Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

"Η πολιτική αφορά το παρόν, ενώ μια μαθηματική εξίσωση την αιωνιότητα. "
Albert Einstein

Συντονιστές: antony07, Chris

papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από papagalakos II »

Ο πατέρας του ιστορικού υλισμού όταν έγραφε το «Κεφάλαιο» αναγνώριζε πως είναι δύσκολο να διαβαστεί. Έλεγε όμως πως αν οι εργάτες θέλουν να ελευθερωθούν πρέπει να κουραστούν και να διαβάσουν.

Ωστόσο ενάμιση αιώνα μετά την πρώτη έκδοσή του το 1867 λίγοι άνθρωποι το έχουν διαβάσει στον κόσμο και ακόμα λιγότεροι το έχουν καταλάβει.
Αν και δε χρειάζεται καν να πούμε πως δεν καλύπτει το Κεφάλαιο, μπορεί παρόλα αυτά να κινήσει το ενδιαφέρον και τη σκέψη βάζοντας έστω τη βασική υποψία, την ιδέα πως η οικονομία δεν είναι κάτι τόσο ασαφές ή τυχαίο.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ET2CAbmqZLg[/youtube]
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από jakob »

Σύντροφε, 5 λεπτά απο δω, 10 λεπτά απο κει, δε βγαίνει ολόκληρος ιστορικός υλισμός.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από papagalakos II »

Προφανώς δεν βγαίνει. Όχι ιστορικός υλισμός, ούτε η ΑΟΔΕ δεν βγαίνει με πεντάλεπτα. Το είπαμε απ' την αρχή αυτό.

Εδώ όμως υπάρχουν άνθρωποι παντελούς άγνοιας, μερικοί εκ των οποίων είναι από θέση αντίθετοι στην ανάγνωση όσων βιβλίων δεν μοιράζονται με το σύστημα eudoxus.

Η σκέψη όταν βρήκα το βίντεο και σκέφτηκα να το ανεβάσω ήταν ότι είναι καλύτερα να μπει μια ιδέα έστω και σαν μασημένη τροφή που ίσως και να κινήσει την περιέργεια για διάβασμα.

Ας πούμε σαν treiler...
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από LocknLoad »

(google test)

Υπαρχει και σαν audiobook...
http://marxists.anu.edu.au/audiobooks/a ... /index.htm

και το μανιφεστο:
http://librivox.org/the-communist-manif ... ch-engels/
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από jakob »

Να πω μια ανέκδοτη ιστορία;
O Aκης (ο γνωστός) οταν ήταν στο εξωτερικό και συμμετείχε στον αντιδικτατορικό αγώνα, λέγεται οτι χαρτόπαιζε αγρίως σε σπίτια γνωστών ομογενών. Είχε λοιπόν, περα από τα χρήματα που πόνταρε στο τραπέζι, και μία καβάτζα για ώρα ανάγκης. Μαντέψατε που τα έκρυβε; Φυσικά ανάμεσα στις σελίδες του "Κεφαλαίου" του Μαρξ..

Aυτό πάει για να δείξει οτι δεν φτάνει να έχεις διαβάσει ενα (οποιοδήποτε) βιβλίο για να θεωρείσαι "πεφωτισμένος".

Παράλληλα, από την εμπειρία μου ξέρω, πως όσοι δεν θέλουν να καταλάβουν απλά πράγματα, όπως αφεντικό, υπεραξία, μισθός κτλ. έχουν συμφέρον να μην καταλάβουν.

*Δεν είμαι μαρξιστής. Aν ενας "εργάτης" προγραμματιστής κατασκευάσει μια ιστοσελίδα η οποία πηγαίνει άψογα και προσλάβει και αλλους προγραμματιστές ξαφνικά γίνεται "εργοδότης"? Αν ναί, ποιό μέσο παραγωγής ελέγχει? Τη.. γνώση? Μπορεί να 'ναι κι έτσι, αλλά τότε είμαστε όλοι εν δυνάμει καπιταλισταί.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από papagalakos II »

Άλλη ανέκδοτη ιστορία είναι πως όταν ο Πάγκαλος ήταν στο Παρίσι το Μάη του '68 έμενε σε ένα υπόγειο με παράθυρο χαμηλά στο δρόμο, φόραγε μόνο ένα πουκάμισο και αν πέρναγε καμιά κοπέλα απ' έξω έκανε ένα βήμα πίσω και της σφύριζε.

