"Διάλογος" περί πολιτικής ..

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από o_apolytos »

Αν θέλεις να ακριβολογήσουμε, δεν υπάρχουν κομματικές παρατάξεις. Τυπικά. Αλλά θα τα δεις ιδίοις όμμασι, μη σε προκαταβάλω, όπως οι φίλοι κι οι γνωστοί σου.
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Manthos »

vikam18 έγραψε:κοιταχτε επειδη βαρεθηκα σχολια του στυλ εισαι ουδετερος αρα απολιτικος , αρα αδιαφορος , αρα δεν εχεις αποψη η και απο καποιον ακουσα αρα δαπιτης
Καταρχάς, δεν είσαι ουδέτερος διότι παίρνεις θέση. Έστω και αν αυτή περιορίζεται στο "οι παρατάξεις φταινε για όλα, κάτω οι παρατάξεις", αφής στιγμής τοποθετήσαι ενάντια σε κάτι και επιθυμεις τη κατάργηση αυτού, δεν είσαι ουδέτερος. Για του λόγου το αληθές...
vikam18 έγραψε: ...αμα θελετε να πιστευετε κατι τετοιο διακιωμα σας ..εγω προσωπικα η μονη παραταξη που θα ακολουθουσα μεσα στη σχολη αν υπαρχει ειναι αυτη ΕΝΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ
Για να δούμε κατά πόσο ακούς όλες τις θέσεις με ανοιχτό μυαλό(όπως ισχυρίστηκες ότι θα κάνεις) και κρίνεις χωρίς καθοδήγηση αλλά με οδηγό μόνο τη δική σου εμπειρία τα λεγόμενα των υπολοίπων.
vikam18 έγραψε: ...καποιος πρεπει να αγωνιστει για αυτο το χαος που εχετε δημιουργησει μεσα στη σχολες..το μοναδικο αρα που εχω συμπερανει απο φιλους κ γνωστους ειναι ---> ανηκω σε κομματικη παραταξη αρα καταστραφηκα..γεια σας μιας κ δεν θα τα ξαναπουμε σε καποια πολιτικη συζητηση ..ειμαι απολιτικος κ δεν με απασχολει η πολιτικη ..!
Μάλιστα. Δηλαδή, δεν έχεις προσωπική εικόνα για το τρόπο λειτουργίας της σχολής και δανείζεσαι την οπτική γωνία των φίλων σου. Ταυτοχρόνως, θεωρείς ότι είσαι σε θέση να αποφανθείς για ζητήματα του τύπου "πρέπει να καταστεί παράνομη η οργάνωση των φοιτητών μέσα στα πανεπιστήμια;". Μιλάμε για το συνδυασμό μονόπλευρης πληροφόρησης και ψευδαισθήσεων περί "εύκολης πολιτικής ανάλυσης" που καθιστά τους συλλογισμούς κάποιου αρκετά απλοϊκούς ώστε να είναι διαχειρίσιμοι και διαβρώσιμοι από φασιστικές ή φιλοκαθεστωτικές(και κατά συνέπεια συντηρητικές ως προς την υπάρχουσα παρακμή) θέσεις(δε σε λέω φασίστα, μη παρεξηγηθούμε).

Εγώ λοιπόν ξέρεις τι έχω βαρεθεί; να μη μπορώ να ασκήσω κριτική στις παρατάξεις επειδή υπάρχουν άτομα σαν και σένα, η αδράνεια των οποίων είναι πολυ περισσότερο επιζήμια για το Πανεπιστήμιο από τη δράση των αριστερών.
vikam18 έγραψε:επειδη μου απαντας με ''μαθηματικη λογικη ''΄θα σ απαντησω κ εγω ετσι ..αν θεωρησουμε οτι τα δεδομενα που εχεις ειναι η προταση μ τοτε παρεληψες ενα δεδομενο ..την λεξη κομματικες ..μεγα μαθηματικο λαθος ..(προφανως χρησιμοποιω αυτη την λογικη για πλακα ! )
Ρε απόλυτε, πότε θα μάθεις λογική γαμώ το κέρατό μου. Τόσα μαθήματα σου έκανα. Διότι, αν συμπεριλάβουμε τη μεταβλητή του χρόνου και υποθέσουμε ότι η "Παράταξη ενάντια στις παρατάξες" θέτει ως πέρας της δράσης της το σημείο στο οποίο καταργούνται οι παρατάξεις, τότε δεν υφίσταται ασυνέπεια. Φαντασου για τι fail μιλάμε αν συνυπολογίσουμε σε αυτό το χαρακτηρισμό "κομματικές", ο οποίος, αν και σχετικώς ανακριβής, εντούτοις εξασφαλίζει επαρκή, ως προς το στόχο της συνέπειας, διαφοροποίηση, διαφόριση, διακώφωση και διαστράβωση.
Άβαταρ μέλους
d d doora!!
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2011 12:40 am
Real Name: Domovoi
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από d d doora!! »

