Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Πες κι εσύ μια χαζομάρα! ΜΠΟΡΕΙΣ!

Συντονιστής: snodrion

Πρέπει να κάνουμε ban τους φασίστες από το semfe.gr?

Ναι
26
48%
Όχι
28
52%
 
Σύνολο ψήφων: 54

Άβαταρ μέλους
moutsos
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 4:22 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Starship Enterprise III...

Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από moutsos »

Σχετικά με την εμφάνιση νεοναζιστών στο semfe.gr και αν θα πρέπει να γίνουν ban ή όχι. Δεν εννοώ φυσικά οποιονδήποτε εκφράζει αντίθετη άποψη ή κάποια (ακρο)δεξιά άποψη αλλά για τους νοσταλγούς τους Χίτλερ που έχουν υπογραφές τύπου : Πατρίδα Τιμή Χρυσή Αυγή.H κρίση αυτή είναι στους admins. Για εμένα η μοναδική λύση είναι το περιθώριο...Πείτε κι εσείς την γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από msl »

Το έχουμε χάσει τελείως;

Η άποψή μου συνοψίζετε στην παραπάνω φράση. Όποιος δεν καταλαβαίνει, ας μου ζητήσει να το αναλύσω.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Aggelos
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:50 am
Real Name: Άγγελος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από Aggelos »

Δημοκρατία πάει να πει ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να υποστηρίξει την άποψη του,
και με το να φερόμαστε φασιστικά έστω και σε αντί-δημοκράτες πιο πολύ τη βλάπτουμε παρά την ενισχύουμε ...

Αν κρίνω από τα περισσότερα topic του forum δεν έχω δει και πολλούς να σέβονται την έννοια της δημοκρατίας (όταν δε σέβονται τις απόψεις των υπολοίπων), οπότε αντίστοιχα το μισό forum θα έπρεπε να φάει ban !!

Για εμένα χειρότεροι φασίστες είναι όσοι παπαγαλίζουν τη δημοκρατία σαν καραμέλα, χωρίς να σέβονται τις αξίες της μέσα από το διάλογο και τη συμπεριφορά τους ...
Drth Vader
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2011 12:29 am
Real Name: Ra
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από Drth Vader »

Αχχχ....αυτη η καιμενη η δημοκρατια! Βρε, ξυπνατε! Η τυρανια ειναι δημοκρατικη!
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από constant »

moutsos έγραψε:H κρίση αυτή είναι στους admins.
Μου φαίνεται λίγο έως πολύ αφελής και ευτράπελη η παραπάνω πρόταση. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Ελλην
Banned
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2012 5:14 pm
Real Name: Κωστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από Ελλην »

Συγγνώμη αλλά επειδή στο πρώτο ποστ αναφέρθηκε η υπογραφή μου αν δεν δέχεστε μια διαφορετική άποψη να το ξέρω να αποχωρήσω.Δηλαδή αν είχα υπογραφή του ΠΑΣΟΚ ή της ΑΝΤΑΡΣΥΑ αυτομάτως θα γινόμουνα δημοκράτης.Επίσης μπορεί να θεωρείτε εμένα φασίστα αλλά άτομα που ανήκουν στην αριστερά μου είπαν πως θα με σκοτώσουν στην επανάσταση ή αν έχω το θράσος και γλίτωσω θα με δείρουν για παραδειγματισμό.Επειδή δεν μπορούμε να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά τα συμπεράσματα δικά σας
Πατρίδα Τιμή Χρυσή Αυγή
Mister D
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 06, 2011 11:17 pm
Real Name: Dimitris
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από Mister D »

με την ιδια λογικη, να ξεφορτωθουμε και οποιον εχει πολιτικες αποψεις γενικοτερα. ειτε ακροδεξιος, ειτε κομμουνιστης ειτε οτιδηποτε αλλο. Αλλος εχει στην υπογραφη του το μοτο της Χρυσης Αυγης και αλλος τη φατσα του Λενιν. Κοροιδευομαστε τωρα; Το νοημα του φορουμ ειναι η ελευθερη διακινηση ιδεων και ο διαλογος, η μηπως κανω λαθος; Αν ειναι ετσι, να απαγορευτουν οι συζητησεις πολιτικου τυπου και οσοι υποστηριζουν φανερα παραταξεις να φανε ban

Κλεινω με την προταση της msl..
msl έγραψε:Το έχουμε χάσει τελείως;
Άβαταρ μέλους
d d doora!!
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2011 12:40 am
Real Name: Domovoi
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από d d doora!! »