Τώρα για το σύντροφο Άκη τι να πω. Το Κεφάλαιο είναι ένα βιβλίο. Άλλοι το χρησιμοποιούν για να κρύβουν την μπάνκα του πόκερ, άλλοι ως ευαγγέλιο και άλλοι ως εργαλείο για τη λαϊκή επανάσταση, την κοινωνική απελευθέρωση και την έφοδο στο βασίλειο της ελευθερίας.
Προφανώς με ένα βιβλίο δεν γίνεται κάποιος πεφωτισμένος. Ούτε με δύο, ούτε με δέκα, ενδεχομένως ούτε με χίλια. Η διαδικασία του "πεφωτισμού" ξεκινά και δεν σταματά ποτέ. Και έχει να κάνει αρχικά με το διάβασμα, με την κατανόηση του διαβάσματος και την αξιοποίηση του για το καλό της κοινωνίας.

Οι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν απλές έννοιες όπως η εκμετάλλευση διακρίνονται σε δύο κατηγορίες. Τους ηλίθιους και εκείνους που έχουν συμφέρον.
Υπάρχουν κι εκείνοι που νομίζουν ότι έχουν συμφέρον ή ότι μπορεί να έχουν στο μέλλον. Αυτοί δεν είμαι σίγουρος σε ποια απ' τις δύο κατηγορίες ανήκουν.

Ο προγραμματιστής πάντως ούτως ή άλλος δεν είναι εργάτης διότι κατέχει γνώση. Είναι εργαζόμενος.
Ο επιστημονικός μαρξισμός ορίζει ως εργάτη εκείνον που έχει μόνο τα χέρια του για δουλειά. Κι αυτό διότι εκείνος που κατέχει γνώση βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση απέναντι σε εκείνον που δεν έχει.

Τώρα υπάρχει μια τάση να αντιμετωπίζονται όλοι ως εργάτες για ευκολία. Αλλά αυτό εκτός από λάθος επιστημονικά είναι και εννοιολογικά λάθος, αφού ως έννοια οι σημερινοί εργαζόμενοι δεν αισθάνονται "εργάτες".

Αλλά εν πάση περιπτώσει.

Αν τώρα λοιπόν ένας προγραμματιστής κατασκευάσει μια ιστοσελίδα όπου βγάζει κέρδος τότε αυτό είναι μέσο παραγωγής. Μέσω παραγωγής δεν είναι μόνο το εργοστάσιο που παράγει προϊόντα αλλά και το κέντρο που παρέχει υπηρεσίες.
Όσο κατέχει αυτό το παραγωγικό μέσο και δουλεύει ο ίδιος μάλλον αυτοαπασχολούμενος εργαζόμενος αστός θεωρείται παρά καπιταλιστής. Ο καπιταλιστής έχει παραδοσιακά περισσότερο την έννοια εκείνου που κατέχει τέτοιο ρόλο στη διαδικασία παραγωγής που θεωρείται κεφάλαιο.
Αν τώρα ο προγραμματιστής προσλάβει κι άλλους προγραμματιστές, τους οποίους θα πληρώνει με μισθό και όχι με συμμετοχή απ' τα κέρδη τότε ναι, γίνεται εργοδότης. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι γίνεται και κάθαρμα αυτομάτως αφού στη σύγχρονη οικονομία όχι μόνο είναι σύνηθες κάποιος να απασχολεί εργαζόμενους αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και πλούσιος.

Η γνώση πάντως είναι μέσω παραγωγής χωρίς ταυτόχρονα να θεωρείται μέσω παραγωγής. Υποθέτω αυτή η διαφορά οφείλεται στο γεγονός πως το να είναι κανείς "ιδιοκτήτης" (κάτοχος) γνώσης δεν εμποδίζει και κάποιον άλλο να είναι "ιδιοκτήτης", ακόμα και ακριβώς της ίδιας γνώσης.

Εν τέλει είμαστε εν δυνάμει καπιταλιστές, εν δυνάμει επαναστατικά υποκείμενα, εν δυνάμει αστοί...

Στατιστικά υπάρχει η πιθανότητα για κάποιους να γίνουν καπιταλιστές και για όλους τους υπόλοιπους η ελπίδα να γίνουν και οι ίδιοι κάποια μέρα που τείνει να αποτρέπει τον καθένα απ' το να γίνει επαναστατικό υποκείμενο.