vikam18 έγραψε:
( ρεαλιστικά: εμείς θα 'μαστε ανεργοι Σεμφίτες, αλλά ντάξει :P )
τραγικο αυτο που λες νεος φοιτητης κ ακομα δεν εχεις παρει τ πτυχιο σ ..ασ κανουμε ο καθενας τ σωστο κ ασ μιλαμε μετα για τ κρατος ..τρελαινομαι οταν ερχονται φοιτητες κ μου λενε για αγωνες κ μ@λ@κιες ενω ταυτοχρονα χρωστανε 4385953 μαθηματα κ πατανε μια στο τοσο στη σχολη ..παντως αν δεν ειμαι δεν θα κατσω σε καμια περιπτωση να κλαφτω οτι τ κρατος ειναι αυτο κ τ κρατος ειναι εκεινο
Να κάνουμε ο καθένας το σωστό. Το σωστό, απ'ότι τουλάχιστον μπορεί να καταλάβει κάποιος, όπως το διαμόρφωσες μέχρι τώρα. Επηρεασμένος απ όλους τους μηχανισμούς που θέλουν να σε εντάξουν στην αγορά εργασίας δλδ τους ιδεολογικούς μηχανισμούς (οικογένεια, σχολείο, ΜΜΕ, εκκλησία κτλ). Μη παρεξηγήσεις το επηρεασμένος, γτ δεν μιλάμε για μια κάποια παρακίνηση, μιλάμε για την διαμόρφωση όλης σου της ιδεολογίας. Διαβάζοντας
τρελαινομαι οταν ερχονται φοιτητες κ μου λενε για αγωνες κ μ@λ@κιες ενω ταυτοχρονα χρωστανε 4385953 μαθηματα κ πατανε μια στο τοσο στη σχολη
κάποιος καταλήγει πως συμπέρασμα της πρότασης είναι πως οι φοιτητές που χρωστάνε πολλά μαθήματα και πατάνε μια στο τόσο στη σχολή δεν είναι σωστό να μιλάνε για "αγώνες και μ@λ@κίες". Στη παραπάνω πρόταση βάζεις όμως δύο ιδιότητες σε αυτόν που κατά τν γνώμη σου δεν είναι σωστό να σου μιλάνε για αγώνες. Πρώτον πως δεν έχει περάσει πολλά μαθήματα, δεύτερον πως δεν πατάει στη σχολή.
Καταρχάς εγώ πιστεύω πως όλοι μπορούν να μου μιλάνε για αγώνες κ μ@λ@κίες , αλλά όσων αφορά το δεύτερο σκέλος το άτομο αυτό δεν έχει νόημα να μιλάει για αγώνες κ μ@λ@κίες καθώς δεν έχει καμία ανάδραση με τον σύλλογο που βρίσκεται.
Όσων αφορά το πρώτο σκέλος. Καθορίζεις, ως ένα βαθμό, το ποιος είναι σωστό να μιλάει για "αγώνες κ μ@λ@κίες", βάση των μαθημάτων που έχει περάσει. Η παραπάνω βάση σκέψης ή εξαιρεί τα πολιτικά χαρακτηριστά που ίσως κάποιος έχει (κι αν δεν τα εξαιρεί, τα μηδενίζει) ή τα ταυτίζει με το πόσο καλός μαθητής της 4ής-5ης-6ης-7ης-8ης λυκείου είναι. Το αν θα διαβάζεις ή όχι δεν μπορώ να το συνδέσω με κάποια πολιτική άποψη παρά με προσωπική επιλογή.
..ξερω παιδια που τελειωσαν την σχολη μας στα 5-6 χρονια κ τωρα μια χαρα δουλευουν κ με αρκετα καλα λεφτα για τα δεδομενα ...αυτοι δεν ειναι ανεργοι σεμφιτες κ παντα με συμβουλευαν να μην ασχολειθω με τις κομματικες παραταξεις..
Τι να σ πω ρε το 53% ανεργία στους νέους δε νομίζω να μη δεν αναφέρεται και για τους ΣΕΜΦΕίτες.