Ελλην έγραψε:Επίσης μπορεί να θεωρείτε εμένα φασίστα αλλά άτομα που ανήκουν στην αριστερά μου είπαν πως θα με σκοτώσουν στην επανάσταση ή αν έχω το θράσος και γλίτωσω θα με δείρουν για παραδειγματισμό.Επειδή δεν μπορούμε να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά τα συμπεράσματα δικά σας
Όχουου, θίχτηκε μωρέ....Τι γκρινιάζεις ρε??Αφού ξέρεις πως τα αισθήματα αμοιβαία είναι..

vava μέσα στο παραλήρημα αερολογιών, πιστεύω πως την τελευταία φορά που βγήκες έξω δεν λούστηκες ακριβώς στο φως της δημοκρατίας..

dexter θες να μου εξηγήσεις πως εξισώνεις το μότο της χρυσής αυγής με τη φάτσα του Λένιν???Συγκλίνει καθόλου η πολιτική θεώρηση του ενός με την πολιτική θεώρηση του άλλου???

Και όσων αφορά το μπαν, ποιον να μπανάρουμε μωρέ???Και μόνος του τσίρκουλο γίνεται...
"Θα αργήσουν πολύ οι καπιταλιστές να μας πουλήσουν το σκοινί που θα τους κρεμάσουμε??..γιατί ως τώρα μας πηδάν με το δονητή που τους φτιάξαμε.."

Αντιφασισμός: πόλεμος ενάντια στο φόβο
Mister D
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 06, 2011 11:17 pm
Real Name: Dimitris
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από Mister D »

d d doora!! έγραψε: dexter θες να μου εξηγήσεις πως εξισώνεις το μότο της χρυσής αυγής με τη φάτσα του Λένιν???Συγκλίνει καθόλου η πολιτική θεώρηση του ενός με την πολιτική θεώρηση του άλλου???
Ανεφερα 2 αντιδιαμετρικα ακραια παραδειγματα. Προφανως και δεν συγκλινουν. Αυτο που επισημανα ηταν οτι δεν μπορεις να διωχνεις καποιον απο ενα φορουμ επειδη μπορει να τον θεωρεις "ακραιο" η επειδη δεν συμφωνεις με τις αποψεις του.
Άβαταρ μέλους
d d doora!!
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2011 12:40 am
Real Name: Domovoi
Gender: Male
Facebook ID: 0

Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από d d doora!! »

dexter93 έγραψε:
d d doora!! έγραψε: dexter θες να μου εξηγήσεις πως εξισώνεις το μότο της χρυσής αυγής με τη φάτσα του Λένιν???Συγκλίνει καθόλου η πολιτική θεώρηση του ενός με την πολιτική θεώρηση του άλλου???
Ανεφερα 2 αντιδιαμετρικα ακραια παραδειγματα. Προφανως και δεν συγκλινουν. Αυτο που επισημανα ηταν οτι δεν μπορεις να διωχνεις καποιον απο ενα φορουμ επειδη μπορει να τον θεωρεις "ακραιο" η επειδη δεν συμφωνεις με τις αποψεις του.
Συμφωνώ ρε..Άλλωστε, εννοείτε πως τα πιστεύω και οι ιδεολογίες πρέπει να έρχονται σε αντιπαράθεση, αλλά η πιο πάνω κατάσταση, αν μιλούσαμε για κάποιον αληθινό χρυσαυγίτη και όχι για ένα τρολ, είναι πως το πιστεύω του ενός είναι να φιμωθούνε όλοι οι άλλοι..

edit: Αφαιρέθηκε περιεχόμενο που αναφέρεται σε κομμάτια που έχουν διαγραφεί ..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος msl την Σάβ Σεπ 22, 2012 3:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αφαίρεση τμήματος δημοσίευσης
"Θα αργήσουν πολύ οι καπιταλιστές να μας πουλήσουν το σκοινί που θα τους κρεμάσουμε??..γιατί ως τώρα μας πηδάν με το δονητή που τους φτιάξαμε.."

Αντιφασισμός: πόλεμος ενάντια στο φόβο
Mister D
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 06, 2011 11:17 pm
Real Name: Dimitris
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από Mister D »