Όταν ο κόσμος πάρει χαμπάρι πως δεν είναι και πολύ πιθανό να γίνει καπιταλιστής και συνειδητοποιήσει πόσο άδικο είναι όλο αυτό και πόσο τον εκμεταλλεύονται οι καπιταλιστές τότε ίσως γίνει επανάσταση.
Άβαταρ μέλους
surf_tha_curl
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:54 pm
Τοποθεσία: liquid

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από surf_tha_curl »

Δείτε και αυτό. Έχει ενδιαφέρον για δύο κυρίως λόγους:

α) Οι άνθρωποι που ρωτήθηκαν για το ποιός θα ήταν ο ιδανικός καταμερισμός του πλούτου στατιστικά απάντησαν ανισοτικά(αυτό έξηγεί μερικώς και την αδράνια του συστήματος που έχει ¨πείσει¨ για το ότι ¨πρέπει¨ να υπάρχουν φτωχοί και πλούσιοι)

β) Εκτός από την αντίθεση μεταξύ πραγματικότητας και ιδανικού καταμερισμού του πλούτου, παρουσιάζει και την ψευδαίσθηση που ο μέσος όρος έχει για το ποιά είναι η πραγματικότητα.

Ενιγουέι το βίντεο μιλά και χωρίς εμέ:

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... PKKQnijnsM
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από jakob »

Το "δεν είμαι μαρξιστής" δεν ήταν δήλωση πολιτικών φρονημάτων, αλλά πιο πολύ δήλωση ασχετοσύνης. Είναι γνωστό πως οποιαδήποτε κι αν είναι η μέθοδος, η εμπειρία βοηθάει. Πράγματικά στην απάντηση του παπαγάλου βρήκα ικανοποιητικές απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα. Δυστυχώς ή ευτυχώς, κάθε απάντηση σε αυτά τα θέματα οδηγεί σε περισσότερες ερωτήσεις.

Νομίζω οτι στην εποχή μας ο όρος πάλη των τάξεων δεν περιγράφει την κατάσταση επαρκώς. Ενας λόγος είναι η κουλτούρα του ατόμισμου που επικρατεί και ένας δεύτερος το παγκοσμιοποιημενο κεφάλαιο. Είναι αλληλένδετα και μόνο μεταξυ τους μπορούν να φαγωθούν, αν το σκεφτεί κανεις.

Πιστεύω οτι ο πραγματικός εχθρός είναι καθε τι που αλλοτριώνει τον άνθρωπο, στη κρίσιμη του ηλικία, είτε είναι διαφήμιση, είτε ανάγκη, είτε πλάνη. Είναι το κάθε μέλος της "επιχείρησης της εικόνας" και της "επιχείρησης της πολιτικής". Επίσης της "επιχείρησης της διαμαρτυρίας". Είναι κάθε τι που του δημιουργεί την ψευδαίσθηση της επιλογής με την πανάρχαια μέθοδο της στημένης τράπουλας.

Κυριολεκτικά το καθε τι είναι κακέκτυπο μιας παλαιότερης αντίληψης που είχαμε για αυτό, ώστε να συντηρείται το υφιστάμενο σύστημα. Στην πραγματικότητα, "κοιμόμαστε στο παρελθόν", κάποιοι έξυπνοι ζουν στο παρόν και λιγοι πλούσιοι έχουν αγοράσει το μέλλον. (Οταν λέμε πλούσιοι δεν εννοούμε ποδοσφαιριστές ή οδοντίατροι). Είμαστε κυριολεκτικά παγωμένοι στη κατάψυξη και μας βγάζουν να μας σερβίρουν στο τραπέζι, όποτε θέλουν. Αποκτά και φυσικό ενδιαφέρον για τη σχετικότητα του χρόνου η συζήτηση, μιας και οι αποφάσεις που λαμβανονται για κάποιο μας θεμα έχουν ληφθεί πριν ακόμα εμείς, οι ενδιαφερόμενοι, σκεφτούμε οτι θα προκύψει το δεδομένο θέμα. It's a Brave New World..
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Καλημέρα!
Αγαπητά κουμμούνια, ο Μαρξ (ως γνωστόν) ανήκε στη γνωστή οικογένεια των Ρότσιλντ, των αρχικαπιταλιστών τραπεζιτών που "δανείζουν" την Ελλάδα (και άλλες χώρες) εδώ και χρόνια, ώστε να μάς πιουν το αίμα.
Wait a minute: δε βρωμάει ότι ένας συγγενής αρχικαπιταλιστών-τραπεζιτών έβγαλε μια κοσμοθεωρία που απεθύνεται στη φτωχολογιά/εργατική τάξη κτλ κτλ ??? Είναι δυνατόν ένας που ανήκει σε οικογένεια τιτανοτεραστιο-κεφαλαιοκρατών να υπάρξει αγνός πνευματικός καθοδηγητής των εργατών ????
Αυτό μού θυμίζει το γιο της Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη που κάνει τον αριστερό επαναστάτη στο ξένο Πανεπιστήμιο που σπουδάζει, καθώς και το γιο του Γ.Α.Παπανδρέου που κατεβαίνει στο Σύνταγμα με τους αγανακτισμένους...