..αυτη ειναι η αποψη μ κ προσωπικα δεν ασχολουμε ουτε με την αριστερα ουτε με τν δεξια ουτε με κανεναν προσ το παρον κ πιστευω θα συνεχισω ειμαι ουδετερος !
Μας λες πως "δεν ασχολούμε με κανέναν" και σε πειράζει να σε λεν απολίτικο. Δεν έχει νόημα να αντιδράς σε μια προσφώνηση επειδή κ μόνο δεν σου αρέσει. Επίσης δεν υπάρχει ουδέτερος. Δεν μπορεί να είσαι ουδέτερος (μν απαντήσεις απο αντίδραση, σκέψου το κι αν δεν καταλάβεις τι εννοώ τότε απάντησε πάνω σε αυτό).

Όσων αφορά τα σχήματα, τα μορφώματα και τις κομματικές παρατάξεις που δραστηριοποιούνται στο χώρο του πανεπιστημίου. Οι γνωστοί σου πάντως -οι απόφοιτοι με τον καλό για τα δεδομένα μισθό που σου είπαν να μην ασχολείσαι με παρατάξεις- δεν αγόραζαν τα βιβλία τους, δεν πλήρωναν δίδακτρα, δεν ήταν αναγκασμένοι να παρακολουθούν όλα τα μαθήματα, το ίδρυμά τους δεν κινδύνευε απο τις συγχωνεύσεις ή απο τον χαμηλό προυπολογισμό, είχαν ενιαίο πτυχίο κι όχι φάκελο προσόντων κι όλα αυτά επειδή κάποιοι συμφοιτητές τους αποφάσισαν να συνδικαλιστούν* (πριν πεις κάτι, ψάξε τι είναι ο συνδικαλισμός) κ να κάνουν αγώνες κι αυτό το μπορούσαν, σε ένα αρκετά μεγάλο βαθμό, γτ τους προστάτευε το άσυλο που κατέκτησαν και δεν είχαν τα ΜΑΤ να σουλατσάρουν.

*Τώρα αν θες να μιλήσουμε για το πόσο σάπισαν την έννοια αυτή, παρατάξεις όπως ΔΑΠ, ΠΑΣΠ, μέσα, αλλά είναι άλλη συζήτηση. Αλλά το ανέφερες κι εσύ (μεταξύ άλλων....):
φυσικα τα ταξιδια κ οι σημειωσεις ειναι ελκιστικες αλλα δεν γινεται ετσι αγωνας
"Θα αργήσουν πολύ οι καπιταλιστές να μας πουλήσουν το σκοινί που θα τους κρεμάσουμε??..γιατί ως τώρα μας πηδάν με το δονητή που τους φτιάξαμε.."

Αντιφασισμός: πόλεμος ενάντια στο φόβο
semfe13
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2012 1:57 pm
Real Name: tom johnson
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από semfe13 »

Απολιτικος σημαινει οτι δεν ασχολεισαι με την πολιτικη.
Δεν ασχολεισαι με τα κοινα δηλαδη, για διαφορους λογους που εσυ εχεις επιλεξει.
Ειναι δεκτη η ανθρωπινη πλευρα σου.
Και εξηγουμαι:
Ειναι λογικο να πεις αναθεμα και να παραδωσεις με ολα αυτα που βλεπεις και ακους,
ειναι λογικο να μην θελεις να ασχοληθεις με ολη αυτην την μιζερια, με ολο αυτο το μπαχαλο, ολο αυτο το "πολιτικο" παιχνιδι και τα παιχνιδια εξουσιας που βλεπεις γυρω σου.
Για εμας τους "λογικους" ανθρωπους ειναι ευκολο να αποστασιοποιηθουμε.
Αλλα,
οπως ελεγε και ενας μεγαλος καθηγητης μας, "το 90% των ανθρωπων δεν μπορει να αντεξει το βαρος της ελευθεριας του".
Γι'αυτο και κατηγοριοποιειται, δεσμευεται, εντασσεται σε ανουσιες ομαδες γιατι δεν μπορει μονος του(σαν π.χ. θα δωσω την εκκλησια η τις πολιτικες παρατξεις).
Για να μην παρεξηγηθω, δεν ειμαι σολιψιστης, ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον, απλα το θεμα ειναι να συνοδοιπορεις οχι απο φοβο η εγωισμο αλλα για την ενδυναμωση του στοχου σου και της δυναμης σου προς το κοινο οφελος.
Κλεινοντας, ειναι ευκολο να αποστασιοποιηθεις, αλλα αυτο που κανει την διαφορα ειναι να συμμετασχεις ενεργα σε μια μορφη κοινωνικης αυτοοργανωσης (και δεν μιλαω για τα υπαρχοντα πολιτικα(τρομαρα τους) κομματα η τις παραταξεις).
Αλλωστε η εξουσια αυτο θελει: να αποστασιοποιηθεις..
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Chris »

