Εγγραφές πρωτοετών 2013

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Eλένη
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 21, 2013 12:51 pm
Real Name: Eleni
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από Eλένη »

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση των πρωτοετών...Είναι φοιτητές πλέον και ένα από τα δικαιώματα τους είναι να έχουν πάσο και να πληρώνουν μειωμένα εισιτήρια...Κάτι το οποίο κάποιοι τους το στερούν ... Και δεν νομίζω να είμαστε εμείς οι εγωιστές που θέλουμε και ζητάμε να κάνουμε μάθημα και όπως λέτε είναι το μόνο που μας ενδιαφέρει χωρίς να κοιτάμε τον συνάνθρωπό μας! Νομίζω και αυτοί όταν μας απαγορεύουν να κάνουμε μαθήματα, να δίνουμε εξετάσεις , να παίρνουμε πτυχία δεν πολυενδιαφέρονται για μας, το συμφέρον τους κοιτάζουν......
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανισότητα από την ισότητα μεταξύ των άνισων...
Άβαταρ μέλους
Tzan
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Σεπ 24, 2013 3:02 pm
Real Name: Nikolas
Gender: Male
Τοποθεσία: Valinor

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από Tzan »

Jina έγραψε:Μια σχολή δεν έχει νόημα και λόγο ύπαρξης αν δεν πληρεί τον σκοπό δημιουργίας της. Είναι σαν να χτίζω ένα κτήριο και να λέω "Να ένα νοσοκομείο, απλά θα έχει κατάληψη για τα επόμενα 900 χρόνια. Κατά τα άλλα είναι νοσοκομείο".
Όπως ένα νοσοκομείο λοιπόν δεν έχει νόημα ύπαρξης χωρίς νοσοκόμες, χειρουργούς, καθαρίστριες κλπ, έτσι και το ΕΜΠ δεν έχει λόγο ύπαρξης χωρίς διοικητικό προσωπικό, φύλακες, υπεύθυνους εργαστηρίων. Εκτός κι αν εμείς προτιμούμε να υπολειτουργεί η σχολή, αντί να είναι κλειστή, για να λέμε απλά πως υπάρχει και έχουμε και το πτυχίο της. Το ΕΜΠ λοιπόν, επειδή όπως σωστά ανέφερες θεωρείται το κορυφαίο τεχνολογικό ίδρυμα στην χώρα, δεν νομίζεις πως θα ήταν έγκλημα να επιτρέψουμε τόσο εύκολα την υποβάθμισή του, μόνο και μόνο για να ανοίξουμε 2-3 βδομάδες πιο νωρίς ή για να μην χάσουμε ένα εξάμηνο? Δεν νομίζω πως έχουμε καταλάβει καλά το ΓΙΑΤΙ είναι κλειστή η σχολή μας και ΓΙΑΤΙ δεν μπορούμε να γραφτούμε κανονικά μετά από όλο αυτό το βασανιστήριο των πανελλαδικών.
Eλένη έγραψε:Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση των πρωτοετών...Είναι φοιτητές πλέον και ένα από τα δικαιώματα τους είναι να έχουν πάσο και να πληρώνουν μειωμένα εισιτήρια...Κάτι το οποίο κάποιοι τους το στερούν ...
Εγώ περισσότερο δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση ενός από τους 399 απολυμένους. Είναι εργαζόμενοι και ένα από τα δικαιώματά τους είναι η εργασία καθώς και η δυνατότητα να προσφέρουν ένα πιάτο φαΐ στην οικογένειά τους. Ταυτόχρονα με την δικιά σου ιστορία, τρέχουν και πολλές άλλες παράλληλα. Μπορεί σαν παράλληλες να μην τέμνονται οι ζωές σας σε κανένα σημείο επομένως και να μην σε νοιάζει, αλλά πιστεύω πως η αλληλεγγύη και η αλληλοκατανόηση είναι από τα τελευταία πράγματα που μπορούν να σώσουν αυτήν την κωλοχώρα.

Εν κατακλείδι, το να πετύχει αυτή η κινητοποίηση πιστεύω πως είναι ,αν όχι πιο σημαντικό, τουλάχιστον το ίδιο σημαντικό για εμάς τους πρωτοετείς όσο και για αυτούς που την οργανώνουν και τους απολυμένους. Αν δεν έχουμε λοιπόν την διάθεση να συμμετέχουμε στην κινητοποίηση, ας δείξουμε τουλάχιστον υπομονή, ευαισθησία και κατανόηση σε αυτούς που δραστηριοποιούνται.