ΞΥΠΝΕΙΣΤΕ!!!

ΥΓ1: αν είστε κάτω των 25, ημι-δικαιολογείστε. Όσοι είστε άνω των 25, ή υποκρίνεστε για να βολευτείτε σε καμιά συνδικαλιστική θέση μεθαύριο ή πάσχετε από εγκεφαλική πλατυποδία.

ΥΓ2: σε κάθε περίπτωση, αυτό είναι το forum μιας Πανεπιστημιακής σχολής και καταντά πολύ φασιστικό να μετατρέπεται σε όργανο άσκησης κομμουνιστικής προπαγάνδας (οποιασδήποτε αποχρώσεως).
Φτάνει που μάς πιάνετε την πάρλα με το έτσι θέλω στη σχολή και πρέπει να αλλάξουμε δρόμο για να αποφύγουμε τη φορτικότητά σας.
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από Falgorn »

376351_398712856859202_1842940857_n.jpg
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από jakob »

Kαλημερα αγαπητή σεμφιτόπουλο!
Αθελα σου βοηθας στην εξέλιξη της συζήτησης και προσωπικά σε ευχαριστω ιδιαιτέρως!
Αν και 3 μέρες μελος, προσεξα οτι το φορουμ εχει κατηγορία Πολιτική.
Τι περιεγο να συζηταμε για Μαρξισμο, επρεπε να γράφουμε συνταγες για ντολμαδάκια. Και τι φασιστικο!
Στο πετάξαμε στη μούρη ρε γαμώτο..

Τώρα στο ζουμί.. Αν θες να συμμετάσχεις στη συζήτηση, γιατί δεν κανεις μια κριτικη;
Aκους εδω κανεναν να μιλαει για αγανακτισμένους ή για συνδικαλιστές?
Εγω οχι. Διαβασε το ποστ μου, λέει για "επιχείρηση της διαμαρτυρίας".
Με θεωρείς χωρις να με ξερεις αρκετα ηλίθιο για να μην κατανοώ το ρόλο της Γιαννας και να τον αξιολογώ;
Με θεωρείς. Αλλά δεν είμαι.

Εγω πιστεύω οτι βράζουμε στο ιδιο καζανι. Θα πας να δουλέψεις αυριο ή σημερα για χ υποτιμημένα ευρω, να δουλεψεις ψ παραπάνω ωρες και να εχεις ζ εξτρα προβληματα εργασιακης ανασφάλειας, μηδενικής εκπροσωπησης, υγειονομικής περιθαλψης? Για μενα, ως κοινωνικό και λογικό ον, ειναι αρκετα αυτά για να σου μιλησω και να σε ακουσω.
Καλό θα ήταν λοιπον να μην ενοχλείσαι τόσο αλλά να μου πεις την άποψη σου. Είτε για τον Μαρξισμο, που ηταν καθαρά θεωρητική συζήτηση, είτε για οτιδήποτε αλλο.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από papagalakos II »

semfitopoulo έγραψε:ΥΓ2: σε κάθε περίπτωση, αυτό είναι το forum μιας Πανεπιστημιακής σχολής και καταντά πολύ φασιστικό να μετατρέπεται σε όργανο άσκησης κομμουνιστικής προπαγάνδας (οποιασδήποτε αποχρώσεως).
Αυτό είναι ένα ωραίο και ταιριαστό παράδειγμα της παραπάνω προαναφερθείσας ηλιθιότητας. Τόση βλακεία μαζεμένη σε δύο γραμμές...