Vikam, έχεις την εντύπωση ότι όλες οι παρατάξεις στις σχολές είναι γεμάτες από φοιτητές-πρόβατα που δεν έχουν δικιά τους άποψη και απλά αφομοιώνουν την γραμμή τους υπακούοντας τον κομματικό τους..."αρχηγό". Κάτι σαν ζόμπι, σωστά;

Η δικιά σου συμπεριφορά και απόψεις να ξέρεις ότι δεν διαφέρουν και πολύ από την περιγραφή που σου έκανα παραπάνω. Ούτε εσύ έχεις δικιά σου άποψη, απλά έχεις αφομοιώσει την άποψη των φίλων και γνωστών σου, χωρίς να γνωρίζεις ο ίδιος πραγματικά τι συμβαίνει στις σχολές. Υπακούς την δικιά σου "παραταξιακή"...αντι-παραταξιακή γραμμή τυφλά και έρχεσαι εδώ μέσα πετώντας τα γνωστά επιχειρήματα κλείνοντας τα αυτιά σου στο τι σου λένε οι υπόλοιποι που ξέρουμε και 5 πράγματα παραπάνω. (γιατί έχουμε περάσει και μερικά χρονάκια σε αυτή την ποντικότρυπα, αντίθετα με σένα)

Κόφ'το λοιπόν με την Τζιχάντ που έχεις στήσει εδώ μέσα γιατί καταντάς γραφικός.
Άβαταρ μέλους
vikam18
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2012 1:03 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: athens

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από vikam18 »

αντιδραω οτΑν με λενε απολιτικο γιατι απο μικρο παιδι ειμαι μεσα στις πορειες ( με ουσια )..αντιδραω γιατι εχω μαθει σε καθε πολιτικη συζητηση να συμμετασχω ..αντιδραω γιατι εχω διαβασει πολλα πανω στην πολιτικη και κυριως την αριστερα ...αντιδραω γιατι ακομα κ με τους ενοχλητικους ωρες ωρες κνιτες της σεμφε μιλαγα μια ωρα ..οταν λεω δεν ασχολουμαι με τν αριστερα εννοω την υπαρχουσα ..η ιδεολογια μου ειναι συγκεκριμενη κ η πολιτικη μ συνειδηση συγκεκριμενη ..πηρα ολα τα φυλλαδια της κνε , εαακ , χαμας κ τα διαβασα ..βρηκα παρα πολλα σημεια που διαφωνω ..δεν με εκφραζουν ..οσο αναφορα την δεξια δεν ειμαι κατα ..απλα δεν ταιριαζει στην ιδεολογια μ ..αυτο που θελω να πω ειναι ¨
!) εχω πολιτικη συνειδηση αλλα οπως εχω ξαναπει δεν θελω να στηριξω καποιο απο τα υπαρχουσα κομματα κ νεανικες-φοιτητικες παραταξεις γιατι δεν κερδισαν την εμπιστοσυνη μ
2) θεωρω ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ να υπαρχουν κομματικες παραταξεις μεσα στα πανεπιστημια
αυτα !

υ.γ. σεμφε13 απαντα κ σε κανα pm ρε χαχαα
Άβαταρ μέλους
Ελλην
Banned
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2012 5:14 pm
Real Name: Κωστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Ελλην »

vikam18 στις φοιτητικες εκλογές θα κατέβεις?Στις συνελεύσεις θα παίρνεις μέρος?Αν τα κάνεις όλα αυτά τότε ναι θα ενδιαφέρεσαι για τα πολιτικά αλλά αν κάθεσαι σπιτάκι σου και γράφεις τα δικά σου τότε δεν διαφέρεις σε τίποτα με τον τυπικό κλαψιάρη Έλληνα φοιτητή που για όλα του φταίνε τα κ***παιδα των εαακ που κλείνουν τη σχολή και ότι οι ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ ενδιαφέρονται μόνο για τα πάρτυ και για να έχουν τις καλύτερες γκόμενες στη σχολή.Και επίσης ένας ουδέτερος άνθρωπος δεν έχει στερεότυπα αλλά βλέπω πως έχει το στερεότυπο:μπήκες σε παράταξη---->ακολουθείς πολιτική γραμμή και κάνεις ο,τι σου λένε---->καταστρέφεις τις σπουδές σου.
Πατρίδα Τιμή Χρυσή Αυγή
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Manthos »