υ.γ. πρώτο μου ποστ στο φόρουμ, καλώς σας βρήκα:)
Drjekil
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 4:26 pm
Real Name: Hyde

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από Drjekil »

Jina έγραψε:Το ΕΜΠ μπορεί να είναι "το ανώτατο Πολυτεχνείο της Ελλάδας" και πολλά άλλα μεγάλα λόγια αλλά όσο παει πέφτει στις κατατάξεις γιατί είναι πλέον ένα κτίριο. Δεν ανοίγει και καθόλου να δουλέψει ώστε να θεωρηθεί εκπαιδευτικό ίδρυμα. Οσοι πέρασαν στην ουσία στο ΕΜΠ μέσω του θεσμού των πανελληνίων είναι σαν φυλακισμένοι. Δεν μπορούν να αλλάξουν και να πανε σε μια *σχολή* (όπου εδώ εννοώ αυτές που κάνουν μάθημα και όχι μόνο αυτές με το όνομα) και αναγκαστικά περιμένουν το ένα έτος όπου με το 10% αν θυμάμαι καλά θα πάνε αλλού. Μια σχολή δεν έχει νόημα και λόγο ύπαρξης αν δεν πληρεί τον σκοπό δημιουργίας της. Είναι σαν να χτίζω ένα κτήριο και να λέω "Να ένα νοσοκομείο, απλά θα έχει κατάληψη για τα επόμενα 900 χρόνια. Κατά τα άλλα είναι νοσοκομείο".
Αυτο που δεν καταλαβαινεις εσυ και καποιοι αλλοι ειναι οτι για να παραμεινει το ΕΜΠ ενα απο τα καλυτερα πανεπιστημια της χωρας πρεπει να μπορει να λειτουργει φυσιολογικα. Αν γινουν οι απολυσεις αυτες τοτε το πολυτεχνειο θα ειναι σαν ξεφραγο αμπελι χωρις φυλαξη και προσωπικο να εξυπηρετει τους φοιτητες. Σημασια δεν εχουν μονο τα μαθηματα και τα εξαμηνα αλλα και να μπορεις να φοιτεις σε ενα αξιοπρεπες πανεπιστημιο. Εγω ειμαι πρωτοετης και δεν αισθανομαι καθολου σαν φυλακισμενος αλλα αντιθετα στηριζω τον αγωνα των υπαλληλων γιατι επελεξα το ΕΜΠ εχοντας στο μυαλο μου οτι ειναι ενα πολυ καλο πανεπιστημιο κατι που θα παψει να ισχυει αν περασουν οι απολυσεις.
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από pao132003 »

Εσείς οι 2 από πάνω, τα λέτε αυτά επειδή τα ξέρετε από τα πολλά χρόνια εμπειρίας σας στο Πολυτεχνείο ή επειδή έτσι σας είπαν να λέτε;
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από Falgorn »

Μάλλον επειδή το μήνα αυτό, αντί να ξύνονται διαβάζουν και πέντε πράγματα, ή ίσως και να ήρθαν σε κάποια από τις ενημερώσεις πρωτοετών που έχουν γίνει σε συνεργασία με τους εργαζόμενους.
this_is_me_giving_a_fuck_by_wernette-d3azaf0.gif
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από semfetamine »

aka http://yamedia.info/userfiles/photos/19 ... 553bd9.png


να χαρώ εγώ δουλευταράδες, που το λες και το ξαναλές..
ARBEIT MACHT FREI
Άβαταρ μέλους
Tzan
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Σεπ 24, 2013 3:02 pm
Real Name: Nikolas
Gender: Male
Τοποθεσία: Valinor

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από Tzan »

pao132003 έγραψε:Εσείς οι 2 από πάνω, τα λέτε αυτά επειδή τα ξέρετε από τα πολλά χρόνια εμπειρίας σας στο Πολυτεχνείο ή επειδή έτσι σας είπαν να λέτε;
Αυτό είναι φαντάζομαι ένα νέο είδος επιχειρήματος που η απειρία μου δεν μου επιτρέπει να κατανοήσω. Διαφωνείς επί της ουσίας η θέλεις απλά να το παίξεις πάλιουρας? Το ότι μπήκαμε φέτος δεν σημαίνει ότι 18 χρόνια ζούσαμε σε σπηλιά.
Άβαταρ μέλους
SilverAuditore
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 12:35 pm
Real Name: Αφροδίτη
Gender: Female

