"Διάλογος" περί πολιτικής ..

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από O kanenas »

Έφυγαν παααρα πολλά posts, οι τρείς σελίδες έγιναν μία. Περιλάμβαναν απαξιώσεις, προσωπικές επιθέσεις και απειλές. Επίσης έφυγαν warnings σε κάποιους χρήστες. Το τόπικ που προτείνει παραπάνω ο meleneemil θα σας βοηθήσει να μην επαναληφθούν τα ίδια.

Όσον αφορά το θέμα, δεν μπορώ να συμφωνήσω παραπάνω με τον paraPanos! :P
Δεν υπάρχει αντικειμενικά σωστό, vikam. Ποιος το ορίζει?
Το να διαβάζεις και να περνάς τα μαθήματα είναι σωστό για όσους έχουν αυτό το στόχο. Δεν τον έχουν όμως όλοι. Κάποιοι μπήκαν από σπόντα (εννοώ δεν ήταν στις πρώτες τους επιλογές). Είναι σωστό να σπουδάζουν πέντε τουλάχιστον χρόνια κάτι που δεν τους αρέσει, επειδή απέτυχαν σε μια εξέταση ή επειδή έκαναν ένα λάθος σε ένα χαρτί που ονομάζεται "μηχανογραφικό"? Η οποία εξέταση μάλιστα δεν αντικατοπτρίζει καθόλου το κατά πόσο γνωρίζεις τα αντικείμενα στα οποία εξετάζεσαι. Μην ξεκινήσουμε κουβέντα για τις πανελλήνιες, νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ. Anyway, κάποιοι άλλοι μπήκαν για τη γνώση. Είναι σωστό γι'αυτούς να διαβάζουν και να περνάνε τα μαθήματα (χωρίς να γκρινιάζουν κιόλας) όταν η παιδεία είναι τόσο υποβαθμισμένη και υποβαθμίζεται ακόμα περισσότερο? Άλλοι, αφελείς λόγω της περίπτωσής μας, περνάνε απλά για να βρούνε μετά μια δουλειά. Είναι και γι'αυτούς σωστό να διαβάζουν και να περνάνε μαθήματα όταν το πτυχίο που θα τους εξασφαλίσουν τα μαθήματα αυτά θα έχει καταντήσει ισοδύναμο με τη χρηστική αξία ενός κωλόχαρτου?

Βέβαια, για όσους μπήκαν στη σχολή απλά για να τη τελειώσουν διαβάζοντας και περνώντας μαθήματα, αυτό είναι το σωστό. Αλλά δεν είναι για όλους έτσι. Κατά τη δική μου γνώμη πχ, το σωστό σε ένα πανεπιστήμιο είναι να παρέχει γνώση. Υπάρχουν όμως πολλοί τρόποι να δομήσεις μια σχολή για τον σκοπό αυτό. Το ότι ο τωρινός τρόπος είναι τα μαθήματα με εξετάσεις δεν σημαίνει ότι είναι και σωστός. Μπορείς να τον χαρακτηρίσεις συμβατό με τον τρόπο οργάνωσης της σημερινής κοινωνίας (αφού όλες οι πιστοποιήσεις γίνονται με εξετάσεις, αξιολόγηση από "ανώτερούς" σου και ανταγωνισμό), αλλά σίγουρα όχι σωστό. Μπορείς να τον χαρακτηρίσεις κατάλληλο για την προσαρμογή των νέων στο ασφιχτηκό περιβάλλον της εργασίας, αλλά και πάλι όχι σωστό :P

Επίσης, έχε υπόψη ότι αν κάποιος χρωστάει πολλά μαθήματα δεν είναι απαραίτητα από τη τεμπελιά του. Μπορεί να είναι από τις κακές οικονομικές του συνθήκες που τον αναγκάζουν να εργαστεί παράλληλα με τις σπουδές του. Μπορεί να είναι από κάποιο σοβαρό θέμα υγείας που τον παιδεύει και τον έχει αφήσει πίσω στη σχολή. Μπορεί να είναι οποιαδήποτε κακοτυχία στη ζωή. Οπότε, μην κρίνεις από το πόσα μαθήματα έχει περάσει ο καθένας.