semfe13 έγραψε: αλλα αυτο που κανει την διαφορα ειναι να συμμετασχεις ενεργα σε μια μορφη κοινωνικης αυτοοργανωσης
Έσκασε και ανάρχας. Που είναι και βαζέλι. Που πάει αυτό το forum;
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από o_apolytos »

Manthos έγραψε:
semfe13 έγραψε: αλλα αυτο που κανει την διαφορα ειναι να συμμετασχεις ενεργα σε μια μορφη κοινωνικης αυτοοργανωσης
Έσκασε και ανάρχας. Που είναι και βαζέλι. Που πάει αυτό το forum;
Το πάει αυτό το φόρουμ;
Πού πάει αυτό το φόρουμ.
Ποπάι αυτό το φόρουμ.
semfe13
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2012 1:57 pm
Real Name: tom johnson
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από semfe13 »

@manthos
1ον το 13 ειναι τυχαιο και για να σε πικαρω, ειμαι αποδοσφαιρικ.. χαχα ακου εκει ειναι βαζελος(γαυρος, η οτιδηποτε αλλο). αντε ασχολησου με το ποδοσφαιρακι σου ρε και φυγε απο δω,
2ον αναρχικος δεν ειμαι, υπο αυτην την εννοια που εσυ τουλαχισυον καταλαβαινεις με το μυαλο σου, μην εχοντας γνωση του τι σημαινει αυτο που λες.
Αναρχια ειναι το συμπληρωματικο συνολο της επικρατουσας αρχης, αρα εχει μεσα της τον πατερα της και την μανα της. Κι εσυ αν εισαι απλα λογικος ανθρωπος, που δεν συμμεριζεται τις αξιες αυτης της ψευτοδημοκρατιας που απολαμβανουμε, αναρχικος εισαι, αλλα δεν το ξερεις γιατι αναρχικους βαφτισανε, τους καφρους και τους δυστυχισμενους, που για λιγα ευρω τα σπανε και βοηθανε την εξουσια στο εργο της, η αυτους τους ψευτοιδεολογους που καπηλευονται εννοιες που δεν μπορουν να διαχειριστουν.
αντε με την ετυμολογια μου εδω μεσα!
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Manthos »

semfe13 έγραψε:@manthos
1ον το 13 ειναι τυχαιο και για να σε πικαρω, ειμαι αποδοσφαιρικ.. χαχα ακου εκει ειναι βαζελος(γαυρος, η οτιδηποτε αλλο). αντε ασχολησου με το ποδοσφαιρακι σου ρε και φυγε απο δω,
2ον αναρχικος δεν ειμαι, υπο αυτην την εννοια που εσυ τουλαχισυον καταλαβαινεις με το μυαλο σου, μην εχοντας γνωση του τι σημαινει αυτο που λες.
Αναρχια ειναι το συμπληρωματικο συνολο της επικρατουσας αρχης, αρα εχει μεσα της τον πατερα της και την μανα της. Κι εσυ αν εισαι απλα λογικος ανθρωπος, που δεν συμμεριζεται τις αξιες αυτης της ψευτοδημοκρατιας που απολαμβανουμε, αναρχικος εισαι, αλλα δεν το ξερεις γιατι αναρχικους βαφτισανε, τους καφρους και τους δυστυχισμενους, που για λιγα ευρω τα σπανε και βοηθανε την εξουσια στο εργο της, η αυτους τους ψευτοιδεολογους που καπηλευονται εννοιες που δεν μπορουν να διαχειριστουν.
αντε με την ετυμολογια μου εδω μεσα!
Άραξε, απόπειρα για χιούμορ ήταν(προφανώς αποτυχημένη). Μάλιστα, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που είπες, αν εξαιρέσουμε τα πασιφιστικά.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από papagalakos II »

vikam18 έγραψε:..εγω προσωπικα η μονη παραταξη που θα ακολουθουσα μεσα στη σχολη αν υπαρχει ειναι αυτη ΕΝΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ...καποιος πρεπει να αγωνιστει για αυτο το χαος που εχετε δημιουργησει μεσα στη σχολες..
Θες να προσδιορίσεις για ποιο χάος μιλάς;
Για εμένα:
-χάος είναι η έρευνα στο ΕΜΠ να αφορά το από που θα πάρεις βιβλία και που θα ψάξεις τον καθηγητή.
-χάος είναι να ξεκινάει το εξάμηνο και να μην ξέρεις αν θα πάρεις βιβλία.
-χάος είναι...

Και γι' αυτό το χάος δεν ευθύνονται οι "κομματικές παρατάξεις" όπως το εννοείς. Για την ακρίβεια οι "κομματικές παρατάξεις" όπως το εννοείς είναι αυτές που αγωνίζονται ενάντια σε αυτό το χάος.
Οι καλούλιδες φοιτητές που κατ΄εσέ πρέπει να κοιτάνε τη δουλειά τους και να γίνονται καλύτεροι άνθρωποι δεν κάνανε ποτέ τίποτα για τα βιβλία π.χ.
Αντιθέτως αν δεν υπήρχαν οι "κομματικές παρατάξεις" που τόσο μισείς τότε πιθανότατα ήδη δεν θα είχες βιβλία.

Απ' την άλλη αυτό το χάος δεν δημιουργείται από μόνο του. Δημιουργείται από κόμματα. Συγκεκριμένα κόμματα. Λέγονται κυβερνώντα κόμματα.
Και εδώ θέλω να περάσω στο επόμενο, στη λογική "η άποψή μου είναι ότι δεν έχω άποψη"
vikam18 έγραψε:ειμαι απολιτικος κ δεν με απασχολει η πολιτικη ..!
Το να λες "η θέση μου είναι ότι δεν παίρνω θέση" είναι πρωτ' απ' όλα θέση. Και συγκεκριμένη μάλιστα.
Εάν δεν έπαιρνες θέση πράγματι, τότε δεν θα έπρεπε να γράφεις εδώ. Σαν ένα συμμαθητή μου στη 3η λυκείου που ό,τι πολιτικό το είχε βάλει σε ένα τσουβάλι, το είχε ονομάσει "οι βλακείες", ασχολιόταν μόνο με το γαύρο και σε οποιαδήποτε πολιτική συζήτηση στην έκοβε.
Αυτό είναι τίμιο. Απολίτικο αλλά τίμιο. Ή "τίμιο", εν πάση περιπτώσει.

Το να λες όμως "δεν παίρνω θέση" και ταυτόχρονα να παίρνεις θέση κατά των κομματικών παρατάξεων είναι συγκεκριμένη θέση. Μάλιστα τσουβαλιάζοντας όλες τις "κομματικές παρατάξεις" σε κάτι κοινό και στρεφόμενος ενάντια μπαίνεις σε επικίνδυνα μονοπάτια.
Παρατήρηση: Ο βασικός λόγος που ανεβαίνει η Χρυσή Αυγή είναι λόγο της αφοριστικής απαξίωσης των "κομμάτων".

Και δώσε σημασία στο "αφοριστικής".
Δεν είναι δυνατόν "κομματικές παρατάξεις" που εκπροσωπούν νόμους που στρέφονται ενάντια των φοιτητών να τις τσουβαλιάζεις με αυτές που παίρνουν θέση κατά με κριτήριο το κοινό χαρακτηριστικό ότι είναι και οι μεν και οι δε παρατάξεις.

Ή όπως αλλιώς έλεγε εύστοχα ο Μπρεχτ:
"Αυτός που είναι εναντίον της πολιτικής είναι υπέρ της πολιτικής που του ασκείται"

Και ο νοών νοείτω.
semfe13 έγραψε:οπως ελεγε και ενας μεγαλος καθηγητης μας, "το 90% των ανθρωπων δεν μπορει να αντεξει το βαρος της ελευθεριας του".
Γι'αυτο και κατηγοριοποιειται, δεσμευεται, εντασσεται σε ανουσιες ομαδες γιατι δεν μπορει μονος του(σαν π.χ. θα δωσω την εκκλησια η τις πολιτικες παρατξεις).
Ένα απόφθεγμα είναι επιχείρημα όταν έχει κάποια λογική βαρύτητα. Κατά τα άλλα υπάρχουν πολλά αποφθέγματα που είναι απλώς εξυπνάδες. Όχι άσχημες απαραίτητα, αλλά εξυπνάδες.
Ή γενικεύσεις, αφορισμοί, υπερβολές κ.α.

Με τα συγχωρήσεως λοιπόν αλλά το πάραπάνω είναι αρλούμπα.
Πράγματι πολύς κόσμος δεν αντέχει την ελευθερία του. Και μου φαίνεται και μια λογική εξήγηση για την ύπαρξη των βασιλικών. Και ναι, υπάρχουν ακόμα τέτοιοι. Σου λέει ο άλλος:
"Δεν θέλω να αποφασίζω, θέλω να έχω βασιλιά".
Ή όπως γίνεται με δεξιούς, Σου λέει ο άλλος:
"Δεν θέλω να αποφασίζω συνέχεια. Θέλω να αποφασίζω έναν κάθε 4 χρόνια που θα αποφασίζει για εμένα".

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως. Όταν κάποιος οργανώνεται σε ένα κόμμα που απαιτεί συμμετοχή. Σε ένα κόμμα που [και] από αυτόν εξαρτώνται οι αποφάσεις. Σε ένα κόμμα που αγωνίζεται ενάντια στο ανελεύθερο καθεστώς και διεκδικεί ελευθερία, πως αυτός είναι άνθρωπος που φοβάται την ελευθερία του;
semfe13 έγραψε:Κλεινοντας, ειναι ευκολο να αποστασιοποιηθεις, αλλα αυτο που κανει την διαφορα ειναι να συμμετασχεις ενεργα σε μια μορφη κοινωνικης αυτοοργανωσης (και δεν μιλαω για τα υπαρχοντα πολιτικα(τρομαρα τους) κομματα η τις παραταξεις).
Η αυτοοργάνωση είναι καλή αλλά δεν φτάνει μακριά.
vikam18 έγραψε:!) εχω πολιτικη συνειδηση αλλα οπως εχω ξαναπει δεν θελω να στηριξω καποιο απο τα υπαρχουσα κομματα κ νεανικες-φοιτητικες παραταξεις γιατι δεν κερδισαν την εμπιστοσυνη μ
Είναι άλλο πράγμα να είσαι ανένταχτος επειδή δεν καλύπτεσαι [όπως εγώ π.χ.] και άλλα να θες την κατάργησή τους.
vikam18 έγραψε:2) θεωρω ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ να υπαρχουν κομματικες παραταξεις μεσα στα πανεπιστημια
Τότε κάνεις μέγα λάθος.
Για την ακρίβεια είτε κάνεις μέγα λάθος ως "απολίτκος" ή όπως αλλιώς θες να αυτοπροσδιορίζεσαι,
είτε κάνει πολύ σωστά, γιατί έτσι εξυπηρετείς συγκεκριμένες πολιτικές επιλογές.
Για παράδειγμα αφού οι μόνοι που αντιστέκονται στις περικοπές συγγραμμάτων είναι "οι κακές παρατάξεις" με το να θες την κατάργησή τους πρακτικά βοηθάς τις περικοπές συγγραμμάτων.
Άβαταρ μέλους
Malefino
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2009 6:50 pm
Real Name: Thomas
Gender: Male
Facebook ID: 2147483647

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Malefino »

Το πρόβλημα όπως έχει πει ο Papagalakos σε προηγούμενα posts δεν είναι η ίδια η διαφωνία αλλά τα κλειστά αυτιά σας. Vikam18 και λοιποί του είδους σας λέτε την αποψάρα σας κλείνοντας τα αυτάκια σας περιμένοντας οι υπόλοιποι να αποδεχθούμε a priori αυτά που λέτε. Αλλιώς αυτόματα γινόμαστε "κολλημένοι", "γραφικοί" κ.λ.π.

Χεστήκαμε αν είστε κατά των παρατάξεων ή κατά της πολιτικής γενικότερα. Αυτό που θέλουμε να διαβάσουμε είναι αυτό που λέμε "επιχειρήματα".

Το να ανήκεις και να δράς μέσα από κάποιον πολιτικό σχηματισμό δεν σε κάνει αυτόματα πρόβατο. Πρόβατο καταλήγει να είναι ο καθένας που αρνείται να βάλει το μυαλουδάκι του να δουλέψει και δέχεται τα πάντα που απλά του αρέσουν να ακούει. Αυτο συμβαίνει δυστυχώς και στις καλύτερες οικογένειες. Είτε αυτές οι οικογένειες λέγονται "κομματικές παρατάξεις", είτε "ανένταχτοι φοιτητές ενάντια στις καταλήψεις". Οι μεν ακολουθώντας κάποιους συντρόφους τους που τους εμπιστεύονται και υποστηρίζουν τυφλά τη γραμμή τους χωρίς να απαντούν σε αυτά που τους λες, οι δέ κατηγορώντας τους καταληψίες ως φρικιά, απολίτιστους χωρίς ποτέ να απαντούν στα επιχειρήματα των δεύτερων.