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από SilverAuditore »

Tzan έγραψε:
pao132003 έγραψε:Εσείς οι 2 από πάνω, τα λέτε αυτά επειδή τα ξέρετε από τα πολλά χρόνια εμπειρίας σας στο Πολυτεχνείο ή επειδή έτσι σας είπαν να λέτε;
Αυτό είναι φαντάζομαι ένα νέο είδος επιχειρήματος που η απειρία μου δεν μου επιτρέπει να κατανοήσω. Διαφωνείς επί της ουσίας η θέλεις απλά να το παίξεις πάλιουρας? Το ότι μπήκαμε φέτος δεν σημαίνει ότι 18 χρόνια ζούσαμε σε σπηλιά.

Apply cold water to burnt area....!!
Don't lose your grip on the dreams of the past, you must fight just to keep them alive!!
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από pao132003 »

Tzan έγραψε:
pao132003 έγραψε:Εσείς οι 2 από πάνω, τα λέτε αυτά επειδή τα ξέρετε από τα πολλά χρόνια εμπειρίας σας στο Πολυτεχνείο ή επειδή έτσι σας είπαν να λέτε;
Αυτό είναι φαντάζομαι ένα νέο είδος επιχειρήματος που η απειρία μου δεν μου επιτρέπει να κατανοήσω.
Δεν ήταν επιχείρημα, ερώτηση ήταν. Σκέψου το λίγο.
Tzan έγραψε:Διαφωνείς επί της ουσίας η θέλεις απλά να το παίξεις πάλιουρας?
Δε διαφωνώ καθόλου, αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι για αυτούς που έχουν μπει στην πραγματική ζωή και δε ζουν σε συννεφάκια είναι πάρα πολύ καταστροφικό να χαθεί ένα εξάμηνο.
Tzan έγραψε:Το ότι μπήκαμε φέτος δεν σημαίνει ότι 18 χρόνια ζούσαμε σε σπηλιά.
Σπηλιά, κόμμα, παράταξη... πες το όπως θες, το ίδιο είναι.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Drjekil
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 4:26 pm
Real Name: Hyde

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από Drjekil »

pao132003 έγραψε:Εσείς οι 2 από πάνω, τα λέτε αυτά επειδή τα ξέρετε από τα πολλά χρόνια εμπειρίας σας στο Πολυτεχνείο ή επειδή έτσι σας είπαν να λέτε;
Οχι φιλε μου δεν μου ειπε κανενας τι να λεω αλλα εχω λιγο μυαλο για να αντιλαμβανομαι την σημερινη κατασταση του ΕΜΠ απο τα οσα ακουω και διαβαζω (αντι να καθομαι να γκρινιαζω γιατι δεν ανοιγει η σχολη μου).. Φανταζομαι δεν ησουν στην ενημερωση της Τεταρτης οπου ολα αυτα εξηγηθηκαν αναλυτικα απο διαφορους καθηγητες, φοιτητες και διοικητικους που προφανως ξερουν καλυτερα απο εμενα και απο εσενα την κατασταση.
Υ.γ δεν ανηκω σε καμια παραταξη αλλα σου γραφω την προσωπικη μου αποψη.
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από otinanai »

Οχι φιλε μου δεν μου ειπε κανενας τι να λεω
και
Φανταζομαι δεν ησουν στην ενημερωση της Τεταρτης οπου ολα αυτα εξηγηθηκαν αναλυτικα απο διαφορους καθηγητες, φοιτητες και διοικητικους που προφανως ξερουν καλυτερα απο εμενα και απο εσενα την κατασταση.
:roll: :roll:

Για να μη παρεξηγηθώ. Επί της ουσίας δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά δεν μπορείς να πιστεύεις ότι έχεις σφαιρική ενημέρωση για το θέμα όταν πήγες μόνο στην ενημέρωση που οργάνωσαν οι απεργοί και οι συνδικαλιστές εργαζόμενοι και φοιτητές. :e_wink:
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Jina
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2013 9:45 pm
Real Name: Jina

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από Jina »

Είναι σαν να πας σε ενημέρωση με ομιλιτές τους βουλευτές της Ν.Δ. για το θέμα "Ποιό είναι το καλύτερο κόμμα στην Ελλάδα" ή να κάνεις δημοσκόπηση έξω από την Τούμπα "Τι ομάδα είσαι;".

Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει ΕΜΠ καθώς δεν γίνονται μαθήματα. Αν ξεκινήσουν, έστω και με λιγότερους υπαλλήλους, τότε θα μπορούμε να ξαναμιλάμε για πανεπιστήμιο και όχι για ένα κτίριο με ανθρώπους μέσα που πήγαν να περάσουν την μέρα τους.
Δεν πήγαν απλά για να περάσουν την μέρα τους, αλλά από την στιγμή που κάτι υπάρχει για έναν σκοπό και δεν μπορεί αυτήν την στιγμή να τον τηρήσει, δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Σίγουρα, ίσως και μετά με λιγότερο προσωπικό δεν μπορεί να τηρήσει τον σκοπό του, αλλά μετά μπορεί να προσπαθήσει. Αυτή είναι η διαφορά.
todopasa
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Σεπ 11, 2013 11:59 am
Real Name: Μαίρη
Gender: Female

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από todopasa »

Θέλει κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η επιθυμία να ανοίξει μια σχολή θεωρείται ελλειψη ενδιαφέροντος για τον συνάνθρωπό σου,ενώ η επιθυμία για να κλείσει μια σχολή όχι;
Σίγουρα λυπάμαι και θεωρώ φοβερή αδικία την απόλυση των τόσων υπαλλήλων,αλλά κάποια στιγμή πρέπει να λυπηθούμε και αυτούς που 1ον. θέλουν επιτέλους να τελειώσουν αυτή τη σχολή 2ον. (μέσα κ εγώ) έχασαν ένα χρόνο από τη ζωή τους και πάλεψαν για να περάσουν στη σχολή; ειδικότερα φέτος που τα θέματα ήταν όπως ήταν,και όμως καταφέραμε και περάσαμε σε μια καλή σχολή,δεν θα έπρεπε να γευτούμε τους καρπούς των κόπων μας; δηλαδή το αυτονόητο,να ξεκινήσουμε την φοιτητική μας ζωή;
όχι όμως την φοιτητική ζωή του ξυσίματος. σίγουρα θα υπάρξει κι αυτό σε κάποιες φάσεις,αλλά μην αμφισβητείτε τον πληθυσμό των φοιτητών που θέλουν πραγματικά να σπουδάσουν.
Θα παρακαλούσα μην μου αρχίσετε πάλι το πιπίλισμα της καραμέλας περί ''τόσοι θα μείνουν στο δρόμο κτλπ''
Συμφωνώ και επαυξάνω στο πόσο τρομερή αδικία είναι. Όμως είναι επίσης αδικία να χάσουμε άλλο ένα εξάμηνο από την ζωή μας.
Τέλος,δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να περιγράψω με σιγουριά την κατάσταση κάτω από την οποία θα λειτουργεί το Πολυτεχνείο μετά από την απόλυση των 399 εργαζομένων. Όμως για να διαβεβαιώσουμε πως δεν μπορεί να λειτουργήσει,μήπως,λέω εγώ μήπως,πρέπει να το δούμε και στην πράξη; Μήπως πρέπει να δούμε και αυτή την περίπτωση;
Συμπερασματικά,κόφτε την καραμέλα του ''δεν νοιάζεσαι για τον συνάνθρωπο σου'',γιατί είναι η πλήρης ταύτιση: κάποιοι νοιάζονται μόνο για τους εργαζομένους,και κάποιοι μόνο για τους φοιτητές.
Giorgio P
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 9:43 pm
Real Name: Γιώργος (I think you got that by yourself...)
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από Giorgio P »

@otinanai
Επί της αρχής και υποθέτοντας ότι η τωρινή κατάσταση είναι ανεξάρτητη από το παρελθόν, όντως.
Αν όμως δούμε ποια είναι η κάθε πλευρά, πόσο συχνά -και από πού- μεταφέρεται ο λόγος της και πόσο αξιόπιστη είναι -αν δεν είσαι τράπεζα-, τότε οφείλει να αλλάξει η αντιμετώπισή μας.

@todopasa
Όντως θεωρείς ότι η ζωή σου πάει χαμένη όσο δεν λειτουργεί η σχολή;
ή, ισοδύναμα (με βάση τον ορισμό που δίνω εγώ στο "η ζωή μου πάει χαμένη"),
Το μόνο που μπορεί να σε γεμίσει (πνευματικά, εν προκειμένω) αυτή τη στιγμή είναι να ακολουθείς το πρόγραμμα της σχολής;
Così preziosa come il vino
così gratis come la tristezza
con la tua nuvola di dubbi e di bellezza...
ge99020
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 12:23 am
Real Name: Panagiotis A.
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: NY

Re: Εγγραφές πρωτοετών 2013

Δημοσίευση από ge99020 »

Κάτι που πολλοί δεν καταλαβαίνουν είναι οτι με το να γράφουν στο φόρουμ τις απόψεις κάνουν εξάσκηση τυπογραφίας το πάρα πολυ, η προπονούν τον αντίχειρα αν γράφουν απο κινητό.