Τέλος, είσαι όντως απολίτικος όταν υποστηρίζεις μια κυρίαρχη τρέχουσα κατάσταση και δεν κάνεις κριτική. Και αυτό ακριβώς κάνεις όταν λες "είμαι φοιτητής, άρα η δουλειά μου είναι να περνάω μαθήματα" και μάλιστα το ονομάζεις αυτό "αντικειμενικά σωστό". Το να πολιτικοποιηθείς δεν προϋποθέτει να μπεις σε μια παράταξη. Η κριτική και η δράση αρκούν.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
vikam18
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2012 1:03 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: athens

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από vikam18 »

λοιπον για να ξεκαθαρισω καποια πραγματακια ..εξακολουθω να θεωρω αντικειμενικο σωστο να περνας μαθηματα γιατι αν βρεθηκες στη σχολη απο σποντα το συστημα σου δινει την ευκαιρια να ξαναπροσπαθησεις κ να βρεθεις στην σχολη που πραγματικα θες κ εχω απειρα παραδειγματα που συνεβει ..θα το ξαναπω γιατι με αυτα που λετε ειναι σαν να τ αγνοειται ...ΔΕΝ ΕΙΠΑ οτι εγω θα ειμαι σωστος φοιτητης , δεν ξρω τι θα ειμαι , ομως αν ειμαι ρεμπελος με βαση τις δικες μ αξιες θα ειμαι λαθος ..

ΔΕΝ ΕΙΠΑ οτι δεν πρεπει να ασκουμε κριτικη ..απλα θεωρω (παλι προσωπικη αποψη ) οτι για να εισαι σε θεση να ασκεις κριτικη σε κατι πρωτα πρεπει να προσπαθεις κ εσυ προσωπικα για αυτο ..πως να τ πω ειμαι πιστος στην φραση --->''αξιοποιησε οσα εχεις κ μετα ζητα παραπανω'' ..δεν την θυμαμαι στ αρχαια :P

φυσικα αν καποιος εχει λογο που χρωσταει τοτε εννοειται πως για αυτον τ πραγματα αλλαζουν μην γινομαστε γραφικοι ..εννοειται οτι αυτος ο φοιτητης ξεκινα κ τερματιζει με αλλα δεδομενα ..δεν εκρινα απο ποσα μαθηματα εχει περασει ο καθενας μην πας να με βγαλεις τοοοσο *** γιατι δεν ειμαι ..μιλαω καθαρα για πολιτικη ..

τελος , το τι ειμαι δεν νομιζω οοτι ειναι σε θεση να τ κρινει κανεις απο σας κ μαλιστα τοσο απολυτα . δεν γραφτηκα στ σεμφε gr για να μιλησω για κομματα ουτε μπηκα στη σεμφε για να ακολουθησω καποια παραταξη ..ειμαι εναντια στις κομματικες παραταξεις καθως ολοι οι μεγαλοι επιστημονεσ που ξεκινησαν απο την ελλαδα(πχ δασκαλακης ) τονιζουν οτι αυτες ειναι που κατεστρεψαν σε μεγαλο βαθμο τα ελληνικα πανεπιστημια ..φυσικα τα ταξιδια κ οι σημειωσεις ειναι ελκιστικες αλλα δεν γινεται ετσι αγωνας . επισης εχω διαβασει εδω κ 2 χρονια τις θεσεις καθε καμματος κ ταυτοχρονα παρακολουθω κ την πραξη ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κομμα στην ελλαδα αξιο να κερδισει την εμπιστοσυνη μ ..επισης για να τελειωνουμε με αυτη την μισοεπανασταση ..η δικη μ δραση ειναι οταν εχω παραπονο να βγαινω στους δρομους ..οχι να μπαινω στα φορουμ και κανω πολιτικες συζητησεις ..η επανασταση ερχεται με πραξεις , με πορειες , με εργα ...εμενα αυτη ειναι η αποψη μ κ τελειωνω καθε πολιτικη συζητηση απλα εγραψα επειδη βλεπω οτι στ semfe gr παραποιουνται πλ τ λογια μ κατι πουυ δεν μου εχει ξανασυμβει τοσο εντονα .
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από rontrigez »

@Vikam Γιατί πρέπει σωνει και καλά ένας που δραστηριοποιείται μέσω μιας παράταξης που παλεύει για κάτι καλύτερο να χρωσταέι 458932 μαθήματα; Και επειδή δεν κρύβομαι, για τους ΠΚΣιτες που γνωρίζω υπάρχουν άνθρωποι που τελειώσαν σε 5.5-6 χρόνια και υπάρχουν και άνθρωποι με 8,9 και 10. Το να παλευείς για δωρέαν σπουδές, σίτιση, στέγαση, μεταφορές για όλους δεν είναι δικαίωμα μόνο αυτών που τελειώνουν νωρίς. Δεν μπορείς να κρίνεις εσύ τον καθένα και την τσέπη του. Ειρήσθω εν παρόδω εκείνοι που τελείωσαν στα 7+ ήταν στην μεγάλη του πλειοψηφία μισο εργαζόμενοι από τα πρώτα κίολας έτη. Όπως ίσως δεν γνωρίζεις αρκετοί φοιτητές δουλέυουν μάυρα για να καταφέρουν να σπουδάσουν. Ούτε είναι αδιάφοροι για την επιστήμη τους, ούτε για τα μαθηματά τους. Απλά η ταξική τους θέση τους βάζει εμπόδια.

