Διαλέξεις Δημήτρη Νανόπουλου 5 & 7 Δεκεμβρίου 2012

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Διαλέξεις Δημήτρη Νανόπουλου 5 & 7 Δεκεμβρίου 2012

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Το τακτικό μέλος της Ακαδημίας Αθηνών και διακεκριμένος καθηγητής του Πανεπιστημίου του Τέξας, Δημήτρης Νανόπουλος, θα δώσει διάλεξη με τίτλο:

«Ο θαυμαστός κόσμος του Higgs: από που προέρχεται η μάζα».

Την εκδήλωση οργανώνει ο επιστημονικός σύλλογος Ελλήνων Αποφοίτων Πανεπιστημίων στις ΗΠΑ, την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2012 ώρα 7:00 μ.μ., στην αίθουσα θεάτρου της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης, οδός Μασσαλίας 22, Κολωνάκι, Αθήνα.

Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.
Και για τους μαθητές η ίδια διάλεξη θα δοθεί στο Ευγενίδειο Ίδρυμα στις 7 Δεκεμβρίου 2012 στις 10.00 π.μ.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

O Διευθυντής και οι καθηγητές του 1ου Γενικού Λυκείου Νέας Σμύρνης σας προσκαλούν στο Ευγενίδειο Ίδρυμα (Λεωφόρος Συγγρού 387 Παλαιό Φάληρο), την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2012 στις 10.00 π.μ, όπου θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με ομιλητή τον Ακαδημαϊκό και διακεκριμένο καθηγητή Φυσικής του Πανεπιστημίου Texas Α&Μ College Station κ. Δημήτρη Νανόπουλο.

Το θέμα της εκδήλωσης είναι:
«Από πού προέρχεται η μάζα;
Ο θαυμαστός κόσμος του Ηiggs».

Την εκδήλωση θα προλογίσει ο Διευθυντής του Πλανηταρίου κ. Διονύσης Σιμόπουλος.
Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Διαλέξεις Δημήτρη Νανόπουλου 5 & 7 Δεκεμβρίου 2012

Δημοσίευση από semfetamine »

26 λεπτά πριν ο θεός!! ΧΑΧΑΧΑ

μόνο να σιδερώσω την πουκαμισάρα μου θέλω τα διπλά.. :e_wink:

Άξιζε όμως, κρίμα.. ε τώρα μη μου πεις ότι θα πάμε στου Λυκείου να τα εξηγεί με μπαλάκια το ένα πάνω στο άλλο? Όχι ευχαριστώ! Έχω περάσει στατιστική φυσική ΧΑΧΑΧΑ πως τα λέω πρωί πρωί :e_biggrin:

τώρα που το σκέφτομαι θα πάω στων λυκείων να δώσω έμπνευση στα κοριτσάκια :twisted:
ARBEIT MACHT FREI
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”