• Να ξεκινήσεις από το γεγονός ότι αυτό είναι φόρουμ πολυτεχνικής και όχι πανεπιστημιακής σχολής;
• Από την βερμπαλιστική και αγνώμονη χρήσης του όρου "φασιστικό";
• Από την προβοκατόρικη, προπαγανδιστική και επί της ουσίας πραγματικά φασιστική άποψη πως η συζήτηση για τον κομμουνισμό αποτελεί σχεδόν έγκλημα; Πολύ θα το ήθελαν κάποιοι το τελευταίο.

Υ.Γ. Ο κομμουνισμός δεν έχει αποχρώσεις. Είναι κόκκινος.
semfitopoulo έγραψε:ΥΓ1: αν είστε κάτω των 25, ημι-δικαιολογείστε. Όσοι είστε άνω των 25, ή υποκρίνεστε για να βολευτείτε σε καμιά συνδικαλιστική θέση μεθαύριο ή πάσχετε από εγκεφαλική πλατυποδία.
Είναι γνωστό ποιοι εδώ μέσα πάσχουν. Όπως αποδεικνύεται και στο προηγούμενο απόσπασμα.

Δεν ξέρω πως μπορεί να βολευτεί κάποιος σε συνδικαλιστική θέση τη στιγμή που δεν ανήκει σε καμία πολιτική/συνδικαλιστική παράταξη (όχι από άποψη αλλά από πολιτική ασυμφωνία).

Περισσότερες πιθανότητες έχει μου φαίνεται να βολευτεί κάποιος που αναπαράγει την κυρίαρχη προπαγάνδα.
semfitopoulo έγραψε:Αγαπητά κουμμούνια, ο Μαρξ (ως γνωστόν) ανήκε στη γνωστή οικογένεια των Ρότσιλντ, των αρχικαπιταλιστών τραπεζιτών που "δανείζουν" την Ελλάδα (και άλλες χώρες) εδώ και χρόνια, ώστε να μάς πιουν το αίμα.
Δεν γνωρίζω σε ποια οικογένεια άνηκε ο Μαρξ και μου κάνει πολύ εντύπωση να το γνωρίζεις εσύ. Έχω όμως δύο απορίες:

1) Αν ο Κάρολος Μαρξ άνηκε στην οικογένεια Ρότσιλντ δεν θα έπρεπε να λέγεται Κάρολος Ρότσιλντ;

2) Ακόμα και να ίσχυε ή να ισχύει αυτό, αν είναι μια φορά ηλίθιο να κατηγορείς κάποιον για κάτι που δεν έκανε ο ίδιος αλλά έκαναν οι πρόγονοί του τότε πόσες φορές ηλίθιο είναι να τον κατηγορείς για κάτι που έκαναν οι απόγονοί του;

Ελπίζω να μην πηγαίνεις για Νόμπελ γιατί δεν σε βλέπω. Κανένα βραβείο του ΣΚΑΪ και πολύ σου είναι.

Για την ιστορία πάντως ο Μαρξ πέθανε απ' την φτώχεια, παρά την όποια οικονομική βοήθεια μπορούσε να του προσφέρει ο σχετικά πιο ευκατάστατος Ένγκελς.

Έχω ακούσει να λένε για τον Μαρξ ότι ήταν πλούσιος, ότι ήταν μασόνος, ότι ήταν αδερφή...
Έχω ακούσει να λένε για μένα ότι ψάχνω να βολευτώ στο ΠΑΣΟΚ, στο ΣΥΡΙΖΑ, στη KGB... Και διάφορα άλλα.

Αυτό που δεν έχω ακούσει ποτέ είναι κριτική στα ίδια τα λόγια κάποιου κομμουνιστή. Και αυτό διότι είμαστε δικαιωμένοι πλήρως ιστορικά, ιδεολογικά, πολιτικά και ηθικά. Έτσι η μόνη απάντηση που μπορεί να δωθεί και διαχρονικά επιλέγεται είναι εκείνη της συκοφάντησης.

