Επιλογή διπλωματικής

Όλες οι πληροφορίες που χρειάζεται ένας ΣΕΜΦΕ-ίτης για τη διπλωματική του βρίσκονται εδώ!

Συντονιστής: antony07

frantux
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:50 am
Real Name: Δημήτρης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από frantux »

τώρα μετά από 10 και πλέον χρόνια πήρα σιγά σιγά την απόφαση να τελειώσω με τη σχολή...

το υπόλοιπο σε μαθήματα μου επιτρέπουν να πάρω διπλωματική και δεδομένου ότι θα προσπαθήσω να τελειώσω και τα υπόλοιπα φέτος καλό θα ήταν να δηλώσω και τη διπλωματική για να ξεκινήσει

επαγγελματικά ασχολούμαι με προγραμματισμό web και θα μου ερχόταν βολικό αν μπορούσε η διπλωματική να έχει σχέση με αυτό, να είναι δηλαδή κάποια εφαρμογή, ώστε να εστιάσω περισσότερο σε σχεδιασμό και ανάπτυξη και λιγότερο σε βιβλιογραφία

έχει κάποιος υπ'όψιν σε ποιον/ποιους καθηγητές θα μπορούσα να απευθυνθώ;
υπάρχει ανάγκη στη σχολή για κάποια online εφαρμογή που θα μπορούσα να προτείνω ως διπλωματική;

ευχαριστώ εκ των προτέρων...
life passes most people by, while they are making grand plans for it
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από O kanenas »

Χμμ... Ο Συμβώνης ασχολείται με Java, άρα ίσως και με ανάπτυξη web εφαρμογών.
Αλλά ίσως να έχεις περισσότερες επιλογές αν ψαχτείς με τους καθηγητές των ηλεκτρολόγων. Μπορείς να κάνεις διπλωματική και με καθηγητές από άλλη σχολή.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από msl »

Γενικά μπορείς να δεις και την ομάδα καθηγητών που κάνει το μάθημα σχετικό με html, css .. κλπ.

Αναφέρομαι σε αυτό http://physics.ntua.gr/~zamarias/nees_tech/ και έχει κάτω στη σελίδα και τους καθηγητές.

Η άλλη εναλλακτική, βάλε το πρόγραμμα εξαμήνου κάτω (εαρινό+χειμερινό), δες ποιοι κάνουν μαθήματα πληροφορικής, πήγαινε μίλα τους .. και αν δεις πως υπάρχει γόνιμο έδαφος για συνεργασία, προχώρα!
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από o_apolytos »

Απλώς να πω πως και ο Τράκας, ο οποίος δεν έχει ας πούμε σχέση με πληροφορική, ασχολείται με ανάπτυξη ιστοσελίδων που σχετίζονται με τη Φυσική (υπάρχουν και διπλωματικές, αν θυμάμαι καλά κάποια διαδραστική σελίδα με θέμα την Ειδική Σχετικότητα παραδείγματος χάρη). Προσωπικά, θα σου πρότεινα αντί να πας σε κάποιον πληροφορικάριο, να πας σε κάποιον καθηγητή του οποίου το μάθημα σου αρέσει, να συζητήσεις καμιά ιδέα και να δεις μήπως μπορείς να φτιάξεις τίποτα γουεμποειδές πάνω σε αυτό. Φυσικά, και η λύση κάποιου πληροφορικάριου είναι οκ.
frantux
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:50 am
Real Name: Δημήτρης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από frantux »

ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
θα επικοινωνήσω με τον τράκα και τους καθηγητές των νέων τεχνολογιών και νομίζω θα βρω άκρη
life passes most people by, while they are making grand plans for it
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Καλησπέρα!! Υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει διπλωματική στον ΙΩΑΝΝΗ Κολέτσο (που κάνει Επιχειρ.Έρευνα) να πει πληροφορίες / εντυπώσεις ?
Άβαταρ μέλους
mpekriiiiiis
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 2:24 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Τοποθεσία: Μια κιθάρα