Θερμή παράκληση: Γράφε ολόκληρες τις λέξεις. Μετά από ένα σημείο καταντάει κουραστικό.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από papagalakos II »

Μια παρατήρηση vikam18.
Βλέπω πως εδώ, εκεί, γράφεις αρχαίες φράσεις, και σε συνδυασμό με το ότι πέρασες δεύτερος στη ΣΕΜΦΕ συμπεραίνω ότι ήσουν καλός μαθητής, στα αρχαία, στη λογοτεχνία, γενικά.

Έχε υπόψιν σου γενικά όμως ότι η παιδεία που πήρες στο σχολείο δεν είναι σφαιρική, και ενίοτε είναι και λάθος.
Θυμάμαι πρώτο έτος όλο "λάθος σας μάθαιναν το ένα" και "λάθος σας μάθαιναν το άλλο" άκουγα, Φυσική Ι.

Όσο για τα πολιτικά, καλοί είναι οι αρχαίοι, εγκυκλοπαιδικά χρήσιμη η ιστορία που έμαθες, αλλά έχεις να διαβάσεις και να μάθεις πράγματα και απόψεις που ούτε σου είχε πάει ο νους μέχρι τώρα.
Πιθανότατα...

Ή αλλιώς: Καλωσήρθες στον πραγματικό κόσμο!
Άβαταρ μέλους
vikam18
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2012 1:03 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: athens

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από vikam18 »

μπα απολυτηριο 15,8 ειχα κ αρχαια εγραψα 3,2 ! απλα μαρεσει να διαβαζω διαφορα (εξωσχολικα παντα) !
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από papagalakos II »

Mea culpa τότε. Πάντως ισχύει ότι θα δεις μια πραγματικότητα τελείως διαφορετική απ' τη σχολική.
Άβαταρ μέλους
vikam18
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2012 1:03 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: athens

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από vikam18 »

αυτο ειναι γεγονος ..αλλοι ξετρελαινονται κ αλλοι ξενερωνουν ..!
Άβαταρ μέλους
Malefino
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2009 6:50 pm
Real Name: Thomas
Gender: Male
Facebook ID: 2147483647

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Malefino »

Vikam18 τι σημαίνει «πολιτικά ουδέτερος»;
Αν αγαπάς θα φας πακέτο
κι αν μ'αγαπάς θα φας μπουκέτο.

VoxPopuli: producer, beatmaker and dj
https://soundcloud.com/voxpopuli2
https://voxpopuli2.bandcamp.com

Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
https://rocinante.gr
Άβαταρ μέλους
tretoniac
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2012 11:53 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από tretoniac »

rontrigez έγραψε:Ειρήσθω εν παρόδω εκείνοι που τελείωσαν στα 7+ ήταν στην μεγάλη του πλειοψηφία μισο εργαζόμενοι από τα πρώτα κίολας έτη. Όπως ίσως δεν γνωρίζεις αρκετοί φοιτητές δουλέυουν μάυρα για να καταφέρουν να σπουδάσουν. Ούτε είναι αδιάφοροι για την επιστήμη τους, ούτε για τα μαθηματά τους. Απλά η ταξική τους θέση τους βάζει εμπόδια.
Και αυτο σημαινει οτι θα μπουν σε καποια παραταξη;; Αν ειναι ετσι οπως το λες.. λογω της δουλειας τους η οχι απαραιτητα αργουν να βγαλουν την σχολη 2 και 3 χρονια παραπανω.. Μπαινοντας σε μια παραταξη δεν θα εχει και αλλα στο κεφαλι του;; Πες οτι θελει να αγωνισθει λογω της ταξικης του θεση αλλα εγω στη θεση καθε παιδιου τετοιου δεν θα το κανα.. Ανεξαρτητα που ειμαι πολυ εναντια στις παραταξεις στα πανεπιστημια δεν θα ηλπιζα μεσω του αγωνα της παραταξης του πανεπιστημιου μου οτι θα λυθει το ταξικο προβλημα μου που λογω αυτου δουλευω παραλληλα για να μπορεσω να σπουδασω και στο τελος εχω βγει απο την σχολη καθυστερημενα 2-3 χρονια χωρις να εχω αλλαξει τιποτα και αυτο εχει φανει τοσα χρονια..
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από o_apolytos »