Παιδιά, όταν λέτε οτι οι υπάλληλοι κάνουν λάθους, πάρτε τους με το καλό να τους πείτε τουλάχιστον την άποψή σας. Με το καλό, και άν έχετε δίκιο, αν τους πιάσετε σε αυτό που θεωρήτε "φιλότιμο" όλα οκ. Αν πάλει σας στείλουν στο διάολο, οκ επίσης θα έχετε κάνει οτι μπορείτε. Ομοίως τα ίδια με τις συνελεύσεις. Χεστήκαν όλοι για τις αποψάρες του καθενός στο νετ. Έχουν όση αξία έχει η δικιά μου που είμαι κατι χιλιάδες χιλιόμετρα και χρόνια μακριά και θλίβομαι με την αδράνεια των πραγμάτων. Όλοι στις συνελεύσεις και ψηφίστε. Νοιάζεστε και κοιτάτε την προσωπική σας πορεία? Στηρίξτε το και μη ντρέπεσται. Είστε αλληλέγυοι? Κάντε το. Λέτε οτι είστε οι περισσότεροι? Ε δεν είστε! Είναι όπως η βουλή, σημασία έχει οι 300 που είναι εκεί. Σκάστε πια αν δεν παίρνετε μέρος. Φτάνει αυτη η ιντερνετική κλάψα, δεν αντέχεται απο τόσο νέους ανθρώπους...
Έχω ευχηθεί πολλές φορές όταν ήμουν φοιτητής να χαθεί εξάμηνο, να σφίξουν οι κώλοι και να υπάρχει συνηδειση των πραγμάτων. Τότε, οι καταλήψεις που γινόντουσαν ήταν κυριολεκτικά γ.τ.π οι περισσότερες. Ξεφτιλιστίκαν όλα. Ρε παιδιά, νομίζετε θα μείνει έστω και ΈΝΑΣ σοβαρός καθηγητής στο εμπ σε ηλικία/συγκιρία που μπορεί να πάει εξωτερικό?? ΠΟΣΟΙ νομίζετε σοβαροί καθηγητές έχουν όρεξη να μήν έχουν προσωπικό administrative και υποστηρικτικό αρκετό, να πέρνουν ελάχιστα λεφτά (ρωτήστε πόσο πέρνει ο λέκτορας και ο επίκουρος), και να τους @#$!$ και το @#$! όλοι? Δουλευόμαστε???
Θέλετε να δρέψετε τους κόπους σας όσοι μπήκατε τώρα? Λυπάστε το μαμίσι των πανελληνίων (μεταξύ μας, μακάρι να με βάζαν κάθε χρόνο να δίνω πανελλήνιες σε σχέση με τις δυσκολίες της ζωής μετα), τοτε κάντε κατι για να είναι σοβαρό το ίδρυμα! Να έρχονται ακόμα σοβαροί επιστήμονες, να υπάρχουν υλικά για το εργαστήριο, να μήν τρέχετε σε 80/86 που ούτε doom 1 δεν παίζουν και για να έχετε κωλόχαρτο. Εγώ θα έδινα και 3 και 5 εξάμηνα της ζωής μου για αυτό. Τι να το κάνεις αμα το ίδρυμα είναι μπουρδέλο το να αρχίσεις αμέσως. Αμα είναι να το κλείσουμε το μπουρδέλο και να κάνει ο καθένας αιτήσεις κατευθείαν για μάστερ και να δίνει στο μεταξύ μόνο μαθήματα ταχυδρομικά. Η επαφή με την επιστήμη γίνεται και με την επαφή με τους καθηγητές και τα εργαστήριά τους κλπ κλπ.
Συγνώμη για το σεντόνι, δεν αντέχω άλλο αυτη την αδράνεια, τον σταρχιδισμό και την παντελή μεμψιμοιρία νεών θεωρητικά κομμάτι της ακαδημαικής ελίτ της χώρας. Δράστε, η σκάστε. Αλλιώς να ξέρετε οτι κάνετε πολύ καλό reading material για το τρένο, τέρμιναλ κλπ σε γραφικούς σαν και μένα :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”