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από mpekriiiiiis »

an exw perissotera mathimata apo to orio mporw na parw diplwmatiki kapou ? I exartatai apo ton kathigiti?
ΕικόναWhat is the life ,don't you wonder?what is above us in the sky?
Άβαταρ μέλους
mpekriiiiiis
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 2:24 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Τοποθεσία: Μια κιθάρα

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από mpekriiiiiis »

Ok....alla as mou apantisei kapoios sto erwtima mou , ti kanw me ti diplwmatiki?mporw na parw an exw parapanw mathimata i exartatai apo ton kathigiti?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος constant την Πέμ Οκτ 11, 2012 5:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: moved back here
ΕικόναWhat is the life ,don't you wonder?what is above us in the sky?
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από o_apolytos »

mpekriiiiiis έγραψε:Ok....alla as mou apantisei kapoios sto erwtima mou , ti kanw me ti diplwmatiki?mporw na parw an exw parapanw mathimata i exartatai apo ton kathigiti?
http://www.semfe.gr/forum/viewtopic.php ... 1&start=15
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Kαλησπέρα! 'Εχει πάρει κανείς διπλωματική στον κο Βενιέρη που κάνει Τεχνολογίες Διαδικτύου (9ο εξάμηνο), ώστε να μάς πει εντυπώσεις ?
thrylosg7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 11:16 am
Real Name: asfasdfsdg
Gender: Male

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από thrylosg7 »

Kαλησπέρα! Εχει πάρει κανείς διπλωματίκη στο Πολυράκη? Θέλω να ξέρω αν ασχολειται με τους διπλωματικούς του και γενικά αν σε παιδεύει ή σε τραβάει πολύ για την τελειώσεις.... σε γενικές γραμμές.
Αν υπάρχουν οι παραπάνω πληροφορίες και για τον Κουκουβίνο... θα με ενδιέφεραν :P
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από ESMAP »

O Κουκουβίνος δεν ασχολείται μαζί σου για μια "απλή" διπλωματική. Τον βλέπεις όταν πας να του την ζητήσεις και στην εξέταση(χονδρικά). Σε αναθέτει σε κάποιον απο τους διδακτορικούς του. Βέβαια αν θες να κάνεις την super duper διπλωματική και ίσως να συνεχίσεις και σε άλλα μετά μαζί του, μπορεί να σχοληθεί και με το παραπάνω αλλά είναι λίγες οι περιπτώσεις... Πάντως οι διδακτορικοί του είναι καλοί και μπορείς να την κάνεις σύντομα. Τον Πολυράκη που είχα συναντήσει μία μέρα με ρώτησε αν θέλω να κάνω διπλωματική σε εκείνον(και δεν με ξέρει καλά) οπότε συμπεραίνω ότι θα έχει πολύ χρόνο για να ασχοληθεί με τους φοιτητές. Αυτά από εμένα. :)
thrylosg7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 11:16 am
Real Name: asfasdfsdg
Gender: Male

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από thrylosg7 »

A ok! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)
marousiotis
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 5:54 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από marousiotis »

Καλημέρα. Θέλω να ξεκινήσω την διπλωματική τον Οκτώβρη και είμαι ανάμεσα σε Πολυράκη-Φουσκάκη-Καρώνη... Μπορεί κάποιος να μου δώσει μερικές πληροφορίες για αυτούς τους τρεις ή να μου κάνει μια μινι σύγκριση; Και προτάσεις για άλλο καθηγητή φυσικά δεκτές. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ανάλυση-Στατιστική είναι οι ροές μου και το μεταπτυχιακό που σκέφτομαι είναι χοντρικά πάνω στα οικονομικά.
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή διπλωματικής

Δημοσίευση από dcd »

Υπάρχουν καθηγητές (στο φυσικό) που έχουν εύκολες διπλωματικές που να μπορεί κάποιος να τις τελειώσει σε ένα εξάμηνο???
Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ, ειμαι από τους αιώνιους φοιτητές και με διαγράφουν το καλοκαίρι...
Ευχαριστώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διπλωματική Εργασία”