Αν δεν θές να ασχολείσαι με την πολιτική ok μην ασχολείσαι. Ένας λιγότερος ούτως ή άλλως. Δεν χρειάζεται να το ανακοινώνεις με έπαρση κόκορα που μόλις απάυτωσε όλο το κοτέτσι. Απλούστατα ακόμα και το πιο ελάχιστα, μικροπράγματα της ζωής είναι αποτέλεσμα κοινωνικών δομών, σχέσεων και πολιτικών συσχετισμών. Είτε αυτό είναι το εισητήριο που πληρώνεις για να έρθεις και να φύγεις από τη σχολή(η τιμη΄τ ου καθορίζεται απ'το Κράτος), ο τρόπος που κάνεις σεξ (βλέποντας τις γυναίκες μερικοί, σαν υποχείριά τους και επειβεβειώνονατς την εξουσία τους πάνω σε αυτές) , το φαγητό που τρώς, η πόλη στην οποία περπατάς (άραγε δεν είναι πολιτικός ο λόγος για τον οποίο υπάρχουν πόλεις;).

Όποιος δεν θέλει να το καταλάβει ότι τα πάντα που υπάρχουν και εκτυλίσσονται γύρω μας, έχουν ρίζες σε προγενέστερες (ακόμα και παρούσες) πολιτικές διαδικασίες και ζυμώσεις ας κάνει όσο θέλει την πάπια. Όμως αναπόφευκτα θα δέχεται την πολιτική κριτική που του αρμόζει.

Όποιος έχει αντίθετη άποψη ας επιχειρηματολογήσει επιτέλους μπας και γίνει μία κουβέντα της προκοπής αντί να παίζουμε τις κουμπάρες.
Αν αγαπάς θα φας πακέτο
κι αν μ'αγαπάς θα φας μπουκέτο.

VoxPopuli: producer, beatmaker and dj
https://soundcloud.com/voxpopuli2
https://voxpopuli2.bandcamp.com

Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
https://rocinante.gr
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από rontrigez »

@ tretoniac το οτι θα παλεύεις στα πλαίσια μιας παράταξης δεν σημαίνει αναγκαστικά οτι θα ασχολείσαι 24 ώρες το 24ωρο με αυτή. Άλλωστε εσύ θέτεις και το όριο του τι μπορείς να κάνεις. Επίσης δεν σημαίνει οτι υποχρεωτικά όταν υποστηρίζεις μια παράταξη πρέπει σε ένα 6μηνο να γίνεις ο αρχιΔΑΠιτης, αρχιΠΑΣΠιτης κτλ. Απότ την άλλη όμως κάθε αγώνας στην ζωή, σε όλα τα επίπεδα απαιτεί και κάποιοες θυσίες Π.χ. αντί να πας κυριακή για καφέ να χρειαστεί να πας σε μια εκδήλωση με συναδέλφους ή συμφοιτητές για να συζητήσετε και να πάρετε κάποια απόφαση για ένα θέμα που σας εφορά. Ίσως χρειαστεί ένα Σάββατο που δεν δουλεύεις να πας σε έναν άλλο χώρο παρόμοιο με τον δικό σου που ο εργοδότης εκεί έχει επιβάλλει την 6ημερ εργασία, με το σκεπτικό οτι το ίδιο μπορεί να γίνει και στη δική σου δουλεία.

Τα πράματα είναι απλά. Αγώνες χωρίς θυσίες δεν υπάρχουν. Αυταπάτες τύπου πάω ψηφίζω σε εκλογές μια στα 4 χρόνια και αναθέτω σε άλλους να βρουν λύση στα προβλήματα μου πρέπει να εκκλείψουν. Συν το οτι θετικό βιώνουμε σε όλα το φάσμα της ζωής μας είναι αποτέλεσμα αγώνα κόπου και θυσίων προηγούμενων από εμάς. Επίσης οτι αρνητικό βιώνουμε είναι αποτέλασμα της λογικής της ανάθεσης και του δόγματος "κοιτάω την δουλίτσα κι όλα τα άλλα κόρακας να τα κόψει".
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Manthos »

Δεν θέλω να πω κάτι. Απλώς είναι απαράδεκτο ο κνίτης να έχει το τελευταίο λόγο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”