Μόνο τα νετρόνια είναι ουδέτερα σ'αυτό το σύμπαν.
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Manthos »

o_apolytos έγραψε:Μόνο τα νετρόνια είναι ουδέτερα σ'αυτό το σύμπαν.
Τι θα γίνει τώρα; θα σε κυνηγάω από topic σε topic για να σε διορθώνω; Με τη γενική σημασία της λέξης, ούτε τα νετρόνια δεν είναι ουδέτερα. Επίσης, αν θεωρήσουμε τη προβολή του εν γένει ουδέτερου στη σφαίρα της πολιτικής, τότε ουδέτερος είναι αυτός που δεν έχει άποψη, οπότε και δεν επιδρά στη πολιτική ζωή. Αυτός που δεν είναι σε παράταξη καλείται ανένταχτος. Επίσης, από το (για κάθε έτος(υπάρχει εξυπνάκιας((εξυπνάκιας=ψωρίς ζωή) συνεπάγεται ((χωρίς ζωή=θέλει εντυπωσιάσει) συνεπάγεται (όχι(αριστερά και δεξιά))=καινοτομία)))) με χρήση του 12ου αξιώματος του τυπικού συστήματος του Hilbert για το κατηγορηματικό λογισμό και του κανόνα της αβάσιμης γενίκευσης, αποδεικνύεται το (για κάθε αρχίδι(αρχίδι=πρησμένο)).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manthos την Σάβ Οκτ 06, 2012 12:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
vikam18
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2012 1:03 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: athens

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από vikam18 »

κοιταχτε επειδη βαρεθηκα σχολια του στυλ εισαι ουδετερος αρα απολιτικος , αρα αδιαφορος , αρα δεν εχεις αποψη η και απο καποιον ακουσα αρα δαπιτης ...αμα θελετε να πιστευετε κατι τετοιο διακιωμα σας ..εγω προσωπικα η μονη παραταξη που θα ακολουθουσα μεσα στη σχολη αν υπαρχει ειναι αυτη ΕΝΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ...καποιος πρεπει να αγωνιστει για αυτο το χαος που εχετε δημιουργησει μεσα στη σχολες..το μοναδικο αρα που εχω συμπερανει απο φιλους κ γνωστους ειναι ---> ανηκω σε κομματικη παραταξη αρα καταστραφηκα..γεια σας μιας κ δεν θα τα ξαναπουμε σε καποια πολιτικη συζητηση ..ειμαι απολιτικος κ δεν με απασχολει η πολιτικη ..!
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από LocknLoad »

Manthos έγραψε:
o_apolytos έγραψε:Μόνο τα νετρόνια είναι ουδέτερα σ'αυτό το σύμπαν.
Με τη γενική σημασία της λέξης, ούτε τα νετρόνια δεν είναι ουδέτερα.
Και μη ξεχνας οτι που τα χανεις που τα βρισκεις, κολλημενα πανω στα "θετικα φορτισμενα" πρωτονια ειναι. Πραγμα αρκετα υποπτο...
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από o_apolytos »

LocknLoad έγραψε:
Manthos έγραψε:
o_apolytos έγραψε:Μόνο τα νετρόνια είναι ουδέτερα σ'αυτό το σύμπαν.
Με τη γενική σημασία της λέξης, ούτε τα νετρόνια δεν είναι ουδέτερα.
Και μη ξεχνας οτι που τα χανεις που τα βρισκεις, κολλημενα πανω στα "θετικα φορτισμενα" πρωτονια ειναι. Πραγμα αρκετα υποπτο...
Μόνο τα νετρόνια είναι ουδέτερα σ'αυτό το σύμπαν και να πάτε να κουρευτείτε.
vikam18 έγραψε:εγω προσωπικα η μονη παραταξη που θα ακολουθουσα μεσα στη σχολη αν υπαρχει ειναι αυτη ΕΝΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ
Ναι, αλλά τότε θα έχεις συμμετάσχει σε μια παράταξη, οπότε θα οφείλεις να εναντιωθείς και στον εαυτό σου, εάν θεωρήσουμε πως είσαι συνεπής.
Άβαταρ μέλους
vikam18
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2012 1:03 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: athens

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από vikam18 »

επειδη μου απαντας με ''μαθηματικη λογικη ''΄θα σ απαντησω κ εγω ετσι ..αν θεωρησουμε οτι τα δεδομενα που εχεις ειναι η προταση μ τοτε παρεληψες ενα δεδομενο ..την λεξη κομματικες ..μεγα μαθηματικο λαθος ..(προφανως χρησιμοποιω αυτη την λογικη για πλακα ! )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”