d d doora!! έγραψε: Συμφωνώ ρε..Άλλωστε, εννοείτε πως τα πιστεύω και οι ιδεολογίες πρέπει να έρχονται σε αντιπαράθεση, αλλά η πιο πάνω κατάσταση, αν μιλούσαμε για κάποιον αληθινό χρυσαυγίτη και όχι για ένα τρολ, είναι πως το πιστεύω του ενός είναι να φιμωθούνε όλοι οι άλλοι..
Καλα, αυτο ειναι σχετικο, δεν σημαινει απαραιτητα κατι. Εχω δει αρκετους αριστερους οι οποιοι δεν δεχονται ουδεμια αντιρρηση η αντιπαραθεση αποψεων και ουσιαστικα ειναι μια απ'τα ιδια. Επειδη καποιος ειναι χρυσαυγιτης η κομμουνιστης δεν σημαινει τιποτα. Υπαρχουν ανεγκεφαλοι βλακες με παρωπιδες και στα 2 "στρατοπεδα", δεν ειναι ομως αναγκαστικα ολοι ετσι. Αποψη μου ειναι οτι οσο καποιος δεν προβαινει σε προσωπικες επιθεσεις, η κατι αλλο εξισου σοβαρο, δεν υπαρχει λογος απομακρυνσης του απο το φορουμ/κοινοτητα. Κοινως, το να βαζουμε ταμπελες του τυπου "φασιστας" ειναι τουλαχιστον επιπολαιο οταν δεν εχουμε αντιστοιχα δειγματα απο το εκαστοτε ατομο.

Υ.Γ. Επειδη μπορει να παρεξηγηθω απο καποιους, θα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι δεν υποστηριζω κανενα απο τα δυο "στρατοπεδα", απλως πιστευω στην ελευθερια του λογου και το δικαιο
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από msl »

Διαγράφτηκαν πάνω από τις μισές δημοσιεύσεις του topic. Εύγε .. Ελπίζω από εδώ και μπρος να το κρατήσετε σε ένα κάπως καλύτερο επίπεδο.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
d d doora!!
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2011 12:40 am
Real Name: Domovoi
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από d d doora!! »

dexter93 έγραψε:Επειδη καποιος ειναι χρυσαυγιτης η κομμουνιστης δεν σημαινει τιποτα. Υπαρχουν ανεγκεφαλοι βλακες με παρωπιδες και στα 2 "στρατοπεδα", δεν ειναι ομως αναγκαστικα ολοι ετσι.
Όχι, σημαίνει, και μάλιστα πολλά. Ιδεολογία δεν είναι θεωρίες και φανφάρες. Είναι ο τρόπος με τον οποίο βλέπεις και αναλύεις τον κόσμο γύρω σου και βάση αυτού δρας. Κάποιος δεν μπορεί να δηλώσει κομμουνιστής χωρίς να βλέπει τα πάντα διαλεκτικά. Ο διαλεκτικός υλισμός είναι η φιλοσοφία που διέπει την κομμουνιστική θεώρηση. Οπότε το βλάκες με παρωπίδες υπάρχουν και στα δύο στρατόπεδα το θεωρώ γενίκευση. Ε πως το λένε, δεν πρόκειται να βρεις κάποιον σαν κι [youtube]www.youtube.com/watch?v=fYGNYaILE8I[/youtube] να δηλώνει κομμουνιστής..
"Θα αργήσουν πολύ οι καπιταλιστές να μας πουλήσουν το σκοινί που θα τους κρεμάσουμε??..γιατί ως τώρα μας πηδάν με το δονητή που τους φτιάξαμε.."

Αντιφασισμός: πόλεμος ενάντια στο φόβο
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από papagalakos II »

Πρώτα απ' όλα είναι ανεπίτρεπτος οποιοσδήποτε συμψηφισμός του ναζισμού και του κομμουνισμού.
Συνοπτικά ο κομμουνισμός είναι μια ιδεολογία ανθρωποκεντρική, ενώ ο ναζισμός ιδεολογία που στρέφεται ενάντια στον άνθρωπο και τη διαφορετικότητα. Η βία δεν είναι παρά ένα μέσο που χρησιμοποιεί κάθε ιδεολογία, κάθε στρατόπεδο, κάθε ιστορική εποχή και η a priori καταδίκη της γενικά κι αόριστα αποδεικνύεται πολύ εύκολα πως είναι απάτη.

Από εκεί και πέρα αυτοί που καίνε βιβλία και αποσιωπούν απόψεις είναι οι φασίστες.
Εμείς ποτέ δεν καίμε βιβλία και ποτέ δεν εμποδίζουμε κανέναν να μιλήσει. Ακριβώς επειδή έχουμε δίκιο και μπορούμε να το υπερασπιστούμε.
Ας γράψουν ό,τι θέλουν οι φασίστες ελεύθερα. Είμαστε εδώ και παντού για να αποδομούμε γραμμή προς γραμμή ό,τι λένε.

Ο ναζισμός είναι μια ιδεολογία που πρέπει να εκφράζεται δημόσια ώστε να αποδομείται και να εξευτελίζεται δημόσια και μια πρακτική που πρέπει να χτυπιέται επιχειρησιακά στο δρόμο, στις γειτονιές, στις πλατείες και παντού.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Poll για τους νεοναζί στο semfe.gr

Δημοσίευση από antony07 »

Εικόνα
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αστεία”