Ωστόσο ιστορικά μιλώντας να πούμε πως υπάρχει η ταξική θέση και η ταξική συνείδηση, τα οποία δεν ταυτίζονται πάντοτε. Για παράδειγμα οι Τσε και Φιντέλ ήταν παιδιά πλούσιων οικογενειών που όμως παράτησαν τον πλούτο τους για να αγωνιστούν για όλο τον κόσμο. Μάλιστα ο Φιντέλ τα πρώτα χωράφια που κρατικοποίησε ήταν της μητέρας του, η οποία δεν τον συγχώρεσε ποτέ γι αυτό.
Απ' την άλλη υπάρχουν εργάτες οι οποίοι ψηφίζουν τους εκμεταλλευτές τους.
semfitopoulo έγραψε:Wait a minute: δε βρωμάει ότι ένας συγγενής αρχικαπιταλιστών-τραπεζιτών έβγαλε μια κοσμοθεωρία που απεθύνεται στη φτωχολογιά/εργατική τάξη κτλ κτλ ??? Είναι δυνατόν ένας που ανήκει σε οικογένεια τιτανοτεραστιο-κεφαλαιοκρατών να υπάρξει αγνός πνευματικός καθοδηγητής των εργατών ????
Αυτό που βρομάει είναι η χολή που εκτοξεύεις.

Υ.Γ.
Σχετικά με το κουτσομπολίστικο κομμάτι που φαίνεται να είναι το μόνο που ενδιαφέρει την αγαπητή ΔΑΠίτισα αυτό που βρήκα απ' την wiki είναι το παρακάτω:
wiki έγραψε:Η οικογένεια του Μαρξ ήταν μια προοδευτική εβραϊκή οικογένεια από τo Τρίερ της Πρωσίας. Ο πατέρας του Χέρσελ καταγόταν από γενιά ραββίνων και ήταν δικηγόρος. Ο θείος του Σαμουήλ ήταν ραββίνος στο Τρίερ. Καθώς όμως στην Πρωσία του 19ου αιώνα οι ευκαιρίες για προκοπή για μια εβραϊκή οικογένεια ήταν μειωμένες, και επειδή ο πατέρας του Χέρσελ δεν ήταν ιδιαίτερα θρησκευόμενος, αποφάσισε να ενστερνιστεί τη λουθηρανική θρησκεία, που ήταν το θρήσκευμα της Πρωσίας, αλλάζοντας ο ίδιος το όνομά του σε Χάινριχ, πράγμα που είχε θετικές επιπτώσεις στην καριέρα του ως νομικού. Η οικογένεια Μαρξ ήταν πολύ φιλελεύθερη, και στην οικία τους φιλοξενήθηκαν πολλοί διανοούμενοι και καλλιτέχνες την εποχή της νεότητας του Μαρξ.
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από jakob »

Παπαγάλε αν και είναι off-topic, τι γνώμη έχεις για τη σχολή των Γάλλων μεταμοντερνιστών; Eχεις διαβάσει καθόλου τι λένε;


*Φήμες λένε οτι ο Μαρξ, είναι ο ένας από τους Marks & Spencer ..

8)
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από papagalakos II »

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα γιατί κάθε φορά έχω κάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο αλλά από όσα έχω διαβάσει δεν με συγκινούν ιδιαίτερα.

Θεωρώ ότι κάθε νέα ιδέα έχει ενδιαφέρον αλλά πριν την κάνουμε σημαία και τρόπο ζωής καλό είναι να τη μελετάμε λίγο πιο προσεκτικά, ειδικά αν θέλουμε να την επεκτείνουμε σε θεωρία με την οποία σκοπεύουμε να αναλύσουμε την οικονομία, την κοινωνία, την εξουσία και να δώσουμε απαντήσεις. Διαφορετικά προκύπτουν διάφορες "σούπες" μερικές εκ των οποίων μου έρχονται στο μυαλό.

Τώρα ο μεταμοντερνισμός περιλαμβάνει μια κάποια λογική, που μπορεί αρχικά να φαίνεται ενδιαφέρουσα, αλλά εν τέλει οδηγεί στο χάος. Θεωρητικά, όχι πολιτικά.
Εμένα προσωπικά δεν μ' αρέσει. Τώρα απόψεις είναι αυτά. Η δικιά μου άποψη πάντως είναι πως ως ρεύμα περισσότερο αποπροσανατολισμό έφερε άθελά του παρά βοήθησε.

Μιλώντας για το ρεύμα του μεταμοντερνισμού. Τώρα για τους μεταμοντέρνους και ειδικά στην Ελλάδα... Άστο καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
surf_tha_curl
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:54 pm
Τοποθεσία: liquid

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από surf_tha_curl »

Για τον Althusser συγκεκριμένα τότε? ή τον Beaudrillard?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική”