που δεν θέλει για κάποια συγκεκριμένη χρονική διάρκεια, και η εκάστοτε γυναίκα είτε το απολαμβάνει, είτε το κάνει αδιαφορώντας.
Προσωπικα δεν διαφωνω πως δεν υπαρχει [τοσο] μεγαλη διαφορα μεταξυ σεκσ και πασαρελας, αλλα το να πουμε προαγωγο οποιονδηποτε πουλαει υπηρεσιες ανθρωπων (και αντρικη πορνεια υπαρχει) ειναι υπερβολικο.
Ή τότε και ο περιπτεράς να θεωρείται έμπορος ναρκωτικών, αφού πουλάει τσιγάρα και αλκοόλ. Αν ήξερες, το αλκοόλ και το τσιγάρο κάνουν πολύ περισσότερη ζημιά από την μαριχουάνα (ή ακόμα και την ηρωίνη), και είναι εξίσου εθιστικά. Άσε που μετά από την απεξάρτηση από την ηρωίνη ο χρήστης είναι κατά 90% όπως ήταν στην προ-χρήσης εποχή, ενώ πχ ο αλκοολικός μετά την αποτοξίνωση έχει κιρρωτικό ήπαρ, και συνεχή τοξίκωση, δια βίου. Ας τους συλλάβουμε, λοιπόν!
Ναι, ειναι υποκριτικο να απαγορευεται το χορτο ενω ειναι νομιμο το αλκοολ και ο καπνος, μπλαμπλαμπλα, αλλα οχι και ειναι εξ ισου εθιστικο με την ηρωινη. Αν ειναι να μην βγαινουμε για ενα ποτο, αλλα για μια ψιλη ρε αδερφε, θα μας βγει και πιο φθηνα. Ολοι μας εχουμε γινει αλοιφη απο ξυδια τουλαχιστον μια φορα στην ζωη μας, δεν γιναμε αλκοολικοι ομως. Το αντιστοιχο ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν ισχυει για την πρεζα.
Επισης, φαν φακτ: τα χειροτερα συμπτωματα απεξαρτησης τα εχουν οι μπαφακηδες.
-ΜΑΜΑΜΑΜΑΜΑΜΑΜΑ ΤΟ ΧΟΡΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΘΙΣΤΙΚΟ!!!!!
-Ναι, σωματικα. Ακριβως.
Και τους ψιλικαντζήδες!
Και τους καφετζηδες! (και ο καφες ναρκωτικο ειναι, ο,τι τελειωνει σε "-ινη" ειναι ναρκωτικο)

Και σε περίπτωση που εσύ που πετάς χαλικάκια, αγαπητέ, θεωρείσαι αναμάρτητος, σου θυμίζω ότι ζεις μιά χαρά στον προηγμένο δυτικό κόσμο, σε βάρος των ανθρώπων που πεθαίνουν και δυστυχούν στον τρίτο κόσμο. Και πριν αρχίσεις τις εξυπναδίστικες απαντήσεις, σου υπενθυμίζω ότι είσαι και εσύ "νταβατζής" εμμέσως, από την στιγμή που το πισι που γράφεις τις μπούρδες σου φτιάχτηκε σε κάποιο sweatshop του τρίτου κόσμου, από κάποιο παιδάκι που έπρεπε να βγάλει το μισό πιάτο φαί που θα έτρωγε εκείνη την μέρα.
Εσυ τι ακριβως διαφορετικο κανεις δηλαδη;
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Καλέ Κatsarola, μήπως είσαι φασιστάκος ?? Ναζί ?? Τί απόψεις είναι αυτές ?? Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται/ενεργεί όπως επιθυμεί. Αυτό άλλωστε επιτάσσει και η δημοκρατία και εμείς που ζούμε στη χώρα-λίκνο της δημοκρατίας έχουμε ανθρωποκεντρική υποχρέωση και ηθική επιταγή να υπερασπιστούμε το δικαίωμα αυτό.

Λευτεριά στο γλυκύτατο, ερωτιάρικο Πάκο της Πάρου που απλώς άσκησε το εγγενές δικαίωμα στην ενεργή σεξουαλικότητα και τα ΜΜΕ, οι αρχές, μα και ολόκληρη η φασίζουσα ελληνική κοινωνία τόν καταδίκασαν!!!!

ΥΓ: σκέπτομαι το Πάσχα αντί για αρνί, να σουβλίσουμε παιδί.. Έτσι για αλλαγή!! (έκανα κ ρίμα)
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από Katsarola »

Ειμαι φασιστικο κτηνος μεγατονων. Οι ναζι ειναι χιππηδες μπροστα μου.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από msl »

semfitopoulo έγραψε:1ον: τα αίτια ,αγράμματοι και απολίτιστοι, για κάποιον που διαπράττει ειδεχθή εγκλήματα χωρίς λόγο και στη ψύχρα δεν εξετάζονται τόσο επιδερμικά.. είναι πιο βαθιά.. ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (@!$%!!?&***&!@#$%^&*)
Ενώ η προσέγγιση "φταίει το σύστημα" που είναι τόσο επιδερμική όσο η φράση "τα μακαρόνια να είναι Μίσκο", αποτελεί μια τεκμηριωμένη απάντηση ..

Και κάποια πράγματα σχετικά με διάφορα που είδα παραπάνω:

Αιτίες για να γίνουν εγκλήματα εντοπίζονται και σε παράγοντες ψυχολογικούς. Σε παράγοντες που έρχονται αποκλειστικά από το ίδιο το άτομο. Και ίσως το να ληφθεί κάποιο νόμιμο μέτρο στη προκειμένη περίπτωση να μη λύσει το γενικότερο πρόβλημα, αλλά και το να μη ληφθεί δεν αποτελεί λύση. Από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή και αν αυτή η πράξη "νομιμοποιούταν" με την μη τιμωρία, τότε θα γινόμασταν χειρότερη ζούγκλα. Το μόνο που ίσως κρατάει κάποια άτομα από το να προβούν σε τέτοιες πράξεις είναι ο φόβος της τιμωρίας. Γιατί από ένα σημείο και μετά, όταν η ανθρωπιά χάνεται δε νομίζω να έχει νόημα να μιλάμε για ηθικούς ενδοιασμούς.

Και κάτι ακόμα. Το να σεβόμαστε την ελευθερία του άλλου μας είναι τόσο ξένο, αλλά το να φωνάζουμε για τη δικιά μας ελευθερία είναι το μόνο που ξέρουμε να κάνουμε .. Πόσο εγωισμό και πόση υποκρισία μπορεί να χωράει αυτό; Χάσαμε τα όρια, χάσαμε το μέτρο και περηφανευόμαστε για αυτό.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Η προσέγγιση ''φταίει το σύστημα'' ,από μέρους μου, διατυπώθηκε καταφανώς ειρωνικά.
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από Hengeo »

antony07 έγραψε:το μη-συναινετικό σεξ είναι μορφή διαστροφής
Μη-συναινετικό = κάτι που τουλάχιστον ο ένας από τους δύο δεν θέλει/δεν του αρέσει

Διαστροφή ή αλλιώς βίτσιο = κάτι εκκεντρικό ή ιδιάζων το οποίο όσοι παίρνουν μέρος θέλουν ή τους αρέσει

Καταλαβαίνεις ότι υπάρχει καθαρή αντίφαση σε αυτό που έγραψες;

Και θα σε αποστομώσω με το χιλιοειπωμένο επιχείρημα του Μαρκησίου: Από την στιγμή που το ανθρώπινο μυαλό θεωρείται το τελειότερο δημιούργημα της Φύσης και του (γνωστού) Σύμπαντος, πως τολμά ο οποιοσδήποτε να χαρακτηρίζει οποιοδήποτε προϊόν του (πάθος/διαστροφή κλπ) αμαρτία, ανήθικο, ανώμαλο κλπ κλπ, επειδή απλά δεν το συμμερίζεται, ενώ μπορεί να έχει άλλα τόσα πάθη, που ο ίδιος να τα θεωρεί αυτονόητα και φυσιολογικά.

Και σε περίπτωση που εσύ που πετάς χαλικάκια, αγαπητέ, θεωρείσαι αναμάρτητος, σου θυμίζω ότι ζεις μιά χαρά στον προηγμένο δυτικό κόσμο, σε βάρος των ανθρώπων που πεθαίνουν και δυστυχούν στον τρίτο κόσμο. Και πριν αρχίσεις τις εξυπναδίστικες απαντήσεις, σου υπενθυμίζω ότι είσαι και εσύ "νταβατζής" εμμέσως, από την στιγμή που το πισι που γράφεις τις μπούρδες σου φτιάχτηκε σε κάποιο sweatshop του τρίτου κόσμου, από κάποιο παιδάκι που έπρεπε να βγάλει το μισό πιάτο φαί που θα έτρωγε εκείνη την μέρα.
Μήπως τα βλέπεις λίγο ενοχικά τα πράγματα; Πρέπει να αισθάνεται άσχημα κάποιος αν δεν του αρέσει ή δεν τον ενδιαφέρει κάτι ή επειδή ζει σε πιο ευνοϊκές συνθήκες; Κανείς δεν είναι τέλειος, άλλο όμως είναι να κάνεις κακό ηθελημένα ή να βρίσεις κάποιον και άλλο το να πεις δεν μου αρέσει αυτό ή να διαλέξεις με ποιους προτιμάς να κάνεις παρέα, όπως και άλλο είναι το να είναι άπληστος κάποιος και άλλο το να ντρέπεται να έχει έστω και λίγα λεφτά παραπάνω..
msl έγραψε:Αιτίες για να γίνουν εγκλήματα εντοπίζονται και σε παράγοντες ψυχολογικούς. Σε παράγοντες που έρχονται αποκλειστικά από το ίδιο το άτομο. Και ίσως το να ληφθεί κάποιο νόμιμο μέτρο στη προκειμένη περίπτωση να μη λύσει το γενικότερο πρόβλημα, αλλά και το να μη ληφθεί δεν αποτελεί λύση. Από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή και αν αυτή η πράξη "νομιμοποιούταν" με την μη τιμωρία, τότε θα γινόμασταν χειρότερη ζούγκλα. Το μόνο που ίσως κρατάει κάποια άτομα από το να προβούν σε τέτοιες πράξεις είναι ο φόβος της τιμωρίας. Γιατί από ένα σημείο και μετά, όταν η ανθρωπιά χάνεται δε νομίζω να έχει νόημα να μιλάμε για ηθικούς ενδοιασμούς.
Off Topic
Τι μου θύμησες τώρα, ένα φοβερό δίλημμα που είχα διαβάσει κάπου. Αν υποθέσουμε ότι με ένα πάτημα κουμπιού θα κέρδιζες 1εκ ευρώ, ταυτόχρονα όμως θα πέθαινε 1 άτομο στην κίνα, χωρίς όμως να μάθει κανείς ποτέ πώς έγινε ή να κινδυνεύεις να συλληφθείς-τιμωρηθείς, θα το πάταγες;
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από msl »

@Hengeo: Αυτό που περιγράφεις εντάσσεται στη κατηγορία ψυχρό και κερδοφόρο έγκλημα και έχεις την επιλογή και τον χρόνο να αποφασίσεις. Κάποια άτομα δε διαπράττουν κάποιες πράξεις από επιλογή τους. Έχουν τη δυνατότητα να παραστρατήσουν από αυτό που θεωρούν σωστό, αλλά κάπου εκεί εμφανίζονται οι έννοιες ήθος και συνείδηση. Άλλα που έχουν ξεχάσει τη λέξη ήθος και έχουν ναρκώσει τη συνείδησή τους, ένα από τα λίγα που ίσως τους εμπόδιζε είναι ο φόβος της τιμωρίας. Δεν αρνούμαι πως κάποιες φορές παίζει μεγάλη σημασία και ο συγκυριακός παράγοντας, αλλά σε κάποιες εγκληματικές πράξεις από ένα σημείο και μετά δε μπορούμε να μιλάμε για ατυχή στιγμή ..

Ελπίζω να σε κάλυψα ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από Hengeo »

msl, δεν διαφώνησα με αυτά που είπες, απλά μου έφεραν στο μυαλό το δίλημμα που έγραψα διότι νομίζω ότι συμπυκνώνει τις διαφορές που περιγράφεις, το πρώτο πρόσωπο ήταν ρητορικό..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από msl »

Off Topic
Ε προφανώς δεν ήμουν 100% σίγουρη αν ήταν ρητορικό και είπα να δώσω μια απάντηση .. :P Φταίει ο καφές που δεν πρόλαβα να πιω!
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απλά ντροπή!

Δημοσίευση από O kanenas »

Εγώ συμφωνώ με τον antony07, βέβαια! Καθώς επίσης στηρίζω το δικαίωμα στο μη συναινετικό κόψιμο-από-τη-ρίζα της π**τσας του βιαστή.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική”