Ram αναβάθμιση σε λάπτοπ

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Ram αναβάθμιση σε λάπτοπ

Δημοσίευση από Artemoila »

Έχω ένα acer aspire 5920 laptop με 2x1GB ram και θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση στα 3 ή στα 4. Βλέπω ότι υπάρχουν πολλές επιλογές ως προς τα χαρακτηριστικά (που δεν καταλαβαίνω). Πώς θα ξέρω ότι αυτή που θα αγοράσω είναι η σωστή και συμβατή; Εσείς τί προτείνετε; Είδα ότι στα ελληνικά μαγαζιά οι τιμές είναι υψηλές. Στο ebay χρησιμοποιημένα κάτι γίνεται.. Σκέφτομαι να κάνω φορμάτ και από windows xp που έχω τώρα να βάλω windows 7. Αξίζει το upgrade υπό αυτή την έννοια ή αν θέλω να βάλω βαριά προγράμματα θα έχω πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Ram αναβάθμιση σε λάπτοπ

Δημοσίευση από msl »

DDR2 PC2-5300, DDR2 PC2-6400

Memory Type: DDR2 PC2-5300, DDR2 PC2-6400, DDR2 (non-ECC)
Maximum Memory: 4GB
Slots: 2
Each memory slot can hold DDR2 PC2-5300, DDR2 PC2-6400 with a maximum of 2GB per slot.*
*Not to exceed manufacturer supported memory.
Από εδώ.

Και εδώ έχει οδηγίες πως θα κάνεις την αλλαγή -> http://www.ehow.com/how_4868098_upgrade ... spire.html

Από όσο κατάλαβα, θα πάρεις σα να λέμε δύο 2αρες (το ποιες, αφήνω τον kostas213 να σου προτείνει :P). Αν μείνεις σε XP (χωρίς μελλοντική δυνατότητα να μπουν Windows 7) πάρε μια 2αρα, μιας και τα Xp δε βλέπουν πάνω από 3 GB μνήμη, από όσο ξέρω. Τώρα αν το γυρίσεις σε Windows 7, τα 4 GB θα τα χρειαστείς ..

Στο σταθερό που έχω Windows 7 είχα 4 GB μνήμη και τη πάλευε οριακά. Τώρα του έχω 12 GB και είναι ΟΚ. Βέβαια όταν σηκώνω βαρύ πράγμα, φτάνει να χρησιμοποιεί και 8 GB ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ram αναβάθμιση σε λάπτοπ

Δημοσίευση από kostas213 »

Καλησπέρα! Πρώτα ας ξεκινήσω με το θεωρητικό κομμάτι! :D Τα 32-bit Windows (όπως τα XP και οι 32-bit εκδόσεις των Vista και των 7) εντοπίζουν το μέγιστο 4 GB RAM. Όμως λόγω κάποιων περιορισμών (ότι π.χ. για να βλέπει ο επεξεργαστής τη μνήμη της κάρτας γραφικών την αντιστοιχεί σε μία περιοχή μνήμης κοντά στα 4 GB) πρακτικά τα 32-bit Windows βλέπουμ 2.5 έως 3.5 GB RAM ανάλογα με την περίπτωση. Επίσης στα 32-bit Windows ένα πρόγραμμα από μόνο του δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει πάνω από 2 GB RAM. Τα 64-bit Windows από την άλλη βλέπουνε μέχρι πολλά GB RAM και το όριο για τα προγράμματα είναι ανεβασμενο (4 GB) για τα 32-bit προγράμματα και όση RAM έχεις για τα 64-bit προγράμματα).

Οπότε συνοψίζοντας:
32-bit Windows: βλέπουν max ~ 3 GB RAM, κάθε πρόγραμμα χρησιμοποιεί max 2 GB RAM
64-bit Windows: βλέπουν > 4 GB RAM, κάθε πρόγραμμα χρησιμοποιεί max όση RAM θες (64-bit προγράμματα) ή max 4 GB (32-bit) προγράμματα.

Άρα προσωπικά συστήνω να βάλεις 4 GB RAM και να εγκαταστήσεις τα 64-bit 7 κατευθείαν. Λογικά το μηχάνημα μια χαρά θα τα αντέξει τα 7 (είναι dual-core οπότε δε θα φάει φρίκη) και επίσης με τα 64-bit 7 θα βλέπεις και τα 4 GB RAM.

Επίσης έψαξα ότι η κάρτα γραφικών σου (το chipset GM965 που έχει ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών) έχει drivers για Windows 7 (link, οπότε δε θα έχεις προβλήματα.

Τέλος μία πρόταση είναι να πάρεις 2 μνήμες των 2 GB. Αυτή ή και αυτή για παράδειγμα είναι συμβατές με το laptop σου. οπότε μπορείς να πάρεις δύο sticks από την πρώτη ή δύο sticks από την δεύτερη.

Το chipset σου (GM965) υποστηρίζει μνήμες DDR2 μέχρι 667 MHz τύπου SO-DIMM σε περίπτωση που θες να ψάξεις παραπάνω. Αν πας να του βάλεις μνήμες 800 MHz (όσο πάνε οι DDR2) τότε αυτές θα τρέξουνε στα 667 που υποστηρίζει το chipset. Οπότε δεν υπάρχει θέμα για το δεύτερο link που σου έδωσα με μνήμες σχετικά με τη συμβατότητα τους.

Edit: Μία στο εκατομμύριο, γράψε μου πιο μοντέλο επεξεργαστή έχεις. Αν και στο Ίντερνετ λέει ότι σίγουρα είναι 64-bit ο επεξεργαστής σου, θα ήθελα να το σιγουρέψω.

Edit 2:
msl έγραψε: Στο σταθερό που έχω Windows 7 είχα 4 GB μνήμη και τη πάλευε οριακά. Τώρα του έχω 12 GB και είναι ΟΚ. Βέβαια όταν σηκώνω βαρύ πράγμα, φτάνει να χρησιμοποιεί και 8 GB ..
Ναι... Όταν δεν κλείνεις ούτε ένα πρόγραμμα και έχεις φορτώσει ταυτόχρονα έναν Firefox με τουλάχιστον 20 tabs ανοικτά (και με προοπτική να ανοίξουν και νέα tabs), έχεις αφήσει το AutoCAD ή το Photoshop να υπάρχει ανοικτό στο background μαζί με άλλα 6-7 προγράμματα επί ώρες, ε που να σου φτάσουν τα 4 GB RAM; Προφανώς και τρώει 8 GB! Κλείνε τίποτα! :execute:
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Ram αναβάθμιση σε λάπτοπ

Δημοσίευση από MakisH »

msl τρομοκρατείς τον κόσμο! 1.5GB RAM είναι ένα σύνηθες νούμερο για Windows 7 64bit με ανοιχτό firefox 14, msn και ψιλολοΐδια.

[στο Xubuntu το αντίστοιχο είναι 500-700MB, ενώ στο Lubuntu κάπου 100MB :P]

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τα Windows 7 αξίζουν σε σχέση με τα Windows XP αν το μηχάνημά σου μπορεί να τα σηκώσει άνετα. Μην διανοηθείς όμως να τα εγκαταστήσεις με λιγότερα από 2-3GB RAM. Τα 8 ή 12GB νομίζω είναι υπερβολή για έναν μέσο χρήστη σήμερα. Προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω ξεμείνει από μνήμη τρέχοντας πολλά προγράμματα και έχω 4GB. Αλλά συνηθίζω να κλείνω ό,τι δεν χρησιμοποιώ. Δεν μου αρέσει το χάος!!!
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Ram αναβάθμιση σε λάπτοπ

Δημοσίευση από msl »

:oops:

Νταξ, κοίτα. Εγώ δεν είμαι της υπομονής. Αν είναι να κάνω κάποια δουλειά στο PC, δε θέλω να με τραβάει πίσω η RAM. Θέλω να μπορώ να ανοίξω το σύμπαν και να τρέχουν όλα όσο πιο γρήγορα. Στα 4 εμένα δυσκολευόταν όταν έπεφτε δουλειά. Τα 12 είναι πολλά. Αλλά ήμουν ανάμεσα σε 8 ή 12 .. και ήταν μικρή η διαφορά στη τιμή, οπότε πήγαμε στο "y not?". :P

1,5 GB είχαν τη τιμή να μου καταναλώσουν μόνο στο fresh install .. Από εκεί και πέρα, με Firefox ανοιχτό, msn, skype και κάτι χαζομαρούλες στο παρασκήνιο (ε με το καιρό μαζεύει πράμα .. ), είμαι στα 3,5 GB ..

Lubuntu .. Τώρα που το πες να το σκεφτώ μπας και τα περάσω στο ψηστήρι μιας φίλης .. :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ram αναβάθμιση σε λάπτοπ

Δημοσίευση από kostas213 »

@MakisH: είναι ιδιάζουσα περίπτωση η msl. Δεν θα κλείσει ποτέ και τίποτα. Οπότε... καταλαβαίνεις. Μαζεύει η RAM το σύμπαν. Το ρεκόρ της στον Firefox είναι 2.5 GB χρησιμοποιούμενης RAM!
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Ram αναβάθμιση σε λάπτοπ

Δημοσίευση από Artemoila »

64bit ειναι ο επεξεργαστης μου. Eυχαριστω παιδια που με φωτισατε! :e_biggrin:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”